Chario Greek Club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.569
Reaction score
8.545
Είμαι κάτοχος προϊόντος αυτής της εταιρείας εδώ και 4-5 χρόνια.
Τα ηχεία μου είναι τα Chario Cygnus.

Ο ήχος τους κατ, εμέ πολύ καλός! Ειδικά τότε που τα αγόρασα είχαν και πολύ καλό κόστος προς απόδοση.
Τώρα η τιμή τους έχει μάλλον υπερδιπλασιαστεί. Παρ όλα αυτά, αξίζει να ασχοληθεί νομίζω κάποιος με αυτήν την εταιρεία.

Τις τελευταίες ημέρες ασχολούμαι στο διαδίκτυο με ακροάσεις, διάφορα τεστ κλπ. διότι όπως έχω προαναφέρει και σε άλλα σημεία του site, θέλω να απαλλαγώ από την χρήση του sub στο κομμάτι: ακρόαση μουσικής. Ο λόγος είναι ότι δεν μπορώ να κάνω αξιόλογο συνδυασμό μεταξύ τους στον χώρο μου.
Όσο και να προσπάθησα, το ηχητικό αποτέλεσμα είναι υποδεέστερο και ακουστικώς και με μετρήσεις με το raw. Υπάρχει κενό μεταξύ των 50 & 80 περίπου Hz. Με λίγα λόγια "ακούγονται" τα subs ξεχωριστά.

Έτσι σκέφτηκα να πάω σε κάτι καλύτερο από αυτό που δίνει το ηχείο μου στο χαμηλό (+- 3db: περίπου 50Hz).
Όμως, μέχρι τα 3 περίπου χιλιάρικα που θα ήθελα να διαθέσω, δεν βρήκα μέχρι τώρα κάτι καλύτερο σε ήχο (πάντα στο YouTube, με ότι σημαίνει αυτό). Θα κοιτάξω και ακροάσεις σε φυσικό χώρο εννοείται.

Ξεκινώ λοιπόν ανεβάζοντας video.
 


Μηνύματα
625
Reaction score
467
Μπουμαρει το μπασο στο πρωτο βιντεο που ανεβασες. Σορρυ αλλα δεν ακουγεται. Στο 5χιλ θα ακουγα τα kef ls60 η αν πηγαινα seperates θα εψαχνα να βρω προσφορα για τα elac vela fs408.2 , και εναν https://www.arcam.co.uk/product,radia,integrated-amplifiers,sa45.htm αλλα ξεφευγει το budget με τον ενισχυτη. Τα ηχεια μπορει να τα βρεις γερμανια (το προηγουμενο μοντελο με τα jet 5 tweeter ) στη μιση τιμη δηλαδη καπου 2.5χιλ
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.569
Reaction score
8.545
Ok για τον λόγο αυτό αρχίζω να ψάχνω.

Πάντως θα συμπληρώνω εδώ κάποια video, rew, έτσι σαν πληροφοριακό υλικό για αυτήν την Εταιρία.

Chario sovran
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.569
Reaction score
8.545
Ποιο sub? ενισχυτής? στήσιμο?
Θα ανοίξω νέο θέμα για αυτό το κομμάτι.
Παρακαλώ λοιπόν για την συμμετοχή σας, και των υπολοίπων φίλων φυσικά...

Εδώ καλό είναι να έχομε σαν θέμα τα ηχεία chario.


 

Μηνύματα
2.487
Reaction score
1.769
Θα ανοίξω νέο θέμα για αυτό το κομμάτι.
Παρακαλώ λοιπόν για την συμμετοχή σας, και των υπολοίπων φίλων φυσικά...

Εδώ καλό είναι να έχομε σαν θέμα τα ηχεία chario.


αν καταλαβαίνω σωστά δεν σε ενδιαφέρει να προσπαθήσουμε να λύσουμε το πρόβλημα με προτάσεις για τα ήδη υπάρχοντα μηχανήματα σου αλλά να προτείνουμε μεγαλύτερα ηχεία?
 

Μηνύματα
92
Reaction score
40
Θα ανοίξω νέο θέμα για αυτό το κομμάτι.
Παρακαλώ λοιπόν για την συμμετοχή σας, και των υπολοίπων φίλων φυσικά...

Εδώ καλό είναι να έχομε σαν θέμα τα ηχεία chario.


Άρα ψάχνεις καλύτερα ηχεία αλλά μόνο της ίδιας εταιρείας;
 


Μηνύματα
92
Reaction score
40
Μπουμαρει το μπασο στο πρωτο βιντεο που ανεβασες. Σορρυ αλλα δεν ακουγεται. Στο 5χιλ θα ακουγα τα kef ls60 η αν πηγαινα seperates θα εψαχνα να βρω προσφορα για τα elac vela fs408.2 , και εναν https://www.arcam.co.uk/product,radia,integrated-amplifiers,sa45.htm αλλα ξεφευγει το budget με τον ενισχυτη. Τα ηχεια μπορει να τα βρεις γερμανια (το προηγουμενο μοντελο με τα jet 5 tweeter ) στη μιση τιμη δηλαδη καπου 2.5χιλ
Εμένα στο πρώτο βίντεο ο ήχος μου ακούγεται οξύς, με την αρνητική έννοια.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.569
Reaction score
8.545
Άρα ψάχνεις καλύτερα ηχεία αλλά μόνο της ίδιας εταιρείας;
Φυσικά όχι.
Θα ακούσω τις προτάσεις σας μια προς μια. Όχι όμως εδώ. Μέχρι το απόγευμα ή το πολύ αύριο θα ανοίξω το σχετικό θέμα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.057
Reaction score
3.078
Από τα ηχεία που παίζουν στα παραπάνω βιντεακια τα ELAC θα διάλεγα. Ενδιαφέρον ηχείο. Ωστόσο θα πρέπει να παίζουν όλα το ίδιο τραγούδι για να καταλάβουμε διάφορες.
 


Μηνύματα
330
Reaction score
340
Δεν είμαι φίλος των Chario.Ο ήχος τους είναι μαλακός για μένα και ιδιαίτερα το χαμηλό τους είναι το χαμηλό που δε θελω σ' ένα ηχείο.Αν όμως σου αρέσουν πολύ όπως έχεις ήδη γράψει τότε η πρώτη σου επιλογή θα είναι μεγαλύτερο Chario.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.569
Reaction score
8.545
Αν είναι απείραχτα και σε άριστη κατάσταση γιατί όχι και μεταχειρισμένα.....
Δεν είμαι φίλος των Chario.Ο ήχος τους είναι μαλακός για μένα και ιδιαίτερα το χαμηλό τους είναι το χαμηλό που δε θελω σ' ένα ηχείο.Αν όμως σου αρέσουν πολύ όπως έχεις ήδη γράψει τότε η πρώτη σου επιλογή θα είναι μεγαλύτερο Chario.
Μου αρέσουν γιατί μάλλον τα έχω συνηθίσει. Μάλιστα στην αρχή και για αρκετό χρονικό διάστημα τα είχα παροπλισμένα. Ήμουν ικανοποιημένος από την klipsch. Εξ ου και το παρατσούκλι κλιπς κλαψ.
Ως προς αυτά που αναφέρεις για αυτά, μάλλον έχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι.
Τα βρήκα μεταχειρισμένα σε πολύ χαμηλή τιμή και είπα ας έχω και εγώ ένα ηχείο πολυτελείας. Όμως σε σχέση με την κλιπς ο ήχος τους ήταν ακριβώς στο αντίθετο στρατοπεδο. Κάτι σαν ΣΥΡΙΖΑ - ΝΔ. Γι'αυτό έκανα αρκετό διάστημα χωρίς αυτά.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.500
Μηνύματα
2.906.820
Members
38.053
Νεότερο μέλος
Hustler69
Top