Τι πυκνωτής σε supertweeter;

Μηνύματα
169
Reaction score
38
Βλέποντας όλα αυτά που γράφετε και ευχαριστώ, μάλλον δεν θα κάνω κάτι σωστό,απλά θέλω να φτιάξω κάτι δε αυτήν την διάσταση των 6.5" λόγο χόρου, έχω σκαλωση βλέποντας στην MTG αυτό που πάω να φτιάξω εγώ είναι ηχεία δορυφόροι,και θα κάνω βλακεία καλά τα λέω?,ή όχι..
 

Μηνύματα
169
Reaction score
38
Είχα δει αυτό στην αρχή


Και αυτό


Επιδει ο ενησχητης είναι clas d και εκεί καλή δύναμη για τον χόρο ήθελα να φτιάξω οικονομικα καλα και δυνατά ηχειακια , αλλά μαλων ζητάω πολλά?
Να σας πω την αλήθεια έχω δει τόσα πολλά αυτές της μέρες και δεν ξέρω ασφαλώς όσα γνωρίζεται εσείς και τώρα έχω κολομπερδευτει με το τη σηνδειασμο μονάδων να κάνω σε αυτή την διάσταση....
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.265
Reaction score
131.560
Μια χαρά τα λέει, με εξαίρεση τα 30-50 ωμ εν σειρά, που δε τα έχω δει ποτέ, μόνο την παράλληλη μεγάλη αντίσταση ήξερα, και 2 πυκνωτές εκατέρωθεν.

Δεν είναι τυπικό ωμικο μεγάφωνο, αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Κατά βάση χρειάζεται ζομπελ.
 

Μηνύματα
15.996
Reaction score
22.485
αν θες να φτιάξεις κάτι, πρέπει να διαλέξεις ένα σχέδιο και να το ακολουθήσεις.
για να κάνεις το δικό σου χρειάζονται πράγματα που δεν έχεις.
επιπλέον class d με υψηλής ευαισθησίας μεγάφωνα δεν είναι εύκολος συνδυασμός για σπίτι.
τώρα άμα θες δυνατά και με 6.5" και οικονομικά και να έχεις και μπάσο απλά να ξέρεις οτι στην καλύτερη θα συνδυάσεις τα 2 από τα 3, ο @costas EAR θα σου πει οτι ούτε τα 2 δεν θα συνδυάσεις αλλά έστω.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.492
Reaction score
2.015
με εξαίρεση τα 30-50 ωμ εν σειρά, που δε τα έχω δει ποτέ,
Απ' οτι καταλαβαίνω, αυτό προτείνεται αν απαιτείται πρόσθετη εξασθένηση, ιδίως πολύ ψηλά
 

Μηνύματα
169
Reaction score
38
Λέω να πάρω αυτό το γουφερακι


Και αυτό το driβερακι..

1000008131.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
169
Reaction score
38
Πόσο χάλια να είναι? ,από αυτά που πέζουν τώρα καλύτερα θα ειναι.......?
Καμιά ιδέα από αυτά?

Αυτό?

https://dbmelectronics.gr/megafona-antallaktika/tweeters/dibeisi-avd506.html
 
Last edited:

Μηνύματα
169
Reaction score
38
Έχω δύο από αυτά.

 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.746
Reaction score
12.549
Πάρε το παρακάτω και είσαι μια χαρά. Ακολουθείς ακριβώς τις οδηγίες και έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.
https://www.soundimports.eu/en/clas...MIjYjti7-7iAMVt5GDBx2QcBjAEAAYASABEgIZYfD_BwE

Αν δεν σου αρέσει, αλλάζεις λίγο την αναλογία του L για να πάρεις 1-1,5 db παραπάνω πρίμα και τέλος.
 

Μηνύματα
15.996
Reaction score
22.485
Με χίλια , καμια σχέση, αυτό θα βγάλει και λίγο μπάσο το άλλο ούτε 90 δεν κατεβαίνει
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.733
Μηνύματα
2.915.306
Members
38.090
Νεότερο μέλος
JERONiMOS
Top