Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.028
Reaction score
96.623
Σε πω εγώ εσένα αύριο που μάλλον θα φτιάξω μπάμιες :p:D
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα πεδίο που έγραφε "DELETE"....:whistling::roflmao:

Με κοτόπουλο φαντάζομαι...:D:p
Κρίμα το κοτόπουλο...:D
 


D

Deleted member 23222

Guest
Γιατί τι έχουν οι σκετες μπάμιες???
Πες μου σε παρακαλώ???
Άρε Μητσάκο....λείπεις:lol:
Μια χαρά είναι ΚΑΙ σκέτες.
Αλλά για δες και τη λύση με το κοτόπουλο μέσα...;)
Ιδιαίτερα αν δεσπόζει μέσα στη κατσαρόλα, με κάτι λίγες μπάμιες κάτω από τις φτερούγες...:D
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.657
Reaction score
75.776
Έχω φάει τρεις φορές στη ζωή μου μπάμιες και συνήθως αρνούμαι να κάνω δοκιμές, αλλά αυτές τις Μπογιατίου που είχε το μπακαλιαράδικο στον Άγιο Στέφανο τις έφαγα όλες μόνος μου... :o
 

D

Deleted member 23222

Guest
Έχω φάει τρεις φορές στη ζωή μου μπάμιες και συνήθως αρνούμαι να κάνω δοκιμές, αλλά αυτές τις Μπογιατίου που είχε το μπακαλιαράδικο στον Άγιο Στέφανο τις έφαγα όλες μόνος μου... :o
Οι μπάμιες είναι ωραίες.
Βασικό είναι να ξέρει η μαγείρισσα να μη τις διαλύει στη κατσαρόλα.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Ανάργυρε κόψε την light...
Όλο βλαβερές συνήθειες είσαι...:(

Σε κάποιο εστιατόριο που βρέθηκα,πολύ...μουσουλμανικό, οι σερβιτόροι έφερναν αγνό χυμό πορτοκάλι συνοδεία με τα αρνίσια κεμπάπ, πέρα από το κλασικό αριάνι...
Μια χαρά πήγαινε...;)[/QUOTE


εχω να πιω 6 χρονια (+) λαιτ...και γενικα κοκα κολα.......ουτε σοδα δεν πινω
και μαλλον δεν θα ξαναπιω γιατι ειναι κατι που δεν μου κανει καν κλικ πλεον
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.561
Reaction score
28.965
Χθες το βράδυ έφτιαξα κάτι, ας το πούμε "πιτσούλες" μικρές, 4 συνολικά για 2 άτομα.
Με ότι υλικά βρήκα στο ψυγείο, με λίγη φαντασία όλα γίνονται.

c.jpg

Πήρα 4 έτοιμες πίτες από αυτές που είναι για τα πιτόγυρα και τα σουβλάκια, αλλά λίγο πιο παχιές και πιο μεγάλες από τις συνηθισμένες των γυράδικων.
Τις λάδωσα και τις έβαλα σε ταψί με λαδόκολλα κι έβαλα επάνω από μια φαρδιά φέτα γαλοπούλα καπνιστή, μια φέτα επίσης φαρδιά ζαμπόν, επίσης καπνιστό, από πάνω μπόλικο τριμμένο τυρί γκούντα να λιώσει και στο τέλος μια πινελιά με μια φέτα μπέϊκον.
Στις δύο δεξιές που φαίνονται σαν μουχλιασμένες απλά έριξα έξτρα μερικά κομμάτια για να λιώσουν, από τυρί γκοργκοντζόλα.
Το βρήκα κοψοχρονιά ένα μεγάλο κομμάτι 2,5 κιλών σε καλή τιμή επειδή σε λίγες μέρες έληγε.
Είναι πιο μαλακό απ΄το ροκφόρ, σχεδόν κρεμώδες και έχει ιδιαίτερη γεύση.
Αλλά επειδή δεν αρέσει σε όλους έκανα μόνο τις δύο.
Ξεροψήθηκαν και έγιναν μια χαρά.
Μαζί με μπυρίτσα κρύα ήταν ωραίος συνδυασμός.

a.jpg
b.jpg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.040
Reaction score
87.765
Είμαι καλεσμένος σε σπίτι συμμαθητή του γιου μου, γιατί γιορτάζει η μαμά του και μας κάνει το τραπέζι. Έτυχε τα εξοχικό μας να είναι κοντά και αναγκαστικά βλεπόμαστε. :help:

Σήμερα που έχει F1, Tour de France και 40 βαθμούς, υπολόγιζα να φάω κάτι ελαφρύ για μεσημέρι, να κάτσω στο κλιματιστικό να δω TV και το βράδυ να φάω κάπου ωραία έξω.

Τώρα, πρέπει να πάω σε ένα ξένο σπίτι μετά τις 15:00, γιατί πριν θα είναι για μπάνιο (Κυριακάτικα...) και να φάω σπιτικό φαγητό (μπλιάααααχχχ), μαγειρεμένο από γυναίκα το πρωί (διπλό μπλιάααααχχχ) για να προλάβει και τη θάλασσα. Μας είπαν ότι θα φάμε στην αυλή που έχει δροσιά και γελάω ακόμα. Αντί για 40 βαθμούς θα έχει 35, μαζί με μύγες και αντηλιά.

Ήδη σχεδιάζω πιθανούς τρόπους για να εξαφανιστώ όσο πιο νωρίς γίνεται κι έχω και τη γυναίκα μου να με κοροϊδεύει.:D

Το βράδυ θα περιγράψω τα φαγητά (που θα φάνε οι άλλοι :whistling:).


Υ.Γ. Την ώρα που το έγραφα, μας πήραν τηλέφωνο μέσα στη χαρά για να μας πουν ότι θα έρθει κι άλλο ένα ζευγάρι με παιδιά. Τους έχουν μιλήσει για μένα κι ανυπομονεί ο άντρας να με γνωρίσει... :headbang:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.894
Reaction score
46.145
Είμαι καλεσμένος σε σπίτι συμμαθητή του γιου μου, γιατί γιορτάζει η μαμά του και μας κάνει το τραπέζι. Έτυχε τα εξοχικό μας να είναι κοντά και αναγκαστικά βλεπόμαστε. :help:

Σήμερα που έχει F1, Tour de France και 40 βαθμούς, υπολόγιζα να φάω κάτι ελαφρύ για μεσημέρι, να κάτσω στο κλιματιστικό να δω TV και το βράδυ να φάω κάπου ωραία έξω.

Τώρα, πρέπει να πάω σε ένα ξένο σπίτι μετά τις 15:00, γιατί πριν θα είναι για μπάνιο (Κυριακάτικα...) και να φάω σπιτικό φαγητό (μπλιάααααχχχ), μαγειρεμένο από γυναίκα το πρωί (διπλό μπλιάααααχχχ) για να προλάβει και τη θάλασσα. Μας είπαν ότι θα φάμε στην αυλή που έχει δροσιά και γελάω ακόμα. Αντί για 40 βαθμούς θα έχει 35, μαζί με μύγες και αντηλιά.

Ήδη σχεδιάζω πιθανούς τρόπους για να εξαφανιστώ όσο πιο νωρίς γίνεται κι έχω και τη γυναίκα μου να με κοροϊδεύει.:D

Το βράδυ θα περιγράψω τα φαγητά (που θα φάνε οι άλλοι :whistling:).


Υ.Γ. Την ώρα που το έγραφα, μας πήραν τηλέφωνο μέσα στη χαρά για να μας πουν ότι θα έρθει κι άλλο ένα ζευγάρι με παιδιά. Τους έχουν μιλήσει για μένα κι ανυπομονεί ο άντρας να με γνωρίσει... :headbang:

Τι τραβας και εσυ βρε ψυχούλα....???:D:p
 






Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.465
Οι ντακουνες που λεγαμε μπηκανε στο φουρνο.
Πριν
IMG_20180722_103341.jpg

και μετα
IMG_20180722_131328.jpg

ηταν (μεσος ορος) περιπου 700 γραμμαρια το κομματι - μια εφαγα και δεν την τελειωσα.
Δεν εχω φωτο αλλα απλα ν' αναφερω την αγαπημενη μου σαλατα - κρεμμυδια με λαδοξυδο.
:drinks:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
το βραδυ θα την βγαλω τσετουλα......(οτι εχει το ψυγειο)
κανει και ζεστη,........
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.595
Μηνύματα
2.910.578
Members
38.072
Νεότερο μέλος
melkon
Top