Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.079
Reaction score
87.890
Ανατολίτης και να μη σου αρέσουν τα μυρωδικα; Η βάση της κουζίνας.
Τα μυρωδικά ήταν δημοφιλή περισσότερο στα παράλια της Μικράς Ασίας και φυσικά στην Πόλη.

Οι δικοί μου (Καππαδοκία) ήταν του καυτερού. Τον μαϊντανό και τον άνηθο τον τσάκιζαν πάντως. Εγώ ξέφυγα. :biggrin:
 

Μηνύματα
20.551
Reaction score
15.495
Τα μυρωδικά ήταν δημοφιλή περισσότερο στα παράλια της Μικράς Ασίας και φυσικά στην Πόλη.

Οι δικοί μου (Καππαδοκία) ήταν του καυτερού. Τον μαϊντανό και τον άνηθο τον τσάκιζαν πάντως. Εγώ ξέφυγα. :biggrin:
Σε λίγο θα βγούμε και συγγενείς! :p

Εχεις πάει να επισκεφτείς το σπίτι σας?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.529
Reaction score
34.396
Για Καππαδοκία ομολογώ δεν γνωρίζω, πάντως η κουζίνα λχ της πεθεράς μου (Ήπειρος) σε σχέση με της μάνας μου και της γιαγιάς μου (Σμύρνη) μου είχε φανεί πολύ επίπεδη αλλά δεν της το πα ως καλός γαμβρος
 

Μηνύματα
20.551
Reaction score
15.495
Μαϊντανός - Maydanoz ( τουρκικά )




Προστατεύει από τον καρκίνο του μαστού…..

IMG_5778.jpeg
IMG_5777.jpeg
IMG_5776.jpeg
IMG_5775.jpeg
IMG_5774.jpeg

IMG_5770.jpeg
IMG_5771.jpeg
IMG_5772.jpeg

IMG_5773.jpeg


Μαιντανος!Αρα το « Είσαι μαϊντανός « από εδώ και στο εξής δεν ανηκει στις βρισιές!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.079
Reaction score
87.890
Για Καππαδοκία ομολογώ δεν γνωρίζω, πάντως η κουζίνα λχ της πεθεράς μου (Ήπειρος) σε σχέση με της μάνας μου και της γιαγιάς μου (Σμύρνη) μου είχε φανεί πολύ επίπεδη αλλά δεν της το πα ως καλός γαμβρος
Η μία γιαγιά μου ήταν από τη Σμύρνη, η εξαίρεση στο σόι. Ο παππούς μου (Καισάρεια) της έλεγε να φτιάξει το φαγητό χωρίς "κολόνιες"! :roflmao:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.529
Reaction score
34.396
Με αυτά που γράφεις κανονικά έπρεπε να πίνεις καφέ 100% robusta

Θυμάμαι πριν 40 χρόνια, που μέναμε σε διπλανά διαμερίσματα με τη γιαγιά μου, όταν έπιαναν με την κόρη της και έφτιαχναν τσουρέκια τα Χριστούγεννα. Σου ερχόταν κάπως με το που άνοιγες την πόρτα και σου ερχόταν το μαχλέπι και ο κακουλές
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.599
Reaction score
28.597
Για Καππαδοκία ομολογώ δεν γνωρίζω, πάντως η κουζίνα λχ της πεθεράς μου (Ήπειρος) σε σχέση με της μάνας μου και της γιαγιάς μου (Σμύρνη) μου είχε φανεί πολύ επίπεδη αλλά δεν της το πα ως καλός γαμβρος
Εγώ θα της έλεγα να αλλάξει καλώδιο στην κουζίνα. :whistling:
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.529
Reaction score
34.396
Γενικά οι Ηπειρώτες είναι των απλών αγνών γεύσεων. Δλδ φαγητά μόνο αλάτι και (πολύ λίγο) πιπέρι.
Καυτερά; Α πα πα. Όπως ο διάολος το λιβάνι. Ακόμη και το τσίπουρο το φτιάχνουν εντελώς σκέτο, μόνο με τα στέμφυλα. "Γνήσιο" λένε και καμαρώνουν. Οι πίτες έχουν ό,τι άρωμα θα δώσουν τα χόρτα. Αν δεν είναι άγρια, κλάφτα... Τα ντόπια κρέατα και τυριά σώζουν την κατάσταση, εδώ που τα λέμε αυτά δεν χρειάζονται και πολλά πολλά.

Οι Μικρασιάτες πάλι (οκ, των παραλίων όπως η καταγωγή μου) είμαστε το εντελώς αντίθετο. Και στο φαΐ και στο μπλα-μπλα (να φανταστείτε εγώ είμαι μάλλον λιγομίλητος σχετικά)
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.563
Reaction score
28.968
Τα μπαχαρικά και τα καρυκεύματα είναι που δίνουν το επιπλέον στην γεύση και είναι η βάση στην μαγειρική.
Μπορεί να είναι ωραίο ένα τζατζίκι χωρίς άνηθο και χωρίς σκόρδο;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.079
Reaction score
87.890
Τα μπαχαρικά και τα καρυκεύματα είναι που δίνουν το επιπλέον στην γεύση και είναι η βάση στην μαγειρική.
Μπορεί να είναι ωραίο ένα τζατζίκι χωρίς άνηθο και χωρίς σκόρδο;
Το σκόρδο το τσακίζω. Τα αρωματικά δεν θέλω. Αν έχει άνηθο το τζατζίκι δεν το αγγίζω.

Στην κορυφή της απαγορευμένης λίστας μου είναι η κανέλα. Την λατρεύω στα γλυκά, με αναγουλιάζει στα φαγητά. Ευτυχώς που δεν τρώω μαγειρευτά για να κινδυνεύω μήπως και. :biggrin:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.629
Μηνύματα
2.911.575
Members
38.077
Νεότερο μέλος
nikolaosA
Top