το βασικοτερο κομματι για hifi

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

πάνω κάτω, καλά τα λες! :137:

Φυσικά αστειεύεσαι, καθώς το ηχείο βάσης είναι πακέτο με τη βάση. Τες πα, δε μπήκα στον κόπο να σου απαντήσω για αυτό (βαριέμαι), αλλά για κάτι άλλο (που έχει σημασία και κάνεις και λάθος δηλαδή):

σε ξύλινο δάπεδο, είναι λάθος επιλογή να βάλεις κώνους ή ακίδες στο ηχείο (στη βάση του - αν είναι ηχείο βάσης), ασχέτως της ύπαρξης η μη του γρανίτη (σικ).

Διότι, με αυτό τον τρόπο κάνεις μηχανική γείωση των κραδασμών, δηλαδή τους κραδασμούς του ηχείου τους μεταφέρεις στο ξύλινο δάπεδο, κάτι που είναι λάθος.

Θα ήταν σωστό μόνο σε δάπεδο με πλακάκι ή μάρμαρο, όπου η μεγάλη μάζα του δαπέδου θα απορροφούσε εύκολα κι ανώδυνα τους κραδασμούς του ηχείου, βελτιώνοντας κατα συνέπεια την απόδοση του ηχείου, διότι θα φεύγαν, θα βρίσκαν δίοδο φυγής από την καμπίνα, οι κραδασμοί της, που οφείλονται στην κακή της κατασκευή.

Στο ξύλινο όμως δάπεδο, οι κραδασμοί του ηχείου έχουν πολύ χειρότερο αποτέλεσμα από το να παραμείνουν στο ίδιο το ηχείο μέχρι απόσβεσής τους, διότι δονείται ολόκληρο το δάπεδο και γεμίζεις τον ήχο σου με παραμορφώσεις, με "χρωματισμούς" όπως λένε.

Γι'αυτό και η πιο σοφή λύση είναι να απομονώσεις το ηχείο σου από το δάπεδο, με χρήση μαλακών κραδασμοαπορροφητικών υλικών, όπως πχ η σορμποθάνη, ή άλλα μαλακά πλαστικά ποδαράκια.

Δηλαδή, κάτω από το ηχείο σου (νταξ, από τη βάση του) μη βάζεις κώνους και ακίδες, βάλε μαλακά πλαστικά κραδασμοαπορροφητικά ποδαράκια.

Δηλαδή δε θες μηχανική γείωση, θες μηχανική απομόνωση.

Άντε, κάτι έμαθες και σήμερα...:126:

Σε ποσοστό 70% κατάλαβες όσα λέω, ενώ σε ποσοστό 30% όχι. Αν δε τα κατάλαβες, σε ποσοστό 70% φταίει ο γρανίτης, που σε μπέρδεψε, και σε ποσοστό 30% αυτός που σου πούλησε τους "κώνους".:137:



ΥΓ Η χρήση πλάκας γρανίτη (σικ) έχει νόημα μόνο με τον εξής τρόπο: γειώνεις μηχανικά το ηχείο σου στο γρανίτη για να απορροφήσει ο γρανίτης με τη μάζα του τον κραδασμό, και απομονώνεις μηχανικά το γρανήτη με το δάπεδο, με χρήση μαλακών πλαστικών ποδαρακίων. Αρκεί ο γρανίτης να μην συντονίζει κάπου, να μην "κωδωνίζει" ο ίδιος. Προτιμότερη λύση για τέτχιες δουλειές, δεν είναι η χρήση γρανίτη, αλλά η χρήση βάσεων ειδικής κατασκευής, που να μπορούν να έχουν μεγάλη μάζα (πχ να γεμίζουν με μόλυβδο -> σκάγια ή άμμο). Οπότε, οι ίδιες οι βάσεις απορροφούν τους κραδασμούς του ηχείου σου, και φυσικά τις βάσεις τις απομονώνεις μηχανικά από το ξύλινο δάπεδο, δε τις γειώνεις. Πάλι κάτι έμαθες μου φαίνεται....:126:
πολυ σωστος!!
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

@costas EAR

Παρ' ότι σε γενικές γραμμές κάπως έτσι τα έχω αντιληφθεί και εγώ να μου επιτρέψεις να πω ότι έχεις βάλει στο συλλογισμό σου κάποιες παραμέτρους ως αυτονόητες, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω για τη στήριξη/τοποθέτηση των ηχείων (εγώ θα έλεγα και του transport...)

Ένας ακόμα παράγοντας, είναι και η επαρκής οδήγηση των ηχείων.
Αν βάλεις πάνω στα ΑΤC40 για παράδειγμα τον Densen Β110 ποιό θα είναι το αποτέλεσμα?
Ή για πηγή χρησιμοποιήσεις ένα DVD player του κατοστάρικου και σε άλλη περίπτωση κάποιο πολύ καλό transport, με κάποιο κορυφαίο DAC... Η διαφορά θα είναι της τάξης του 5%?

Φαντάζομαι ότι έχεις θεωρήσει το ταίριασμα των μηχανημάτων, αλλά και την τάξη τιμής των ηχείων και μηχανηματων στο ίδιο επίπεδο. Αυτό όμως είναι και το πρόβλημα... και τα ποσοστά ανεβαίνουν αν δεν τα θεωρήσεις αυτονόητα (προσωπικά το δέχομαι αυτό, αλλά αυτό δε συμβαίνει με όλους!)

@the Flame
Όσον αφορά την ηχοληψία/ηχογράφηση...
Mπορεί ένα CD με κάκιστη ηχοληψία/ηχογράφηση να κοστίζει περισσότερο από ένα άλλο εξαιρετικό, γιατί ο μουσικός δεν είναι δημοφιλής για παράδειγμα...
Ή να το έχεις κατεβάσει σε flac, οπότε να είναι και τσάμπα, ακόμη...
Eίναι μια από τις εξαιρέσεις όπου το κόστος δεν είναι ανάλογο με την επίπτωση ενός παράγοντα, στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα, όπως πολύ σωστά το ανέφερες!
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Οσοι εχουν ηχεια βασης σε ξυλινο καρφωτο δαπεδο να σηκωσουν το χερι για να μιλησουμε.
Εξαιρουνται οι ξερολες.
 

Μηνύματα
1.579
Reaction score
650
Απάντηση: Re: Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

εγω νομιζω οτι το σημειο <μανταρα> οπου πολλες ταχα μου συσκευες χαι φι η και χαι ενδ ειναι τα μεταβατικα μεσουψηλα εκει ακομα και μηχανηματα δεκαδων χιλιαδων εουρο τα κανουν θαλασσα!!!
δεν εννοουσα χαμηλες συχνοτητες εννουσα σηματα χαμηλης εντασης...
 

Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.008
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

@costas EAR

Παρ' ότι σε γενικές γραμμές κάπως έτσι τα έχω αντιληφθεί και εγώ να μου επιτρέψεις να πω ότι έχεις βάλει στο συλλογισμό σου κάποιες παραμέτρους ως αυτονόητες, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω για τη στήριξη/τοποθέτηση των ηχείων (εγώ θα έλεγα και του transport...)

Ένας ακόμα παράγοντας, είναι και η επαρκής οδήγηση των ηχείων.
Αν βάλεις πάνω στα ΑΤC40 για παράδειγμα τον Densen Β110 ποιό θα είναι το αποτέλεσμα?
Ή για πηγή χρησιμοποιήσεις ένα DVD player του κατοστάρικου και σε άλλη περίπτωση κάποιο πολύ καλό transport, με κάποιο κορυφαίο DAC... Η διαφορά θα είναι της τάξης του 5%?

Φαντάζομαι ότι έχεις θεωρήσει το ταίριασμα των μηχανημάτων, αλλά και την τάξη τιμής των ηχείων και μηχανηματων στο ίδιο επίπεδο. Αυτό όμως είναι και το πρόβλημα... και τα ποσοστά ανεβαίνουν αν δεν τα θεωρήσεις αυτονόητα (προσωπικά το δέχομαι αυτό, αλλά αυτό δε συμβαίνει με όλους!)

@the Flame
Όσον αφορά την ηχοληψία/ηχογράφηση...
Mπορεί ένα CD με κάκιστη ηχοληψία/ηχογράφηση να κοστίζει περισσότερο από ένα άλλο εξαιρετικό, γιατί ο μουσικός δεν είναι δημοφιλής για παράδειγμα...
Ή να το έχεις κατεβάσει σε flac, οπότε να είναι και τσάμπα, ακόμη...
Eίναι μια από τις εξαιρέσεις όπου το κόστος δεν είναι ανάλογο με την επίπτωση ενός παράγοντα, στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα, όπως πολύ σωστά το ανέφερες!
Αυτο που γραφεις περι ταξης τιμης μηχανηματων (ηχεια-ενισχυτες κλπ), καλυτερα αστο. Ποναει.
Ποιο καταστημα θα σου πει οτι ενας φτηνος ενισχυτης εταιριας που δεν αντιπροσωπευει ο ιδιος παιζει πολυ καλυτερα απο αυτους που πουλαει ο ιδιος.

Στην ουσια αυτη την θεωρια την καλλιεργουνε σκοπιμα τα καταστηματα. Μαλιστα σε αρκετες περιπτωσεις σου λενε 40% ηχεια, 30% ενισχυτικα, 20% πηγη & 10% καλωδια.

Προσεξε ομως μια αλλη υποθεση. Παιρνεις ενα ηχειο ευκολο και μαλιστα κορνας με ευαισθησια στα 100 db. Το πληρωνεις 15.000 ευρω! (κανα Avant Gard, Zingali κλπ) Αγοραζεις ενα ενισχυτη SE λυχνιας με 2.000 ευρω, πηγη V-Dac 180 ευρω, και καλωδια στο συνολο οσο το ντακ!. Χε, χε θα γελασει και το παρδαλο κατσικι. Ολες οι θεωριες περι οικονομικης αναλογιας μηχανηματων ειναι για γελια.
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Ακριβώς για αυτό λέμε και ξαναλέμε ότι πρέπει να διαβάζεις προσεκτικά τα specs, να διαβάζεις reviews και γνώμες που εμπιστεύεσαι και μετά να καταλήγεις σε τρεις-τέσσερις συνδυασμούς που θα ΑΚΟΥΣΕΙΣ... αν είναι δυνατόν και στο χώρο σου ή αντίστοιχο.

Η περίπτωση που αναφέρεις σαφώς μπορεί να παίζει καλά μπορεί και άσχημα...

Έχω την εντύπωση ότι αν έχεις για παράδειγμα 100Ε στη τσέπη ποιό εύκολα θα πετύχεις ένα συνδυασμό με ισομερισμό ανάμεσα στα ηχεία/ενισχυτή/πηγή παρά με αλχημείες του τύπου μου αρέσουν οι λάμπες, άρα ευαίσθητο ηχείο... Και αν το ηχείο που σου αρέσει είναι 82db τι θα κάνεις? Μάλλον συμβιβασμό έτσι?

Δε ξέρω ρε παιδιά... Φυσικά εκφράζω τη λογική μου και μόνο, αλλά τα ηχεία των 15000Ε δεν θα έπαιζαν καλύτερα με κάποιο από τους ενισχυτές σε αντίστοιχη τιμή?
Φαντάζομαι ότι κάποιος που θα διαθέσει τέτοιο ποσό θα το διαθέσει ακόμα και για το 1% βελτίωσης έτσι δεν είναι? Και με τη πηγή τι θα του προτείναμε? laptop και v-dac???

Να πω ότι στο δικό μου μικρό σύστημα το μόνο που θα πείραζα (εκτός του χώρου που μου έχει σπάσει τα νεύρα...) είναι η πηγή και κατά σύμπτωση είναι αυτή που υστερεί σε κόστος...
 

kl1

Μηνύματα
161
Reaction score
57
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

α) ηχεια 60%
Β) πηγη 25%
Γ) ενισχυτης 15%
 

GF

Μηνύματα
941
Reaction score
27
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

1. Χωρος
2. Χρονος
3. Διαθεση
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

άντε, να τα ξαναπώ, αν και τζάμπα τα λέω...

το πιο βασικό είναι ο χώρος, γιατί αυτόν ακούμε.

Το ηχείο δονεί το χώρο κι εμείς ακούμε το χώρο, δεν ακούμε το ηχείο. Αν το πάρουμε ποσοτικά, δηλαδή πόση είναι η άμεση ακτινοβολία που παίρνουμε από το ηχείο και πόσες είναι οι αντανακλάσεις που παίρνουμε από το χώρο, η αναλογία είναι (στην καλύτερη των περιπτώσεων) 70% χώρος και 30% ηχείο.

Δηλαδή (να το επαναλάβω) ακούμε το χώρο κι όχι το ηχείο.

Οπότε, ας περάσουμε στα "ποσοστά", που όλοι λίγο πολύ γουστάρουμε.

Το 70% της ποιότητας προέρχεται από το χώρο.
Το υπόλοιπο 30%, από όλα τα υπόλοιπα μαζί.
Από τα υπόλοιπα, το 70% προέρχεται από το ηχείο και το 30% από τα συνοδά ηλεκτρονικά.
Από τα συνοδά ηλεκτρονικά, το 70% προέρχεται από τον ενισχυτή, που οδηγεί το ηχείο, και το υπόλοιπο 30% από την πηγή.
Στο 30% της πηγής, συμπεριλαμβάνονται και τα καβλώδια, σε ποσοστό 0,07%, αλλά και οι βάσεις, σε ποσοστό 0,03%. Στις βάσεις, συμπεριλαμβάνονται τα διάφορα άλλα ματζούνια, σε ποσοστό 0,07%, ένα εκ των οποίων το θετικό φενγκ σούι, σε ποσοστό 0,03%.

Πιο "ποσοστική ανάλυση", δε θα βρείτε σε όλο το ίντερνετ! Άντε, πχιός τη χάρη σας που έχετε και την πρωτιά σε αυτά...

Οποιοσδήποτε επιθυμεί υψηλής πιστότητας ήχο, το 70% των χρημάτων που θα διαθέσει πρέπει να τα ρίξει στο χώρο, και τα υπόλοιπα 30% των χρημάτων του πχ σε ένα ζεύγος ενεργών ηχείων με ψηφιακή είσοδο, που θα τα ταίσει με ψηφιακό σήμα audio από ένα πι-σί... Το πι-σί υπάρχει, όλοι διαβάζετε το φόρουμ, ε?

Όπως καταλάβατε όλοι, στο audio βασιλεύει ο κανόνας του 70% (αλλά και του υπόλοιπου 30%)
για το 70% είχες παρουσιάσει ένα τύπο που ήταν λάθος αν θυμάμαι καλά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.916
Reaction score
127.419
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

λινκ (διαβάστε το όλο τουλάχιστον 5 φορές, μέχρι να το μάθετε στα σίγουρα)

και λινκ

"«Ιδανικός» Τ(60) γιά έναν οικιακό Χώρο 150 κ.μ. θεωρείται ότι είναι περίπου 0,5sec., που όπως είπαμε αναφέρεται στα 1000Hz, με μικρότερο γιά τις υψηλές και μεγαλύτερο γιά τις χαμηλές. Το σημαντικότερο εδώ είναι να συνειδητοποιήσουμε το εξής: αν εφαρμόσουμε την εξίσωση G=13.8xV/4xπxcxd2xT, ή απλούστερα G=0,0032xV/(d2xT), και για απόσταση θέσης ακρόασης ας υποθέσουμε 3μ., ο λόγος ανακλώμενης προς απευθείας ηχητικής ενέργειας είναι πάνω από 9 φορές!

Δηλαδή, φίλτατοι, εκεί που νομίζουμε ότι ακούμε τα ηχεία μας, ουσιαστικά ακούμε το δωμάτιο - και δεν μπορούμε να κάνουμε σχεδόν τίποτα γι' αυτό. Μην στενοχωριέστε, όμως: το αυτί μας δεν είναι μικρόφωνο, ενώ ο ανθρώπινος εγκέφαλος αποτελεί θαύμα της φύσης και αναλαμβάνει να κάνει όλη την επεξεργασία για λογαριασμό μας, εξομοιώνοντας τις συνθήκες κατά το δοκούν."

και λίγο πιο πάνω:

"Έτσι, ένας ακροατής που κάθεται 12m μακριά από τους μουσικούς στην Grosser Musikverein της Βιέννης (Τ=2.2sec και V=14.600 m3 ), δέχεται περίπου πέντε φορές μεγαλύτερη ανακλώμενη ενέργεια σε σχέση πάντα με την απευθείας (G=0.15). Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε άλλες, εξίσου περίφημες, αίθουσες συναυλιών."

Από τον φίλο μας, το Σπύρο. :624:

Εγώ, είμαι λάθος με το 70%. Είναι περισσότερο, ιδίως σε μεγάλους χώρους, και πολύ περισσότερο σε δίπολα ηχεία μεμβράνης σα τα δικά μου.... ξέρω... Πλησιάζει το 70% σε midfield (πλησιάζοντας προς nearfield) μόνο, σύνηθες σε αρκετούς τυπικούς οικιακούς χώρους. Ξέρω πολύ καλά τι λέω....:145:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
ναι βρε το έχουμε ξανασυζητήσει με αυτό το συγκεκριμένο μαθ. τύπο.

απλά κάποιος είχε εμφανιστεί και είχε διαπιστώσει λάθος...έτσι θυμάμαι.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
είναι και απλό θέμα λογικής...αν το 80% ήταν ανακλάσεις τότε θα ακούγαμε μία ανώμαλη μουτζούρα και όχι μουσική.
επίσης ο τύπος αυτός μιλάει για λόγο ενέργειας.ο λόγος ενέργειας δέν μου λέει κάτι.στα μεσαία οι ανακλάσεις είναι μικρές, στα ψηλά ουσιαστικά δέν υπάρχουν ενώ στα χαμηλά έχουμε μία μαζική εισροή ενέργειας που δημιουργεί το βασικό πρόβλημα.επομένως το ίδιο το ενεργειακό ποσοστό δέν λέει και πολλά.
αυτό που λέει είναι η καμπύλη απόκρισης σε ένα σημείο του χώρου.
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

sorry αλλά όσο το σκέφτομαι δε μου κάθεται...

Οι ανακλάσεις τίνος πράγματος? Προφανώς βέβαια η απάντηση είναι: οι ανακλάσεις αυτού που αποδίδει το σύστημα... Όμως "κακό σύστημα" - κακές ανακλάσεις"... όχι?

- αν ναι... παίζει αρκετά πιο σημαντικό ρόλο το σύστημα...
- αν όχι...:133::203:

Και προσθεού δεν αμφιβάλλω διόλου για τον κυρίαρχο ποιοτικό ρόλο του χώρου!
είμαι παθών!!! Αλλά κάτι δε πάει καλά έτσι δεν είναι?

Δείτε το και από το οικονομικό μέρος του πράγματος (το ποσοτικό ας πούμε...), τα πράγματα γίνονται χειρότερα...:
- Ας πούμε ότι υπάρχει dedicated χώρος, άνευ καθιστικού, τραπεζαρίας, τζακιού, γυναίκας και παιδιού να γυροφέρνει... Ένα δωμάτιο πχ M6xΠ4xΥ2.8 ας πούμε... και με super λουκέτο απ' έξω...
- Οι διαχύτες, μπασοπαγίδες κτλ + τον ειδικό δεν θα κοστίζουν άλλα 2000-3000Ε, το πολύ?

άρα τι γίνεται τώρα? Με το 30% της δαπάνης του χώρου δηλαδή 1000Ε στήνουμε ΗiFi σύστημα απαιτήσεων? Και αν σπρώξουμε άλλα 10K oι διαφορές θα είναι μικρές?

Έχω κάνει κάτι λάθος :203:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

με τετχιο χωρο του χιλιαρικου θα σε ικανοποιει

netbook + 2 ενεργα ηχεια τελειωσες

Μην παιρνεις τοις μετρητοις τα νουμερα για να δικαιολογηθουν οι εξωφρενικες τιμες καπχιων μηχανηματων η κα(β)λωδιων.

Πικαπ-βραχιονας-κεφαλη-phono =30 η 40 η 50 χιλ € σου φαινεται λογικη δαπανη?
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Όχι φυσικά!!!
Προσωπικά, αν δεις την αρχική μου τοποθέτηση, δεν έχω βάλει καθόλου καλώδια... και για πικάπ όταν είχα, 60.000δρχ έκανε ένα Technics...

Απλά δε μου βγαίνει με τίποτα κάτι καλό στο χιλιάρικο...
Τώρα έχω Densen B110 (1400E)-ElacBS244(1300E)-OppoBD83 (700E)-Wolfson 8740DAC(250E)-καλώδια chord και olebach (σύνολο 200Ε)...

Για κάντο πιο συγκεκριμένο το 1000Ε να δούμε πως θα καταφέρω τα ίδια???
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό που λές!
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Ακριβώς για αυτό λέμε και ξαναλέμε ότι πρέπει να διαβάζεις προσεκτικά τα specs, να διαβάζεις reviews και γνώμες που εμπιστεύεσαι και μετά να καταλήγεις σε τρεις-τέσσερις συνδυασμούς που θα ΑΚΟΥΣΕΙΣ... αν είναι δυνατόν και στο χώρο σου ή αντίστοιχο.

Η περίπτωση που αναφέρεις σαφώς μπορεί να παίζει καλά μπορεί και άσχημα...

Έχω την εντύπωση ότι αν έχεις για παράδειγμα 100Ε στη τσέπη ποιό εύκολα θα πετύχεις ένα συνδυασμό με ισομερισμό ανάμεσα στα ηχεία/ενισχυτή/πηγή παρά με αλχημείες του τύπου μου αρέσουν οι λάμπες, άρα ευαίσθητο ηχείο... Και αν το ηχείο που σου αρέσει είναι 82db τι θα κάνεις? Μάλλον συμβιβασμό έτσι?

Δε ξέρω ρε παιδιά... Φυσικά εκφράζω τη λογική μου και μόνο, αλλά τα ηχεία των 15000Ε δεν θα έπαιζαν καλύτερα με κάποιο από τους ενισχυτές σε αντίστοιχη τιμή?
Φαντάζομαι ότι κάποιος που θα διαθέσει τέτοιο ποσό θα το διαθέσει ακόμα και για το 1% βελτίωσης έτσι δεν είναι? Και με τη πηγή τι θα του προτείναμε? laptop και v-dac???

Να πω ότι στο δικό μου μικρό σύστημα το μόνο που θα πείραζα (εκτός του χώρου που μου έχει σπάσει τα νεύρα...) είναι η πηγή και κατά σύμπτωση είναι αυτή που υστερεί σε κόστος...
επαναλαμβανω και παλι γιατι φοβαμαι οτι παρεξηγηθηκα οταν λεγω οτι η πηγη κατα την γνωμη μου παιζει τον σπουδαιοτερο ρολο σε μια αλλαγη εννοω οτι εαν ας πουμε οτι εχουμε α) ηχεια 3000 ευρω β)ενισχυτικο 2300 ευρω και πηγη γ)1000 ευρω δηλαδη ενα σχετικα ισσοροπημενο συστημα ,τωρα εαν αλλαξουμε την πηγη με μια αλλη της ταξης των 3000 ευρω μπορει βεβαια να χαλαει η ισσοροπια του κοστους ομως θα εχουμε σιγουρα μια βελτιωση μεγαλη ,μεγαλυτερη κατα την γνωμη μου απο οτι αν αλλαξουμε πχ τα ηχεια με καποια των 5000 ευρω και προσοχη εννοω βελτιωση στα σημεια εκεινα τα οποια μπορει να μην αφορουν πχ χροιες η χρωματισμους αλλα σιγουρα θα ανεβασει την αναλυση την αναγνωστικοτητα την ομοιογενεια και ολες τις αλλες <παιδικες> ασθενειες των πηγων!!! σ'αυτο λοιπον συμφωνω μαζι σου αρκετα φιλε μου!!
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Δεν διαφωνούμε καθόλου και είναι πιθανόν να έχεις περισσότερο δίκιο από μένα που τα βάζω όλα μαζί, άλλωστε περί ορέξεως...

Τo νήμα όμως έχει περισσότερο ενδιαφέρον για τις "ακραίες" απόψεις που εκφράζονται και λιγότερο για αυτές που αντισταθμίζουν τους παράγοντες...

Κάποιος έγραψε 15% ενισχυτής και 85% όλα τα άλλα... Γράφτηκε 70%+ πάιζει ρόλο ο χώρος στο αποτέλεσμα κοκ

Αυτές τις απόψεις πρέπει να συζητήσουμε. Τουλάχιστον εμένα αυτό το σκεπτικό είναι που με προβληματίζει. ίσως γιατί δεν ξέρω, ίσως γιατί πιστεύω άλλα...

Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός δεν απορρίπτω τίποτα, για την συζήτηση γίνονται όλα.

:622::605:
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: το βασικοτερο κομματι για hifi

Ποιος χώρος ρε... σεόλους τους χώρους μπορείς να ακούσεις καλά !
Υποτίθεται ότι μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο.
Μια και είμαστε γνώστες λοιπόν.. και έχουμε τον ορθό τρόπο λειτουργίας, το στήσιμο και το συνολικό αποτέλεσμα (ακουστικό) δεν εξαρτάται από την σύζυγο ούτε από το χρώμα του τραπεζιού μπροστά από τον καναπέ... αλλά από συγκεκριμένους κανόνες. (..εννοείται ότι αυτά είναι προυπόθεση για να φτάσεις να μιλήσεις "stereo" και μετασχηματιστές)
Τάχετε αυτά ? ...προχωρήστε παρακαλώ..:137:

"Το σύστημά μου παίζει γαmo αλλά δεν με αφήνει η γυναίκα μου να γυρίσω τον καναπέ", είναι κάτι που δυστυχώς το καταδικάζει να παίζει "φθηνά" και δεν φταίει καθόλου το ίδιο.. Ο κάτοχός τουφταίει γιατί αγόρασε κάτι ''καλό''! και δεν μπορεί να το λειτουργήσει σωστά..
:102:

Στις "συσκευές" βάζω ως σημαντικότερη, τα ηχεία.


H ευχαρίστηση που αποκομίζει ο ιδιοκτήτης να είναι υψηλότερη από την αντικειμενική πιστότητα του συστήματος συσκευών/χώρου...
Πιούρη φάηερς.. ?


Ελπίζω να έβαλες μέσα την παράμετρο που ισχύει στο "χάη"... "το σύστημά μου (ή και συσκευή μόνο) παίζει όπως άλλες πολλαπλάσιας τιμής, οπότε-μιλάμε πρέπει να έχει μεγάλη χαρά..!!
:137:


______
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Ο χώρος επιδρά καθοριστικά στο αποτέλεσμα. Μεταβάλλει για πλάκα imaging, spaciousness και timbre. Και μιλάμε ακόμη και για το ίδιο ηχοσύστημα, οι επιδράσεις είναι τρομερές.

Δεν είμαι από τους τύπους που ψειρίζουν το χώρο ιδιαίτερα, αλλά έχοντας αλλάξει 6 διαφορετικά σπίτια τα τελευταία 20 χρόνια .... τουλάχιστον έχω προσωπική εμπειρία.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
ΕΠΙΔΡΑ Ο ΑΤΙΜΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ.....σε σημειο που μπορει να μας υποβαθμισει ενα καλο συστημα...σε σημειο που να ακουγεται εως μετριο...δυστυχως....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.052
Μηνύματα
2.886.649
Members
37.979
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top