Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.822
Reaction score
133.370
Κάτω από τον καυτό ήλιο του Οκτώβρη, στην πατρίδα μας , αυτή την ευλογημένη χώρα, λιάζονται μέχρι και οι μπάμιες.
Μια ώρα ακόμα και μετά θα μπούνε στο φούρνο με κρεμμύδι , ντομάτα φρέσκια, λίγο πελτέ κύκνος , λαδάκι από τη Μάνη και άλλα μυρωδικά της ελληνικής φύσης
Έχουν ήδη αλατιστεί και έχουν βουτηχτεί στο μυλοξυδο, κάτι που απαιτείται να γίνει κατά τη διαδικασία της ξήρανσης στον ήλιο.

View attachment 344937
Τι τραβάς και συ ρε ψυχούλα..

Εγώ στη θέση σου, θα προτιμούσα να μείνω νηστικός. Έτσι εφηύραν την διαλειμματική νηστεία που λες.
Άλλοι μένουν 2-3 μέρες νηστικοί δήθεν από άποψη. Μόδα λένε.
Μπάμιες τους βάζουν κι αυτούς.
Ε, κι αυτοί το ρίχνουν στο fasting.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.319
Reaction score
47.285
Κάτω από τον καυτό ήλιο του Οκτώβρη, στην πατρίδα μας , αυτή την ευλογημένη χώρα, λιάζονται μέχρι και οι μπάμιες.
Μια ώρα ακόμα και μετά θα μπούνε στο φούρνο με κρεμμύδι , ντομάτα φρέσκια, λίγο πελτέ κύκνος , λαδάκι από τη Μάνη και άλλα μυρωδικά της ελληνικής φύσης
Έχουν ήδη αλατιστεί και έχουν βουτηχτεί στο μυλοξυδο, κάτι που απαιτείται να γίνει κατά τη διαδικασία της ξήρανσης στον ήλιο.

View attachment 344937
Βρήκες τώρα δω ανθρώπους να τους αποκαλύψεις τα μυστικά της μπάμιας... :roflmao:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.822
Reaction score
133.370
Τι γελάτε ρε;
Έχει γεμίσει το τικτοκ με βίντεο από ανθρώπους που κάνουν φαστινγκ, μέχρι μια βδομάδα.
Κι εμένα αν μου έκαναν μια φασολάκια μια μπάμιες, τέτοια βίντεο θα ανέβαζα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.319
Reaction score
47.285
Τα μυστικά της μπάμιας καλό θα είναι να θαφτούν μαζί με τις μπάμιες. :wink: :laugh:
Εγώ τα ξέρω, στο φίλο πέστα.

@g.kar αν τους βάλεις ένα μπιστόλι στο κρόταφο και τους δώσεις δγιό επιλογές, ή τρώς μπάμια ή πεθαίνεις, θα προτιμήσουν το θάνατο, για τέτοια απέχθεια μιλάμε :lolsign:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.414
Reaction score
99.569
Καλύτερα μια σφαίρα στη καρδιά, παρά τον αργό θάνατο τρώγοντας μπάμιες!:lolsign:
 


Μηνύματα
20.666
Reaction score
15.824
Ποντιακά φελια,η αυγοφετες: εδώ με φέτες ψωμιού με καρύδια,κασέρι τριμμένο και σιρόπι σφενδαμου .Στο τηγάνι ξεροψημένα.crunchy.

IMG_5880.jpeg


pain perdu,french toast

arme Ritter,Pofesen — φτωχοί ιππότες


In Germany, Arme Ritter ('poor knights') or Pofesen are at least known since the 14th century (mentioned in Deutsches Wörterbuch (The German Dictionary) by the Brothers Grimm). Η παλαιότερη γραπτή γερμανική συνταγή για τους φτωχούς ιππότες βρίσκεται στο βιβλίο του 14ου αιώνα Good Food, το οποίο αναφέρεται στο Γερμανικό Λεξικό από τους αδελφούς Γκριμ:snit denne aht snitten arme ritter und backe die in smalze niht zu trüge.“


Βρασμενα καλαμπόκια τα οποία - ξεχάστηκα - έφαγα δίχως να τα φωτογραφίσω!
Πολυ μεγάλη πείνα!
 

Μηνύματα
1.598
Reaction score
2.040
Έχουν ήδη αλατιστεί και έχουν βουτηχτεί στο μυλοξυδο, κάτι που απαιτείται να γίνει κατά τη διαδικασία της ξήρανσης στον ήλιο.
Για δώσε την ακριβή διαδικασία για το παραπάνω παρακαλώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.822
Reaction score
133.370
Για δώσε την ακριβή διαδικασία για το παραπάνω παρακαλώ.
Δε μας λυπάσαι καθόλου, Ε;

Να δεις που θα ανεβάσει κι άλλες φωτογραφίες.
Σα να μην έφταναν του μπρέτσου.
 

Μηνύματα
7.051
Reaction score
1.056
Έτοιμες και οι μπάμιες μου . Για τη φωτογράφιση πρόσθεσα λίγο μαϊντανό, με 80 λεπτά το ματσάκι και τρεις σκελίδες σκόρδο με 50 λεπτά έκαστον..
Το μυστικό ειναι σε κάθε πηρουνιά να έχεις τουλαχιστον 3 φετούλες σκόρδο ώστε να το αισθάνεσαι στο δόντι την ώρα που τελειώνεις το μάσημα, να σε κάψει δυνατά.
Η φτήνια με ΝΔ δε έχει τέλος. Θα τρώω μπάμιες 3 μέρες, με ελάχιστα χρήματα, ώστε να περισσέψει το υπόλοιπο του μισθού μου για δολωματα και είδη αλιείας.
Τέλη Οκτώβρη πάμε ψάρεμα.

20241007_154718.jpg
 
Last edited:




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.319
Reaction score
47.285
πολύ μαγείρεμα, δεν κρατσανανε
Ήταν σιτεμένες αφού
Μας απειλεί κιόλας:
Εγώ τρώω παραπάν από 3 φορές τη εβδομάδα :biggrin:
Σα να μην έφταναν του μπρέτσου.
Εδώ είσαι άδικος, μπάμιες είχα σήμερα με κότα, έκανα όμως πίσω και άφησα χώρο στο νέο αίμα :biggrin:
 


Μηνύματα
7.051
Reaction score
1.056
Τι τραβάς και συ ρε ψυχούλα..

Εγώ στη θέση σου, θα προτιμούσα να μείνω νηστικός. Έτσι εφηύραν την διαλειμματική νηστεία που λες.
Άλλοι μένουν 2-3 μέρες νηστικοί δήθεν από άποψη. Μόδα λένε.
Μπάμιες τους βάζουν κι αυτούς.
Ε, κι αυτοί το ρίχνουν στο fasting.
"Κώλος που κλάνει το γιατρό τον χέζει "

Έτσι έλεγαν οι παλαιοί, αλλά αυτά δεν σας τα μαθαίνουνε στο πανεπιστήμιο
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.414
Reaction score
99.569
Τα υπερβολικά αέρια είναι συχνά σύμπτωμα χρόνιων εντερικών καταστάσεων, όπως η εκκολπωματίτιδα,

η ελκώδης κολίτιδα ή η νόσος του Crohn.

Υπερανάπτυξη βακτηρίων στο λεπτό έντερο. Μια αύξηση ή αλλαγή στα βακτήρια στο λεπτό έντερο

μπορεί να προκαλέσει υπερβολικά αέρια, διάρροια και απώλεια βάρους. Τροφική δυσανεξία.
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.006
Μηνύματα
2.925.299
Members
38.119
Νεότερο μέλος
MakChem
Top