Το σύστημα μου

Μηνύματα
834
Reaction score
897
Ναι ΟΚ ... να απλώς συζητάμε ... προσπαθούμε να πάμε για την "έκπληξη" και κάπως φθηνά κιόλας. Κανένας παλιός parasound ; Εκεί νομίζω θα "είσαι" εσύ.

Είναι λογικό (σε εμένα τουλάχιστον) και με την μουσική που ακούς αλλά και λόγω άλλων πιθανών λόγων να προτιμάς τον Primare με αυτά τα ηχεία. Κάπου εκεί κοντά πιστεύεις ότι "είσαι" αλλά ήθελες κάτι παραπάνω απο όγκους και έλεγχο, για αυτό ίσως να το ψάχνεις (και κάπως το πέτυχες) με καλώδια.
Καλώδια;Απαγορευμένη λέξη!Θα μας φάνε οι γνωστοι-αγνωστοι!
 


Μηνύματα
834
Reaction score
897
Καλά ... τότε πολύπριζα. :D
Τώρα είναι που δε θα μείνει ούτε κοκκαλακι από μας! Αν επιζησουμε θα ανταλλάξουμε τα πολυπριζα μας με μικρή διαφορά υπέρ μου.Μονο για σένα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.107
Reaction score
55.800
....
Δεν καταλαβαίνω το πνεύμα σας κύριε μου.

Εσείς εξάλλου δεν ακούτε διαφορές με ενισχυτές ή τις θεωρείτε καθόλου ουσιώδεις έως ανύπαρκτες. Γενικώς μόνο με ηχεία ακούτε διαφορές.

:D :D
Είδες που ούτε εσύ καταλαβαίνεις όποτε... αφουγκράζομαι δικές σου διατυπώσεις. :sneaky:
Κάτι τέτοια είναι που ξυπνάνε το πειραχτήρι μέσα μου.

Εννοείται πως ουδέποτε έχω υποστηρίξει ότι δεν θ'ανιχνεύονταν ακροαματικές διαφορές...
Δεν έχω ιδέα για τον Magnat.Τα ηχεία είναι πανευκολα ως φορτίο.Ειναι ομως αναισθητα-υποψιαζομαι πιο αναίσθητα απ' οσο δηλώνει η PMC-ασε που ακούω πιο δυνατά από τον N.K.!
Αυτός είναι λόγος απόρριψης του Lavardin.Οι Plinius δεν είναι της αρεσκείας μου.Μενουν οι Bryston,το θεωρητικό ταίρι.
Όμως το θέμα δεν είν' αυτό.Ειμαι ευχαριστημένος από τον Primare.Η βελτίωση με τον Gamut θα προκύψει- αν προκυψει-σχεδον άνευ χρημάτων.
Τρόπος άμεσης βελτίωσης για την ευαισθησία κι ευκολία οδήγησης είναι να κροσάρονταν υψιπερατά τα main με... ζεύγος sub. Με αυτόν και αν θ'ακούγονταν βελτιωμένα.
 

Μηνύματα
834
Reaction score
897
Είδες που ούτε εσύ καταλαβαίνεις όποτε... αφουγκράζομαι δικές σου διατυπώσεις. :sneaky:
Κάτι τέτοια είναι που ξυπνάνε το πειραχτήρι μέσα μου.

Εννοείται πως ουδέποτε έχω υποστηρίξει ότι δεν θ'ανιχνεύονταν ακροαματικές διαφορές...

Τρόπος άμεσης βελτίωσης για την ευαισθησία κι ευκολία οδήγησης είναι να κροσάρονταν υψιπερατά τα main με... ζεύγος sub. Με αυτόν και αν θ'ακούγονταν βελτιωμένα.
Είναι πολλά τα λεφτά,Bhutia και γίνονται πάρα πολλά αν συμπεριληφθούν τα απαραίτητα καλώδια.Μπλεκω και με το χώρο έτσι.Αντε μετά ν' αρχίσω να κρεμω "πίνακες αφηρημένης τέχνης",εγώ που την περιφρονώ!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.107
Reaction score
55.800
Είναι πολλά τα λεφτά,Bhutia και γίνονται πάρα πολλά αν συμπεριληφθούν τα απαραίτητα καλώδια.Μπλεκω και με το χώρο έτσι.Αντε μετά ν' αρχίσω να κρεμω "πίνακες αφηρημένης τέχνης",εγώ που την περιφρονώ!
Μην ανησυχείς, η φροντίδα χώρου ως προς τις πρώτες οκτάβες είναι δόκιμη με προσθήκη... επιπλέον sub αντί πινάκων... Το ζήτημα είναι ότι θα χρειάζεται τότε επεξεργαστής για τη διαχείριση σήματος αντί πιουρίστικων προενισχυτών. Τα Gamut πάντως θα πήγαιναν καλύτερα με απλοποιημένα παθητικά κρος, ή... ενεργά σε ψηφιακό πεδίο.
 

Μηνύματα
15.187
Reaction score
17.206
Μην ανησυχείς, η φροντίδα χώρου ως προς τις πρώτες οκτάβες είναι δόκιμη με προσθήκη... επιπλέον sub αντί πινάκων... Το ζήτημα είναι ότι θα χρειάζεται τότε επεξεργαστής για τη διαχείριση σήματος αντί πιουρίστικων προενισχυτών. Τα Gamut πάντως θα πήγαιναν καλύτερα με απλοποιημένα παθητικά κρος, ή... ενεργά σε ψηφιακό πεδίο.
Ναι αλλά μετά του εγγυάσαι ότι θα συνεχίσει να ακούει διαφορές ; Ή θα έρχεται να γράφει τι ανοήτος που ήταν τόσα χρόνια που δεν είχε ακολουθήσει τον ενδεδειγμένο τρόπο και διαφορές πλέον δεν υπάρχουν ; :D Ρωτάω. ... δεν ξέρω. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.107
Reaction score
55.800
Ναι αλλά μετά του εγγυάσαι ότι θα συνεχίσει να ακούει διαφορές ; Ή θα έρχεται να γράφει τι ανοήτος που ήταν τόσα χρόνια που δεν είχε ακολουθήσει τον ενδεδειγμένο τρόπο και διαφορές πλέον δεν υπάρχουν ; :D Ρωτάω. ... δεν ξέρω. :D
Μπορώ να εγγυηθώ ότι θ'ακούει διαφορές εκεί... που ΄΄μετράει΄΄ ουσιαστικά. Δεν γίνεται να εγγυηθώ τι θα διατύπωνε...
Ας μην παραβλέπεται το ότι τα κέντρα ανταμοιβής στον εγκέφαλο απευαισθητοποιούνται με την πάροδο του χρόνου οπότε απαιτούνται εντονότερα και διαφοροποιημένα ερεθίσματα για την επίτευξη ισοδύναμης σε σχέση με τα προηγούμενα ευφορίας.
 

Μηνύματα
15.187
Reaction score
17.206
Μπορώ να εγγυηθώ ότι θ'ακούει διαφορές εκεί... που ΄΄μετράει΄΄ ουσιαστικά. Δεν γίνεται να εγγυηθώ τι θα διατύπωνε...
Ας μην παραβλέπεται το ότι τα κέντρα ανταμοιβής στον εγκέφαλο απευαισθητοποιούνται με την πάροδο του χρόνου οπότε απαιτούνται εντονότερα και διαφοροποιημένα ερεθίσματα για την επίτευξη ισοδύναμης σε σχέση με τα προηγούμενα ευφορίας.
Και που ξέρεις τόσο σίγουρα τι μετράει και πόσο ;
 

Μηνύματα
834
Reaction score
897
Μην ανησυχείς, η φροντίδα χώρου ως προς τις πρώτες οκτάβες είναι δόκιμη με προσθήκη... επιπλέον sub αντί πινάκων... Το ζήτημα είναι ότι θα χρειάζεται τότε επεξεργαστής για τη διαχείριση σήματος αντί πιουρίστικων προενισχυτών. Τα Gamut πάντως θα πήγαιναν καλύτερα με απλοποιημένα παθητικά κρος, ή... ενεργά σε ψηφιακό πεδίο.
Μεγάλη ανακατωσουρα όλα αυτά άρα πάλι στο βγαλε-βαλε θα καταλήξω.
https://www.stereotimes.com/post/neotech-amazon-series-cables/
Και σε xlr έχει.Απ' όλα τα καλά!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.677
Reaction score
132.988
Τι να κλάσει το καβλώδιο μπροστά στα σάμπζζζζζ..

Αφού δε τα γλυτώνεις τα σάμπζζζζζ, τι το καθυστερείς; πάρτα να τελειώνουμε.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.916
Μηνύματα
2.922.637
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top