Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.390
Πωωωωω, συγκινήθηκα τώρα. 😜🤭


Είναι τόσο τραγικά γιγαντοτερατωδώς ανώτερο, που δε το χωράει η φαντασία σου, και ξέρω ότι την έχεις πολύ πολύ μεγάλη (τη φαντασία ρε, μη πάει αδίκως το μνυαλό σου άλλου).

Μην έρθεις να ακούσεις σε μένα, θα μπες σε πολύ μεγάλο μπελά. Τόσο μεγάλο, που και το μπιγκ Μπανγκ μικρό θα φαίνεται μπροστά του, πίτσκο.
Όπως έχω πεί πολλές φορές και προτείνω σε όλους ... χαζός είμαι να έρθω και να πρέπει μετά να μπω σε έξοδα ; :D

Ή μετά να είμαι δυστυχισμένος με το τι ακούω εγώ. :D

Εσυ έλα να έρθεις να ακούσεις σε εμένα να τα πετάξεις όλα. :D
 

Μηνύματα
4.751
Reaction score
8.290
Όταν τα είχα πρωτοπάρει διέθετα ήδη μονό τεμάχιο sub. H ανάγκη κατάλληλου συνδυασμού με πολλαπλά τεμάχια είναι που προέκυψε αργότερα.

Πολυκαναλικό setup δεν σημαίνει υποχρεωτικά immersive με ενδεκάδα ηχείων και τετράδα sub ούτε κατάληψη μεγάλου εμβαδού όπως επίσης δεν σημαίνει οργανικά είδωλα εικονιζόμενα σε αφύσικες θέσεις. Προσωπικά μπορώ να στήσω πεντακαναλικό κατά το ITU πρωτόκολλο με προαιρετικά δύο μπροστινά κανάλια ύψους σε οποιονδήποτε οικιακό χώρο και να παίζει ικανοποιητικά με ακτίνα τάξης 2 μέτρων.
Με αγγλικούς υπότιτλους κάτι γίνεται πιστεύω.
Βασικά εξηγούνται όλα όσα πρέπει να γνωρίζει κανείς για το πολυκαναλο @thva
 

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.390
Μα δεν ασχολούμαι με σας, εσείς ασχολείστε με μένα απ οτι βλεπω.
Ε με κάποιον πρέπει και σεις να ασχοληθείτε αφού δεν ασχολείστε με το σύστημα σας και πως θα μπορούσατε να το βελτιώσετε.
Μήπως είστε και σεις συναισθηματικά δεμένοι με το φουκαριαρικο το δικάναλο σας? :roflmao:
Με το πολυκαναλο μην ασχολείσαι, είσαι μεγάλος για τέτοια κόλπα πλέον. :biggrin:
Δεν ασχολούμαστε με εσένα .. εσύ πρώτος είπες πόσο μεγάλο κοροίδο ήσουνα και εχεις στην αποθήκη το "στέρεο" σου. Όπως καταλαβαίνεις μια τέτοια δήλωση υποδηλώνει ότι όσοι έχουν στέρεο είναι κορόιδα. Και εσύ έρχεσαι να τους σώσεις απο την αυταπάτη τους.

Κοίτα εγώ βσσικά πλάκα σου κάνω, εσύ βέβαια τα εννοείς σοβαρά αυτά που λές μάλλον. Κάτσε να αγοράσει ο κόσμος πρώτα δικάναλο και μετά πάει στο πολυκάναλο. Κάτσε να αγοράσει πρώτα μάλλον bluetooth και μετά. :D

Όσα βιντεάκια και να βάζεις απο στουντιάδες ... δεν γίνεται έτσι η δουλειά. Εάν γινόταν έτσι ... :D ή μάλλον επειδή νομίζουν οι εταιρίες ότι γίνονται έτσι ... καληνύχτα πες τους.
Με αγγλικούς υπότιτλους κάτι γίνεται πιστεύω.
Βασικά εξηγούνται όλα όσα πρέπει να γνωρίζει κανείς για το πολυκαναλο @thva
Προέβλεψα όπως βλέπεις τι θα ποστάρεις και σε κάλυψα παραπάνω. :D Θα σου έκανα ένα γρήγορο course στις πωλήσεις αλλά θα πάει χαμένο αλλά κυρίως θα πάει χαμένο λόγω της ερασιτεχνικής λειτουργίας και διοίκησης των εταιριών που ασχολούνται με το audio. Άλλη πρώτα απο όλα η αγορά για τους επαγγελματίες και άλλη η αγορά για το ευρύ κοινό. Για να μην μιλήσουμε για τους αντιπροσώπους τους και το σέρβις.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.872
Reaction score
133.500
Οι επαγγελματίες μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους, σε αρμονική συνεργασία με τη βιομηχανία audio και τη μουσική βιομηχανία, ώστε ο κόσμος να είναι σούπερ ευχαριστημένος με μια ωραιότατη ιμερσιβ ηχομπαρα στο σπίτι, εκεί κάτω από την τηλεόραση, και κάνα σαμπ παραδίπλα, κι άφθονο υλικό σε στριμινγκ.

Οι παραγωγές είναι immersive, και τα πολυκαταστήματα ηλεκτρικών συσκευών είναι γεμάτα με ηχομπαρες. Ο κόσμος ψωνίζει, κι επιλογές υπάρχουν σε αρκετά ευρύ κοστολογιο, για κάθε πορτοφόλι.

Το στριμινγκ ταινιών και μουσικής ακολουθεί την σύγχρονη αυτή πραγματικότητα, με immersive περιεχόμενο στον ήχο και 4k ανάλυση στην εικόνα, HDR, Dolby vision, και τα συναφή.

Το λογισμικό ισοστάθμισης, συνεχώς βελτιώνεται και ανεβάζει σε πρωτόγνωρα επίπεδα την οικιακή απόλαυση. Σαμπ και ηχομπαρες, κυκλοφορούν με ενσωματωμένες δυνατότητες ισοστάθμισης, που κάνουν θαύματα.

Σπουδαία δουλειά, ωραιότατο αποτέλεσμα.
Τα καλά της σύγχρονης τεχνολογίας.
Κινητά τηλέφωνα με δυνατότητες σε φωτογραφίες ανάλογες υψηλού επιπέδου φωτογραφικών μηχανών, και ομοίως βίντεο, αλλά και με σημαντική επεξεργαστική ισχύ, για κάθε δουλειά όπως ένα πισί του παρελθόντος, αποτελούν επέκταση του ηχητικού σεταπ και δίνουν εύκολο χειρισμό για επιλογές μουσικής κλπ.

Όλα δουλεύουν σωστά.

Και τα αυτοκίνητα, ηλεκτρικά.

Οι γέροι γκρινιάζουν, όπως γκρίνιαζαν σε κάθε εποχή, τυπικό χαρακτηριστικό της ηλικίας τους. 😋😜🤭
 
Last edited:

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.390
Οι επαγγελματίες μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους, σε συνεργασία με τη βιομηχανία audio, ώστε ο κόσμος να είναι σούπερ ευχαριστημένος με μια ωραιότατη ιμερσιβ ηχομπαρα στο σπίτι, εκεί κάτω από την τηλεόραση, και κάνα σαμπ παραδίπλα.

Οι παραγωγές είναι immersive, και τα πολυκαταστήματα ηλεκτρικών συσκευών είναι γεμάτα με ηχομπαρες. Ο κόσμος ψωνίζει, κι επιλογές υπάρχουν σε αρκετά ευρύ κοστολογιο, για κάθε πορτοφόλι.

Το στριμινγκ ταινιών και μουσικής ακολουθεί την σύγχρονη αυτή πραγματικότητα, με immersive περιεχόμενο στον ήχο και 4k ανάλυση στην εικόνα.

Σπουδαία δουλειά, ωραιότατο αποτέλεσμα.

Όλα δουλεύουν σωστά.

Και τα αυτοκίνητα, ηλεκτρικά.

Οι γέροι γκρινιάζουν, όπως γκρίνιαζαν σε κάθε εποχή, τυπικό χαρακτηριστικό της ηλικίας τους. 😋😜🤭
Μα για αυτό εξάλλου είναι συνδεδεμένο (και σωστά αλλιώς τότε είναι που δεν θα είχε ούτε την παραμικρή, ελπίδα... ούτε τώρα έχει δηλαδή χα χα) το πολυκάναλο με τους επαγγελματίες. Πρώτα απο όλα όταν αγοράζεις δέκα ηχεία για πολυκάναλο , δεν μπορεί να σου χαλάσει ένα και να ακούς η να αγοράζεις άλλο στη θέση του .... εάν σου χαλάσει κάτι και πολύ πιθναό σαν ρίσκο δεκαπλάσιο ... πρέπει να έχεις σταθερά μοντέλα, που δεν αποσύρονται απο την αγορά κάθε λίγο και λιγάκι, να έχεις ανταλλακτικά για δεκαετίες , ικανότοτο ταχύτατο σέρβις, σοβαρότητα και πάρα πολλά άλλα. Εννοείται ότι το Χαι Φαι δεν θα ασχοληθεί ποτέ. Αλλά και για τα επαγγελματικά που λες , είναι αναλογα την χώρα και πολύ αμφιβάλλω κιόλας. Άσε που το πολυκάναλο (για σπίτι) έχει πάει σε κάτι σαν semi - επαγγελματίες αλλά και οι μεγάλες εταιρίες πάλι μικρές είναι. Σιγά τις μεγάλες εταιρίες. Οι μεγάλες εταιρίες ... άλλο πρόβλημα και αυτές όσον αφορά το audio .... σιγά μην ενδιαφερθούν πολύ για τέτοια μικρή αγορά. Θα κάνουν ότι είναι να κάνουν ... να αύτα που προπαθούν με βιντεάκια, ριβιουερς κλπ top down και εάν δεν περπατήσει θα το κάνουν shut down όλο το εγχείρημα σε χρόνο μηδέν.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.872
Reaction score
133.500
Σιγά τις μεγάλες εταιρίες
Στο ηχητικό κομμάτι, οι μεγάλες εταιρείες είναι η σόνι, η σαμσουνγκ, η Ελ τζι, και εξειδικευμένες νέες φίρμες όπως η σονος.

Αυτές οι μεγάλες φίρμες, με πληθώρα προτάσεων (για κάθε πορτοφόλι για το ευρύ κοινό) σε εύχρηστες ηχομπαρες, κυριαρχούν στον κόσμο και στις πωλήσεις.

Μια χαρά υποστήριξη έχουν. Και τυπική εγγύηση καλής λειτουργίας, όπως συμβαίνει για όλες τις ηλεκτρικές συσκευές.

Ομοίως στην εικόνα.

Όλα λειτουργούν άριστα.

Εννοείται ότι το Χαι Φαι δεν θα ασχοληθεί ποτέ.
Κάνεις μεγάλο λάθος. Χιουτζ.

Σοβαρές φίρμες της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, ασχολούνται σε βάθος με το αντικείμενο.

Ξέρεις τι γκάμα εντοιχισμένων ηχείων διαθέτει η φοκάλ; Τι επιλογές δίνει η πέρλιστεν; Και ένα σωρό άλλες πολύ σοβαρές φίρμες υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, με άψογες μετρήσεις διαθέσιμες για τα προϊόντα τους, όπως συμβαίνει και στο χώρο των σαμπ.

Βέβαια άμα έχεις μείνει στην εποχή των ρεντεκο και των λυχνιών, Ε, είσαι εσύ το πρόβλημα, κι όχι η σύγχρονη πραγματικότητα στο ιμερσιβ χάι φάι.

Απλώς δεν παρακολουθείς τα δρώμενα στο ιμερσιβ χάι φάι, έχοντας μείνει στα σέβεντις.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.390
Στο ηχητικό κομμάτι, οι μεγάλες εταιρείες είναι η σόνι, η σαμσουνγκ, η Ελ τζι, και εξειδικευμένες νέες φίρμες όπως η σονος.

Αυτές οι μεγάλες φίρμες, με πληθώρα προτάσεων (για κάθε πορτοφόλι για το ευρύ κοινό) σε εύχρηστες ηχομπαρες, κυριαρχούν στον κόσμο και στις πωλήσεις.

Μια χαρά υποστήριξη έχουν. Και τυπική εγγύηση καλής λειτουργίας, όπως συμβαίνει για όλες τις ηλεκτρικές συσκευές.

Ομοίως στην εικόνα.

Όλα λειτουργούν άριστα.
Ναι ως γνωστόν αυτές οι εταιρίες έβαλαν τα θεμέλια για το audio και τον καλό ήχο. :D Ρε θα το κάνουν μια ωραία πρωία drop όλο το εγχείρημα σου λέω. Θα μείνουν μόνο οι ηχομπαρες ...στην καλύτερη. :D

Καλά όλοι ξέρουμε τι έγινε όταν μας χάλασε κάτι π.χ. μια τηλεόραση. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.872
Reaction score
133.500
Ρε θα το κάνουν μια ωραία πρωία drop όλο το εγχείρημα σου λέω. Θα μείνουν μόνο οι ηχομπαρες ...στην καλύτερη. :D
Ναι ναι, και θα γυρίσουμε στις λυχνίες, στο παλιό καλό βινύλιο, στις μικρές τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα, και στα τηλέφωνα με καντράν.

Μ'αυτο το πλευρό να κοιμάσαι. 😋😜🤭

 
Last edited:

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.390
Ναι ναι, και θα γυρίσουμε στις λυχνίες, στο παλιό καλό βινύλιο, στις μικρές τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα, και στα τηλέφωνα με καντράν.

Μ'αυτο το πλευρό να κοιμάσαι. 😋😜🤭
Καλά ο προβολέας σου λυχνία δεν έχει ; Γιατί δεν παίρνεις τηλεόραση ; Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί αφού. :D

Κοίτα εμένα βασικά δεν με ενδιαφέρει. Όλους μας θεωρώ κορόιδα πλέον και στα πάντα για να απαντήσω και στην απορία του φίλου μου του Ν.Κ. :D

Όσους παίρνουν ηχομπάρα ή φθηνά ηλεκτρονικά ... τους λιγότερο κορόιδα. Σε λίγο ούτε αυτά θα μπορούμε να πάρουμε όπως βλέπεις να εξελίσσονται τα πράγματα. Υπάρχουν πλέον τόσο σοβαρότερες ανάγκες, διλήμματα και αδιέξοδα στη ζωή που να ανησυχεί κάποιος ή να ασχολείται με αυτά του audio είναι γελοίο.

 
Last edited:

Μηνύματα
4.751
Reaction score
8.290
Δεν ασχολούμαστε με εσένα .. εσύ πρώτος είπες πόσο μεγάλο κοροίδο ήσουνα και εχεις στην αποθήκη το "στέρεο" σου. Όπως καταλαβαίνεις μια τέτοια δήλωση υποδηλώνει ότι όσοι έχουν στέρεο είναι κορόιδα. Και εσύ έρχεσαι να τους σώσεις απο την αυταπάτη τους.

Κοίτα εγώ βσσικά πλάκα σου κάνω, εσύ βέβαια τα εννοείς σοβαρά αυτά που λές μάλλον. Κάτσε να αγοράσει ο κόσμος πρώτα δικάναλο και μετά πάει στο πολυκάναλο. Κάτσε να αγοράσει πρώτα μάλλον bluetooth και μετά. :D

Όσα βιντεάκια και να βάζεις απο στουντιάδες ... δεν γίνεται έτσι η δουλειά. Εάν γινόταν έτσι ... :D ή μάλλον επειδή νομίζουν οι εταιρίες ότι γίνονται έτσι ... καληνύχτα πες τους.

Προέβλεψα όπως βλέπεις τι θα ποστάρεις και σε κάλυψα παραπάνω. :D Θα σου έκανα ένα γρήγορο course στις πωλήσεις αλλά θα πάει χαμένο αλλά κυρίως θα πάει χαμένο λόγω της ερασιτεχνικής λειτουργίας και διοίκησης των εταιριών που ασχολούνται με το audio. Άλλη πρώτα απο όλα η αγορά για τους επαγγελματίες και άλλη η αγορά για το ευρύ κοινό. Για να μην μιλήσουμε για τους αντιπροσώπους τους και το σέρβις.
Κορόιδο πιάστηκα στο πρώτο μου σύστημα, μετά είχα πάλι δικάναλο εξυπνάκια. :biggrin:
Για το πολυκάναλο να δεις 5 φορές το βίντεο που ποσταρα, με αγγλικούς υπότιτλους για να μην γράφεις ότι σου κατέβει και εκτίθεσαι :biggrin:
 


Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.390
Ε μα τι λέω τόσο καιρό...

Επιτέλους έρχεσαι στα λόγια μου! 👍
Μα δεν διαφωνούσα ποτέ. Απλώς δεν με ρώτησε κανένας. :D

Πρώτα απο όλα αυτά που γράφω είναι για τον περισσότερο κόσμο. Εμείς τώρα εδω ..άσε είμαστε περίπτωση της περίπτωσης. Επίσης εγώ δεν πήγα "πίσω" με το βινύλιο... απλώς είμαι γέρος , έχω ήδη εδω και δεκαετία και βάλε 4.500 δίσκους και για εμένα η επένδυση σε αυτό έχει λογική. Ούτε ακούω μόνο βινύλιο ή λάμπες. Αλλά να ξέρεις το "ιμερσιιβ" της λάμπας (όχι όποιας και όποιας βέβαια) είναι το κάτι άλλο. :D

Τι θες τώρα να αρχίσω να σου λέω ιστορίες φίλων (όχι δικές μου, εγώ άσε με είμαι γάτα ξέρω που μπλέκω, πρίν μπλέξω χα χα)) απο το σέρβις ή την εξυπηρέτηση όσον αφορά το audio ; Άστο καλύτερα.

Να ... γελάμε λιγο όπως λες και εσύ.
 

Μηνύματα
13.264
Reaction score
10.595
Δεν ασχολούμαστε με εσένα .. εσύ πρώτος είπες πόσο μεγάλο κοροίδο ήσουνα και εχεις στην αποθήκη το "στέρεο" σου. Όπως καταλαβαίνεις μια τέτοια δήλωση υποδηλώνει ότι όσοι έχουν στέρεο είναι κορόιδα. Και εσύ έρχεσαι να τους σώσεις απο την αυταπάτη τους.
Αυτό το άλμα από τη μία διατύπωση του Ν.Κ. στο συμπέρασμά σου, δεν είναι λογικό.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.130
Reaction score
55.936
Αυτό αποτελεί το πιο VFM σεταπιον, και το πιο διαδεδομένο για οικιακή χρήση, με ηχομπαρες βεβαίως, οι οποίες πουλάνε σα στραγάλια.

Εννοείται πως δεν υποτιμώ τις ηχομπαρες, και πολλά μέλη εδώ μέσα (με μακράν πορεία στο Χάι Ενδ) έχουν καταθέσει πολύ θετικές εμπειρίες για σονος και τα συναφή.
Οι ξεχωριστές συσκευές με την ενδεδειγμένη διαρρύθμιση θα παίζουν καλύτερα. Με μια απλή πολυκαναλική κάρτα ήχου και προσιτούς ενεργούς δορυφόρους το ολικό κόστος θα καθορίζεται ουσιαστικά από την τιμή... των sub τεμαχίων. :wink:
 

Μηνύματα
13.264
Reaction score
10.595
Οι ξεχωριστές συσκευές με την ενδεδειγμένη διαρρύθμιση θα παίζουν καλύτερα. Με μια απλή πολυκαναλική κάρτα ήχου και προσιτούς ενεργούς δορυφόρους το ολικό κόστος θα καθορίζεται ουσιαστικά από την τιμή... των sub τεμαχίων. :wink:
Να αγιάσει το στόμα σου!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.872
Reaction score
133.500
4.500 δίσκους και για εμένα η επένδυση σε αυτό έχει λογική.
Μπα, ούτε αυτό δεν έχει.

Σε πολυκαναλα SACD και dvd audio, πρέπει να έχω πάνω από 4,5 χιλιάδες δίσκους, κι αυτά πολύ λίγα είναι. Ένα σκληρός όλα κι όλα. Σιγά τα ωα.

Το σποτιφάι μπορεί να έχει 4,5 δις δίσκους, που πας ξεβράκωτος στ'αγγούρια.

Άμα θες σοβαρή δισκοθήκη, πλέον παίζει στριμινγκ.
Tidal, quobuz, apple music, Spotify, YouTube.
Δε μπορεί να συγκριθεί με κανενός την ιδιωτική συλλογή.

Ο σημερινός άνθρωπος που θεωρεί εαυτόν μουσικόφιλο, ασχολείται με το στριμινγκ, κι εκεί ας "επενδύσει" σε ένα roon server και μια roon ready συσκευή, μαζί με ένα ωραίο τάμπλετ.

Αυτή είναι η σύγχρονη μουσική πηγή του αληθινού μουσικόφιλου, τα υπόλοιπα είναι για τους "audio people" που λες κι εσύ κοροϊδευτικά.

Οι ξεχωριστές συσκευές με την ενδεδειγμένη διαρρύθμιση θα παίζουν καλύτερα. Με μια απλή πολυκαναλική κάρτα ήχου και προσιτούς ενεργούς δορυφόρους το ολικό κόστος θα καθορίζεται ουσιαστικά από την τιμή... των sub τεμαχίων. :wink:
Πολύ σωστά.

Απλώς θέλει να ξέρεις κάποια πράγματα.
Η λύση της ηχομπαρας, δεν προϋποθέτει γνώση στο αντικείμενο, και εμπεριέχει δυνατότητες αυτοματοποιημένης ισοστάθμισης.




ΥΓ.

4.500 δίσκους και για εμένα η επένδυση σε αυτό έχει λογική.
Το μόνο που έχει λογική σε μια τέτοια συλλογή, είναι να την πουλήσεις όσο πιάνει λεφτά, να τα φας στις γκόμενες και στα ταξίδια όσο αντέχεις. Και σε καλές κοπές, καλό φαγητό ρε παιδί μου. Τα υπόλοιπα τ'ακουω βερεσέ.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.390
Σοβαρές φίρμες της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, ασχολούνται σε βάθος με το αντικείμενο.

Ξέρεις τι γκάμα εντοιχισμένων ηχείων διαθέτει η φοκάλ; Τι επιλογές δίνει η πέρλιστεν; Και ένα σωρό άλλες πολύ σοβαρές φίρμες υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, με άψογες μετρήσεις διαθέσιμες για τα προϊόντα τους, όπως συμβαίνει και στο χώρο των σαμπ.

Βέβαια άμα έχεις μείνει στην εποχή των ρεντεκο και των λυχνιών, Ε, είσαι εσύ το πρόβλημα, κι όχι η σύγχρονη πραγματικότητα στο ιμερσιβ χάι φάι.

Απλώς δεν παρακολουθείς τα δρώμενα στο ιμερσιβ χάι φάι, έχοντας μείνει στα σέβεντις.
Συγκινήθηκα τώρα. 😍 Απλώς δεν ενθουσιάζομαι τόσο εύκολα όσο εσείς. :D

Αυτά που λές τα έχω ακούσει. Έχω (θεωρώ, είμαι σίγουρος) πολύ καλύτερο ήχο. Για αυτό μπορεί και να μην ενθουσιάζομαι τόσο. Το σκέφτηες αυτό ποτέ ; :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.872
Reaction score
133.500
Έχω (θεωρώ, είμαι σίγουρος) πολύ καλύτερο ήχο. Για αυτό μπορεί και να μην ενθουσιάζομαι τόσο. Το σκέφτηες αυτό ποτέ ; :D
Σκατά ήχο έχεις, παλιακό.
Τραγικά ξεπερασμένο.
Το σκέφτηκες αυτό ποτέ; 😜🤭

Η όποια γνώση και επιμονή σου, μπορεί να σε οδηγήσει σε ένα εύκολα υλοποιήσιμο 5.Χ.2 σεταπ που λέει ο μπουτχιας, με απεριόριστα καλύτερο τελικό αποτέλεσμα.
Αλλά ποιος έχει όρεξη..
Και δικαίως, διότι είναι ανόητο.
 

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.390
Μπα, ούτε αυτό δεν έχει.

Σε πολυκαναλα SACD και dvd audio, πρέπει να έχω πάνω από 4,5 χιλιάδες δίσκους, κι αυτά πολύ λίγα είναι. Ένα σκληρός όλα κι όλα. Σιγά τα ωα.

Το σποτιφάι μπορεί να έχει 4,5 δις δίσκους, που πας ξεβράκωτος στ'αγγούρια.

Άμα θες σοβαρή δισκοθήκη, πλέον παίζει στριμινγκ.
Tidal, quobuz, apple music, Spotify, YouTube.
Δε μπορεί να συγκριθεί με κανενός την ιδιωτική συλλογή.

Ο σημερινός άνθρωπος που θεωρεί εαυτόν μουσικόφιλο, ασχολείται με το στριμινγκ, κι εκεί ας "επενδύσει" σε ένα roon server και μια roon ready συσκευή, μαζί με ένα ωραίο τάμπλετ.

Αυτή είναι η σύγχρονη μουσική πηγή του αληθινού μουσικόφιλου, τα υπόλοιπα είναι για τους "audio people" που λες κι εσύ κοροϊδευτικά.


Πολύ σωστά.

Απλώς θέλει να ξέρεις κάποια πράγματα.
Η λύση της ηχομπαρας, δεν προϋποθέτει γνώση στο αντικείμενο, και εμπεριέχει δυνατότητες ισοστάθμισης.




ΥΓ.



Το μόνο που έχει λογική σε μια τέτοια συλλογή, είναι να την πουλήσεις όσο πιάνει λεφτά, να τα φας στις γκόμενες και στα ταξίδια όσο αντέχεις. Και σε καλές κοπές, καλό φαγητό ρε παιδί μου. Τα υπόλοιπα τ'ακουω βερεσέ.
Και εκεί έχουμε επενδύσει κυριέ μου. :D Τι να κάνω τώρα να προσπαθώ να αλλάξω το βολικό και ωραίο αφήγημα που έχει φτιάξει ο καθένας στο μυαλό του για εμένα εδώ μέσα επειδή τον βολεύει για να πεί ότι θέλει τέλος πάντων να πεί ; Πρώτα απο όλα αυτό έχει την πλάκα και το ενδιαφέρον. :D Εξάλλου για εμένα πρόκειται ή αφορά ή εξαρτάται το "μέλλον" του audio που παρεμπιπτόντως προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ; Εδώ δεν ενδιαφέρεται το ίδιο για τον εαυτό του.
Σκατά ήχο έχεις, παλιακό.
Τραγικά ξεπερασμένο.
Το σκέφτηκες αυτό ποτέ; 😜🤭

Η όποια γνώση και επιμονή σου, μπορεί να σε οδηγήσει σε ένα εύκολα υλοποιήσιμο 5.Χ.2 σεταπ που λέει ο μπουτχιας, με απεριόριστα καλύτερο τελικό αποτέλεσμα.
Αλλά ποιος έχει όρεξη..
Και δικαίως, διότι είναι ανόητο.
Μην το λές αυτό. Επσικέφτομαι που και πού και ακούω για να δώ τι και ποιό ... με ξεπερνάει και σε τι χαρκτηριστικά και βαθμό. (όχι για άλλο λόγο). :D

Εάν εννοείς πολυκάναλο ... δεν με ενδιάφερει γιατί και θεικά να παίζει συγκριτκά με ότι έχω εγώ (που αμφιβάλω) δεν πρόκειται να στήσω ποτέ για άλλους και πολλούς λόγους. Εγώ με πράγματα που δεν έχω σκοπό να αποκτήσω , ασχολούμαι επιδερμικά. Σιγά μην τους παρακαλάω εγώ να πάω να ακούσω. Πρώτα απο όλα φτιάξτε κανένα να ακούσουμε σε καμιά έκθεση έστω και μετά να θέλετε εξέλιξη στο θέμα αυτό. :D Φαντάσου δηλαδή όταν οι ίδιοι δεν ενδιαφέρονται. Θα πουλάνε πολλά μόνο απο το μπλά μπλά στο ίντερνετ φαίνεται και τα βίντεο απο τα στούντιος. :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.924
Reaction score
21.060
έχω ήδη εδω και δεκαετία και βάλε 4.500 δίσκους και για εμένα η επένδυση σε αυτό έχει λογική.

Δεν βάζω επίτηδες βελόνα στο πικάπ έχει σπάσει από ξεσκόνισμα (τους αφήνω να σαπίσουν :cry:), δεν έχω και πολλούς δίσκους βέβαια καμμιά 250άρα, 300άρα ? 🤔 αγορασμένοι σχεδόν όλοι πριν το 2000.. :biggrin:
Ούτε καλό μηχάνημα για να με παρακινεί με κάποιο τρόπο.
Το είχα πάρει μόνο για να τους στροφάρω που και που έτσι για την ανάμνηση..
Αυτό που πραγματικά (ίσως το μόνο) που δεν θέλω ν' αποχωριστώ από τη vintage εποχή είναι το αναλογικό ραδιόφωνο.
Αυτό πραγματικά αν και έχει τα θεματάκιατ' μ' αρέσει..
Φυσικά δεν έχει να κάνει τίποτα από τα παραπάνω με την ποιότητα του ήχου..
Όλα τ' άλλα από pc - streaming..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.029
Μηνύματα
2.925.957
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top