Apple TV 3

Μηνύματα
325
Reaction score
75
Απάντηση: Apple TV 3

Να κανω μερικες ερωτησουλες για να δω εάν έχω καταλάβει καλά το τι κάνει?
1ον. Φαντάζομαι ότι το ατού του ειναι να παίζει ταινίες επι πληρωμή μέσω του app store?
2ον. Εάν έχω ενα δικτυακό δίσκο και το κοτσαρω στο ασύρματο modem router μου θα μπορω να βλέπω και να ακουω τις 720 η 1080 dts ματροσκες μου μέσω wi fi στη τιβι μου και εάν θέλω να ακούω απο τον ενίσχυση μου?
3oν. Θα μπορούσες φίλε lesarros να μας πεις σε παρακαλώ τα κυριότερα χαρακτηριστικά του (πλεονεκτήματα μειονεκτήματα ) χωρίς jailbrake αλλά και με αυτό ?
Έχω ενα wd live εδώ και δυο χρόνια θα ήθελα να το αλλάξω εφόσον θα είχα να κερδίσω κάτι επιπλέον.
Και πως θα μπορούσε ενα iPad 2 που υπάρχει να μπει σε αυτό το παιχνίδι?
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Αγαπητέ φίλε θα περιμένεις λίγες μέρες να το πάρω στα χέρια μου και θα τα πούμε.Αυτή τη στιγμή δεν το έχω το ATV3.
Αν θες διάβασε την παρουσίαση του Apple tv2 και θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες για τα apple tv.

Περιληπικά να σου πω,με jailbreak παίζει τα πάντα από το home network,είναι ένας δικτυακός media player δηλ. ενώ χωρίς το jailbreak περιορίζεται σε ότι έχεις στο library του iTunes μόνο.
Φυσικά μπορείς να ακούς ήχο από την τηλεόραση ή τον ενισχυτή.
Με το ipad μπορείς με το airplay να δεις ταινία που έχεις ή να ακούσεις μουσική ή να δεις φωτογραφίες στην τηλεόραση σου μέσω του apple tv!

Κατά τη γνώμη μου πάντως χωρίς το jailbreak το Apple TV δεν αξίζει τίποτα!
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Απάντηση: Apple TV 3

λέω να το αγοράσω και ο θεός βοηθός. ο μόνος λόγος που το θελω ειναι για τις επιπλέον δυνατότητες που λέγαμε όταν ειναι jb, άλλα απο στην άλλη σκέπτομαι και το χειρότερο, μήπως δεν καταφέρουν να του βγάλουν jb και μου μείνει στο ράφι...
Τοτε θα μου χρησιμεύει μονο για να προβάλω απο το iphone και το ipad στην Tv
εσείς τι λέτε?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Θα βγει το jailbreak μην ανησυχείς.
Υπάρχει πολύς κόσμος που ασχολείται γι'αυτή τη δουλειά και μια τεράστια διεθνής κοινότητα με προγράμματα 3ων!
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Απάντηση: Apple TV 3

Σε ευχαριστω για την απαντηση lesarros.
Πρεπει να σου πω οτι μεχρι σημερα δεν γνωριζα τιποτα για το apple tv, και τυχαία έπεσα πανω σε εναν που έλεγε οτι με ενα πρόγραμμα που λέγεται icefilms και με ενα account που εχει στο rapidshare , μπορεί και βλεπει οποια ταινια θελει με Ελληνικους υποτιτλους χωρις να ειναι αγορασμένη απο το itunes.
Εσυ που ασχολείσαι ειναι δυνατόν να γινεται κατι τετοιο? αν ναι τελικά μιλαμε το apple tv ειναι απίστευτο εργαλείο

Εδιτ: Δεν ξερω αν απαγορευεται αυτο που ρωταω, επειδή καταλαβαίνω οτι κάποια πράγματα δεν ειναι ευκολο να συζητιουντε δημόσια στο φορουμ , αν μπορεις απαντησε μου με περισσοτερες λεπτομεριες για αυτο το icefilms με πμ

Σε ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Γίνεται αυτό που λές με jailbreak,εγκατάσταση xbmc,nito tv και icefilms.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Απάντηση: Apple TV 3

Γίνεται αυτό που λές με jailbreak,εγκατάσταση xbmc,nito tv και icefilms.
μπορεις να μου πεις λιγο περισσότερες λεπτομέρειες?
πχ, 1. χρειάζεται οπωσδήποτε rapidshare acount?
2. υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε ταινίες όμως που να υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι? έχει και σειρές?
3. Τις ταινιες αυτες τις παιζει live streaming η τις κατεβαζει?
4. περιλαμβάνει και HD ταινιες? η μιλάμε για ποιότητα dvd?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, ευχαριστώ πολυ και παλι
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Χρειάζεται rapidshare account έστω και free,αλλά για free account δεν αξίζει τον κόπο.Δουλεύει και με άλλους host όμως που έχουν καλύτερες ταχύτητες σε free account.

Οτι θες βρίσκεις αλλά πρέπει εσύ να ξέρεις τα link.

Live streaming και πρέπει να έχεις καλή γραμμή adsl.

Εχει τα πάντα.

Κατά τη γνώμη μου για Ελλάδα δεν είναι τόσο πρακτικό λόγω ταχυτήτων ακόμη.
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Απάντηση: Apple TV 3

Σε ευχαριστω!
Ελπίζω οταν το πάρω να βγει και jb να τα δοκιμάσω ολα αυτα , αν και νομίζω οτι έχεις δίκιο και θα φάω μεγάλο ξενερωμα με την ταχύτητα των γραμμών που έχουμε εδω στην Ελλάδα και θα μου κανει συνέχεια κωλύματα για bufering
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Απάντηση: Apple TV 3

Χρειάζεται rapidshare account έστω και free,αλλά για free account δεν αξίζει τον κόπο.

Οτι θες βρίσκεις αλλά πρέπει εσύ να ξέρεις τα link.
οταν λες πρέπει να ξέρω τα λινκς, εννοείς αυτά τα λινκς που βλέπουμε συχνά σε κάποια φορουμς που ανεβάζουν ταινίες και πχ μια ταινία αποτελείται απο 7 part , και μετά γίνεται unzip σε ενα αρχείο? η μιλάς για άλλου είδους links?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Θα έχεις συνεχώς διακοπές και buffering με το icefilms.Πίστεψε με δεν κάνει για μας έκτός αν έχεις πολύ καλή γραμμή.Οπως καταλαβαίνεις, το πως γίνεται η όλη διαδικασία εγκατάστασης του icefilms δεν μπορούμε να το δείξουμε με εικόνες για ευνόητους λόγους.Θέλει ftp πάντως!
Για το apple tv το καλύτερο και πιο απλό είναι να έχεις τις ταινίες σου έτοιμες στον υπολογιστή σου ή σε δικτυακό σκληρό δίσκο και να τις βλέπεις με το xbmc ή το plex.Σου κατεβάζουν covers,περίληψη,info κλπ αυτόματα και θα έχεις ένα πολύ ωραίο videowall!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

οταν λες πρέπει να ξέρω τα λινκς, εννοείς αυτά τα λινκς που βλέπουμε συχνά σε κάποια φορουμς που ανεβάζουν ταινίες και πχ μια ταινία αποτελείται απο 7 part , και μετά γίνεται unzip σε ενα αρχείο? η μιλάς για άλλου είδους links?
Ναι τα links που βλέπουμε σε διάφορα φόρα εννοώ!
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Απάντηση: Apple TV 3

Θα έχεις συνεχώς διακοπές και buffering με το icefilms.Πίστεψε με δεν κάνει για μας έκτός αν έχεις πολύ καλή γραμμή.Οπως καταλαβαίνεις, το πως γίνεται η όλη διαδικασία εγκατάστασης του icefilms δεν μπορούμε να το δείξουμε με εικόνες για ευνόητους λόγους.Θέλει ftp πάντως!
Για το apple tv το καλύτερο και πιο απλό είναι να έχεις τις ταινίες σου έτοιμες στον υπολογιστή σου ή σε δικτυακό σκληρό δίσκο και να τις βλέπεις με το xbmc ή το plex.Σου κατεβάζουν covers,περίληψη,info κλπ αυτόματα και θα έχεις ένα πολύ ωραίο videowall!
Έχεις δικιο και μάλλον ετσι θα το χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο.
Έχεις δοκιμάσει το να δεις 1080Ρ ταινία που εχεις στο PC σου ασύρματα με wifi στο apple tv? και αν ναι την έπαιζε κανονικά η έκανε σπασίματα?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Το icefilms έχει και προτεινόμενες πολλές ταινίες για να δεις που δεν χρειάζεται να βάλεις εσύ τα links!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Έχεις δικιο και μάλλον ετσι θα το χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο.
Έχεις δοκιμάσει το να δεις 1080Ρ ταινία που εχεις στο PC σου ασύρματα με wifi στο apple tv? και αν ναι την έπαιζε κανονικά η έκανε σπασίματα?
Πρέπει το apple tv ή ο υπολογιστής να είναι συνδεδεμένος στο router με ethernet και να έχεις N wifi router για να δεις 1080p χωρίς σπασίματα.Αν και τα 2 είναι ασύρματα θα έχεις προβλήματα.Σε 720p είναι ok και σε ασύρματο δίκτυο
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Απάντηση: Apple TV 3

Πρέπει το apple tv ή ο υπολογιστής να είναι συνδεδεμένος στο router με ethernet και να έχεις N wifi router για να δεις 1080p χωρίς σπασίματα.Αν και τα 2 είναι ασύρματα θα έχεις προβλήματα.Σε 720p είναι ok και σε ασύρματο δίκτυο
χμμμμ....
Ο υπολογιστής μου είναι συνδεμένος με το ρουτερ απευθείας και οχι ασύρματα. το ρουτερ μου ειναι το thomson tg585 v8, αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχει wifi N... Δεν ξερω θα το ψαξω...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Δεν υπάρχει δυνατότητα να συνδέσεις να συνδέσεις και το apple tv καρφί στο router και όχι ασύρματα?Θα έχεις πολύ κλύτερα αποτελέσματα!
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Απάντηση: Apple TV 3

Δεν υπάρχει δυνατότητα να συνδέσεις να συνδέσεις και το apple tv καρφί στο router και όχι ασύρματα?Θα έχεις πολύ κλύτερα αποτελέσματα!
ναι αν αγοράσω ενα Ethernet Switch λογικά θα καταφέρω να κανω αυτο που λες
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Apple TV 3

Πάντως οι αναφορές λένε ότι το ATV3 έχει πολύ καλύτερο wifi απ'ότι το 2,μιας και έχει 2 κεραίες.Περίμενε λίγες μέρες,εγώ το έχω παραγγείλει ήδη και θα το έχω την ερχόμενη εβδομάδα.Θα το δοκιμάσω ασύρματα με 1080p αρχεία και θα σου πω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.875
Μηνύματα
2.920.847
Members
38.107
Νεότερο μέλος
Μαρθα
Top