Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Ναι.
Και στο τηλέφωνο, στην τηλεόραση και στο κλιματιστικό.:p
Προσωπικές προδιαγραφές.:lol:
Τες πα, βαργιέμαι..:D
Στον δικό σου χώρο αν έβαζες 100 νοματαίους ο καθένας από δαύτους θα έστηνε 100 διαφορετικά μηχανήματα.

Ομοίως και στον δικό μου.

ΝΑΙ με τις δικές του προδιαγραφές - γούστα- όσο και να βαριέσαι αυτό δεν αλλάζει.
 

D

deleted user 10898

Guest
Τα γούστα είναι γούστα.
Αυτό δεν αλλάζει.
Τα ηχειάκια να έχουν χαμηλό σε τέτοιο χώρο επίσης όμως δεν αλλάζει.
Είναι κατανοητή η διαφορά;
Ειναι;
Καλά κάνει και βαριέται ο Εαρ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.965
ΝΑΙ με τις δικές του προδιαγραφές - γούστα- όσο και να βαριέσαι αυτό δεν αλλάζει.
Δεν αλλάζουν οι προδιαγραφές του hi-fi.:p

Ο χαβάς της ψ@λής του καθενός, αλλάζει και παρααλλάζει. Και δεν ασχολούμαι μ'αυτόν, ασχοληθείτε σεις που τον χαϊδεύετε.:D

Και μη ξεχαστείτε: Αλλάξτε προδιαγραφές και στα τηλέφωνα. Δώστε δικές σας, να μιλάτε μόνο με τους φανταστικούς σας φίλους! :lol:

Οι προδιαγραφές είναι προδιαγραφές παλουκάρια μου καλά, ένα είναι το τιμημένο το χάι φάι. :p

Υπενθυμίζεται ότι το χάι εντ, δεν ανήκει απαραιτήτως στην κατηγορία χάι φάι, δεν έχει τέτοια ποταπά δεσμά με την πραγματικότητα. Ούτε καν στη λόου φάι. Ανήκει στη φανταστική κατηγορία της ψ@λής φάι.:lol:
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο χαβάς της ψ@λής του καθενός, αλλάζει και παρααλλάζει. Και δεν ασχολούμαι μ'αυτόν, ασχοληθείτε σεις που τον χαϊδεύετε.:D
Τον χαβά ελπίζω να εννοείς ...όχι την ψ@λή!:p:p:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.965
Ναι, ναι, το χαλβά! :p

Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να άλλαζα τα υπάρχοντα βύσματα με WBT 0110 cu (χρυσά), έτσι ώστε να έχω καλύτερη και ομοιογενή σύζευξη των επαφών εισόδου εξόδου πηγής – ενισχυτή. Με προβληματίζει όμως η διαδικασία συγκόλλησης και το έχω αφήσει.
Εμένα στη θέση σου θα με προβλημάτιζε περισσότερο η έννοια της "καλύτερης και ομοιογενέστερης σύζευξης" που λες, αλλά δεν είμαι γω εσύ, ούτε εσύ εγώ, για να έχουμε κοινούς ..προβληματισμούς. 8-)

Τες πα, στις βασικές αρχές του χάι εντ που κινείσαι, ένα χρυσό wbt είναι μάστ, προχώρα άφοβα! ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.203
Reaction score
82.964
το 99% των φυσικών μουσικών οργάνων δεν κατεβαίνουν χαμηλά. (Εκκλησιαστικό όργανο πόσο θα μας απασχολήσει!).
Λάθος. Αντικειμενικό λάθος. Δεν είναι θέμα άποψης.

Μάλλον δεν πρόσεξες το γράφημα που έβαλα στην δεύτερη σελίδα του θρέντ. Το ξαναβάζω:

181680_aa7d79e900a73e70d2ba1853e48d4f02.gif


Μικρά ηχεία (5αρια, 5μισάρια) δεν πρόκειται να παίξουν κάτω απο τα 80Hz, επιεικώς, εκτός αν τα φορέσεις γύρω απο τον λαιμό σου για ακουστικά.

Οπως βλέπεις απο το γράφημα, στα φυσικά όργανα δεν θα ακούει το μισό εύρος του bass, αρκετό του τσέλου, της αρπας, τα τύμπανα, της τούμπας κτλ κτλ

Αν το πάμε στο πιάνο που είναι και πιο εύκολα κατανοητό, δεν θα ακούει τις πρώτες μιάμιση- δυο οκτάβες. Θα ακούει μόνο τις αρμονικές τους. Να το ξαναπώ: απο τις 7-8 οκτάβες, δεν θα ακούει τις 1,5-2. Χοντρικά, δεν θα ακούει το 25% του πιάνου!!! :o:o:o:o
Θα ακούει μόνο τις αρμονικές, θα βγάζει νόημα "απο τα συμφραζόμενα".

Αναρωτιέμαι πόσοι απο τους συμμετέχοντες στην συζήτηση θα δεχόντουσαν να μην βλέπουν καθαρά ή και καθόλου το κάτω 25% της τηλεόρασης-οθόνης τους σε μια ταινία. Τι θα λέγανε; πως εκεί είναι μόνο τα πόδια των ηθοποιών, δεν πειράζει αν δεν τα βλέπω, καταλαβαίνω τι γίνεται στην ταινία απο το πάνω μέρος της οθόνης, έτσι μου αρέσει, άποψη μου κτλ κτλ;

:idk:
 
Last edited:

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Τα γούστα είναι γούστα.
Αυτό δεν αλλάζει.
Τα ηχειάκια να έχουν χαμηλό σε τέτοιο χώρο επίσης όμως δεν αλλάζει.
Είναι κατανοητή η διαφορά;
Ειναι;
Καλά κάνει και βαριέται ο Εαρ...
Όταν σου λέει ο ιδιοκτήτης του ηχοσυστήματος του αρκεί το χαμηλό, εμένα και εσένα μας πέφτει λόγος;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.965
θα βγάζει νόημα "απο τα συμφραζόμενα"
Ναι.
Δουλεύει άψογα.
Όντως μπορείς να ακούς αυτό που δεν υπάρχει, από τα "συμφραζόμενα".
Στο κατά μπουτχια ευαγγέλιο υπάρχει εκτενής αναφορά. ;)


Αν υπάρχει κάποια πρόταση σχετικά με τις προενισχύτριες λυχνίες σε πρώτη φάση αλλά και τις οδηγήτριες μεταγενέστερα του συγκεκριμένου ενισχυτή, αλλά και του Cd θα με ενδιέφερε να διαβάσω απόψεις.
Οι απόψεις για τις λάμπες είναι χειρότερες από τις απόψεις για ηχεία ή ενισχυτές. Χειρότερες, δηλαδή ...εντελώς άχρηστες.
Εσύ, καλώς αδιαφόρησες για τις απόψεις τρίτων στις αγορές σου, και βασίστηκες στα δικά σου συμπεράσματα στο χώρο σου.
Προτείνω να κάνεις το όμοιο.
Αφού θες να παίξεις με λάμπες, πάρε 2-3 σετ και παίξε. Όποια σου κάτσει καλύτερα, άστη πάνω στο μηχάνημα.
Δεν έχει νόημα να ακούς απόψεις τρίτων, που μπορεί (δικαίως) να είναι εντελώς αντίθετες από τις δικές σου.
Απλώς κάνε παιχνίδι!:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.203
Reaction score
82.964
Όντως μπορείς να ακούς αυτό που δεν υπάρχει, από τα "συμφραζόμενα".
Εννοείται.
Οπως και στην ταινία, δεν χρειάζεται να βλέπεις τα πόδια του ηθοποιού, καταλαβαίνεις τι γίνεται απο τον κορμό.

Εκτός αν είναι καμιά γκομενάρα, όπου δεν βλέπεις τα ...bhutia :roflmao:

Η΄ αν βλέπεις μπάλα, όπου όταν θα χτυπάνε κόρνερ, θα βλέπεις ξαφνικά την μπάλα να εμφανίζεται απο το κάτω μέρος της οθόνης, χωρίς να βλέπεις ποιος το χτύπησε το κόρνερ.:gotcha:
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Αν το πάμε στο πιάνο που είναι και πιο εύκολα κατανοητό, δεν θα ακούει τις πρώτες μιάμιση- δυο οκτάβες. Θα ακούει μόνο τις αρμονικές τους. Να το ξαναπώ: απο τις 7-8 οκτάβες, δεν θα ακούει τις 1,5-2. Χοντρικά, δεν θα ακούει το 25% του πιάνου!!! :o:o:o:o
Θα ακούει μόνο τις αρμονικές, θα βγάζει νόημα "απο τα συμφραζόμενα".
Δεν έγινε και τίποτα. Έτσι και αλλιώς σπάνια πατιέται κάποιο πλήκτρο εκει κάτω και όταν πατιέται είναι μόνο του (όχι συγχορδία) και για την "αίσθηση". Μια χαρά κάνουν και οι αρμονικές. Πιάνο και subwoofer έχω btw.

Για τσέλο, κοντραμπάσο, βιόλα ντα γκάμπα κτλ, πάω πάσο, χάνεις σε όγκο.

Sub θα έβαζα αν ένιωθα ότι μειώνονταν τα db στο walking bass καθώς κατέβαινε προς τα κάτω σε ένα τζαζ κομμάτι ή αν χάνονταν οι μπασογραμμές σε ένα rock/pop/electro κομμάτι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.965
Εκτός αν είναι καμιά γκομενάρα, όπου δεν βλέπεις τα ...bhutia :roflmao:
Πολλοί λένε ότι είναι πιο "σέξι" να μη τα βλέπεις όλα, απλώς να υπονοούνται, και να παίρνει μπρος η φαντασία σου! ;)
Άλλοι, προτιμούν τις γερές τσόντες, να φαίνονται όλα, με λεπτομέρειες κιόλας (τουλάχιστον 1080 ανάλυση). Στον προβολέα, σε ρίαλ σάιζ. ;) :p

Ε, δγιάλεξε ότι γουστάρεις! :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.203
Reaction score
82.964
Δεν έγινε και τίποτα. Έτσι και αλλιώς σπάνια πατιέται κάποιο πλήκτρο εκει κάτω
Ε ναι.
Και πόσα κόρνερ θα χτυπηθούν σε ένα μάτς. 5-6 το πολύ.
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.607
1. Το να πεις δημοσια οτι τα μουσικα οργανα δεν κατεβαινουν χαμηλα, δεν αποτελει μονο παραπληροφορηση και ασχετοσυνη αλλα ανηθικο ψεμα που προσβαλει τη νοημοσυνη σου. Δοκιμασε να ακουσεις δυνατα τις χαμηλες απο κλαρινο(κλαρινετο για τους κλασικους) να δεις ποση ωρα θα το αντεξεις. Δε μιλαω για συνθεσαιζερ ή ντραμς...
2. Η ελαφρα και ανωριμη προσεγγιση ποσοστων ειναι εκνευριστικη. Απο που προκυπτει το 99%; Αναγουμε τη γνωμη μας σε κλασματα; Οποιος αναρτα ποσοστα σε κλασματα υποχρεουται να αναφερει πηγες. Ελεος πια.Το 90% των ανδρων ειναι για πεταμα. Δεν εχω πηγες αλλα αυτο μ' αρεσει.:p:p
3. Σπυρο, αν θελεις να αλλαξεις βυσματα, καλωδια ή λυχνίες, μπορεις ελευθερα να το κανεις. Τα χρηματα δικα σου ειναι. Αλλα δεν προκειται να βελτιωσεις κατι σε ουσιαστικο επιπεδο παρα μονο στην ιδεα σου, αφενος γιατι δεν αλλαζει κατι με τα βυσματα κτλ., αφετερου διοτι,για καποιους, το συστημα σου ειναι εξ' ορισμου ''λαθος''.:D Και θα φερω παραδειγμα παλι τα αυτοκινητα: Κανενα σοβαρο μελος φορουμ δεν προκειται να επικροτησει την τοποθετηση ''προγραμματος'' στο αμαξι σου για τον απλουστατο λογο οτι ειναι απατη και πεταμενα λεφτα. Ανεβαζοντας απλως την καταναλωση απο τον εγκεφαλο, δεν εχουμε ενα δυνατοτερο αμαξι. Τη ιδεα μας τροφοδοτουμε και πληρωνουμε και παραπανω βενζινη. Αυτα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όταν σου λέει ο ιδιοκτήτης του ηχοσυστήματος του αρκεί το χαμηλό, εμένα και εσένα μας πέφτει λόγος;
Όταν σου λέει ο @spylab πως δεν πιστεύει ότι υπάρχει Θεός ,εσένα σου πέφτει λόγος?:whistling:
[DOUBLEPOST=1528270814][/DOUBLEPOST]
Άλλοι, προτιμούν τις γερές τσόντες, να φαίνονται όλα, με λεπτομέρειες κιόλας (τουλάχιστον 1080 ανάλυση). Στον προβολέα, σε ρίαλ σάιζ. ;) :p
Να ένα κομμάτι της βιομηχανίας του θεάματος ,που θα μπορούσε να πάρει την πρωτοκαθεδρία το Auro3D, μετά τις ινδικές ταινίες!
Κάποιος να ενημερώσει άμεσα το μέλος @Kostas Kefalas για την ιδέα!:D
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.203
Reaction score
82.964
Sub θα έβαζα αν ένιωθα ότι μειώνονταν τα db στο walking bass καθώς κατέβαινε προς τα κάτω σε ένα τζαζ κομμάτι ή αν χάνονταν οι μπασογραμμές σε ένα rock/pop/electro κομμάτι.
Να δεχθώ πως μπορεί να γίνει αποδεκτή (με επιφυλάξεις ;)) η μη ύπαρξη sub σε μεγάλα ηχεία που παίζουν καλά και σωστά απο τα 40 Ηz. Καλύτερη τιμή δεν μπορώ να κάνω.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.965
Να δεχθώ πως μπορεί να γίνει αποδεκτή (με επιφυλάξεις ;)) η μη ύπαρξη sub σε μεγάλα ηχεία που παίζουν καλά και σωστά απο τα 40 Ηz. Καλύτερη τιμή δεν μπορώ να κάνω.
Δεν συμφωνώ. :gotcha:

Δηλαδή, η χμ χμ ας πούμε "διαφωνία" μου, είναι στην ονομαστική συχνότητα που θα ορίσουμε το -3db της απόκρισης.
Η "πεπατημένη" του επαγγελματικού ήχου, έχει καταλήξει ότι αυτή η τιμή βρίσκεται στα 60 Hz.
Αρκεί να υπάρχουν μεγάλα μεγάφωνα, μπόλικα και μεγάλα, κι ας βρίσκεται στα -3db στους 60 κύκλους, δεν έχεις παράπονο στο μπάσο, δε θα νιώσεις να σου λείπει τίποτα, σου κουνιούνται τ'άντερα μια χαρά και με το παραπάνω της μιας χαράς, μπορεί και δγιό χαρές και τρείς ίσως, τελοσπάντων περισσότερες χαρές από την χαρά σου με το σαμπάκι σου στο σπίτι που βγάζει 20 κύκλους.. :gotcha:

Ναι, είναι και πάλι αυτό που το ακούς, χωρίς να υπάρχει. Θαύμα, θαύμα. :lol::lol::lol:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.897
Μηνύματα
2.921.964
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top