Infrared photography - το έχετε δοκιμάσει ποτέ?

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Και επιτέλους μετά από οδύσσεια ψαξίματος, παραγγελίας και παραλαβής υπέρυθρου φίλτρου από τις ΗΠΑ, έκανα την πρώτη μου IR φωτογράφηση το Σάββατο το μεσημέρι.

Το υπέρυθρο φίλτρο μπλοκάρει σχεδόν ολοκληρωτικά το ορατό φως που πέφτει στο φακό και αφήνει να περάσει μόνο η υπέρυθρη ακτινοβολία, δίνοντας έτσι μερικές φορές πολύ εντυπωσιακά φωτογραφικά αποτελέσματα.

Είμαι πρωτάρης ακόμα σε αυτές τις τεχνικές, αλλά μπορείτε να δείτε την πρώτη μου απόπειρα εδώ:

http://www.defkalion.com/photography/thumbnails.php?album=64

:p

Περιμένω σχόλια :D
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
γυναίκες τις ξεγυμώνει, κάτι τέτοιο έιχα ακούσει!!!!!!!!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πραγματι πολυ εντυπωσιακο!

γυναίκες τις ξεγυμώνει, κάτι τέτοιο έιχα ακούσει!!!!!!!!
Μηπως να το δοκιμαζες σε καποια γνωστη μας και να μου εστελνες τα αποτελεσματα μεσω π.μ.? :lol: :lol:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:
Πραγματι πολυ εντυπωσιακο!

γυναίκες τις ξεγυμώνει, κάτι τέτοιο έιχα ακούσει!!!!!!!!
Μηπως να το δοκιμαζες σε καποια γνωστη μας και να μου εστελνες τα αποτελεσματα μεσω π.μ.? :lol: :lol:
θελω ευρυγώνιο σε ορθιο κάδρο!!!! και πάλι δεν μου φτάνει ρώτα τον Ζενικιστάν
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
πέρα απο την πλάκα Δευκαλίωνα τι φίλτρο είναι αυτό που πήρες και με τι μηχανή τις εβγαλες?? ΗΟΥΑ είναι RM95???

Μου αρέσουν παρα πολύ και είναι το εφφέ του απίθανο.

Αν μπορείς να μας πεις λίγο παραπανω για το IR photography πιστευω θα ήταν ενδειαφέρων
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:
Μηπως να το δοκιμαζες σε καποια γνωστη μας και να μου εστελνες τα αποτελεσματα μεσω π.μ.? :lol: :lol:
Αναχαθείς. Αισχρέ. :lol: :lol: :lol:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
dream_GR said:
πέρα απο την πλάκα Δευκαλίωνα τι φίλτρο είναι αυτό που πήρες και με τι μηχανή τις εβγαλες?? ΗΟΥΑ είναι RM95???

Μου αρέσουν παρα πολύ και είναι το εφφέ του απίθανο.

Αν μπορείς να μας πεις λίγο παραπανω για το IR photography πιστευω θα ήταν ενδειαφέρων
Εξοπλισμός:

- Χρησιμοποίησα την Nikon D70 μου, με τον φακό του κιτ (18-70dx)

- Το φίλτρο είναι το Hoya R72 που αφήνει να περάσει ελάχιστη ορατή ακτινοβολία, όση είναι επάνω από τα 720μm, και είναι το πιο διαδεδομένο στην υπέρυθρη φωτογραφία, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλα.

- Τρίποδο απαραιτήτως λόγω μεγάλων χρόνων έκθεσης.


Λίγες λεπτομέρειες για το όλο θέμα της IR φωτογραφίας:

1. Πρέπει να ξέρουμε σίγουρα ότι η μηχανή μας μπορεί να τραβήξει στα υπέρυθρα. Και αυτό γιατί υπάρχουν μηχανές που έχουν ειδικά high-pass φίλτρα τα οποία μπλοκάρουν την υπέρυθρη ακτινοβολία σχεδόν ολοκληρωτικά. Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις δε μπορούμε να τραβήξουμε IR (Μιλάω πάντα για ψηφιακές, και στην προκειμένη περίπτωση DSLR, στις αναλογικές είναι εντελώς άλλη επιστήμη το θέμα.)

2. Η τεχνική θεωρητικά είναι απλή: Στήνουμε τη μηχανή στο τρίποδο, καδράρουμε χωρίς το φίλτρο φυσικά, αφού με το φίλτρο επάνω δε βλέπουμε τίποτα :p , εστιάζουμε, βάζουμε το φίλτρο και τραβάμε τη φωτογραφία. Προσοχή όμως στις λεπτομέρειες που χωρίς αυτές δε θα έχουμε αποτέλεσμα:
- ΠΡΙΝ τραβήξουμε φωτογραφίες με IR χρειάζεται να έχουμε κάνει ένα custom white balance, δηλαδή αλλαγή στο πως αντιλαμβάνεται την ισορροπία λευκού η μηχανή μας. Αυτό γίνεται με το φίλτρο επάνω στη μηχανή και σημαδεύοντας ένα κομμάτι γρασίδι που το βλέπει ο ήλιος, ή ένα γαλανό κομμάτι του ουρανού.
- Θέλει μεγάλους χρόνους έκθεσης. Οι φωτογραφίες που βλέπετε στο σάιτ μου είναι με χρόνους μεταξύ 1 και 2 δευτερολέπτων, σε F/8 ή κάπου εκεί κοντά. Άρα αναγκαστικά χρειάζεται τρίποδο.


Τα αρνητικά της όλης υποθέσεως:

α. Δεν ξέρω αν υπάρχει πατέντα να βγουν IR φωτογραφίες hand-held. Οι χρόνοι που απαιτούνται είναι πολύ μεγάλοι για κάτι τέτοιο. Μέχρι να το ανακαλύψω αυτό, μόνο τρίποδο :p

β. ΔΕΝ έχουν όλες οι μηχανές δυνατότητα να τραβήξουν IR.

γ. Όταν πέρσι τέτοια εποχή έψαχνα για IR φίλτρο με κοίταζαν στα μαγαζιά λες και κατέβηκα από τον Άρη. Και όσοι ήξεραν μου έλεγαν "μόνο κατόπιν παραγγελίας , θα σας έρθει σε 2-3 μήνες". Αφού με τα χίλια ζόρια κατάφερα και βρήκα, κόστιζε μια μικρή περιουσία (140 ευρώ). Τελικά το έλυσα το πρόβλημα φέρνοντάς το από Αμερική, στην τιμή των... 52 ευρώ. Τα σχόλια δικά σας...

δ. Η φωτογραφία που βγαίνει τελικά από τη μηχανή χρειάζεται λίγο post-processing για να φανεί σωστά.


Ελπίζω να σας έδωσα μια ιδέα.



Σύντομα πάντως θα γράψω ένα αναλυτικότατο tutorial για IR φωτογράφηση το οποίο θα βάλω στο site μου, οπότε και θα υπάρχει πλήρης οδηγός αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί. Φυσικά και τώρα υπάρχουν αν ψάξει κανείς, αλλά το δικό μου θα ειναι καλύτερο. :lol: :lol:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
είσαι απίθανος, θανκς θα δοκιμασω εχω ενα παρόμοιο της HOYA αλλά της B+W που είναι ακριβώς σαν το RM-72. 720nm

Εχω ασχοληθέι παλία αλλά μου έδωσες ιδέα για πειράματα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Βεβαίως. Και το B+W κάνει καλή δουλειά. Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε. :)
 

V

VIDEOMIX

Guest
Xρειάζεται και ασύρματο η καλωδιακό κοντρόλ για το κλείστρο Δευκαλίων. ΈΤΣΙ;
Η για όποιον δεν έχει, φωτογραφίζει με τον χρονοδιακόπτη. 8)
Τέλειες οι φώτος.
Θα ασχολειθώ και εγώ κάποια στιγμή με την canon μου εαν βέβαια διαθέτει τα προσόντα. :wink:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Κοίταξε Θάνο, εγώ μια χαρά τη βγάζω με το χρονοδιακόπτη. Φυσικά υπάρχουν και οι εναλλακτικές του ασύρματου ή καλωδιακού κοντρόλ για την απελευθέρωση του κλείστρου. Αλλά αν η μηχανή έχει timer βολεύεσαι και έτσι.
 

V

VIDEOMIX

Guest
Και εγώ έτσι κάνω. Γιατι τα άτιμα τα αξεσούαρ τα έχουν πανάκριβα οι εταιρίες!!!
Εαν συναντηθούμε (για την μπλούζα με τον αετό για παράδειγμα όπως έχουμε πεί εδώ και κάτι μήνες) θα ήθελα να φέρεις το σύστημά σου να μου δείξεις αυτό που γράφεις εδώ. 8)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Πολύ καλή ιδέα. Εγώ θα ξαναβγώ παγανιά μάλλον κάποια μεσημεριανή ώρα το σ/κ για το επόμενο Infrared session, οπότε συνεννοούμαστε να βρεθούμε επί τόπου. :)
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Δευκαλίων Καλογρίδης said:
β. ΔΕΝ έχουν όλες οι μηχανές δυνατότητα να τραβήξουν IR.
Σχετικα με αυτο.... Ενας καλος τροπος να δοκιμασετε αν ...λειτουργει το τηλεκοντρολ της TV σας (αν εκπεμπει) ειναι να το κατευθυνετε στο φακο μιας ψηφιακης...
Και επισης (λογικα) να δειτε και αν εχει δυνατοτητα ληψης IR...!!

 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Λοιπόν όπως έλεγα ξαναβγήκα σήμερα με τις γνώσεις από τα λάθη της 1ης φοράς και προέκυψαν μάλλον καλύτερα δείγματα:


: : : : : :




: : : : : :



Το όλο πράγμα έχει άπειρες δυνατότητες. Όρεξη νάχει κανείς να δημιουργεί. :)

Θάνο τι λες? Ψήνεσαι για την επόμενη φορά?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Καταπληκτικα!

Ασε τον Θανο , αν δεν βαλεις αυτο που ξερεις θα σε περιποιηθω με...infrared :lol: :lol:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Δε βάζω τίποτα άμα δε μου τάξεις κανά προβόλι τσάμπα, ή έστω τίποτα Nautilus. :lol: :lol: :lol:
 

V

VIDEOMIX

Guest
Δευκαλίων Καλογρίδης said:
Λοιπόν όπως έλεγα ξαναβγήκα σήμερα με τις γνώσεις από τα λάθη της 1ης φοράς και προέκυψαν μάλλον καλύτερα δείγματα:

Το όλο πράγμα έχει άπειρες δυνατότητες. Όρεξη νάχει κανείς να δημιουργεί. :)

Θάνο τι λες? Ψήνεσαι για την επόμενη φορά?
Φτάνειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...................
Ζηλεύω!!!!
Τέλειες φώτος.
Αντε να πάμε. Δεν έρχεσαι κι απο εδώ; Στις παραλίες θα τραβήξουμε και αυτό που θέλει ο...................... :shock: :lol:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Ναι αμέ γιατί όχι. Θα πάμε πρώτα από τον Ανδρέα να του δείξω μια άλλη φωτό 8) 8) 8) και μετά πάμε παραλία.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.603
Μηνύματα
2.910.905
Members
38.074
Νεότερο μέλος
gnpapast
Top