KRELL FPB 400 CX

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
εγώ έχω διακοπτικο ενισχυτή , είναι κάτι άλλο? please help δεν ξέρω τι να κάνω ....
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

Λοιπόν αν οι ψηφιακοί είναι τέλειοι ενισχυτές (λέμε και καμιά βλακεία να περνάει η ώρα)...
πως γίνεται όλοι οι υποστηριχτές τους (ονόματα δεν λέμε)να προτείνουν την, παρωχημένη, λαμπίτσα στη προενίσχυση?
Τυχαίο? Δεν νομίζω:138::138::138:
Ο φίλτατος acoustics είχε ανοίξει ένα καταπληκτικό νήμα περί "analog warmth"
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=77835

Ισως εδώ πρέπει να εστιάσουν οι έμπειροι μας συνφορουμίστες και να εξηγήσουν επίσης γιατί "ένας ψηφιακός που μετρά καλά εργαστηριακά δεν ακούγεται και καλά" κατά Nelson Pass
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=83958

Οταν κάποτε καταλάβουν οι φίλτατοι συνφορουμίστες ότι η μουσική δεν είναι μόνο εργαστηριακές μετρήσεις ηχητικών μηχανημάτων αλλά και συναίσθημα τότε θα καταλάβουν γιατί ακόμα πουλάνε οι λάμπες και γιατί ακόμα υπάρχουν πικάπ.
Ισως ακόμα γιατί ή ποταπή λαμπίτσα έχει θέση ακόμα σε ενισχυτηκά στάδια και CDPs


Κατά τα άλλα, όλα είναι θέμα "προσδοκιών" κατά τις αγορές μας και για να γίνω συγκεκριμένος "αγοράζουμε βάση κατευθύνσεων" μουσικών ή τεχνικών για να φτάσουμε σε ένα στόχο σε συνάρτηση των οικονομικών μας δυνατοτήτων.

Προσδοκώ λοιπόν είναι η λέξη... Προσδοκώ με χ,ψ αγορές να αναπαράγω στον χώρο μου την κινηματογραφική αίσθηση μίας μεγάλης αίθουσας.... ή Προσδοκώ με χ,ψ αγορές να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που θέλει να ακούσω ο παραγωγός.
.... Προσδοκώ να με θαυμάζουν..... προσδοκώ να κάνω σπαράλια τα νεύρα της συζύγου..... και πάει λέγοντας.

Μακάρι λοιπόν η προσδοκία του φίλτατου Βλάση να πραγματοποιηθεί με αυτή την αγορά :102:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.700
Reaction score
129.749
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Βάστα,εδώ είσαι φάουλ.Το κινεζόνι έχει περάσει απ το εν λόγω σαλόνι.Στο επόμενο δευτερόλεπτο θα καταλάβει την αλλαγη.:137:
ναι, στο πρώτο δευτερόλεπτο του επόμενου αιώνα θες να πεις, σίγουρα...:137::138:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.700
Reaction score
129.749
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Κάναν τα ψηφία κ@λο κεχεσαν τον κόσμο όλο :136:
καλά, εσύ μην ακούς "ψηφία", άκου μαύρους δίσκους. με λάθος κεφαλή, λάθος στημένη, σε λάθος βραχίονα, με λάθος γεωμετρία, σε λάθος πλατό, με λάθος στήριξη, με λάθος προπρο, με λάθος καλώδιο, με λάθος προ, σε λάθος χώρο, με λάθος ηχεία για τον λάθος χώρο, με λάθος καλώδια για τα ηχεία, και με λάθος ενισχυτή για τα λάθος ηχεία με τα λάθος καλώδια στο λάθος χώρο, και με το μεγάλο λάθος να μην κάνεις ενεργή πολυενίσχυση. :138:

αλλά με όλγουεϊς του-θέρτι. εκείνο μας μάρανε... το του-θέρτι. μη χε.

έκαναν τα λάθη κώλο κι έχεσαν τον κόσμο όλο! :137:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.700
Reaction score
129.749
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

νά'σαι καλά για την ευγενική σου χορηγία. η συνέχεια που είναι? τίποτα σε ολόσωμο της κοπελιάς διαθέτεις? αναμένω εναγωνίως ....:126:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

νά'σαι καλά για την ευγενική σου χορηγία. η συνέχεια που είναι? τίποτα σε ολόσωμο της κοπελιάς διαθέτεις? αναμένω εναγωνίως ....:126:
έχω και βίντεο αν σε ενδιαφέρει με την κοπελίτσα να δίνει ρέστα...:142::143:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.700
Reaction score
129.749
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

εγώ έχω διακοπτικο ενισχυτή , είναι κάτι άλλο? please help δεν ξέρω τι να κάνω ....
κάνε μια σαλάτα, με φρέσκια ντοματούλα, ό,τι πρέπει για το καλοκαίρι....:126:
 



Μηνύματα
4.013
Reaction score
3.864
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

νά'σαι καλά για την ευγενική σου χορηγία. η συνέχεια που είναι? τίποτα σε ολόσωμο της κοπελιάς διαθέτεις? αναμένω εναγωνίως ....:126:
Που βγάνει ακτινογραφίες αφτή η κοπελίτσα?

Θα προτιμά τα καλύτερα μαγαζά μάλλον!

Ερώτηξις πιστημονική γιατρέ μου κ τέστ γνώσσσης:
---- Ο φελός είναι ακτινοπερατός κ πόσο?:136:
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

καλά, εσύ μην ακούς "ψηφία", άκου μαύρους δίσκους. με λάθος κεφαλή, λάθος στημένη, σε λάθος βραχίονα, με λάθος γεωμετρία, σε λάθος πλατό, με λάθος στήριξη, με λάθος προπρο, με λάθος καλώδιο, με λάθος προ, σε λάθος χώρο, με λάθος ηχεία για τον λάθος χώρο, με λάθος καλώδια για τα ηχεία, και με λάθος ενισχυτή για τα λάθος ηχεία με τα λάθος καλώδια στο λάθος χώρο, και με το μεγάλο λάθος να μην κάνεις ενεργή πολυενίσχυση. :138:

αλλά με όλγουεϊς του-θέρτι. εκείνο μας μάρανε... το του-θέρτι. μη χε.

έκαναν τα λάθη κώλο κι έχεσαν τον κόσμο όλο! :137:
Κωστη, εισαι απλα "υπερβολικα λαθος".

Κατα την γνωμη μου, η γνωμη παυει να ειναι γνωμη οταν προσπαθουμε να την "επιβαλουμε".

Οι "ψηφιακοι" ενισχυτες εχουν πολυ δρομο μπροστα τους για να πεισουν οτι ειναι και αξιοπιστοι και ικανοι (μουσικα) να αντικαταστησουν τους κλασικους σ ενα συστημα αξιωσεων.
Και αυτο δεν το λεω μονον ΕΓΩ.!!
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.248
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

καλά, εσύ μην ακούς "ψηφία", άκου μαύρους δίσκους. με λάθος κεφαλή, λάθος στημένη, σε λάθος βραχίονα, με λάθος γεωμετρία, σε λάθος πλατό, με λάθος στήριξη, με λάθος προπρο, με λάθος καλώδιο, με λάθος προ, σε λάθος χώρο, με λάθος ηχεία για τον λάθος χώρο, με λάθος καλώδια για τα ηχεία, και με λάθος ενισχυτή για τα λάθος ηχεία με τα λάθος καλώδια στο λάθος χώρο, και με το μεγάλο λάθος να μην κάνεις ενεργή πολυενίσχυση.

αλλά με όλγουεϊς του-θέρτι. εκείνο μας μάρανε... το του-θέρτι. μη χε.

έκαναν τα λάθη κώλο κι έχεσαν τον κόσμο όλο!
Οι διαφορές μας είναι χαώδεις
Δεν μπορώ να στο πω πιό απλά όπως το παρακάτω.....

Ενώ άλλοι κοιτάνε να γεμίσουν το κενό του τοίχου με ένα αντίγραφο πίνακα που να ταιριάζει με τα χρώματα της ταπετσαρίας και του σαλονιού... άλλοι κοιτάνε να αγοράσουν τον πίνακα του αγαπημένου τους ζωγράφου και να τον τοποθετήσουν σε περίοπτη θέση για να αναδειχεί ο χώρος διαμέσου αυτού.

Εαν διάβασες και περί "προσδοκιών" θα κατάλαβες ότι ο ένας προσδοκά να γεμίσει τον χώρο και ό άλλος να αναδείξει τον καλλιτέχνη

Για εμάς λοιπόν ο πρωταγωνιστής είναι ο καλλιτέχνης και ο παραγωγός και όχι ο προαγωγός.

ΑΝ κάποτε ανοίξουμε ένα thread περί προσδοκιών θα δεις πόσες Ιθάκες υπάρχουν στον χάρτη.

Κατά τα άλλα RESPECT στις γνώσεις σου και ελπίζω να έχεις καταλάβει το πόσο σε εκτιμώ.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Δηλαδη σε ποια περιπτωση εγω αν αγορασω τελικο υπαρχει περιπτωση να πηδηξω(με τρελλα )την Τζουλια??
Ειναι ποιο εφικτο με Krell η με class D?

Αν τυχον ερχοταν σπιτι μου(λεμε τωρα) η Τζουλιτσα και διακατεχοταν απο φαγουρα τοπικα(λεμε τωρα) και ηθελε να την ξεφαγουρησω(λεμε τωρα) αν εβλεπε τον Krell στο ραφι ετσι νταβραντισμενο-παχυ -μαυρο και με full ενεργεια υπαρχει περιπτωση να μου ελεγε.....αγορι μου τι εργαλειο ειναι αυτο?τι ξεφαγουρισμα θα μου ριξεις αρχιτεκτονα μου?τι βυσμα 20αμπερο ειναι τουτο μην χεσω την κωλοσαμπανια μου μεσα????

Αν εβλεπε τα μικρα παγωμενα κουτακια μπορει και να ελεγε φωναχτα και με λαγνεια....μα καλα ...ποσα κιλα μ@λακας μπορει νασαι που πιστευεις οτι με αυτα τα πορδωβουλωματα μπορεις να μου σβησεις την καψα?
Βεβαια αυτα τα κουτακια δεν θα μπορουσε να φανταστει τι ενεργεια κρυβουν και ποσο κωλυωμενα μπορει να τα εβλεπε μετα το ξεφαγουρησμα να πουμε την αληθεια!!!




Επειδη ομως η γυναικαρα μου κοιμαται ...το χρυσο μου και δεν προκειται ποτε η Τζουλια να ερθει στο σπιτι να της δειξω το ΤΕΛΙΚΟ ΜΟΥ εργαλειο ας πω ποιο προσγειωμενα την αποψη μου και στην τελικη τα θελω μου!!!!!

Σεβαστες οι αποψεις ,σεβαστες οι γνωμες-σεβαστα τα θελω......ομως.......επι 6 μερες ειχα στο τσαρδι μου τα μονομπλοκια της BELL CANTO με τις γνωστες μοντουλες της PAGOS POWER τα 1000 αρια και μα τον Χριστο τα ξεσκισα στις δοκιμες-με πολλα ειδη μουσικης,τρελλα ακουσματα με φωνες,ντραμιες,πολλα σολα με πιανο ,flamengo κιθαρες ,latin jazz και φυσικα γαματες μπλουζιες....

Τι ακουσα???τι εισεπραξα...θα σας πω.......και ειλικρινα....


Κοντρολαρισμενο χαμηλο,πολυ ισσοροπημενο με σωμα και εκταση θα ελεγα υποδειγματικη....εδω ναι....δοθηκαν ρεστα !!!!!


Μεσαιες και υψηλες...ντουκου...εως και πασο θα ελεγα ....δεν τις ευχαριστηθηκα....τι να πω...θα τις χαρακτηριζα λιγο λεπτοηχες με ηχο αναλυτικο μεν με υψηλες λιγο κουραστικες και ψηφιακιλα δε!!!!

Ετσι τα ακουσα......και το ακουογραμμα μου συμφωνα με τον γιατρο ηταν αψογο μου ειπε για την ωρα!!!!

Ενοιωθα οτι μετα απο καποιας ωρας ακουσμα ηθελα να χαμηλωσω την ενταση...κατι με ξενιζε και δεν με αφηνε να φτιαχτω με την μουσικη....τωρα θα πουν καποιοι οτι ρε φιλρακι τα 802 ξυνουν....και δεν φταινε τα ice ομως εδω μετα την μοντιφια που εγινε στα κροςς των ηχειων ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ ΑΥΤΑ και εχω μαρτυρα που αν θελει μιας και ηρθε σπιτι μου ας πει την γνωμη του(για την μοντιφια στα tweeters)....

Δεν ειμαι πλουσιος παιδια...δεν ημουνα ποτε και αναλογες δυσκολιες με εσας εχω και γω με δυο παιδια και τον ιδιωτικο τομεα να τον παιρνει ο διαολος......

Το συμφερον μου μιας και ...ναι τον χρειαζομαι επιτελους εναν μεγαλο τελικο θα ηταν να αγορασω κατι αξιολογο με λιγοτερα χρηματα και να κανω την δουλεια μου.......και με τα class d στα λεφτα που πουλιωντε ειναι στα σιγουρα πολυ συνφερτικες λυσεις που πολλους θα ικανοποιησουν(το εννοω) ομως εδω το θεμα ειμαι εγω μην γ@μ@σ@ και η ψυχικη μου μουσικη διαθεση .....ναι δεν λεω αν τελικα αγορασω αυτο το κτηνος θα στενευτω για αλλη μια φορα(λιγα μετρητα και επιταγες για να ειμαι ειλικρινης μαζι σας--με σας ---τα φιλαρακια μου)ομως σας ξαναλεω οτι οσες φορες τον εχω ακουσει ...τοσες φορες μου αρεσε και παντα τον λαχταρουσα τον πουστη!!!!!


Και να ολοκληρωσω την αληθεια.............3500 ευρω ειναι η τιμη που μπορω να τον παρω μιας και προσφατα εδωσα μια μεγαλη δουλεια στον συγκεκριμενο μαγαζατορα (ενα συνεδριακο κεντρο εδω στην Κορινθο που θα κονομησουν 45000 ευρω για ολη την ηχητικη εγκατασταση)και σιγουρα η τιμη ειναι μπερκετι....για εναν τελικο που παγκοσμιως-τουλαχιστον απο οσα διαβαζω_-θεωρειται πολυ καλος και με π-ολλα πενταρια!!!!

Ο τελικος θα ερθει σπιτι πρωτα για δοκιμη...ετσι τουλαχιστον κανονισαμε και δεν υπαρχει προβλημα και μετα θα παρθει η τελικη αποφαση....αν δεν παιζει σε μενα και στον χωρο μου οπως θελω...ο πουλος ειναι το ποιο σιγουρο!!!!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
ΚΑΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ Ο ....ΜΑΓΑΖΑΤΩΡ.

Αν σου εδινε ομως ενα 5% τοτε θα ηταν καλυτερα.

Αν δε, εδινε ενα ευγενικο 10% στα ολοκληρα 45.000 ευρωπουλα που το κοννέ σου του εφερε στο ταμειο του,..τοτε..θα...ειχες ..καθαρισει:126:

και..ολοι θα ηταν ευχαριστημενοι παλι!
 

Μηνύματα
2.481
Reaction score
1.762
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

φιλαράκ άμα είχες pagos power και έχεις ιδίαν άποψη επι του θέματος τα υπόλοιπα περιτεύουν.

Οι εντυπώσεις σου για τα ice είναι αντίστοιχες με αυτά που άκουσα κι εγώ στο δικό μου σύστεμ, οπότε δόξα τον γιαραμπή, δεν είμαι (τελείως) κουφός!

Σίγουρα με τα ice παίρνεις πολύ ήχο για τα λεφτά που δίνεις, αλλά το αν μπορείς να ζήσεις με αυτά είναι άλλο καπέλο.

Χτύπα κρελιά και μη μασάς, εμείς θα είμαστε νοερά μαζί σου. Παρόλο που τελευταία είμαι και greenpeacάς και δε γουστάρω για να ακούω μουσική να καίω κιλοβάττια, μου φαίνεται π@π@ρι@ το θέμα.

Είναι σα τη γκόμενα που τη βλέπεις και σπαρταράς, ξέρεις ότι θα σου τα φάει τα φράγκα και μπορεί να σε αφήσει μπουκάλα στο τέλος αλλά δε κάνεις πίσω...

Έτσι και με τα γ@μημένα τα μηχανάκια, δε μπορείς να διαλέξεις με τη λογική αλλά με αυτό που λέει η καρδιά σου.

Και αυτή η ρουφιάνα (η καρδιά) πάντα ξέρει καλύτερα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.289
Reaction score
21.160
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

ΕΓΩ! Για τα μούτρα μας, παραείναι "τέλειοι".
Γιατί καλέ; Τί έχει η μουτράκλα μου; Μια χαρά μουτράκλα είναι... :114:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Γιατι χαλατε την ζαχαρενια σας.Το θεμα ανοιξε για να ακουστουν οι γνωστες χιλιοειπωμενες αποψεις και μεσα απο μια διαλεκτικη σχεση του Βλασσιου μετα των υπολοιπων να αποφασισει αυτο το οποιον ειχε προαποφασισει .Δηλαδης να τον αγορασει με λιγοτερες τυψεις αφου πρωτα σας εχει βαλει στο τρεξιμο.
Κλεινω με μια γνωστη παροιμια του θυμοσοφου λαου μας
Κοβει η γρια π...τανα το γ...ησι;
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Και για οσους εχουν κοντη μνημη διαβαστε το λινκ με τα 802 και τα πυκνωτιδια.
Τι εχεις Γιαννη,μ τι'χα παντα.
Ας το παραδεχτουμε.Η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.458
Μηνύματα
2.904.880
Members
38.046
Νεότερο μέλος
al13nas
Top