συνδεσμολογια sub woofer

Μηνύματα
519
Reaction score
0
ποιος ειναι ο σωστος τροπος συνδεσης ο ενισχυτης να δινει ταυτοχρονα σημα και στα δυο sub η να δινει στο ενα και απο εκει να δινει στο αλλο με αναστροφη φασης και η συχνοτητα ιδια και στα δυο η ?
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Aν ο ενισχυτής σου έχει 2 εξόδους για sub τότε μπορείς να τα συνδέσεις και τα δύο εκεί, αν όχι τότε το δεύτερο sub θα πρέπει να πάρει σήμα από την έξοδο line out του πρώτου sub, και στις δύο περιπτώσεις το σήμα είναι το ίδιο και δεν επηρεάζετε το δεύτερο από την συχνότητα αποκοπής η τη φάση του πρώτου, επηρεάζονται όμως και τα δύο από της παραμέτρους ρύθμισης του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
ο ενισχ εχει μια εξοδο και απο εκει δινω και στα δυο και παιζει οκ οπως επισεις εχω δοκιμασει να δωσω sub to sub παιζοντας με αναστροφη φασης το ενα που επισεις παιζει καλα οπως και αν παιζουν και τα δυο με ιδια φαση παιζουν καλα με την ενταση τι προτινεις ενα γυρω στα 80 και ενα 40 η τι χωπος 22τμ ηχεια μαγαλα μπροστινα και μικρα πισω
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Γίνε λίγο πιο σαφής δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, αν τα νούμερα που αναφέρεις είναι η ένταση των 2 sub η ουσία είναι μια ανεξάρτητα από το που βρίσκεται το ρυθμιστικό στάθμης, πρέπει να παίζουν και τα δύο μαζί στην σωστή ένταση. Αν και θα ήταν καλύτερα να τα ενώσεις sub to sub.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μπερδευτηκα και εγω... (καλα μολις γυρισα και εχω πιει και κατι μπυρες, αλλα δε νοιωθω και κανενα φουσκωμα)

sub to sub... ειναι το σωστο (οχι καλυτερο, απλα σωστο), χωρις διακλαδωσεις στα καλωδια κλπ. χωρις απωλειες του αρχικου σηματος...

Αν και τα 2sub βρισκονται κοντα μεταξυ τους (πχ στον ιδιο τοιχο) πρεπει να ειναι στην ιδια φαση.

Οσον αφορα την ενταση του καθενος πρεπει να ακουγονται στην ιδια ενταση (αν δεν υπαρχει δυνατοτητα μετρησης της ακουατικης σταθμης με dB SPL meter) στη θεση ΑΚΡΟΑΣΗΣ. Αν το ενα ακουγεται πιο δυνατα αυτο θα ειναι και το μονο που θα ακους, δηλ δεν θα ''προστιθενται'' οι 2 εντασεις...
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
80 einai h syxnothta to 1 einai ston toixo me ta 3 brostina kai to allo aristera opos kathomai h entash idia kai sta duo loipon 1 dokimi tha me poish
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
well μετρησα την αντισταση στην εξοδο του αν μου 300ομ και μετρησα την αντισταση του sub 8ομ ποσα σαμπ παιζει για πλακα ο ενισχυτης μου δευτερο τεστ με ντεσιμπελομετρο τα μετρησα και με τους 2 τροπους μια απο τα ιδια παρακαλω
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Γιατι μετρησες την αντισταση εξοδου και του sub?

Επειδη τα 2 sub δεν εχουν την ιδια αποσταση απο τη θεση ακροασης (απο οσο καταλαβαινω) - αν εξαιρεσουμε τη μια ρυθμιση που γινεται απο τον ενισχυτη για την αποσταση - καλο ειναι να μην τα ρυθμισεις ταυτοχρονα.
Βαλε σημα στο ενα και ρυθμισε την ενταση του σε σχεση με το σημειο ακροασης και σε σχεση με τα αλλα ηχεια.
Μετα σβησε το ρυθμισμενο και με το ιδιο σημα ρυθμισε και την ενταση του αλλου να ειναι στο ιδιο επιπεδο dB με το αλλο στη θεση ακροασης.

Μετα με το ιδιο σημα κανε παλι ισοσταθμιση της εντασης των 2 sub αλλα αυτη τη φορα αλλαξε την ενταση των sub απο τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ και οχι απο το ρυθμιστικο των sub.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.091
Μηνύματα
2.888.118
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top