Crossover για ηχεια υπολογιστη

Μηνύματα
329
Reaction score
306
Καλησπερα στην παρεα . Τα Edifier 1700BT ειναι απο τα αγαπημενα μου ηχεια για υπολογιστη. Πραγματικά εχουν πολυ καλο ηχο. Το πρωτο μου ζευγαρι μετα απο χρονια καηκε ο ενισχυτης του , και αγορασα παλι τα ιδια , μιας και σκεφτηκα οτι και μου αρτεσουν , και θα εχω αναταλακτικα μεγαφωνα αν γινει καμια ζημια. Το παροπλισμενο ζευγαρι ειναι κριμα να καθεται , και λεω να τους φτιαξω crossovers ετσι ωστε να τα χρησιμοποιησω σαν απλα ηχεια ραφιου. Δεν βρισκω ομως αρκετε πλροφοριες για τα μεγαφωνα τους ωστε να σχεδιασω καποιο κρος με το προγραμμα. Τα μονα που εχω βρει εναι οσα βλεπετε στην φωτο. Εχετε καποια προταση για κροσοβερ με αυτες τις πλροφοριες; Ευχαριστω
Screenshot_30.jpg
Screenshot_27.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.508
Ξεκίνα από το μέγεθος των μεγαφώνων και τον χρακτηρισμό τους. Μιλάει για 4" mid-bass και για 0,75" tweeter. Το πρώτο μπορεί να ανέβει λόγω μεγέθους και χαρακτήρα.Το δεύτερο δεν μπορεί να κατέβει πολύ λόγω μεγέθους. Θα έλεγα να δοκιμάσεις τα 700-800 Hz και βλέπεις (ακούς).
Δεύτερης τάξης και στους δύο κλάδους. Έχεις μετρητικό εξοπλισμό ή μόνο τα αυτιά σου;
 

Μηνύματα
329
Reaction score
306
Ξεκίνα από το μέγεθος των μεγαφώνων και τον χρακτηρισμό τους. Μιλάει για 4" mid-bass και για 0,75" tweeter. Το πρώτο μπορεί να ανέβει λόγω μεγέθους και χαρακτήρα.Το δεύτερο δεν μπορεί να κατέβει πολύ λόγω μεγέθους. Θα έλεγα να δοκιμάσεις τα 700-800 Hz και βλέπεις (ακούς).
Δεύτερης τάξης και στους δύο κλάδους. Έχεις μετρητικό εξοπλισμό ή μόνο τα αυτιά σου;
Ουτε τα αυτια μου ..... Μπορω να συγκρινω μονο με το αλλο ζευγαρι που ειναι καινουριο και σε λειτουργια
 

TGD

Μηνύματα
7.854
Reaction score
7.820
Μπορεί να έχει χαλάσει το τροφοδοτικό μόνο. Ή η πλακέτα εισόδου. Μου φαίνεται παράξενο να χαλάσουν ταυτόχρονα 2 στερεοφωνικά κυκλώματα ενίσχυσης.
Χωρίς στοιχεία για το υπάρχον κροσοβερ και για τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων πας στα τυφλά. Ο jpaudio έδωσε καλή συμβουλή για αρχή.
 

Μηνύματα
329
Reaction score
306
Μπορεί να έχει χαλάσει το τροφοδοτικό μόνο. Ή η πλακέτα εισόδου. Μου φαίνεται παράξενο να χαλάσουν ταυτόχρονα 2 στερεοφωνικά κυκλώματα ενίσχυσης.
Χωρίς στοιχεία για το υπάρχον κροσοβερ και για τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων πας στα τυφλά. Ο jpaudio έδωσε καλή συμβουλή για αρχή.
Ο ενισχυτης εχει παει στα σκουπιδια , οποτε παμε με λογικη οτι εχουμε 2 μεγαφωνα και θελουμε κροσσ
 


Μηνύματα
12.964
Reaction score
10.198
Μπορεί να έχει χαλάσει το τροφοδοτικό μόνο. Ή η πλακέτα εισόδου. Μου φαίνεται παράξενο να χαλάσουν ταυτόχρονα 2 στερεοφωνικά κυκλώματα ενίσχυσης.
Χωρίς στοιχεία για το υπάρχον κροσοβερ και για τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων πας στα τυφλά. Ο jpaudio έδωσε καλή συμβουλή για αρχή.
Σοβαρέψου, για ediefier μιλάμε. Ποιοί δύο στερεοφωνικοί ενισχυτές, χαχαχα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.289
Μηνύματα
2.895.691
Members
38.024
Νεότερο μέλος
ChristosLps
Top