Το home cinema του alfakia

Μηνύματα
344
Reaction score
596
Πρόχειρες φωτό. Τα δύο 21 θα μπουν εκατέρωθεν της οθόνης, ως βάσεις για τα L, R και το διπλό 18 θα μεταφερθεί στην πίσω πλευρά του δωματίου.
 

Attachments



Μηνύματα
118
Reaction score
474
Αφού ολοκληρώθηκε η ανακαίνιση του πατρικού και μπήκαν και οι .... κουρτίνες, ας παρουσιάσω και εγώ το δικό μου σινεμαδάκι.

Έχω προσπαθήσει να τηρήσω το κατά Dolby 5.1.4 Ευαγγέλιον όσο γίνεται, αλλά όπως θα δείτε πρόκειται για το σαλόνι της οικίας, οπότε αναγκαστικά έχουν γίνει κάποιοι συμβιβασμοί.

Έχουμε λοιπόν :

Εικόνα : Samsung 75’’ QNFN.

Πηγές : Dune HD Pro 4k, PS3 (οσονούπω PS5).

Ενισχυτές : Marantz 7012, πάνω στον οποίο έχω τα 4 atmos.

Rotel RMB 1075, ο οποίος παίζει τα bed layer.

AIRCOM T10 για να κρατά δροσερό το Marantz.

AIRCOM T8 για να μη ζηλεύει ο Rotel.

Ηχεία : Dali Zensor 7 μπροστά, Vokal κεντρικό και Zensor 3 για surround, τοποθετημένα έτσι ώστε να έρχονται στο ίδιο ύψος με τα 7.

Για atmos έχω 4 RSL C34E, τοποθετημένα σε γωνία 45 μοιρών.

Τέλος, ένα μικρό σαμπάκι από την Power Sound Audio, το V 3601.

Κάπου έχω και ένα antimode παροπλισμένο, ίσως το βρω και το βάλω κάποια στιγμή, aλλά βαριέμαι να ξανατρέχω ισοσταθμίσεις ....

Επόμενη κίνηση δεν ξέρω, πείτε γνώμες :
  • Ένα δεύτερο PSA? (I LOVE BASS)
  • Αγορά προτζέκτορα? (έχουν περαστεί εννοείται ethernet, hdmi, ρεύματα)
  • Αναβάθμιση ηχείων? Καλά είναι τα Zensor αλλά όπως και να το κάνουμε είναι entry level. Βέβαια απ’ την άλλη, η χρήση είναι αποκλειστικά για θέαση ταινιών και όχι μουσική, οπότε δεν ξέρω και πόσο νόημα έχει (Θερμή παράκληση, μην μου είπε για ενεργά).
  • Φωνάζω τον κ. Καστρουνή για ρύθμιση ήχου και εικόνας και τελειώνει εκεί το θέμα.
  • Κάνω όλα τα παραπάνω και μετά φωνάζω τον καλιμπράτορα (προϋπόθεση να κερδίσω το Τζόκερ).
Προς το παρόν παραθέτω φωτό ….
View attachment 154077 View attachment 154078 View attachment 154079 View attachment 154080 View attachment 154081
View attachment 154082 View attachment 154083 View attachment 154084 View attachment 154085 View attachment 154086
Πολύ όμορφος χώρος φίλε μου να τον χαίρεσαι! Το μόνο πρόβλημα με τον προβολέα θεωρώ, είναι οι πολλές λευκές επιφάνειες...
 






Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.683
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top