Brigestone touranza 6 vs michelin primacy 4+.ποιο από τα δύο είναι καλητερο;

Μηνύματα
120
Reaction score
121
Αν και δεν λες για πoιο αυτοκίνητο προορίζονται, μεταξύ των δυο…. Bridgestone
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.738
Reaction score
8.747
Μετάνιωσα που άλλαξα εταιρεία. Παρασκευή όλο που είναι κάτω
Μακριά από turanza ! Τουλάχιστον στη δική μου διάσταση 245/45/18 απαραδεκτο!
Τώρα έχω Michelin sp5, πολύ πιο ... ανθρώπινο, έστρωσε λίγο η μεση;)

Και εγώ έχω αυτά και σκέπτομαι άμεση αλλαγή. Παρ όλο που μόλις έκλεισα έτος. Μετάνιωσα που άλλαξα εταιρεία μετά από πολλά χρόνια. Hankook και δεν ξανά φεύγω. (235/55/17 Ford Kuga τώρα, ford smax, Nissan Qashqai).
 

Μηνύματα
199
Reaction score
126
Όταν ΔΕΝ σου συνιστούσα τα bridgestone, με "μαλλωσες" για την διάσταση, και δεν έλαβες υπ' όψιν πως όλα τα μεγματα ενός τύπου ελαστικού είναι ίδια ανεξάρτητα από τη διασταση: σκληρό το turanza σε 245/45/18; ε, σκληρό θα είναι και το 135/60/13!
 

Μηνύματα
2.836
Reaction score
227
Όταν ΔΕΝ σου συνιστούσα τα bridgestone, με "μαλλωσες" για την διάσταση, και δεν έλαβες υπ' όψιν πως όλα τα μεγματα ενός τύπου ελαστικού είναι ίδια ανεξάρτητα από τη διασταση: σκληρό το turanza σε 245/45/18; ε, σκληρό θα είναι και το 135/60/13!
Δεν σε μαλωσα βρε αδερφε.
απλα μουρθε στο μυαλό ο φίλος μου με τα 18αρια που με πριζει καθε μέρα.
Με τα hankook σχεδόν τελειωμένα το έβαζα σε στροφές και καταλαβενα τι κάνει το αμάξι, ακόμα και απο την αίσθηση που είχα στο τιμόνι.
Με τα brig... είναι να κάνεις τον σταυρό σου πριν καν φτάσεις στη στροφή.
 

Μηνύματα
2.140
Reaction score
5.603
Ερωτηση με πολυ καλη διαθεση ,απο την στιγμη που τα continental βγαινουν παντου πρωτα γιατι δεν τα θελεις;
 

Μηνύματα
2.836
Reaction score
227
Ερωτηση με πολυ καλη διαθεση ,απο την στιγμη που τα continental βγαινουν παντου πρωτα γιατι δεν τα θελεις;
Πρώτον....

Αν δεν το δοκιμάσω εγώ,ας λένε ότι είναι και από διαμάντια.
Και τα brigestone που έβαλα γράφανε ότι είναι καλά και μαλακά,κτλ κτλ αλλά τελικά μάπα το καρπούζι.

Δεύτερον.
Έβαλα στο παρελθόν 2 φορές κοντινέ..
και ποτέ δεν μου άρεσαν.δηλ εμ ειναι πανακριβα,ειναι κσι κατι στον μεσο ορο.

πες ότι είμαι προκατηλημενος με κάτι που στο παρελθόν με χάλασε αρκετά.

για να καταλάβεις,γαλλικό αμάξι δεν θα αγοράσω ποτέ εγώ.
Ακόμα και δωράκι να μου το κάνεις, θα το κανω μετατροπή σε αγωνιστικό, απλά και μόνο για να ξεκαυλ.....τις Κυριακές σε καμία αλάνα η κοντινή πίστα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.703
Reaction score
133.043
Μπρίτζεστον, ούτε στον εχθρό σου.
Τα'παμε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.216
Reaction score
83.013
Μια χαρά τα δικά μου τα Bridgestone στο CLS. Κανένα παράπονο.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με Michelin Primacy, και στο καινούργιο αμάξι, όταν πεθάνουν τα Goodyear, Michelin θα ξαναβάλω. Δεν μπορώ σκληρά και θορυβώδη με τίποτα.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.738
Reaction score
8.747
Ερωτηση με πολυ καλη διαθεση ,απο την στιγμη που τα continental βγαινουν παντου πρωτα γιατι δεν τα θελεις;
Citroen c3. Από μαμά είχε continental. Η κόρη μου αλλά και εγώ που το οδηγώ σπανίως βέβαια, πρόσεξα ότι είχε πολύ καλό κράτημα, άνετο κλπ. Έτσι δεν άλλαξα εταιρεία. Το πρόβλημα του είναι ότι είναι πολύ ευπαθές. Ακόμη και στο παραμικρό χτύπημα, κάνει ζημιά.
Για το οδικό μας δίκτυο ότι χειρότερο. Το προηγούμενο Σάββατο τα άλλαξα και την Τρίτη ήταν το ένα ξεφούσκωτο. Γυαλάκι ο ένοχος. Όμως δεν επιδέχεται διόρθωση οπότε αγόρασα νέο. Ευτυχώς κατά την ώρα πληρωμής και ύστερα από τηλεφωνο που έγινε μάλλον στον αντιπρόσωπο έκαναν έκπτωση 50%. Έσκασα όμως 80 ευρώ.
Κόστιζε 160 ευρώ η μονάδα.
 

Μηνύματα
2.140
Reaction score
5.603
Πρώτον....

Αν δεν το δοκιμάσω εγώ,ας λένε ότι είναι και από διαμάντια.
Και τα brigestone που έβαλα γράφανε ότι είναι καλά και μαλακά,κτλ κτλ αλλά τελικά μάπα το καρπούζι.

Δεύτερον.
Έβαλα στο παρελθόν 2 φορές κοντινέ..
και ποτέ δεν μου άρεσαν.δηλ εμ ειναι πανακριβα,ειναι κσι κατι στον μεσο ορο.

πες ότι είμαι προκατηλημενος με κάτι που στο παρελθόν με χάλασε αρκετά.

για να καταλάβεις,γαλλικό αμάξι δεν θα αγοράσω ποτέ εγώ.
Ακόμα και δωράκι να μου το κάνεις, θα το κανω μετατροπή σε αγωνιστικό, απλά και μόνο για να ξεκαυλ.....τις Κυριακές σε καμία αλάνα η κοντινή πίστα.
Bridgestone απο την εποχη του re71 εχω να ακουσω για καλο ,εκτος και αν ειναι για τιποτα εξωτικα και πανακριβα σε αντιστοιχα αυτοκινητα.Μαζι σου σε αυτο με την δοκιμη, μονο ετσι και σε συγκεκριμενο αυτοκινητο γιατι δεν ταιριαζουν ολα σε ολα.Για τους Γαλλους διαφωνω αλλα οκ ειπαμε γουστα ειναι αυτα.
 

Μηνύματα
1.938
Reaction score
796
Kaι σκεφτόμουν για turanza 6 σε insignia 1.6t 225/55-17.

Φοράω good year egp 2 και είναι το χειρότερο ελαστικό που έχω βάλει ποτέ.

Μετά τα δυο χρόνια με 20.000 χλμ το αμάξι έχει γλιστρήσει πολλές φορές σε ελάχιστη υγρασία και χάνεται ακόμα και σε στεγνό.

Επίσης πολύ χαμηλά σε άνεση και χτυπήματα για τα γούστα μου.

Δεν τρέχω ούτε πιέζω στίς στροφές.

Θέλω άνεση και να βγάζω 30,000 σε τρία χρόνια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.703
Reaction score
133.043
Kaι σκεφτόμουν για turanza 6 σε insignia 1.6t 225/55-17.

Φοράω good year egp 2 και είναι το χειρότερο ελαστικό που έχω βάλει ποτέ.

Μετά τα δυο χρόνια με 20.000 χλμ το αμάξι έχει γλιστρήσει πολλές φορές σε ελάχιστη υγρασία και χάνεται ακόμα και σε στεγνό.

Επίσης πολύ χαμηλά σε άνεση και χτυπήματα για τα γούστα μου.

Δεν τρέχω ούτε πιέζω στίς στροφές.

Θέλω άνεση και να βγάζω 30,000 σε τρία χρόνια.
Τι διάσταση και βάρος;
 

Μηνύματα
436
Reaction score
385
Ανάμεσα στα δύο αυτά ελαστικά και σε διασταση 205/55/16 τι να διαλέξω;

Να πω ότι καθε 2 χρόνια (το αργότερο) βάζω καινούργια ελαστικά η κάθε 45.000χλμ,οποιο έρθει πρώτο και το χειμώνα, Νοέμβριο έως Φεβρουάριο, βάζω τα χειμερινά.
Ποιες οι διαφορές τους;
FALKEN Ziex ZE310 Ecorun, Εξαιρετικό.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.703
Reaction score
133.043
Σίγουρα χρειάζεται 101? Διότι σε 97, έχει άλλες επιλογές. Δες το μανιουαλ του αυτοκινήτου τι λέει για βάρος, δεν νομίζω πως το 101 είναι σωστή επιλογή, αυτό θέλει προσοχή. Δε θα κάθεται καλά το αυτοκίνητο με ελαστικό λάθος σε προδιαγραφές βάρους.

Καλά, W δε χρειάζεται..






Πιο ήσυχο ελαστικό είναι ένα Γιοκοχάμα, άμα τη γουστάρεις τη μάρκα να σου πω.
 

Μηνύματα
1.938
Reaction score
796
Σίγουρα χρειάζεται 101? Διότι σε 97, έχει άλλες επιλογές. Δες το μανιουαλ του αυτοκινήτου τι λέει για βάρος, δεν νομίζω πως το 101 είναι σωστή επιλογή, αυτό θέλει προσοχή. Δε θα κάθεται καλά το αυτοκίνητο με ελαστικό λάθος σε προδιαγραφές βάρους.

Καλά, W δε χρειάζεται..






Πιο ήσυχο ελαστικό είναι ένα Γιοκοχάμα, άμα τη γουστάρεις τη μάρκα να σου πω.
1600 κιλά είναι το αυτοκίνητο νομίζω ναι με ενδιαφέρει να μου πεις!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.703
Reaction score
133.043
Είναι σε 97W


Σειρά decibel.




Και τα 3 είναι πολύ ήσυχα, δες τι λέει κι ο κόσμος.

Αλλά 97W.
Νομίζω πως είναι οκ για το βάρος που λες, αλλά καλύτερα να δεις τι προδιαγραφές έχει στο μανιουαλ του αυτοκινήτου ο κατασκευαστής.

Τα advan είναι πιο "σπορ" ενώ το τελευταίο μάλλον το πιο άνετο. Δες και τα πέλματα, τα κενά, κλπ, δες και στο site της φίρμας τι λένε για το καθένα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.940
Μηνύματα
2.923.137
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top