e-sim - δεδομένα σε USA

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.825
Reaction score
95.793
Όταν με το καλό επιστρέψεις, πες μας τι τελικά χρησιμοποίησες και με τι κόστος.
 

Μηνύματα
3.264
Reaction score
10.739
νέα επί του θέματος

τα απεριόριστα της cosmote μέσα στη swiss δεν ....., ισως στην aegean να παιζει.
Αν πάτε ΕΕ , ισχύουν τα της cosmote, όπως στην Ελλάδα
αν πάτε εκτός εε, είναι η στιγμή να αφαιρέσετε την κάρτα sim από το τηλέφωνο, για να μην έχετε κατα λάθος, ανεπιθύμητες χρεώσεις.


στη Ζυριχη μπαίνεις στο επίσημο σάιτ του αεροδρομίου και όχι, σε διάφορα που εμφανίζονται στην αναζήτησή γιατί εκεί χρεώνεσαι. υπάρχουν κάτι μηχανήματα, σαν ΑΤΜ που σκανάρεις το bording pass και σου δινουν 4 ωρες, ασφαλους, γρηγορου και δωρεαν wifi.
άφθονες πρίζες και usb σε παρά πολλά σημεία.
παρένθεση ..... πανέμορφο νέο αεροδρόμιο, φυσικά πεντακάθαρο με ψύκτες νερού (νόστιμο σαν το ελληνικό) παντού, να έχετε θερμός. Αν έχετε ανταπόκριση άλλης πτήσης (διηπειρωτικής) φροντίστε να έχετε ενδιάμεσο κενό 1-1,5 ώρες, γιατί έχει πολύ περπάτημα ΚΑΙ πορεία με τρένο !!!!! (γίνεται αλλαγή αεροδρομίου, κάτι σαν το παλιό ελληνικό).

Αν θέλετε Ίντερνετ στην μεγάλη πτήση, τότε το πληρώνετε εξτρά (~40Ε), εκτός αν είστε business.
Έχετε όμως οθόνη με άπειρες επιλογές ταινιών ~200 και νέων παρακαλώ, αλλά όχι με ελληνικούς υπότιτλους.

Στο ρεζουμέ, με την προσγείωση στο αμέρικα,
ενεργοποιείται αυτόματα η άυλη esim (αν εχετε σχετικα νεο τηλεφωνο) που αγορασατε ηλεκτρονικά απο την ελλαδα και σερφάρετε κανονικα , αν αγορασατε μονο δεδομενα, αν πηρατε και ομιλια κ μνμ, τοτε τα εχετε ολα. Εγω πηρα απο την Airalo 20 GB. τα ειχε προσφορα 21 ευρω (αλλιως 42Ε).

Αν έχετε παλιότερη συσκευή, πρέπει να αγοράσετε φυσική κάρτα sim.

αυτά
 

Μηνύματα
3.264
Reaction score
10.739
Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα, όταν γύρισα κ έβαλα ξανά την sim COSMOTE δεν θα Ίντερνετ κ δεν έκανα κλήσεις, ενώ δεχόμουν κλήσεις απο ελληνικά κινητά.

Δεν μπορούσα να επεμπλακώ απο την άυλη sim Airalo , οπότε αναγκάστηκα να πετάξω την εφαρμογή της Airalo, δεν μένοιαζε αφού θα έληγε ούτως ή άλλως σε λίγες βδομαδες. Έτσι διορθώθηκε το πρόβλημα (κατόπιν υπόδειξης του 13888).

Συνολική εντύπωση, ήταν μια καλή ιντερνετική επιλογή με πολύ καλές ταχύτητες. Τελικά τα 20 gb ήταν πολυ περισσότερα απο ότι χρειάστηκα , αφού σε κλειστούς χώρους είχα WiFi. Βέβαια έμεινα μια βδομάδα, ενώ αυτά ήταν διαθεσιμα για ένα μήνα.
Την επόμενη φορά θα ξεκινήσω με πακέτο 4-5 GB και δυνατότητα αγοράς επιπλέον
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.637
Reaction score
86.421

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.825
Reaction score
95.793
Η Revolut ενεργοποίησε και στην Ελλάδα τη δική της πρόταση για roaming esim. Οι τιμές είναι σε λογικά επίπεδα αλλά η ευκολία χρήσης μέσω της εφαρμογής είναι μεγάλο πλεονέκτημα.

Revolut: Μόλις κυκλοφόρησε την eSIM στην Ελλάδα - Techmaniacs

eSIM | Revolut Ελλάδα
Επειδή δεν έχω λογαριασμό/κάρτα revolut, έχω απορίες:
- κατεβάζω το app της revolut ώστε να μπορέσω μετά να βγάλω eSIM;
- δεν βρίσκω κάπου τις τιμές
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.938
Reaction score
2.341
Επειδή δεν έχω λογαριασμό/κάρτα revolut, έχω απορίες:
- κατεβάζω το app της revolut ώστε να μπορέσω μετά να βγάλω eSIM;
- δεν βρίσκω κάπου τις τιμές
IMG_1937.png

IMG_1938.png

Νομίζω όμως πρέπει να είσαι χρήστης Revolut.
Αν ταξιδεύεις εκτός Ευρώπης, είναι must η Revolut ως πιστωτική και όχι μόνο
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.825
Reaction score
95.793
Αδιανόητο!!! :roflmao:
Αδιανόητο είναι το ότι μόλις σκανάρω την - καινούρια - ταυτότητα για τη δημιουργία λογαριασμού, μου λέει ότι η ταυτότητα δεν έχει φωτογραφία. :roflmao:

Αναγκαστικά σκάναρα το διαβατήριο. :headbang:
 

Μηνύματα
6.759
Reaction score
5.298
Φωτογραφία βγάλε την ταυτότητα με το κινητό, όχι με σκάνερ.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.230
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top