cd εως 2000 ευρω

Μηνύματα
943
Reaction score
267
θα ηθελα την γνωμη σας για την επιλογη cd player μεχρι 2000ευρω ειμαι κατοχος ενος audio analoge maestro του 1999 μοντελο το πρωτο που βγηκε δηλαδη αυτο ειναι 24 μπιτο αλλα σκεφτομαι μετα απο 10 χρονια να το αλλαξω.ευχαριστω:123:
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
4.645
εαν διαθετεις αυτο το ποσο θα σου συνιστουσα esoteric dv60 .
μεταχειρισμενο αλλα αθανατο ...
αντε και λιγο παραπανω απο 2000 ...
 

Μηνύματα
1.581
Reaction score
652
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Cambridge Audio 840
πολυ καλος ηχος και λειτουργει και σαν DAC πραγμα που το θεωρω απαραιτητο πια για ενα συστημα....
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Cambridge Audio 840
πολυ καλος ηχος και λειτουργει και σαν DAC πραγμα που το θεωρω απαραιτητο πια για ενα συστημα....

+1
και για τα λεφτά του είναι πολύ καλό DAC.
 



Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

To Jadis Orchestra Evolution, ειναι λιγο πανω απο το μπατζετ σου, αλλα εκτος απο το εντυπωσιακο ονομα, εχει και καταπληκτικο ηχο.

Νομιζω οτι θα ταιριαξει παρα πολυ με το συστημα σου.

Προσπαθησε να το ακουσεις.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.222
Reaction score
20.945
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

θα ηθελα την γνωμη σας για την επιλογη cd player μεχρι 2000ευρω ειμαι κατοχος ενος audio analoge maestro του 1999 μοντελο το πρωτο που βγηκε δηλαδη αυτο ειναι 24 μπιτο αλλα σκεφτομαι μετα απο 10 χρονια να το αλλαξω.ευχαριστω:123:
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι, και σε παρακαλώ μη το πάρεις στραβά, ε; Λες ότι θέλεις να αγοράσεις CD player και διαθέτεις δύο χιλιάδες ευρώ. Βρε αγόρι μου, δεν τα λυπάσαι τα λεφτά σου; Δυό χιλιάρικα για να πάρεις κάτι που θα παίζει το εξής ένα και μόνο, CD; Σοβαρά ρωτάω! Γιατί ντε και καλά να μείνεις κολλημένος στο CD; Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος;
 

D

deleted user 10898

Guest
και επαυξανω.... ενα εξωτερικο dac θα αναβαθμισει το σιντι σου και θα σε βαλει στον κοσμο του HD. μαζεψε αλλα 700 και παρε ενα minerva weiss.
 

Μηνύματα
943
Reaction score
267
Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

και επαυξανω.... ενα εξωτερικο dac θα αναβαθμισει το σιντι σου και θα σε βαλει στον κοσμο του HD. μαζεψε αλλα 700 και παρε ενα minerva weiss.
κοιταξτε δεν θελω κατι κατωτερο απο αυτο που εχω και εαν προσανατολιστω προς την λυση του dac θα εχω ουσιαστικη αναβαθμιση? και αν ναι ποια αξιζουν να δοκιμασω,ευχαριστω.
 

D

deleted user 10898

Guest
για να αναβαθμισεις το πλαυερ που εχεις θα πρεπει να πας στο ντακ που σου προτεινω και πανω....
review
 

Μηνύματα
943
Reaction score
267
Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

για να αναβαθμισεις το πλαυερ που εχεις θα πρεπει να πας στο ντακ που σου προτεινω και πανω....
review
μα συγνωμη αυτο προτεινεται για υπολογιστες και οχι για για αυτονομες high end μοναδες cdplayers και επισης κυκλοφορουν στην αγορα βλεποντας το ηχος και εικονα και αλλα dac σε αυτη την τιμη ,ποσο καλα το εχεις ψαξει το πραγμα και στην τελικη αυτο δινεται για δοκιμη γιατι για να το παρω στα τυφλα αποκλειεται,πεσ μου περισσοτερα για αυτο thanks.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.222
Reaction score
20.945
Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

μα συγνωμη αυτο προτεινεται για υπολογιστες και οχι για για αυτονομες high end μοναδες cdplayers
Σε παρακαλώ, αν μπορείς και αν θέλεις μου λες, αυτή την επιχειρηματολογία στην έχει πει κάποιος πωλητής hi-fi. Αν δεν θέλεις να μου πεις, έχεις δύο λύσεις. Η μια είναι να αναβαθμίσεις το σύστημά σου τοποθετώντας έναν εξωτερικό DAC και οδηγώντας τον από την ψηφιακή έξοδο που ήδη έχεις. Ένας τέτοιος DAC είναι πολύ ευέλικτος και τα λεφτά σου θα πιάσουν τόπο, καθώς μέσα από αυτόν μπορείς να παίξεις με εξαιρετική ποιότητα (ανώτερη από οποιοδήποτε ολοκληρωμένο player μέχρι τα 3 χιλιάρικα) όποια μουσικά αρχεία έχεις στον υπολογιστή (μέσω κάποιας θύρας firewire ή USB ή οπτικής SP/DIF, αναλόγως των θυρών που έχει ο υπολογιστής σου).

Αν παρ' όλ' αυτά επιμένεις να νομίζεις πως αυτά τα DAC είναι "για υπολογιστές" και όχι "για high end", και θέλεις να σκλαβώσεις τα λεφτά σου σε μια συσκευή που θα παίζει μόνο CD -άντε και κανένα SACD, πάρε το Yamaha CD-S2000. Αν θέλεις κάτι πιο φιρμάτο με ξυλαράκια, λάμπες με έξτρα φωτισμό και τα τοιαύτα, πάρε ό,τι σε φωτίσει ο Θεός. Μπορεί να μη παίζει τόσο καλά όσο η Minerva, αλλά δε θα παίζει πια και τόσο άσχημα...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

μα συγνωμη αυτο προτεινεται για υπολογιστες και οχι για για αυτονομες high end μοναδες cdplayers
Φίλε μου, με όλο το θάρρος, σταμάτα να ενημερώνεσαι από περιοδικά του χώρου (ή πωλητές όπως λέει ο Κώστας - άσχετους πωλητές θα συμπληρώσω εγώ γιατί δεν είναι όλοι το ίδιο).

Εφόσον χρησιμοποιείς εξωτερικό DAC το "αυτόνομο hiend cd player" δεν είναι ακριβώς αυτόνομο αλλά γίνεται "hiend transport".

Λοιπόν, σε λέω ότι πιο HiEnd transport από το PC δεν υπάρχει - κι αυτό δεν είναι "άποψη", είναι δεδομένο.
Αν κάποιος σου πει το αντίθετο πες του να περάσει μία βόλτα από εδώ να εκθέσει την άποψή του δημόσια για να δεις ποιος μιλάει με επιχειρήματα και ποιος με "επιχειρήματα".
 

Μηνύματα
1.581
Reaction score
652
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Ενδιαφερουσα λυση για ολοκληρωμενο CD player που να ειναι ταυτοχρονα και DAC πρεπει να ειναι και το παρακατω

http://www.6moons.com/audioreviews/hifiacademy/player.html

δε το εχω ακουσει αλλα ο μηχανισμος αναγνωσης που εχει ειναι απο τους καλυτερους στην αγορα και μπορεις να φερεις τον ηχο στα μετρα σου με τη χρηση υπολογιστη...

Εαν μπορεις να ανεβεις εως τα 3000 Ευρω στη θεση σου θα ακουγα σιγουρα τα Weiss Minerva και τα PS Audio PerfectWave DAC...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

Λοιπόν, σε λέω ότι πιο HiEnd transport από το PC δεν υπάρχει - κι αυτό δεν είναι "άποψη", είναι δεδομένο.
Αν κάποιος σου πει το αντίθετο πες του να περάσει μία βόλτα από εδώ να εκθέσει την άποψή του δημόσια για να δεις ποιος μιλάει με επιχειρήματα και ποιος με "επιχειρήματα".
για περιγραψε μου ενα πισι τρανσπορτ για Redbook με ψηφιακη εξοδο μετρημενη στα επιπεδα jitter της ψηφιακης πχ του τρανσπορτ με cd pro2 που προτινει ο gpol...
οχι τιποτα αλλο αλλα ψαχνω τρανσπορτ...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

μα συγνωμη αυτο προτεινεται για υπολογιστες και οχι για για αυτονομες high end μοναδες cdplayers και επισης κυκλοφορουν στην αγορα βλεποντας το ηχος και εικονα και αλλα dac σε αυτη την τιμη ,ποσο καλα το εχεις ψαξει το πραγμα και στην τελικη αυτο δινεται για δοκιμη γιατι για να το παρω στα τυφλα αποκλειεται,πεσ μου περισσοτερα για αυτο thanks.
δεν προτεινεται για υπολογιστες απλως παιζει και με αυτους....
σε αυτη την τιμη δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο. εμενα με αρεσουν και τα audionote με τα nonos dacs 1865n αλλα δεν ξερω που και ποσο...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

...στα επιπεδα jitter της ψηφιακης πχ του τρανσπορτ με cd pro2 που προτινει ο gpol...
Tα οποία επίπεδα είναι;

Όσο το ψάχνεις διάβασε κι εδώ. :126:
 

D

deleted user 10898

Guest
τοχω διαβασει... ο τυπος ειναι φανατικος της αποψης οτι το πισι ως τρανσπορτ ειναι φουλ στο jitter και ζει απο τις anti jitter συσκευες που πουλαει...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.172
Μηνύματα
2.891.415
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top