cd εως 2000 ευρω

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.088
Reaction score
127.871
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

άμα δε "ξέρεις" μάστορε, πλερώνεις, ή αλλάζεις χόμπι!
 

D

deleted user 10898

Guest
@κωστας εαρ
νομιζω οτι καταλαβαινεις οτι καταλαβαινω...
ομως ο αντιλογος προαγει την γνωση...
πχ τα Universal players παιζουν και παραπανω απο 24/96.
πχ τα universal palyers παιζουν οτι κατεβαζεις απο το δικτυο σε οτι αναλυση θες και το βγαζουν και απο την s/pdif (φχαριστω κΘεμη...)
πχ τα Universal players εχουν world clock εισοδο

επισης... εμενα μου αρεσει να ακουω ενα εργο να διαβαζω για αυτο να το ξανακουω και μετα να πηγαινω σε κατι παρεμφερες.αυτος ο τροπος ακροασης δεν εχει σημασια εαν εχεις 1000τερα γεματα, εσυ θες τα 2-3δισκακια που επελεξες για σημερα.

παντα φιλικα και προσθετοντας οτι αυτα που εχω μαθει απο εσενα και τον κκ ειναι ανεκτιμητα...
ΝΙκος
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
4.645
απλα δεν γουσταρω το pc ...
οποτε πλερωνω !
τουλαχιστον δεν κολλαει ποτε ...
ασε που θελει μονο ενα καλωδιο !
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.618
Reaction score
4.160
Κύριοι έχω μιά απορία.
Απ την στιγμή που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι που ''διαβάζει'' χωρίς λάθη(σκληρός δίσκος) γιατί να επιλέξουμε κάτι που κάνει λάθη(transport)?

Καταλαβαίνω την δυσκολία/δυσχέρια αρκετών με τους υπολογιστές,αλλά υπάρχει και άλλος λόγος?

Να το πω και αυτοκινητιστικά:

Γιατί να έχουμε ανάρτηση με φύλλα σούστας,αντί με ψαλίδια?
 

D

deleted user 10898

Guest
απλα δεν γουσταρω το pc ...
οποτε πλερωνω !
τουλαχιστον δεν κολλαει ποτε ...
ασε που θελει μονο ενα καλωδιο !
μακις μην μασας... ειπαμε υπαρχουν 2 αποψεις...
απλως οι κωστηδες τα πιστευουν βαθια και τα υποστηριζουν αυτα που λενε με θερμη... ειναι και λιγο ΕΚμηδενιστες οπως ειδα να τους κατηγορουν αλλου, οπου μαλιστα ο κογιας θεωρει πως σε blind test δεν υπαρχουν διαφορες μεταξυ weiss Minerva και benchmark.
για αυτο σε λεω παρε το πλαυερ τωρα και σε 2 χρονακια που θα φτηνινουν τα ντακ χαι ρεσ θα παρεις και τετοιο..
 

D

deleted user 10898

Guest
Κύριοι έχω μιά απορία.
Απ την στιγμή που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι που ''διαβάζει'' χωρίς λάθη(σκληρός δίσκος) γιατί να επιλέξουμε κάτι που κάνει λάθη(transport)?

Καταλαβαίνω την δυσκολία/δυσχέρια αρκετών με τους υπολογιστές,αλλά υπάρχει και άλλος λόγος?

Να το πω και αυτοκινητιστικά:

Γιατί να έχουμε ανάρτηση με φύλλα σούστας,αντί με ψαλίδια?
τιποτα πλεον δεν κανει λαθη... αλλου ειναι το θεμα....
σουστα παντα για να κρατει τον αξονα στο κεντρο οταν κρεμαει, πχ σε κανα νεροφαγωμα.... τα ψαλιδια για κολωνακι πλατεια...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.222
Reaction score
20.945
Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

μακις μην μασας... ειπαμε υπαρχουν 2 αποψεις...
απλως οι κωστηδες τα πιστευουν βαθια και τα υποστηριζουν αυτα που λενε με θερμη... ειναι και λιγο ΕΚμηδενιστες οπως ειδα να τους κατηγορουν αλλου, οπου μαλιστα ο κογιας θεωρει πως σε blind test δεν υπαρχουν διαφορες μεταξυ weiss Minerva και benchmark.
για αυτο σε λεω παρε το πλαυερ τωρα και σε 2 χρονακια που θα φτηνινουν τα ντακ χαι ρεσ θα παρεις και τετοιο..
Στα φανερά η Minerva είναι καλύτερη. Στα τυφλά δεν εγγυώμαι για τίποτα...
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

Στα φανερά η Minerva είναι καλύτερη. Στα τυφλά δεν εγγυώμαι για τίποτα...
Θα σε τυφλώσω ρε Πολύφημε για νάσαι πια ήσυχος οτι δεν γελιέσαι.

Ulysses.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.222
Reaction score
20.945
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Νταξ, στα φανερά ο Bench έχει τρύπα στα μεσοχαμηλά, (εκεί που κλάνει το μπαρμπούνι). Γνωστό αυτό. :114:
 


Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Λοιπον για να μην ειμαστε υπερβολικοι. Στο πισι μπορει κι εγω να μην ειμαι καλος αλλα οσο για να περασω ολα τα δισκακια μου σε σκληρο σε μορφη flac ειναι πανευκολο και ρωτοντας εδω μεσα το εμαθα στο πι και φι. Ειναι γεγονος οτι το να περασεις μ αυτο τον τροπο παραπανω απο 1000 σιντι ειναι κουραστικο αλλα απο την αλλη αξιζει με το παραπανω. Υπαρχει παντα ο φοβος να μη παθει κατι ο σκληρος σου και αντε μετα να τα ξαναγραψεις. Γι αυτο μολις τελειωσα το γραψιμο πηρα τηλ σε φιλο και του εδωσα τον σκληρο μου να τα αντιγραψει γι αυτον. Οποτε ο φιλος ωφεληθηκε αλλα κι εγω εχω καπου αλλου αντιγραφα ασφαλειας. Ο φιλος επισης μου εδωσε τα δικα του.
Με 350 ευρω αγοραζεις το dac magic. Βαλε διπλα του οποιο σιντι πλαυερ θελεις μεχρι 2.500 ευρω και ελα μετα να το σηζυτησουμε. Απλα θα χρειαστεις μια οθονη των 100 ευρω και ενα μηχανακι τυπου egreat ακομη 200 ευρω περιπου. Συνολο οχι παραπανω απο 700 ευρω. Δεν υπαρχει πουθενα η παραμικρη δυσκολια και θα κανεις παντου τον καμποσο. Τα ρολογια που λεει ο Κωστας ειναι για προχωρημενες καταστασεις. Σε πρωτη φαση αυτο που σου προτεινω ειναι κατι που μπορεις να τ ακουσεις να το απολαυσεις και ποτε δεν θα μετανιωσεις για την επιλογη σου, αντιθετως θα εχει ανοιξει ενας μεγαλος δρομος μπροστα σου.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Με 350 ευρω αγοραζεις το dac magic. Βαλε διπλα του οποιο σιντι πλαυερ θελεις μεχρι 2.500 ευρω και ελα μετα να το σηζυτησουμε.
μερα,ωρα,τοπος και τι χανεις...
 

Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Θεσ/νικη οποιο πρωινο θελεις
 

D

deleted user 10898

Guest
ωχ καταλαβα ολοι οι ντιτζιταλοφρικουλες επανω εχουτε μαζευτει....
 

Μηνύματα
1.581
Reaction score
652
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Νταξ, στα φανερά ο Bench έχει τρύπα στα μεσοχαμηλά, (εκεί που κλάνει το μπαρμπούνι). Γνωστό αυτό. :114:
τρυπα? ποια τρυπα? αφου στη Σουηδια λενε οτι δεν υπαρχει καλυτερο... μην ακους τι λεει ο καθε κουφος...
το Benchmark ειναι το καλυτερο DAC στον κοσμο τελος....

μη κανεις καμια μ.....α και πεταξεις τα λεφτα σου για κανενα Medea, Stylos, Orpheus, Prism δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσεις καμια διαφορα....
 

D

deleted user 10898

Guest
δεν εχουν μπαρμπουνια στη Σουηδια, για αυτο....
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
εμενα μου αρεσει να ακουω ενα εργο να διαβαζω για αυτο να το ξανακουω και μετα να πηγαινω σε κατι παρεμφερες.αυτος ο τροπος ακροασης δεν εχει σημασια εαν εχεις 1000τερα γεματα, εσυ θες τα 2-3δισκακια που επελεξες για σημερα.
Καλή φάση.
Άρα θα χαρείς να μάθεις ότι με το Foobar βλέπω live στην 42άρα μου τη "βιογραφία" του τραγουδιστή/συγκροτήματος που ακούω, βλέπω και φωτογραφίες του από live, εξώφυλλα, συνεντεύξεις ενώ άμα θέλω βλέπω και τους στίχους του τραγουδιού που ακούω.
Εννοείται ότι με αναζήτηση στο ανάλογο πεδίο έχω άμεσα το επόμενο κομμάτι/κομμάτια που θέλω να ακούσω. Άμα θέλω φτιάχνω και playlists με αγαπημένα soundtracks ή με τα Top500 τραγούδια όλων των εποχών (κατά το περιοδικό Rolling Stone) κ.ο.κ..

Για τα "τα universal palyers παιζουν οτι κατεβαζεις απο το δικτυο σε οτι αναλυση θες και το βγαζουν και απο την s/pdif" και "τιποτα πλεον δεν κανει λαθη..." δε θα απαντήσω γιατί ναι μεν ο αντίλογος προάγει τη γνώση αλλά αυτό δεν βοήθησε πολύ τους κατασκευαστές του Πύργου της Βαβέλ.
 

D

deleted user 10898

Guest
ολο ετσι λες οτι δεν απαντας και ολο μου τα λες τελικα χιχι...
δεν ειπα βρε οτι δεν γινεται αυτο με το πισι, απλως θελω να εστιασω σε εναν αλλο τροπο ακροασης.
και για να μην νομιζεις οτι ειμαι πισω να σου πω οτι ακουω απο itunes σε ιμακ συνδεδεμενο με apogee duet, ipod σε wadia itransport αλλα και ενα απλο τρανσπορτ που σπιναρει σιντια και τροφοδωτει ενα dac παλιας κοπης... αρα οι επιλογες μου γινονται μετα απο δοκιμη, εμπειριες, λαθη και "παμε ξανα απ την αρχη" (αυτο ακουω τωρα ριτα αντονωπουλου θανος μικρουτσικος)
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
ολο ετσι λες οτι δεν απαντας και ολο μου τα λες τελικα χιχι...
δεν ειπα βρε οτι δεν γινεται αυτο με το πισι, απλως θελω να εστιασω σε εναν αλλο τροπο ακροασης.
και για να μην νομιζεις οτι ειμαι πισω να σου πω οτι ακουω απο itunes σε ιμακ συνδεδεμενο με apogee duet, ipod σε wadia itransport αλλα και ενα απλο τρανσπορτ που σπιναρει σιντια και τροφοδωτει ενα dac παλιας κοπης... αρα οι επιλογες μου γινονται μετα απο δοκιμη, εμπειριες, λαθη και "παμε ξανα απ την αρχη" (αυτο ακουω τωρα ριτα αντονωπουλου θανος μικρουτσικος)
Ε, μα κι εσύ που πας με Apple?! :136:
[Αυτό το γράφω μπας και τσιμπήσει ο sp502 που μας διαβάζει :116:]

Γνωρίζω ότι έχεις κάνεις τις δοκιμές σου και ότι γενικώς έχεις ανοιχτό μυαλό.
Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι όντως σου "έκατσε" καλύτερα το "παλιό" DAC με το CDp από τα υπόλοιπα ψηφιακά. Η διαφωνία μου εντοπίζεται στο ότι γενικεύεις τα συμπεράσματά σου χωρίς λόγο.

Αν μπορέσεις κάποια στιγμή άκου από την ψηφιακή ενός PC που παίζει με Foobar (έστω και με την onboard κάρτα αρκεί να υποστηρίζει bit-perfect) που θα ταϊζει κανένα Minerva ή κανένα Buffalo και πες μου τι άκουσες κι αν έχει σχέση με αυτό που ακούς τώρα. :126:

Επίσης σκέψου ότι για κάποιον που ήδη έχει ένα PC που πληρεί αυτές τις προδιαγραφές ίσως (είδες, το παίζω διαλλακτικός) να είναι σοφότερο να επενδύσει όλο το διαθέσιμο budget στο κομμάτι του D/A conversion (δηλ. στο DAC) παρά να τα δώσει για ένα universal player (όπου το κόστος μοιράζεται σε πολύ περισσότερα εξαρτήματα, έχει χειρότερο transport, δεν προσφέρει την ίδια ευελιξία, δεν προσφέρει τόση ευκολία πρόσβασης στο υλικό σου ούτε σε νέο υλικό, θέλει πολύ πολύ υπομονή και πολλά πολλά δισκάκια για να κάψεις τα HD έτσι όπως λέει ο Θέμης κ.ο.κ.)...
 

D

deleted user 10898

Guest
αυτο το ρημαδι το buffalo περιμενω....

φυσικα συμφωνω σε ολα οσα γραφεις και να σου πω πως οι δεν ειχα προθεση να γενικευσω. προσωπικες επιλογες ειναι τις οποιες στηριζω και με εργα (οι συνεχεια σε αλλο θρεντ...) και απλως ελπιζω να βοηθησω καποιους. εγω αλωστε κερδισμενος ειμαι αφου με το να "τσιγκλαω" ατομα εδω μεσα με βαθειες γνωσεις τα αναγκαζω να γραφουν και κατι παραπανω...
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.172
Μηνύματα
2.891.415
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top