Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
132
Reaction score
65
Κοίτα εγώ δεν πιστεύω σε μουσικότητες και παρόμοια αλλά άμα είναι να γίνει τζερτζελο να περάσει η ώρα ευχάριστα να την πω και τρεις φορές σαν τον σκαθαροζούμη!

Μουσικότητα ,μουσικότητα ,μουσικότητα

Ορματε!

:o :dance2:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.930
Reaction score
21.082
Και οι πολυκάναλοι τα ίδια..
Για να πάρει κάποιος έτσι κάπως αξιοπρεπή ηχεία + sub + επεξεργαστή κλπ από 'κει και πάνω λένε αρχίζεις να παίζεις μπάλα..
Παρακάτ' κάμει τζιζζζζζζζ..

Άπαπααα.. ΄φτυχώς που υπάρχει και το μέγαρο :unsure::tongue:
 

Μηνύματα
4.760
Reaction score
8.312
Οτι χρειάζονται 15 με 20 K € για να απολαύσει κάποιος τη μέγιστη μουσικοτητσ.
Πολυκάναλο μπορείς να κάνεις με πολύ λογοτερα χρήματα και να το απολαύσεις.
Το δικό μου στοίχισε λιγότερο.
Αυτό με τα λεφτά και την ποιότητα δεν το κατάλαβα πότε. Είναι μια ακόμη νεύρωση των χαιενταδων πιστεύω.
 

Μηνύματα
7.079
Reaction score
1.096
Και οι πολυκάναλοι τα ίδια..
Για να πάρει κάποιος έτσι κάπως αξιοπρεπή ηχεία + sub + επεξεργαστή κλπ από 'κει και πάνω λένε αρχίζεις να παίζεις μπάλα..
Παρακάτ' κάμει τζιζζζζζζζ..

Άπαπααα.. ΄φτυχώς που υπάρχει και το μέγαρο :unsure::tongue:
Πολυκάναλο μπορείς να κάνεις με πολύ λογοτερα χρήματα και να το απολαύσεις.
Το δικό μου στοίχισε λιγότερο.
Αυτό με τα λεφτά και την ποιότητα δεν το κατάλαβα πότε. Είναι μια ακόμη νεύρωση των χαιενταδων πιστεύω.
Οικονομικό πολυκαναλικό ηχητικό σύστημα 5.1 φτιάχνεις και με 10Κ €, για να βλέπεις τις ταινίες σου.

Imersive όμως δεν φτιάχνεις εύκολα με 20 Κ €, με σοβαρά επώνυμα ενεργά ηχεία, εκτός κι αν βρεθούν μεταχειρισμένα.
Θα μας απαντήσει ο Ear, αλλά περιμένω ένα ποσό της τάξης των 40 K € για καινούριο εξοπλισμό
 

Μηνύματα
1.936
Reaction score
2.893
Ερώτηξη
Οι έχοντες πολυκάναλο ακούνε πολυκάναλα;
Και με την ίδια λογική..
Οι έχοντες δικάναλο ακούνε δικάναλα;
Προσέξτε τι θα απαντήσετε. Δεν αρκεί το ναι ή το όχι, θέλω και εξήγηση.
 

Μηνύματα
7.079
Reaction score
1.096
Ερώτηξη
Οι έχοντες πολυκάναλο ακούνε πολυκάναλα;
Και με την ίδια λογική..
Οι έχοντες δικάναλο ακούνε δικάναλα;
Προσέξτε τι θα απαντήσετε. Δεν αρκεί το ναι ή το όχι, θέλω και εξήγηση.
Μαζί θα είμαστε στο Δαφνί μην ανησυχείς
 



Μηνύματα
15.299
Reaction score
17.430
Καλέ μας thva, σε ανύποπτες περιστάσεις έχεις και ο ίδιος αναφερθεί στην ικανότητα του ακουστικού μας συστήματος να εξομαλύνει διάφορες μικρές ανισορροπίες. Χάρη σε αυτήν ΄΄γλιτώνουν΄΄ από το ΄΄πυρ το εξώτερον΄΄ διάφορες γνωστές και μη εξαιρετέες συνθέσεις setup. Δηλαδή όποτε δεν θα συνέφερε την επιχειρηματολογία υποστηρίζουμε ότι η ακροαματική μας αντίληψη δεν ΄΄συγχωρεί΄΄. :sneaky:

Να τονιστεί ότι μιλάμε για αμοιβαίες εξουδετερώσεις μικρών σχετικά αποκλίσεων και όχι για συνδυασμό έντονων αποκλίσεων με προσδοκία να έβγαινε κάτι στρωτά.
Μην προσπαθείς να με βγάλεις άνθρωπο των δύο μέτρων και δύο σταθμών. Αυτό μόνο οι audio people το κάνουν και μάλιστα μερικοί έξυπνα και κεκαλυμμένα. :D

Εγώ να ... απλώς να βοηθήσω πήγα σε ένα επιστημoνικό ζήτημα που δείχνει να απασχολεί τους audio people. :D

Στην πράξη δεν θα με ενδιέφερε τόσο πολύ. Ότι θέλει και νομίζει ο καθένας. Αφού διάβασα ότι και στο πολυκάναλο η mlp λαμβάνεται υπόψιν όσο η καλύτερη θέση χωρίς συμβιβασμό προς χάριν άλλων θέσεων ... τότε όλα καλά και θεωρητικά. :D
 

Μηνύματα
281
Reaction score
158
Δηλαδή ένα Revel F208 που παίζει ομολογουμένως εξαιρετικά σε στέρεο, αν γίνει 10 τεμάχια F208 χάνει μουσικότητα, χροιές, πιστότητα και τέμπο;
Σε σχεση με ενα ζευγος που κανει οσο τα 10 f208 ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.361
Reaction score
11.875
Eνα θεμα μου για ενα ηχειο κατεληξε σε 24 σελιδες εκ των οποιον 20 οφ τοπικ
Ευγε μου :lol:
Ας ανοιξω το επομενο ....stay tuned :lolsign:
Μια και το φέρε η κουβέντα να πω και ‘γώ την παπαρια μου:p
Τα ηχεία δεν ξέρω πως παίζουν αλλά φαίνεται ότι είναι από την εποχή του χαλκού και κοστίζουν τραγικά πολλα ευρά:roflmao:
Γενικά μου αρέσουν τα vintage αυτοκίνητα- μηχανές,ρούχα κ.α αλλά αυτό μου φαίνεται κακη replica Tannoy που, ετσι και αλλιώς,δεν τα συμπαθούσα ούτε ηχητικά ούτε οπτικά,καλοπροαίρετα:)
 

Μηνύματα
15.299
Reaction score
17.430
Οι μόνοι πραγματικοί ΄΄music people΄΄ που έχω υπ'όψιν είναι οι καλλιτέχνες και λοιποί συντελεστές σε μουσικές παραγωγές. Όλοι οι υπόλοιποι συγκαταλέγονται νομοτελειακά στους audio people. Επομένως είτε μας αρέσει είτε όχι υπαγόμαστε στη δεύτερη κατηγορία.


Η ύπαρξη περισσότερων πηγών άμεσης ηχητικής ενέργειας (δορυφορικών ηχείων) υπό συνθήκες nearfield-midfield σε οποιονδήποτε χώρο αναμένεται να βελτιώνει την ακροαματική πρόσληψη οποιουδήποτε δικαναλικού master μ'ένα απλό upmixing - δηλαδή χωρίς ακροβασίες οργανικών ειδώλων αλλά με σκέτη προαγωγή χωρικής πληροφορίας. Έστω και αν μας φαινόταν ΄΄φτιαχτό΄΄ από τη στιγμή που θα το απολαμβάναμε περισσότερο θα έπρεπε να μην παραπονιόμασταν αφού είμαστε audio people. Τέρμα τα δίευρα και ας μην αυταπατώμεθα, όσο και να ενδιαφερόμαστε για τις ακροάσεις αυτό δεν μας αναβιβάζει σε κάποια ΄΄ εκλεκτότερη΄΄ κατηγορία .
Αν θέλουμε να υπερβούμε τα όρια των audio people οφείλουμε να εντρυφήσουμε στη μάθηση και την παραγωγή μουσικής με δικά μας μέσα , όπως λ.χ. έχει κάνει ο chris με το κλαρίνο του.
Διαστρεβλώνεις, περιορίζεις και κάνεις redefine την έννοια των audio people και μάλιστα χωρίς να ξέρες ποια ακριβώς είναι.

Οι audio people έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και αναγνωρίζονται σχετικά εύκολα οι περισσότεροι με μια απλή συζήτηση μαζί τους. Μερικοί όπως είπα παραπάνω είναι πιο δύσκολο να τους εντοπίσεις γαιτί το έχουν δουλέψει στο μυαλό τους το θέμα , τους έχει απασχολήσει και κρύβονται.

Κάποιοι είναι εγγενώς (πριν την ενασχόλησή τους εννοούμενο εδώ) καθορισμένοι με ελαττώματα που κουβαλάνε απο άλλες κοινωνικές, φιλοσοφικές, αισθητικής, χαρακτήρα κλπ εκτιμήσεις, δραστηριότητες και ανησυχίες που έχουν για άλλα θέματα και ως άλυτες τις ρίχνουν στο audio ή και στην μουσική ακόμη ακόμη .... και άλλοι είναι πιο αγνοί και εμφανίζουν τα συμπτώματα επίκτητα με την έντονη και συνεχή ενασχόληση τους με το "χόμπι" και κάνοντας παρέα με άλλους audio people.

Τα χαρακτηριστικά τους που είναι και αρκετά (πάνω απο έντεκα τα βασικά) θα τα γράψω στο βιβλίο που ετοιμάζω με θέμα "Audio People : Η ιστορία τους και τι ακριβώς τελικά κυνηγάνε".

:D :D :D
 


Μηνύματα
1.936
Reaction score
2.893
Διαστρεβλώνεις, περιορίζεις και κάνεις redefine την έννοια των audio people και μάλιστα χωρίς να ξέρες ποια ακριβώς είναι.

Οι audio people έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και αναγνωρίζονται σχετικά εύκολα οι περισσότεροι με μια απλή συζήτηση μαζί τους. Μερικοί όπως είπα παραπάνω είναι πιο δύσκολο να τους εντοπίσεις γαιτί το έχουν δουλέψει στο μυαλό τους το θέμα , τους έχει απασχολήσει και κρύβονται.

Κάποιοι είναι εγγενώς (πριν την ενασχόλησή τους εννοούμενο εδώ) καθορισμένοι με ελαττώματα που κουβαλάνε απο άλλες κοινωνικές, φιλοσοφικές, αισθητικής, χαρακτήρα κλπ εκτιμήσεις, δραστηριότητες και ανησυχίες που έχουν για άλλα θέματα και ως άλυτες τις ρίχνουν στο audio ή και στην μουσική ακόμη ακόμη .... και άλλοι είναι πιο αγνοί και εμφανίζουν τα συμπτώματα επίκτητα με την έντονη και συνεχή ενασχόληση τους με το "χόμπι" και κάνοντας παρέα με άλλους audio people.

Τα χαρακτηριστικά τους που είναι και αρκετά (πάνω απο έντεκα τα βασικά) θα τα γράψω στο βιβλίο που ετοιμάζω με θέμα "Audio People : Η ιστορία τους και τι ακριβώς τελικά κυνηγάνε".

:D :D :D
Αν θες βοήθεια στο βιβλίο εδώ είμαι. Ξέρω πολλά παρασκηνιακά και όχι μόνο να' ουμ.
 

Μηνύματα
4.760
Reaction score
8.312
Eνα θεμα μου για ενα ηχειο κατεληξε σε 24 σελιδες εκ των οποιον 20 οφ τοπικ
Ευγε μου :lol:
Ας ανοιξω το επομενο ....stay tuned :lolsign:
Όπως το βλέπω εγώ, πρόκειται για την κλασική ασθένεια της <<αναβάθμισης>>.
Ναι μεν μπορείς να αναβαθμίσεις τον ήχο με ηχεία αλλά θα πρέπει να σκεφτείς πως υπάρχουν και άλλοι τρόποι αναβάθμισης.
Με αυτά που έβαλες στο μάτι θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.
Αν σε ενδιαφέρει να αναβαθμίσεις τον ήχο στον χώρο σου, εδώ είμαστε, μακριά από συναισθηματισμους και ματζουνια ;)
 

Μηνύματα
547
Reaction score
741
Εκεί που έχει φτάσει η τιμή των σουβλακιών , μόνο... διλήμματα προκύπτουν. :roflmao:
Πραγματικά, αλλά μην πάρετε απο εκεί που πέρνει ο ΠΑΗ έχει 20 ευρώ 6 σουβλάκια. χαινεταδικα. με φουρουψεφτ σαλτσα
 

Μηνύματα
281
Reaction score
158
Χωρις να θελω να μπω στην ουσια της διαφωνιας,
αυτο που αναφερεις ειναι το μετρο, οχι το τεμπο..
Αστο μην κουραζεσε ετσι κι αλλιως αλλο ηταν το ολο νοημα οποιος το επιασε.;)
 


Μηνύματα
13.278
Reaction score
10.632
Πραγματικά, αλλά μην πάρετε απο εκεί που πέρνει ο ΠΑΗ έχει 20 ευρώ 6 σουβλάκια. χαινεταδικα. με φουρουψεφτ σαλτσα
Πας καλά; Φτηνά είναι έτσι που καταντήσαμε. 4,2 το ένα πλήρωσα την Παρασκευή. (όταν λέμε σουβλάκι εννοούμε με πίτα)
 

Μηνύματα
547
Reaction score
741
Πας καλά; Φτηνά είναι έτσι που καταντήσαμε. 4,2 το ένα πλήρωσα την Παρασκευή. (όταν λέμε σουβλάκι εννοούμε με πίτα)
ρε αδερρφέ στη μύκονο πήγες? εδώ εχει 2
(όταν λέμε σουβλάκι εννοούμε με πίτα)
α οκ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.051
Μηνύματα
2.926.502
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top