Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.481
Reaction score
28.111
Υπάρχουν κέρατα και κέρατα. Άλλα πραγματικά, άλλα μεταφορικά, άλλα βερνικωμένα…
Εμείς σήμερα θα μιλήσουμε για το πιο διάσημο της μυθολογίας. Αυτό της Αμαλθείας, που από μέσα του ανάβλυζαν όλα τα καλούδια του κόσμου, χωρίς να έχουν τελειωμό.
Όταν ο Δίας λοιπόν ήταν μπεμπέ, η μάνα του η Ρέα, τον έκρυψε σε μια σπηλιά στο όρος της Ίδης, που βρίσκεται Κρήτη μεριά, ώστε να τον γλυτώσει από τον πατέρα του τον Κρόνο, που είχε κάνει ήδη όλα τα άλλα παιδιά του μεζεδάκια.
Εκεί ο Δίας είχε μερικές baby sitter, αλλά η πιο ενδιαφέρουσα ήταν μια κατσίκα, η Αμάλθεια, η οποία τον τάιζε κάθε μέρα με το γάλα της.
Μια μέρα λοιπόν, καθώς ο Δίας έπαιζε με τη γίδα και είχαν κάνει το σπήλαιο κεραμιδαριό, έπιασε λίγο πιο σφιχτά το κέρατο της και λόγω θεϊκής δύναμης του έμεινε στο χέρι.
Όλοι μέσα στο σπήλαιο έμειναν παγωτό. Και τώρα;
Ευτυχώς ο πιτσιρικάς Δίας, κατάλαβε την πατάτα που είχε κάνει και ευλόγησε το κέρατο, ώστε από μέσα του να αναβλύζουν όλα τα αγαθά του κόσμου, ώστε ο ιδιοκτήτης της Αμαλθείας να έχει όλα τα καλούδια.
Τώρα βέβαια η κατσίκα ιδιοκτήτη δεν είχε και μάλλον έμεινε με ένα κέρατο, αλλά ας είναι.
Από την άλλη του Δία μάλλον πολύ του άρεσε το σκηνικό και για αυτό κερνούσε τα κέρατα αβέρτα όταν μεγάλωσε. :biggrin:


1709506783943.png
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
10.737
Ένα θα σε πω, στο δρόμο με το ποδήλατο όπχιος με αναγνωρίζει με φωνάζει ή μπάμια ή βλάχο ή πασοκτζή :biggrin:

Χρήστο κανένας :roflmao:
Και είναι καλό αυτό … γιατρέ μου :errwhat:;
Δεν ξερς ποιο να ….. αποφύγεις :dance2:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.493
Reaction score
45.174
Όλους τους αποφεύγω, είμαι και αντικοινωνικός και αντικανονικός? ;)
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.419
Πήγα και εγώ σε τέτχιο κατάστημα σήμερα Αλεξ, πήρα μαναχά αυτό :biggrin: View attachment 324252
Τις περισσότερες φορές κουλουράκι Θεσσαλονίκης τρώω. Λεπτό και ξεροψημένο, όχι σαν αυτό το φουσκωτό που έβαλες. :biggrin:

Έτυχε να πάω σε μία δουλίτσα απέναντι από αγαπημένο μου μαγαζί.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.493
Reaction score
45.174
Στραβοχυμένο κουλούρι λαρσας :biggrin:
Αθήνας, ούτε κουλούρια δεν ξέρουν να σιάχνουν εδώ σακάτ, έψαχνα ένα ξεροψημένο όπως λέει ο Αλεξ. Όλα όμως ήταν ετσά, τσουπωπά και αφράτα
 







bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.493
Reaction score
45.174
κι αυτές είναι καλές......

View attachment 324285
Όχι πάντα, τις περισσότερες φορές είναι μούφα και αρκετές είναι το σκληρές που δεν βράζουν με τίποτα, ο Λαζαρίδης είναι προς το παρόν εγγύηση ;)
Ναι, θα τις προτιμήσω την επόμενη φορά :lolsign:
Μπορεί πάνω στη τρέλα να σε έρθει να φας μπάμιες, να μη ξέρεις τι να προτιμήσεις?
Για σένα δουλεύω βρε!! :lolsign:
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.162
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top