Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
15.249
Reaction score
17.306
Περιμένω απάντηση ...χμ..τι? Όχι
We all think of ourselves as law abiding citizens. According to a poll by onepoll.com, the average person commits around seven crimes per week.

There's a good chance you've broken the law without even realizing it. Yale Law professor Stephen Carter estimated in 2014 that 70 percent of Americans “have committed a crime that could lead to imprisonment.”

:D

 

Μηνύματα
260
Reaction score
143
Για να γυρισουμε πισω στο θεμα. Ο νηματοθετης λοιπον εχει βρει ενα ηχειο ου του αρεσει πολυ, μετρησεις δεν υπαρχουν συννενοειται με τον εισαγωγεα πχ και το ακουει στις χψ συνθηκες τι πρεπει να κανει μετα, να περιμενει ποτε και οταν βρεθει καποιος να δημοσιευσει μετρησεις για το ηχειο??
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.884
Reaction score
6.585
Ο καθείς κάνει ότι θέλει. Δημοκρατία έχουμε.
Ας πάει να τα ακούσει (ή να του τα πάνε... στον χώρο του... που αν γίνεται δεν θα γίνει freely προφανώς), και αν του αρέσουν να τα πάρει.
Οτιδήποτε άλλο είναι να 'χαμε να λέγαμε.
 

Μηνύματα
4.929
Reaction score
4.087
Για να γυρισουμε πισω στο θεμα. Ο νηματοθετης λοιπον εχει βρει ενα ηχειο ου του αρεσει πολυ, μετρησεις δεν υπαρχουν συννενοειται με τον εισαγωγεα πχ και το ακουει στις χψ συνθηκες τι πρεπει να κανει μετα, να περιμενει ποτε και οταν βρεθει καποιος να δημοσιευσει μετρησεις για το ηχειο??
Απλα πραγματα. Εξαρταται τι ζηταει καποιος απ το ηχειο.

Πχ αν το ηχειο για τις δυνατοτητες του ειναι φθηνο δεν το ζαλιζουμε και πολυ. Το παιρνουμε και οταν το βαρεθουμε το πεταμε!

Αν απαιτειται ενα σημαντικο οικονομικο τιμημα τοτε λογικα θα εχουμε και καποιες απαιτησεις. Οι απαιτησεις εχουν να κανουν με το τι ιεραρχουμε πρωτα σ ενα ηχειο (το ιδιο και για ενισχυτη πηγη κλπ).

Μπορει για καποιον το θεμα της αισθητικης (συμφωνα με τα δικα του γουστα) να παιζει κορυφαιο λογο οποτε φυσικα και οτι και να λεμε για μετρησεις ειναι αλλα λογια ν αγαπιομαστε. Σε αλλον παλι μπορει να του αρεσουν ηχεια ρετρο. Αλλος παλι εχει κολλημα σε ηχεια ηλεκτροστατικα η μαγνητοστατικα Σαν τετοια θα τα ψαξει κι ενδεχομενως θα τ ακουσει για να ακουσει τον ηχο που εχει κατα νου, αυτον που τον γεμιζει τον ιδιο και μονο τον ιδιο.

Αν τον ενδιαφερει η πιστοτητα σαφως και πρωταρχικο ρολο θα παιξουν οι μετρησεις. Ομως εδω πιστοτητα ηχου χωρις δυνατοτητα φροντιδας και του χωρου ειναι δωρο ...αδωρο!

ΑΝ θελει και τα δυο (αισθητικη και πιστοτητα) τοτε ενδεχομενως θα γινουν καποιοι συμβιβασμοι για να πετυχεις την χρυση τομη. Δεν χρειαζεται παντα ν αναζητει ο υποψηφιος αγοραστης ενα ηχειο που θα το πηγαινει σε διαγωνισμος πιστοτητας ηχου. Αν απολαμβανει την μουσικη του μ ενα Β&W 802 και τον γεμιζει και αισθητικα τοτε γουστο του και καπελλο του. Ομως...

Δεν δικαιουται να λεει οτι το ηχειο ειναι κορυφαιο στην πιστοτητα επειδη το πληρωσε ακριβα και ειναι και πολυ ωραιο και ακουγεται και καλα. Η πιστοτητα ηχου καλως η κακως μετριεται. Ειναι επιστημη και σ αυτο δεν χωραει ουτε το γουστο ουτε το χρυσο αυτι του καθενος.

Εχω γνωρισει ανθρωπους που ειναι φανατικοι οπαδοι του βινυλιου, λυχνιας και καποιου(-ων) ηχειου που να ταιριαζει στους ενισχυτες του. Ειμαι με το μερος τους. Αφου ετσι απολαμβανουν την μουσικη τους με γεια τους με χαρα τους. Μια χαρα ακουγεται η μουσικη (πχ τζαζ) Δεν υπαρχει λογος να διυλυζουμε τον κωνοπα με μετρησεις και οτιδηποτε αλλο, αφου κατα πασα πιθανοτητα ο χωρος τους δεν μπορει να γινει ιδανικος για ακροασεις. Αρα κανεις κατι που που σου φτειαχνει τον ψυχικο κοσμο ομορφοτερο.

Προσοχη ομως σε κατι. Εδω ειναι ενα φορουμ και δεν γινεται να μιλαμε για ποιοτητα (πιστοτητα) στον ηχο και να μην εχουμε την αποψη αυτων που γνωριζουν καποια πραγματα και ας αποτελουν μια μικρη μειοψηφια σε σχεση με τους απλους ακροατες της μουσικης. Δηλαδη καπου ελεος με την επιμονη ορισμενων που επειδη τους αρεσει καποιο ηχειο μπερδευουν το γουστο με την επιστημη. Αλλο πραγμα κανει ο καλλιτεχνης (πχ Nina Simon) και αλλο αυτος που επιμελειται ηχητικα το πως θα βγει και θ ακουστει το αλμπουμ της.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
343
Για να γυρισουμε πισω στο θεμα. Ο νηματοθετης λοιπον εχει βρει ενα ηχειο ου του αρεσει πολυ, μετρησεις δεν υπαρχουν συννενοειται με τον εισαγωγεα πχ και το ακουει στις χψ συνθηκες τι πρεπει να κανει μετα, να περιμενει ποτε και οταν βρεθει καποιος να δημοσιευσει μετρησεις για το ηχειο??
Kαπως ετσι το αντιλαμβανομαι...εαν ο γκουρου αμιρ η ο καθε γκουρου δεν παρει μετρησεις τοτε θα ειμαι αδαης να το αγορασω
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.494
Reaction score
27.228
Δεν γνωρίζω αν είσαι σε θέση να κατανοήσεις τις όποιες μετρήσεις.
Δεν σε υποτιμώ άλλωστε σε γνωρίζω .
Μήπως να το άκουγες ΄΄ομως πρώτα ?
Η το έχεις ακούσει και το ερωτεύθηκες ?
Το ακουστήρι που λέει και μιά ψυχή εδώ μέσα ,είναι μεγάλο πράμα.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
343
Δεν γνωρίζω αν είσαι σε θέση να κατανοήσεις τις όποιες μετρήσεις.
Δεν σε υποτιμώ άλλωστε σε γνωρίζω .
Μήπως να το άκουγες ΄΄ομως πρώτα ?
Η το έχεις ακούσει και το ερωτεύθηκες ?
Το ακουστήρι που λέει και μιά ψυχή εδώ μέσα ,είναι μεγάλο πράμα.
Γιαννη μου αυτο εγραψα ,,,ερωτευτηκα κατι εμφανισιακα και πρεπει να το βρω να το ακουσω και να αποφανθω.

οπως λεει ο τιτλος εκ πρωτης οψης γιατι δεν το εχω ακουσει ερωτευτηκα το fyne vintage 5.
Μενει να το ακουσω και ισως ατ αγαπημενα μου focal aria 906 θα αντικατασταθουν
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.247
Reaction score
83.072
Μενει να το ακουσω και ισως ατ αγαπημενα μου focal aria 906 θα αντικατασταθουν
Είναι καλά αυτά τα φοκαλάκια. Πρόσεχε μην απογοητευτείς σε βάθος χρόνου.
 

Μηνύματα
1.389
Reaction score
2.319
Δεν δικαιουται να λεει οτι το ηχειο ειναι κορυφαιο στην πιστοτητα επειδη το πληρωσε ακριβα και ειναι και πολυ ωραιο και ακουγεται και καλα. Η πιστοτητα ηχου καλως η κακως μετριεται. Ειναι επιστημη και σ αυτο δεν χωραει ουτε το γουστο ουτε το χρυσο αυτι του καθενος.
Και τα αυτιά μας μετριούνται αλλά δεν έχω δει κανέναν να ανεβάζει το ακουόγραμμα του για να δούμε κατά πόσο ακούει αυτή την πιστότητα.
Για φαντάσου να αγοράσεις ένα ηχείο που δε μετράει καλά αλλά ο ήχος που αντιλαμβάνεσαι να είναι ο σωστός λόγω των όποιων θεμάτων μπορεί να έχεις στα αυτιά.
Θεωρία δική μου (του κώλου) :lol:
 

Μηνύματα
279
Reaction score
343
Είναι καλά αυτά τα φοκαλάκια. Πρόσεχε μην απογοητευτείς σε βάθος χρόνου.
Ναι η αληθεια ειναι αυτη. Και απο τριτη με τον νεο ενισχυτη θα λαμψουν ακομα πιο πολυ
 

Μηνύματα
260
Reaction score
143
Και τα αυτιά μας μετριούνται αλλά δεν έχω δει κανέναν να ανεβάζει το ακουόγραμμα του για να δούμε κατά πόσο ακούει αυτή την πιστότητα.
Για φαντάσου να αγοράσεις ένα ηχείο που δε μετράει καλά αλλά ο ήχος που αντιλαμβάνεσαι να είναι ο σωστός λόγω των όποιων θεμάτων μπορεί να έχεις στα αυτιά.
Θεωρία δική μου (του κώλου) :lol:
Καλυτερα μην το πιασουμε αυτο. Το αυτι συλλεγει την πληροφορια το πως θα την ερμηνευσει ο εγκεφαλος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Οπως επισης πως ο εγκεφαλος θα αντικαταστησει καποιο προβλημα ενος οργανου.
Tο ειχα ποσταρει παλιοτερα και καποιο εδω το κοροιδεψαν (επιπεδο).

 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Η λογική λέει ότι ξεκινάμε από ηχεία με σωστές μετρήσεις (που πολύ πιθανό να έχουν και τα συγκεκριμένα), οπότε πετάμε εκτός τα διάφορα χρέπια που λεει και ο costas Ear και ακολούθως διαλέγουμε από αυτά με τις σωστές μετρήσεις εκείνο που ταιριάζει στο χώρο, στο μάτι, το αυτί και την καρδιά μας!
Βλακείες. Από πότε ο Κώστας ear και κάθε μέλος θα αποφασίζει τι θα κάνουμε με τα λεφτά μας και με την ζωή μας; Δικά μου είναι τα λεφτά, εγώ δούλεψα σκληρά για να τα βγάλω και εγώ θα αποφασίσω πως να τα χαλάσω. Δεν μου τα χάρισε κανείς. Δεν είναι κανενός άλλου τα λεφτά για να έχει άποψη στο πώς θα τα χαλάσω. και φωτιά τους βάζω και δεν θα ζητήσω την άποψη κανενός. Υποτίθεται είμαστε ενήλικες και έχουμε την δικιά μας ζωή. Ο καθένας υπεύθυνος για τις αποφάσεις του. Μου αρέσει που λες ότι είναι λογικό κι άλας. Για εμένα το λογικό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα, να καταλήξεις σε αυτό, πας να το ακούσεις και άμα σου αρέσει το παίρνεις. Τέλος. Τόσο απλά. Ο Κώστας ear θα ακούει το ηχείο που θα αγοράσει κάποιος τρίτος; Εσύ θα ακούς το ηχείο που θα αγοράσει κάποιος τρίτος; Γιατί να έχει άποψη κάποιος για τα ηχεία κάποιου άλλου και όχι μόνο άποψη αλλά και την απαίτηση να τα πετάξει άμα δεν πληρούν τις απόψεις σου; Ρε παιδιά πάμε καλά; "Νομίζω έχει καλύτερα πράγματα να κάνει με τον χρόνο του" συγγνώμη κύριος ποιος σας ρώτησε ποτέ; Ποιος σας ρώτησε τι θα κάνει κάποιος με το χρόνο του και από πότε αποφασίζετε εσείς τι είναι καλύτερο και τι χειρότερο για την ζωή κάποιου; Αλήθεια δεν βλέπετε το πρόβλημα εδώ; Πραγματικά τι είστε; Αίρεση;
 

Μηνύματα
2.484
Reaction score
5.362
Βλακείες. Από πότε ο Κώστας ear και κάθε μέλος θα αποφασίζει τι θα κάνουμε με τα λεφτά μας και με την ζωή μας; Δικά μου είναι τα λεφτά, εγώ δούλεψα σκληρά για να τα βγάλω και εγώ θα αποφασίσω πως να τα χαλάσω. Δεν μου τα χάρισε κανείς. Δεν είναι κανενός άλλου τα λεφτά για να έχει άποψη στο πώς θα τα χαλάσω. και φωτιά τους βάζω και δεν θα ζητήσω την άποψη κανενός. Υποτίθεται είμαστε ενήλικες και έχουμε την δικιά μας ζωή. Ο καθένας υπεύθυνος για τις αποφάσεις του. Μου αρέσει που λες ότι είναι λογικό κι άλας. Για εμένα το λογικό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα, να καταλήξεις σε αυτό, πας να το ακούσεις και άμα σου αρέσει το παίρνεις. Τέλος. Τόσο απλά. Ο Κώστας ear θα ακούει το ηχείο που θα αγοράσει κάποιος τρίτος; Εσύ θα ακούς το ηχείο που θα αγοράσει κάποιος τρίτος; Γιατί να έχει άποψη κάποιος για τα ηχεία κάποιου άλλου και όχι μόνο άποψη αλλά και την απαίτηση να τα πετάξει άμα δεν πληρούν τις απόψεις σου; Ρε παιδιά πάμε καλά; "Νομίζω έχει καλύτερα πράγματα να κάνει με τον χρόνο του" συγγνώμη κύριος ποιος σας ρώτησε ποτέ; Ποιος σας ρώτησε τι θα κάνει κάποιος με το χρόνο του και από πότε αποφασίζετε εσείς τι είναι καλύτερο και τι χειρότερο για την ζωή κάποιου; Αλήθεια δεν βλέπετε το πρόβλημα εδώ; Πραγματικά τι είστε; Αίρεση;
Εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος! Τίποτε από ό,τι έγραψα δεν έχει σχέση με ό,τι αναφέρεις εδώ!
 

Μηνύματα
506
Reaction score
672
Καλυτερα μην το πιασουμε αυτο. Το αυτι συλλεγει την πληροφορια το πως θα την ερμηνευσει ο εγκεφαλος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Οπως επισης πως ο εγκεφαλος θα αντικαταστησει καποιο προβλημα ενος οργανου.
Tο ειχα ποσταρει παλιοτερα και καποιο εδω το κοροιδεψαν (επιπεδο).

Αυτό ηθελα να το ποστάρω χτές και εγώ να κανω πλακα στον ΠΑΗ οτι ακομα και οι κωφοί ακούνε τις διαφορές αναμεσα στα καλώδια.

Αλλα λες το κοροιδεψαν, πως να μην το κοροιδεψουν ενώ το πανε για wholesome καπως vibe και σου πετάνε κατι κοτσανάρες στην μαπα για τα καλώδια και αρχιζει με "quantum mechanics" και μπαρουφες
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος! Τίποτε από ό,τι έγραψα δεν έχει σχέση με ό,τι αναφέρεις εδώ!
Του άλλου του τυπάκου κάποιος του έλεγε ότι τα ηχεία του "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ" επειδή είναι φτηνά και edifier, και να τα πετάξει και να πάρει JBL. Γιατί; Γιατί το κάνετε αυτό; Επειδή δεν είστε εσείς ευχαριστημένοι με το σύστημα σας πρέπει να το πλασάρετε και στους άλλους; Ο άνθρωπος φαινόταν χαρούμενος και με τα φτηνά edifier, γιατί να του το χαλάσετε αυτό;
 

Μηνύματα
2.484
Reaction score
5.362
Του άλλου του τυπάκου κάποιος του έλεγε ότι τα ηχεία του "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ" επειδή είναι φτηνά και edifier, και να τα πετάξει και να πάρει JBL. Γιατί; Γιατί το κάνετε αυτό; Επειδή δεν είστε εσείς ευχαριστημένοι με το σύστημα σας πρέπει να το πλασάρετε και στους άλλους; Ο άνθρωπος φαινόταν χαρούμενος και με τα φτηνά edifier, γιατί να του το χαλάσετε αυτό;
Πας καλά φίλε μου; Γιατί απευθύνεσαι σε μένα; Σου εξήγησα, είμαστε σε άλλο μηκος κύματος. Ό,τι αναφέρεις είναι άσχετο με ό,τι έχω πει.
Και εν τω μεταξύ ποιος είναι αυτός με τα Edifier; χα χα χα....
 

Μηνύματα
506
Reaction score
672
Πας καλά φίλε μου; Γιατί απευθύνεσαι σε μένα; Σου εξήγησα, είμαστε σε άλλο μηκος κύματος. Ό,τι αναφέρεις είναι άσχετο με ό,τι έχω πει.
Και εν τω μεταξύ ποιος είναι αυτός με τα Edifier; χα χα χα....
Δεν τον ξέρω αλλα τον είδα και εγω μια μερα που κοιτουσα τα νηματα και ειπα πως τα εχω ακουσει και τα δυο και τα JBL ειναι οντως καλυτερα, τωρα δεν εχει αδικο ο φιλος ακομα και αν δεν απευθυνοταν σε εσενα. Υπάρχουν αρκετοι γκρινιάριδες στο φορουμ 😄
 

Μηνύματα
4.741
Reaction score
8.264
Από πότε ο Κώστας ear και κάθε μέλος θα αποφασίζει τι θα κάνουμε με τα λεφτά μας και με την ζωή μας;
Πέστα, έτσι, ο Kostas ear φταίει :D

Άσχετο, εσύ σαμπ έχεις? :p
 


Μηνύματα
16
Reaction score
1
Πας καλά φίλε μου; Γιατί απευθύνεσαι σε μένα; Σου εξήγησα, είμαστε σε άλλο μηκος κύματος. Ό,τι αναφέρεις είναι άσχετο με ό,τι έχω πει.
Και εν τω μεταξύ ποιος είναι αυτός με τα Edifier; χα χα χα....
σε εσένα απευθύνομαι για να καταλάβεις σε τι στάδιο αίρεσης είμαστε. Δηλαδή μπορεί ο άνθρωπος να μην μπορεί να πάρει καινούργια ηχεία η να μην θέλει και να αλλάξει άμα νομίζει πως αυτό είναι αρκετά καλό για αυτόν, στη ζωή έχουμε διάφορες προτεραιότητες και μπορεί τα νέα ηχεία ενώ κάποιος έχει ηχεία που ήδη είναι ευχαριστημένος να μην είναι σε αυτή την λίστα με τις προτεραιότητας. Αυτό ήθελα να πω αλλά τελικά δεν πάω καλά και είμαι γκρινιάρης.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.997
Μηνύματα
2.924.910
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top