ESOTERIC X-03

Μηνύματα
3.310
Reaction score
428
Γεια σας, μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πολύ πού μπορώ να επισκευάσω το ESOTERIC X-03 SACD μου που έχει λειτουργήσει 200-250 ώρες συνολικά και βουίζει στο αριστερό κανάλι όταν παίζει SACD;
Το αγόρασα καινούργιο πριν από 12 χρόνια από την επίσημη αντιπροσωπεία....
Ο Έλληνας αντιπρόσωπος αδυνατεί να το επισκευάσει με την αιτιολογία μη ύπαρξης ανταλλακτικών.
Το επίσημο ESOTERIC SERVIS ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ
και ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ που έστειλα το X-03 μου απάντησαν ότι φταίει η πλακέτα του SACD player και δεν επισκευάζεται γιατί δεν υπάρχουν ανταλλακτικά εξαρτήματα.
Να υπενθυμίσω ότι το κόστος ενός τέτοιου μηχανήματος είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
Ο αντικαταστάτης του X-03 είναι στις 20.000€ περίπου η του Χ-05 είναι 14.000€ περίπου εάν θυμάμαι καλά.
Παρακαλώ πολύ μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας...
Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.349
Reaction score
671
Πρέπει να βρείς επισκευαστή ηλεκτρονικό και όχι αντιπροσωπεία πλεον. Ετσι και αλλοιώς είσαι εκτός εγγύησης οπότε μην απευθύνεσαι στην επίσημη αντιπροσωπεία, αυτοί απλά αντικαθιστούν πλακέτες. Δες το και λίγο σαν Teac στα εππαγελματικά.
 

Μηνύματα
3.310
Reaction score
428
Πρέπει να βρείς επισκευαστή ηλεκτρονικό και όχι αντιπροσωπεία πλεον. Ετσι και αλλοιώς είσαι εκτός εγγύησης οπότε μην απευθύνεσαι στην επίσημη αντιπροσωπεία, αυτοί απλά αντικαθιστούν πλακέτες. Δες το και λίγο σαν Teac στα εππαγελματικά.
Τα έχω ψάξει όλα αυτά δυστυχώς .....τα 2 τσιπάκια του αριστερού καναλιού που έχει το πρόβλημα και αποδικωποιούν το SACD είναι προγραμματιζόμενα κ δεν υπάρχει το SERVIS MANUAL για αυτά ....να προγραμματιστούν.
Ο υπεύθυνος για την Ευρώπη μου πρότεινε να πάρω καινούργιο ESOTERIC PLAYER με έκπτωση -40% 🤣🤣🤣🤣δηλ από 20.000€ στα 12.000€ .....περίπου.
 

Μηνύματα
28.059
Reaction score
26.435
Αντώνη καλησπέρα.
Μόνη σου ελπίδα να μιλήσεις με την TEAC στην Ιαπωνία μπας και καταφέρεις κάτι .
Δεν κάνω πλάκα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.484
Reaction score
128.932
Παλιά ακριβά μηχανήματα, δύσκολα τα πράγματα.

όταν παίζει SACD
Μόνον για τα SACD, δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς.

Πόσα SACD έχεις; Τα περνάς σε ένα σκληρό δίσκο, και τα παίζεις μέσω roon σε ένα πολυκάναλο roon ready AV pro.

Δουλεύει άριστα, το ξέρω από πρώτο χέρι.
Έχω ένα σκασμό πολυκαναλα SACD περασμένα σε σκληρό δίσκο, και παίζουν τέλεια μέσω roon. Από την πολυθρόνα σου, με το κινητό σου ή το τάμπλετ σου. Πολιτισμός.
 

Μηνύματα
3.310
Reaction score
428
Παλιά ακριβά μηχανήματα, δύσκολα τα πράγματα.


Μόνον για τα SACD, δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς.

Πόσα SACD έχεις; Τα περνάς σε ένα σκληρό δίσκο, και τα παίζεις μέσω roon σε ένα πολυκάναλο roon ready AV pro.

Δουλεύει άριστα, το ξέρω από πρώτο χέρι.
Έχω ένα σκασμό πολυκαναλα SACD περασμένα σε σκληρό δίσκο, και παίζουν τέλεια μέσω roon.
Έτσι είναι όπως τα λες Κώστα αλλά τόσο ακριβό μηχάνημα με ελάχιστες ώρες να είναι μη είναι επισκευάσιμο ;;
Ούτε τα servis manual για τον προγραμματισμό στα τσιπάκια του SACD δεν έχουν .....ντροπή.
Κόστος μιας γκαρσονιέρας στην Κυψέλη έχει το ρημάδι ..... ντροπή !!
East Electronics;
Αν διαβάζει ο Σάκης ας μας διαφωτίσει .....
Αντώνη καλησπέρα.
Μόνη σου ελπίδα να μιλήσεις με την TEAC στην Ιαπωνία μπας και καταφέρεις κάτι .
Δεν κάνω πλάκα.
Δεν υπάρχει καμία επικοινωνία Γιάννη μου με TEAC η ESOTERIC στην Ιαπωνία.
Το έψαξα κ εγώ κ άλλοι εξιδικευμένοι φίλοι.
Έφτασα πολύ ψηλά .....
Μου απάντησε ένας υπεύθυνος από την Ευρώπη ...πάρτε ένα καινούργιο με -40% .... δηλ 20.000€ -40% = 12.000€ .......
Για να έχω πάλι πρόβλημα στην 12ετία .... Ε όχι !!!!!
Ντροπή τους !!!
Στο τέλος μου απάντησε ο υπεύθυνος .....ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!!!!!!
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.298
Reaction score
11.711
Ευτυχώς ή δυστυχώς αυτή είναι η εξέλιξη Αντώνη
ebay αν πουλάει κάποιος parts από το συγκεκριμένο!
 


Μηνύματα
28.059
Reaction score
26.435
Ούτε τα servis manual για τον προγραμματισμό στα τσιπάκια του SACD δεν έχουν .....ντροπή.
Δεν χρειάζεται service manual , για τον προγραμματισμό , αλλά το ίδιο το firmware , για τα τσιπάκια.
Και ένας προγραμματιστής που τα φλασάρει και το περνάει. Αλλά μάλλον είναι σπάνια βλάβη και δεν έχει χρειαστεί ίσως συχνά να ασχοληθούν .
Αν μπορούσες να βρείς ένα μεταχειρισμένο θα έκανες τη δουλειά σου.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.375
Μηνύματα
2.900.047
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top