Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μηνύματα
2.331
Reaction score
2.874
Τα 2 χρωστούμενα:

Μαύρος πειρατής, στο νέο Οίτυλο.

View attachment 337972

View attachment 337973

View attachment 337975

Το καλύτερο ψάρι στην περιοχή.
Χωρίς συζήτηση. Πας.

Βασικά αυτός μαζεύει όλα τα φρέσκα ψάρια, κι από τους ντουφεκάδες, κι άμα πάνε 2 μέρες και δε τα ψήσει, τα μοιράζει στις υπόλοιπες ταβέρνες.

Είναι ο αρχηγός, ο Νίκος.

Υποχρεωτικά πρέπει να πάρεις στήρα, αυτό πρέπει να φας, μη ρωτάς το γιατί.

Η ποικιλία βέβαια, είναι τεράστια:

View attachment 337976

Και δε τα δείχνω όλα τα διαθέσιμα, γίνεται χαμός, έχει και μερικά στρείδια.

Να μια στήρα στο 1,300, λευκό κρέας, ζουμερο, πεντανόστιμο λέμε

View attachment 337981

Να και μαριδάκι πεντανόστιμο

View attachment 337982

Και θα φας τόσο πολύ, που θα κοντεύεις να σκάσεις. Εγώ αυτό έπαθα, έτοιμος να εκραγω. Τι λιμοντσέλο, τίποτα δε βοηθούσε, ξάπλα θέλει

View attachment 337983

Το μαγαζί έχει τόσο πολύ εξαιρετικό φρέσκο ψάρι, που θέλει μια βδομάδα να τρως συνεχώς σε αυτό, για να τα δοκιμάσεις.

Είναι μαστ.


Νο.2.

Μια ακόμα επιλογή, η 3η και αλανιάρα, είναι για πίτσα και μακαρονάδα. Ναι, χρειάζεται μια τέτοια ατασθαλία, ιδίως με εξαιρετικά ιταλικά υλικά και τρομερούς συνδυασμούς.

Το μαγαζί είναι παλιό και πολύ όμορφο, τόσο ο εξωτερικός χώρος, όσο και μέσα. Ακόμα και τα μπάνια πολύ όμορφα.

View attachment 337984

Οι μακαρονάδες, σπουδαίες. Μα έχουν κάτι μακαρόνια που τα ονόματά τους (από κάποια τουλάχιστον) δε τα ήξερα, και συνδυασμούς φανταστικούς, ιδίως με ψάρι. Πάστα. Άρχοντες.

Καπνιστά κρέατα από Ιταλία, άλλο πράμα.

Οπότε, μακαρονάδα και πίτσα. Τοπ.

Στις σαλάτες τώρα, έχει κάτι επίσης εξαιρετικά πιάτα, δοκίμασα αυτό με φακή μπελουγκα, ήταν πολύ δροσιστικό πιάτο, με πορτοκάλι παρακαλώ, και καπνιστή μπρεζάολα:

View attachment 337988

Έχει και ωραία γλυκά.

Πολύ ωραία δηλαδή, όχι απλώς ωραία.

Για τέλος, άφησα τα ορεκτικά, τα κρύα πιάτα.

Ντιμιφουτ, δες τα με προσοχή.

View attachment 337985


Και με τη σειρά που τα βλέπεις στον κατάλογο, να πως είναι:

1. Μπουράτα, με φράουλες λέμε. Εξαιρετικός συνδυασμός, ότι καλύτερο λέμε.

View attachment 337986

Τάκος και χαζά. Δε μ'αρεσουν αυτά, αλλά τι α κάεις

View attachment 337987

Καρπατσιο μοσχάρι, απλώς εξαιρετικό.
Χοντρές φέτες, όπως μ'αρεσει, μαλακό βουτυρένιο το κρέας. Τοπ.

View attachment 337989

Ε, και το ταρτάρ. Σα καβουροσαλάτα, αλλά με αστακό. Το πράσινο φύκι από κάτω, πολύ μ'αρεσει.

View attachment 337990

Στο σεβίτσε το μαγκο ήταν ξινό, δε μάρεσε.
Το ψάρι παλαμίδα, εξαιρετικό.

View attachment 337991

Ευτυχώς ήταν έντονα γλυκό το γλυκό δηλαδή. Τσιζκεικ, με μια σπιτική μαρμελάδα θαύμα. Δυστυχώς δε κατάλαβα τι ακριβώς φρούτο ήταν, είχε κάτι πολύ μικρά σα κουκουτσάκια μέσα. Εξαιρετικό τσιζκεικ.

View attachment 337992

Σόρρυ...🤣😁😜
Ήθελα να ήξερα που βρίσκεις αυτές τις ωραίες ταβέρνες και τα εστιατορια. Τι μέθοδο ακολουθεις;
Σου προτείνουν γνωστοί σου που έχουν δοκιμάσει ή ντοπιοι;
Ή δοκιμάζεις 20 ταβέρνες και μας δειχνεις την καλυτερη;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.420
Reaction score
128.749
Ήθελα να ήξερα που βρίσκεις αυτές τις ωραίες ταβέρνες και τα εστιατορια. Τι μέθοδο ακολουθεις;
Σου προτείνουν γνωστοί σου που έχουν δοκιμάσει ή ντοπιοι;
Μίγμα όλων των ανωτέρω.

Πχ για τον μαύρο πειρατή, έμαθα από φιλικό ζευγάρι (Θεσσαλονικείς) που πάνε εδώ και 20 χρόνια στην περιοχή της Μάνης κάθε καλοκαίρι, και έχουν μάθει πολλά πράγματα. Μου έδωσαν οδηγίες για πολλά, τόσο για καλά εστιατόρια, όσο και για ποιες ταβέρνες να αποφύγω (ξέρουν ότι δεν έχουν φρέσκο ψάρι, μόνο κατεψυγμένο, φτηνό εξωτερικού).

Δεν ήταν δυνατόν να ξέρω εγώ, που πρώτη φορά κατέβηκα στη Μάνη, ότι ο Νίκος που έχει αυτό το μαγαζί παίρνει όλα τα φρέσκα ψάρια της περιοχής..

Όσο για τα ωμά που κυνηγάω, λίγοι τα προτιμούν, ψάχνω στο διαδίκτυο όλα τα εστιατόρια της περιοχής, διαβάζω κριτικές, κλπ, και όσα φαίνονται καλά, τα δοκιμάζω.
Συνήθως αυτά είναι αξιοπρεπή.
Δε μπορείς να βγάλεις καρπατσιο ψάρι, εάν δεν είναι σούπερ φρέσκο.. δε γίνεται.
 

Μηνύματα
20.477
Reaction score
15.230
„Is the food in Greece good?“

Disclaimer :

Οποιαδηποτε ομοιότητα σε….είναι απλα συμπτωματική !

 

Μηνύματα
728
Reaction score
2.449
Άξιον αναφοράς. Στο Λιμένι, νότια στην Πελοπόννησο.

View attachment 337778

Ταρτάρ μοσχάρι, λίαν παλαιωμένο, ωραία συνταγή, ιδιαίτερη:

View attachment 337781

Καρπατσιο παλαμίδα και νομίζω φαγκρί, εξαιρετικό.

View attachment 337779

Ταρτάρ παλαμίδα, κορυφαίο πιάτο.

View attachment 337780

Σασιμι παλαμίδα και φαγκρί, κορυφαίο πιάτο.

View attachment 337782

Ενδιαφέρον ροζέ, με αρώματα άφθονα, άρεσε στη σύζυγο (βασική προϋπόθεση)

View attachment 337783

Γαρίδες, εξαιρετικές.

View attachment 337784

Απλώς καλά αυτά, τίποτα το ιδιαίτερο:

View attachment 337785

Τατάκι τόνου, ενδιαφέρον, αλλά παραψημένο.
Άμα δεν είναι κόκκινο μέσα, έχω θέμα..

View attachment 337786

Σεβίτσε, δε μου άρεσε λόγω του καλαμποκιού. Χαλάει όλη τη γεύση. Μα τι δουλειά είχε να βάλει γλυκό καλαμπόκι, δε ξέρω..

View attachment 337787

Αποδομημένη μπουγάτσα, ελαφρύ αλλά μέτριο πιάτο.

View attachment 337788

Κορυφαίο πιάτο, σοκολάτα με μαγκο.

View attachment 337789

Γενικώς, ενδιαφέρον μαγαζί. Αξίζει επίσκεψης.

Πριν 3-4 μέρες ημουν ήμουν εκεί, στο τελωνείο, το απόγευμα για μπύρα. Ωραίο μέρος.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.492
Reaction score
28.715
Φαινεται απο το ποσο ανοιχτοχρωμα ειναι. Δε θυμαμαι να το αναλυσω αλλα παιζει ρολο η μεθοδος που τα αποξηραινουν κτλ.
Θα μου επιτρέψετε να σας κάνω μια μικρή ανάλυση για τα ζυμαρικά.
Κάποτε (15 χρονών) δούλεψα για 1,5 χρόνο στην ΜΑΚΒΕΛ η οποία χάθηκε για πολλά χρόνια και τώρα είναι πάλι στο προσκήνιο με νέο εργοστάσιο.
Είχα γίνει καλός μάστορας στο εργοστάσιο εκείνο.

Τα καλά ζυμαρικά πρέπει να μην είναι ανοιχτόχρωμα, αλλά έντονα κίτρινα.
Η ποιότητά τους εξαρτάται από το καλό σκληρό σιτάρι που γίνεται ψιλό σιμιγδάλι και το πόσο καλό κενό αέρος πετυχαίνουν τα ζυμωτήρια.
Αν το μείγμα σιμιγδάλι - νερό δεν ζυμωθεί σε κενό αέρος τα μακαρόνια βγαίνουν άσπρα.
Σαν να είναι από άσπρο αλεύρι.
Όσο πιο καλό κενό αέρος πετυχαίνουν μέσα στα ζυμωτήρια, τόσο πιο καλό βγαίνει το προϊόν με έντονο κίτρινο χρώμα.
Η αντλία κενού αέρος που είχαν τότε, ήταν στο μέγεθος ενός μικρού αυτοκινήτου.
Μετά παίζει ρόλο η αποξήρανση.
Διαρκεί 18 ώρες και πρέπει να είναι σε συνεχόμενα σταθερή θερμοκρασία περίπου 50 - 55 βαθμούς, με έντονο φύσημα αέρα από πολλούς και μεγάλους ανεμιστήρες.
Αν δείτε σε πακέτο μακαρόνια να μοιάζουν σαν να είναι παντού ραγισμένα, τότε να μην τα παίρνετε, δεν είναι καλά.
Ούτε αν δείτε μέσα στο πακέτο μικρά μαύρα στίγματα, ειδικά αν περπατάνε! :biggrin:
 

Μηνύματα
315
Reaction score
457
Θα μου επιτρέψετε να σας κάνω μια μικρή ανάλυση για τα ζυμαρικά.
Κάποτε (15 χρονών) δούλεψα για 1,5 χρόνο στην ΜΑΚΒΕΛ η οποία χάθηκε για πολλά χρόνια και τώρα είναι πάλι στο προσκήνιο με νέο εργοστάσιο.
Είχα γίνει καλός μάστορας στο εργοστάσιο εκείνο.

Τα καλά ζυμαρικά πρέπει να μην είναι ανοιχτόχρωμα, αλλά έντονα κίτρινα.
Η ποιότητά τους εξαρτάται από το καλό σκληρό σιτάρι που γίνεται ψιλό σιμιγδάλι και το πόσο καλό κενό αέρος πετυχαίνουν τα ζυμωτήρια.
Αν το μείγμα σιμιγδάλι - νερό δεν ζυμωθεί σε κενό αέρος τα μακαρόνια βγαίνουν άσπρα.
Σαν να είναι από άσπρο αλεύρι.
Όσο πιο καλό κενό αέρος πετυχαίνουν μέσα στα ζυμωτήρια, τόσο πιο καλό βγαίνει το προϊόν με έντονο κίτρινο χρώμα.
Η αντλία κενού αέρος που είχαν τότε, ήταν στο μέγεθος ενός μικρού αυτοκινήτου.
Μετά παίζει ρόλο η αποξήρανση.
Διαρκεί 18 ώρες και πρέπει να είναι σε συνεχόμενα σταθερή θερμοκρασία περίπου 50 - 55 βαθμούς, με έντονο φύσημα αέρα από πολλούς και μεγάλους ανεμιστήρες.
Αν δείτε σε πακέτο μακαρόνια να μοιάζουν σαν να είναι παντού ραγισμένα, τότε να μην τα παίρνετε, δεν είναι καλά.
Ούτε αν δείτε μέσα στο πακέτο μικρά μαύρα στίγματα, ειδικά αν περπατάνε! :biggrin:
Με γνωμονα γευση και υφη σιγουρα τα εντονα κιτρινα ζυμαρικα ειναι χειροτερα για μενα.
Τα ντε κεκο ειναι σκαλες ανωτερα απ οτιδηποτε εχω φαει σε σουπερμαρκετ.

Αλλα δεν αμφισβητω τα οσα λες γιατι ειλικρινα δε ξερω.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.494
Reaction score
28.166
Θα μου επιτρέψετε να σας κάνω μια μικρή ανάλυση για τα ζυμαρικά.
Κάποτε (15 χρονών) δούλεψα για 1,5 χρόνο στην ΜΑΚΒΕΛ η οποία χάθηκε για πολλά χρόνια και τώρα είναι πάλι στο προσκήνιο με νέο εργοστάσιο.
Είχα γίνει καλός μάστορας στο εργοστάσιο εκείνο.

Τα καλά ζυμαρικά πρέπει να μην είναι ανοιχτόχρωμα, αλλά έντονα κίτρινα.
Η ποιότητά τους εξαρτάται από το καλό σκληρό σιτάρι που γίνεται ψιλό σιμιγδάλι και το πόσο καλό κενό αέρος πετυχαίνουν τα ζυμωτήρια.
Αν το μείγμα σιμιγδάλι - νερό δεν ζυμωθεί σε κενό αέρος τα μακαρόνια βγαίνουν άσπρα.
Σαν να είναι από άσπρο αλεύρι.
Όσο πιο καλό κενό αέρος πετυχαίνουν μέσα στα ζυμωτήρια, τόσο πιο καλό βγαίνει το προϊόν με έντονο κίτρινο χρώμα.
Η αντλία κενού αέρος που είχαν τότε, ήταν στο μέγεθος ενός μικρού αυτοκινήτου.
Μετά παίζει ρόλο η αποξήρανση.
Διαρκεί 18 ώρες και πρέπει να είναι σε συνεχόμενα σταθερή θερμοκρασία περίπου 50 - 55 βαθμούς, με έντονο φύσημα αέρα από πολλούς και μεγάλους ανεμιστήρες.
Αν δείτε σε πακέτο μακαρόνια να μοιάζουν σαν να είναι παντού ραγισμένα, τότε να μην τα παίρνετε, δεν είναι καλά.
Ούτε αν δείτε μέσα στο πακέτο μικρά μαύρα στίγματα, ειδικά αν περπατάνε! :biggrin:
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κανείς αλλά μακαρόνια όταν μπορεί να αγοράσει Μάκβελ.
Το μόνο κακό είναι ότι κατάργησαν εκείνα τα ωραία ολικής με αλεύρι βρώμης.
 




Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.362
Μηνύματα
2.899.363
Members
38.032
Νεότερο μέλος
nick hi end
Top