high end φυκια....

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Ο τρόπος με τον οποίον είναι πλασμένο το ακουστικό αισθητήριο, εισάγει συγκεκριμένου τύπου αλλοιώσεις, οι οποίες όμως δεν θα πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν, διότι είναι κοινός παρονομαστής σε όλους τους ακροατές.

Άρα, ακούμε όλοι με τις κόρνες των αυτιών μας, αλλά αυτά που ακούμε δεν προέρχοναι όλα από κόρνα....

Άλλο πράγμα να ακούς τα πάντα μέσα από την κόρνα που σου έχει δώσει η Φύση, και άλλο πράγμα να προσθέτεις αυθαίρετα τον ήχο της κόρνας εκεί που δεν υπάρχει. Άλλο πράγμα το αυτί που δέχεται τον ήχο, άλλο πράγμα το ηχείο που αναπαράγει.

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο γίνομαι αντιληπτός, ...


Δηλαδή όλοι ακούμε με παραμορφώσεις, αλλά επειδή ακούμε όλοι, δεν πειράζει. Χμμμ...Δηλαδή αυτός που θα κόψει τα αυτιά του, θα ακούει χωρίς παραμορφώσεις? Θα είναι προνομιούχος?

Αλήθεια, γιατί η φύση έδωσε τους λοβούς σε τόσα όντα??? Για να ακούνε με αλοιώσεις? Μήπως υπάρχει η ίδια λογική εφαρμογής με μία κόρνα ηχείου? Μήπως η προσαρμογή φορτίου σου λέει κάτι? Μήπως υπάρχει κόρνα χωρίς αλοιώσεις?

Πιστεύεις ότι μπορείς να διακρίνεις τις υποτιθέμενες αλοιώσεις κάποιας κόρνας?? Θέλεις να οργανώσουμε ένα τυφλό τεστ?
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Δεν έχω καμιά αντίρρηση. Μια χαρά δουλεύει και η λαμπάτη ανόρθωση. Η αντίρρησή μου δεν εστιάζεται στην ορθότητα της λαμπάτης ανόρθωσης, αλλά στο πλασάρισμά της σε τιμή που προκαλεί γέλια. Επιπλέον, οι επιδόσεις θορύβου που έχουν πλέον οι δίοδοι στερεάς κατάστασης δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν από τις διόδους λυχνίες, το αντίθετο μάλιστα. Δηλαδή, τα datasheet όλων αυτών των θαυμαστών ενεργών ηλεκτρονικών που κυκλοφορούν σήμερα, με θόρυβο καλύτερο από 120dB, τροφοδοτούνται από δίοδο λυχνία; Πέραν αυτού, εάν συνυπολογίσουμε και την κατασκευαστική ευκολία, τις μειωμένες φυσικές διαστάσεις και την ισχύ, η υπεροχή της τροφοδοσίας στερεάς κατάστασης είναι συντριπτική. Εκτός αν μιλάμε για πολύ υψηλή ισχύ, της τάξης των εκατοντάδων κιλοβάτ. Εκεί αλλάζει το πράγμα.
1. Υπάρχουν μηχανήματα με λαμπάτη ανόρθωση οικονομικά.
2. Μπερδεύεις τον θόρυβο κυμάτωσης, με τον διακοπτικό παρασιτικό θόρυβο που εισάγει ενδοδιαμορφώσεις στο κύκλωμα ενίσχυσης.
3. Τώρα πιά όταν χρειαζόμαστε τροφοδοτικά τέτοιας ισχύος που αναφέρεις, δουλεύουμε διακοπτικά τροφοδοτικά. Ανάποδα τα λες.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Όπως το είπες. Αν μειωθούν οι απαιτήσεις μας όσον αφορά την απόκριση συχνότητας. Δηλαδή, να πάμε σε ηχεία απόκρισης 100Hz - 10KHz; Δεν λέω όχι, αλλά άλλο πράγμα είναι αυτό, και άλλο πράγμα να πουλάς ένα μεγάφωνο βιδωμένο πάνω σε ένα κασόνι, και να το χρεώνεις όσο ένα Mazda 6. Και στο κάτω της γραφής, η απόδοση όλων των συχνοτήτων από έναν μετατροπέα συγκεκριμένων διαστάσεων είναι ενάντια στη Φύση. Εκτός κι αν το Kodo, το πιάνο, η βιόλα, το βιολί, το μπουζούκι, ο μπαγλαμάς, η κιθάρα, το γκιταρόν και το όμποε έχουν τις ίδιες φυσικές διαστάσεις - που δεν τις έχουν.

Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες ανάγκες και προτιμήσεις. Ειδικά όταν σέβονται και αποδέχονται τα μειονεκτήματα της συγκεκριμένης τεχνολογίας, υπάρχουν σαφή πλεονεκτήματα. Η επιλογή είναι καθαρά προσωπική.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.891
Απάντηση: high end φυκια....

Δηλαδή όλοι ακούμε με παραμορφώσεις, αλλά επειδή ακούμε όλοι, δεν πειράζει. Χμμμ...Δηλαδή αυτός που θα κόψει τα αυτιά του, θα ακούει χωρίς παραμορφώσεις? Θα είναι προνομιούχος?

Αλήθεια, γιατί η φύση έδωσε τους λοβούς σε τόσα όντα??? Για να ακούνε με αλοιώσεις? Μήπως υπάρχει η ίδια λογική εφαρμογής με μία κόρνα ηχείου? Μήπως η προσαρμογή φορτίου σου λέει κάτι? Μήπως υπάρχει κόρνα χωρίς αλοιώσεις?

Πιστεύεις ότι μπορείς να διακρίνεις τις υποτιθέμενες αλοιώσεις κάποιας κόρνας?? Θέλεις να οργανώσουμε ένα τυφλό τεστ?
Βεβαίως δεν πειράζει! Η υγιής ανθρώπινη ακοή είναι δεδομένη, και, ως εκ τούτου, παράγων μη ελέγξιμος. Και επιπλέον, διαφέρει, για παράδειγμα, από αυτήν της γάτας, της οποίας η ακοή είναι επίσης κατευθυντική. Αν τύχει, παρατήρησε την αντίδραση της γάτας στη σειρήνα ενός συναγερμού αυτοκινήτου και στο σχίσιμο μιας λαδόκολλας, ή στον ήχο του γυαλόχαρτου.

(Για το τυφλό τεστ είμαι μέσα με χίλια, θα έχει πολλή πλάκα).
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Είναι τώρα επιχείρημα αυτό, που πρέπει να γνωρίσω όλα τα λαμπάτα μηχανήματα του κόσμου; Δηλαδή, για να προτιμήσω το TGV, πρέπει πρώτα να ταξιδέψω σ' όλον τον πλανήτη και να καρβουνο-καπνιστώ από κάθε ατμομηχανή που εξακολουθεί να είναι σε παραγωγική λειτουργία, μη τυχόν και θιγεί ο οδηγός της;
Εσύ ο ίδιος έκανες γενικευμένη κριτική.
Φυσικά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τα πάντα. Είναι φρόνιμο να καταθέτουμε όσα γνωρίζουμε και να επιφυλασσόμαστε γιά όσα δεν γνωρίζουμε.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.891
Απάντηση: high end φυκια....

3. Τώρα πιά όταν χρειαζόμαστε τροφοδοτικά τέτοιας ισχύος που αναφέρεις, δουλεύουμε διακοπτικά τροφοδοτικά. Ανάποδα τα λες.
Μπορεί, δεν ξέρω πώς ανορθώνει ένας τηλεοπτικός πομπός των 100MW. Αλλά τέτοια επίπεδα ισχύος είναι εκ των πραγμάτων εκτός του hi-fi.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Ναι, θα τα απορρίψουμε. Δηλαδή, αν κάποιος μηχανικός -μιας και αναφέρθηκες σε μηχανικούς- έχει τη δυνατότητα να υλοποιήσει κάτι που κάνει την ίδια δουλειά με μικρότερο κόστος και ασύγκριτα χαμηλότερη κατασκευαστική δυσκολία, και παρ' όλ' αυτά επιλέξει τη δαπανηρή και επίπονη ...

Κι αν η γνώμη κάποιων είναι ότι ΔΕΝ κάνει την ίδια δουλειά?
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
πάντως ας μήν είμαστε υπερβολικοί...

Οτιδήποτε είναι σωστά μελετημένο θα παίξει καλά.Είτε αυτό είναι με λάμπες είτε με pwm.

Ακόμα και τα μονόδρομα που μόνο που τα κοιτάω μου τη δίνουν οφείλουμε να ομολογήσουμε πως έστω και στα νούμερα υπάρχουν καλά κομμάτια.
Δέν έχω ακούσει πολλά ετσι ώστε να εκφέρω άποψη.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Φυσικά και σου πέφτει λόγος. Επειδή εγώ μπορεί να είμαι ένας αμαθής και κακομαθημένος λεφτάς, και αγόρασα ένα CD player που χρεώνεται όσο μια C200 compressor, αυτό σημαίνει πως η λαϊκή θυμοσοφία θα με αφήσει απ' έξω, για να μη κλαψουρίζω σα κακομαθημένο δεκάχρονο;
Τι λες τώρα??? Εδώ κόσμος χάνεται και μου λες ότι μου πέφτει λόγος γιά τις επιλογές των ανθρώπων?????
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Εμένα τί με νοιάζει. Ε, αφού δεν τον νοιάζει τον Εισαγγελέα, κάποιος πρέπει να νοιαστεί ρε συ Κώστα... Ή μήπως δεν είναι φύκια επειδή δεν μου πέφτει λόγος, ή επειδή δεν πρέπει να με νοιάζει; Δηλαδή όλα χύμα; Δηλαδή, αν εγώ πω σε κάποιον να πάει να πνιγεί, κι αυτός πάει και πνιγεί, εσένα δεν πρέπει να σε νοιάζει; Είναι λογική αυτή; Άντε κι εμένα δε με νοιάζει. Έλα που νοιάζεται η λαϊκή θυμοσοφία!


Εχεις δίκιο. Γραμμή γιά τον εισαγγελέα λοιπόν.
Λύσαμε όλα τα στραβά και άδικα του κοσμου αυτού, θα πάμε και στον εισαγγελέα για τα καλώδια, η τα υπερτιμημένα προιόντα.
Νάτη πάλι η λαική θυμοσοφία. Αυτή που έχει την αίσθηση του δικαίου στον κόσμο του συμφέροντος. Γιατί μου δίνεται η εντύπωση ότι η λαική θυμοσοφία λείπει γιά διακοπές????
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Καμιά αντίρρηση. Αλλά η βελτίωση του σφάλματος ανάγνωσης είναι πολύ μικρή, εν συγκρίσει με το νταβαντούρι που στήνει ο κάθε παρλαπίπας που φτιάχνει ένα 12ιντσο βραχίονα, και νομίζει τί έφτιαξε πια. Αυτό είν' όλο.
Κώστα, όλα είναι υποκειμενικά. Για εσένα και τα συνοδά μηχανήματά σου μπορεί να είναι πολύ μικρή, για άλλους ΠΟΛΥ μεγάλη. Εσύ τους απέρριπτες, τους κατέτασσες στα φύκια και τώρα λες ότι υπάρχει διαφορά, έστω μικρή????

Τώρα για τον κάθε παρλαπίπα που λές, φτιάξε εσύ κάτι καλύτερο. Η αγορά είναι ελεύθερη.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: high end φυκια....

Διασταλτική τη σκέψει, το μουράτο hi-fi, κοινώς high end, μπορεί να το παραβάλλει κανείς με την επιλογή κάποιου να ταξιδέψει με ιστιοπλοϊκό. Τον ενδιαφέρει η περιπέτεια και οι παραξενιές του ταξιδιού και όχι να φτάσει κάπου, συγκεκριμένη ώρα και ξεκούραστος. Οκ, μαζί του κι εγώ, με χίλια. Αλλά ένα 30άρι Jeanneau κοστίζει κάπου 90 - 100 χιλιάρικα, άντε 400 - 500, άμα θέλει κάποιος πιο μεγάλο. Όχι όσο μια πολεμική φρεγάτα. Υπάρχουν κάποια όρια, οικονομοτεχνικά όρια. Και τα όρια αυτά τα ξέρει καλά η λαϊκή θυμοσοφία. Αν πάρεις ένα 30άρι ιστιοπλοϊκό για 100 χιλιάρικα, πήρες ένα ιστιοπλοϊκό. Αν το πληρώσεις όσο κάνει μια φρεγάτα, δεν πήρες ιστιοπλοϊκό, αλλά φύκια.
Μάλλον δεν ξέρεις ούτε από ιστιοπλοικά. Μπορεί κάποιος να αποκτήσει ιστιοπλοικό με λίγα σχετικά χρήματα. Εαν όμως θελήσει να γευθεί ταχύτητες και συγκινήσεις απλησίαστες για ένα Jeanneau 30, τότε θα πρέπει να πληρώσει δυσανάλογα περισσότερα χρήματα. Και δεν αναφέρομαι σε μεγάλα σκάφη. Αλλά σε σκάφη τελευταίας τεχνολογίας κατασκευασμένα από εξωτικά υλικά.

Το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα. Μπορεί κανείς να κατηγορήσει την Ferrari για τα υπερτιμημένα αυτοκίνητά της? Ποιός μπορεί να υπολογίσει, υποκειμενικά, την διαφορά σε αίσθηση από κάποιο αυτοκίνητο μεσαίας κατηγορίας? Ποιός μπορεί να κρίνει αυτόν που θα την αγοράσει, έστω για να την κοιτάζει?

Η κλίμακα μεταξύ σχέσης απόδοσης προς τιμή, ποτέ δεν ήταν γραμμική. Γιά όλα τα προιόντα. Για μικρές (υποκειμενικά) διαφορές, η τιμή ανεβαίνει δυσανάλογα.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
39
Απάντηση: Re: high end φυκια....

πάντως ας μήν είμαστε υπερβολικοί...

Οτιδήποτε είναι σωστά μελετημένο θα παίξει καλά.Είτε αυτό είναι με λάμπες είτε με pwm.

Ακόμα και τα μονόδρομα που μόνο που τα κοιτάω μου τη δίνουν οφείλουμε να ομολογήσουμε πως έστω και στα νούμερα υπάρχουν καλά κομμάτια.
Δέν έχω ακούσει πολλά ετσι ώστε να εκφέρω άποψη.
Αυτή είναι μία υγιής άποψη.
Περισσότερο σημασία έχει η εύστοχη εκμετάλευση-υλοποίηση της κάθε τεχνολογίας. Η βελτιστοποίηση των πλεοεκτημάτων της και η ελαχιστοποίηση των μειονεκτημάτων της.
Υπάρχουν ηχεία ενός δρόμου που παίζουν καλά. ( Εχετε ακούσει τα Feastrex η Western field coil?).


Είναι σφάλμα να γενικεύουμε και να αφορίζουμε, ειδικά όταν δεν συνοδεύεται η γνώμη μας από επιχειρήματα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.298
Reaction score
8.240
Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Αυτή είναι μία υγιής άποψη.
Περισσότερο σημασία έχει η εύστοχη εκμετάλευση-υλοποίηση της κάθε τεχνολογίας. Η βελτιστοποίηση των πλεοεκτημάτων της και η ελαχιστοποίηση των μειονεκτημάτων της.
Υπάρχουν ηχεία ενός δρόμου που παίζουν καλά. ( Εχετε ακούσει τα Feastrex η Western field coil?).


Είναι σφάλμα να γενικεύουμε και να αφορίζουμε, ειδικά όταν δεν συνοδεύεται η γνώμη μας από επιχειρήματα.
λαθος αποψη ειναι. οταν κατι εχει εγγενης αδυναμιες τελος. εχει αδυναμιες.
μια απο τις κορυφεες υλοποιησεις μονοδρομων ειναι τα feastrex που αναφερεις. ξερεις ποσες καμπινες δοκιμασαμε? καμια δεν εδωσε ανεκτο αποτελεσμα.
μεχρι που βγηκε μια καλη υλοποιηση με feastrex και καταλαβαμε. για τα μπασα ειχε 2 12αρια γουφερ σε ανοιχτη μπαφλα δεμενα ολα με dsp.
αυτα...
Νικος
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.298
Reaction score
8.240
Re: Απάντηση: high end φυκια....

Κώστα, όλα είναι υποκειμενικά. Για εσένα και τα συνοδά μηχανήματά σου μπορεί να είναι πολύ μικρή, για άλλους ΠΟΛΥ μεγάλη. Εσύ τους απέρριπτες, τους κατέτασσες στα φύκια και τώρα λες ότι υπάρχει διαφορά, έστω μικρή????

Τώρα για τον κάθε παρλαπίπα που λές, φτιάξε εσύ κάτι καλύτερο. Η αγορά είναι ελεύθερη.
σωστα.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: high end φυκια....

Αληθεια κυριε Κογια,με τι συστημα παιζεις?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.953
Reaction score
127.552
Απάντηση: high end φυκια....

Αληθεια κυριε Κογια,με τι συστημα παιζεις?
να σου πω εγώ, γιατί αυτός δε τα λέει. κάτσε να τα μαρτυρήσω όλα.

έχει 2 συστήματα, σε 2 διαφορετικά δωμάτια. τώρα θα μου πεις γιατί έχει 2 συστήματα. ε, κόγιας είναι, βγάζεις άκρη?

λοιπόν, πάμε στο πρώτο σύστημα του κόγια:
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.093
Μηνύματα
2.888.135
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top