Fiber γενικότερα

Μηνύματα
1.442
Reaction score
1.193
Σήμερα ήρθε ο τεχνικός για εγκατάσταση οπτικής ίνας. Ζήτησα να περάσει στο σπιράλ που έχω το utp και την οπτική μου είπε πως δε γίνεται όμως και ύστερα από επιμονή δική μου καθώς ξέρω πως γίνεται μου είπε πως πρέπει να έρθει εξωτερικό συνεργείο ώστε να κάνει αυτή τη δουλειά οπότε θα πάρω τηλέφωνο από Δευτέρα να κλείσω ραντεβού
Δύο ερωτήσεις:
1) Για δική μου τελειομανια έχω δει πως περνάνε οπτική ίνα μέσα σε ένα ημιδιάφανο πλαστικό σωληνάκι προφανώς για προστασία.
Μπορώ να προμηθευτώ από κάπου τέτοιο σωλήνα να το περάσω μέσα στο σπιράλ και μόλις έρθουν απλώς να περάσουν ευκολότερα την ίνα μέσα και να τελειώσει το όλο θέμα;
Αν υπάρχει στο εμπόριο υπάρχουν διαστάσεις; Τι πρέπει να ζητήσω;
2) Μέτρησε αν υπάρχει σήμα και μου είπε είναι οριακό. 29.5 db είδα πως το φως φαινόταν έντονα σε ένα σημείο της οπτικής κατά τον έλεγχο οπότε μάλλον κάτι δε πήγε καλά στην ένωση.
Του ζήτησα να το δηλώσει σαν βλάβη ώστε να το διορθώσουν μη τυχόν σε πολύ ζέστη η κρύο μεγαλώνει κι άλλο η απώλεια αλλά μου είπε δε γίνεται καθώς είναι μέσα στα όρια.τι γνώμη έχετε;
 


Μηνύματα
1.442
Reaction score
1.193
Χωρίς να γνωρίζω όταν μου είπε είναι οριακό αυτό σκέφτηκα. Μου είπε σαν δικαιολογία πως έχει δει να παίζει και με 31db.Πόσο δύσκολο είναι να δηλωθεί βλάβη;
Πόσο είναι το ιδανικό εύρος;
Όσον αφορά το σωλήνα; Μπορώ να βρω;
 

Μηνύματα
4.217
Reaction score
3.977
Θεωρητικά είναι επιτρεπτό μέχρι 27 ανάλογα το σπλιταρισμα που δέχεται μέχρι εσένα. Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί ίσως παίζουν χωρίς πρόβλημα και με μεγάλο θόρυβο. Εξαρτάται από την δουλειά που κάνεις στο δίκτυο.
Σωλήνες μπορείς να προετοιμάσεις ότι θέλεις. Αν σου πούνε κάτι πες η σε αυτούς που πέρασα η ακυρώστε την αίτηση και θα στο περάσουν. Αυτοί θα πληρωθούν και για τους σωλήνες που θα έβαζαν σε σένα.
 

Μηνύματα
1.442
Reaction score
1.193
Και η χαμηλότερη τιμή που μπορεί να δω ποια είναι εάν το ραβανί είναι 27;
Να ξέρω ώστε να τους πιέσω όσο μπορώ.
Σωλήνας υπάρχει στο εμπόριο να τον αγοράσω εγώ και να τον βάλω; Φαντάζομαι δε θα είναι και κανένα τρομερό κόστος για 10 μετρα που θέλω
Λίγο που έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα κάτι σε μεγάλα μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικο
Ο σημερινός δεν ίδρωσε το αυτί του παντος όταν του είπα τρύπες στο σπίτι δε κάνω. Αν περνάει στο σπιράλ καλώς αν όχι μένω στο χαλκο
 

Μηνύματα
4.217
Reaction score
3.977
Ανάλογα την πυκνότητα των κατοίκων υπάρχει το splitting που στην ουσία διαιρείτε μια αρχική γραμμή σε πολλές άλλες μέσω παθητικού εξοπλισμού στην καμπίνα. Όσο πιο μεγάλο το splitting τόσο πιο μεγάλος ο θόρυβος. Προφανώς εσύ είσαι σε αραιοκατοικημένη περιοχή η σε μονοκατοικία και επιλέχθηκε το αντίστοιχο . Οπότε στην περίπτωση σου το καλύτερο ίσως να μην πέσει κάτω από 21db και αν....
Βάλε ένα σπιράλ που σου αρέσει και βολεύει μην ψάχνεις εξειδικευμένο δεν υπάρχει ουσία.
Έχω δει να τα περνάνε από τουμπόραμα που είναι για καλοριφέρ ......
Σε πολύ "δύσκολες" περιπτώσεις υπάρχει και το nanotronic όπου έξω από το σπίτι (συνήθως στο ρολόι της ΔΕΗ η στην παλιά εισαγωγή του ΟΤΕ) μπαίνει και κάνει την μετατροπή σε από φως σε ρεύμα, δίνει έξοδο με χαλκό και χρησιμοποιούν την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση από εκεί και πέρα. Αλλά το κόστος επιβαρύνει τον πελάτη γιατί είναι πανάκριβο.
 

Μηνύματα
1.442
Reaction score
1.193
Σπιράλ έχω και μέσα περνάει το utp καλώδιο. Θέλω να μη καταργήσω το καλώδιο (το θέλω για άλλη χρήση) και μέσα να περάσει η οπτική ίνα. Φοβάμαι πως θα μου πουν αν τους δυσκολέψει να βγάλουν το utp για αυτό θέλω να περάσω εγώ μέσα το σωληνάκι ώστε ναμην έχω τη γκρίνια τους
 

Μηνύματα
4.217
Reaction score
3.977
Ας έρθουν και βλέπεις. Πίεσε τους να το περάσουν. Δεν τους συμφέρει να έρχονται ξανά και ξανά για την ίδια δουλειά.
 

Μηνύματα
16.019
Reaction score
22.529
Σωλήνας υπάρχει στο εμπόριο να τον αγοράσω εγώ και να τον βάλω;
Όχι, είναι του ΟΤΕ
Εμένα μου δώσανε μια μέρα 10 μέτρα, τον πέρασα και όταν ήρθαν πέρασαν την οπτική από μέσα
 

Μηνύματα
1.442
Reaction score
1.193
Μου είπε ο τεχνικός που ήρθε πως να ετοιμάσω ότι είδους όδευση θέλω και μετά να καλέσω εξωτερικό συνεργείο. Έτσι έβαλε στη σημείωση προς την εταιρεία. Οπότε φοβάμαι μην έρθουν και οι επόμενοι και γκρινιάζουν λόγο της σημείωσης που άφησε ο πρώτος
Προτιμώ να δώσω κάτι σε ένα ηλεκτρολόγο και να τελειώνω από το να κλείνω κάθε λίγο ραντεβού και να τους περιμένω πότε θα ερθουν μέσα στο 4 Ώρο παράθυρο που δίνουν για την επισκεψη
 

Μηνύματα
16.019
Reaction score
22.529
Το οποίο σωληνάκι είναι καταπληκτικό για οδεύσεις γλιστράει ειναι σκληρό τόσο όσο κλπ.
Μου έχουν μείνει 2 μέτρα και το έχω κρατήσει για ατσαλίνα
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.772
Μηνύματα
2.916.767
Members
38.094
Νεότερο μέλος
margarita82!
Top