Magnat supreme 202, επανασχεδιασμός!

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.786
Reaction score
12.696
Το Magnat Monitor Supreme 202 είναι ένα οικονομικό ηχείο βάσης δύο δρόμων. Φέρει μια μονάδα μεσο-χαμηλών 6,5 ιντσών και ένα tweeter μιας ίντσας.
Με μια πρώτη ματιά του ηχείου εκπλήσσει η χαμηλή τιμή του, ιδίως με τα σημερινά δεδομένα κόστους. Ειλικρινά απορείς πως είναι δυνατόν να αφήνει κέρδος ένα επώνυμο ηχείο σαν αυτό, όταν μόνο οι καμπίνες του θα κοστίσουν αρκετά παραπάνω, αν παραγγελθούν.
Όπως είναι αναμενόμενο από την κατηγορία τιμής του, περίπου 240 ευρώ, τα επιμέρους τμήματα του δεν είναι ιδιαίτερης ποιότητας, χωρίς όμως να είναι και φτηνιάρικα.

Τα ηχεία έφτασαν στα χέρια μου με καρβουνιασμένα τα tweeters και κάποιο θεματάκι στα crossovers, που δεν με απασχόλησε.
Σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη, που έψαχνε κάτι καλύτερο, αποφασίστηκε η αναβάθμιση του ηχείου. Αρχικά έγινε συζήτηση μόνο για τα tweeters, σε συνδυασμό πάντα με τα crossovers, ενώ στην συνέχεια αποφασίστηκε ριζικός επανασχεδιασμός του ηχείου, κρατώντας ουσιαστικά τις καμπίνες και τα παρελκόμενα τους.
UtLzRgTD.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.786
Reaction score
12.696
Στα ηχεία αντικαταστάθηκαν τα tweeters και τα mid-woofers, ενώ βέβαια σχεδιάστηκε από την αρχή το <<κύκλωμα διαχωρισμού>>, συν οι καλωδιώσεις και κάποια ηχοαπορροφητικά.
Απαίτησε από εμένα και κάποια ξυλοδουλειά, αφού τα καινούρια tweeters έχουν τις υποδοχές σε διαφορετικό σημείο, ενώ τα midwoofers έχουν σασί μεγαλύτερο κατά μερικά χιλιοστά.
Το πριν και το μετά:
before-after.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.136
Reaction score
1.580
Έχω τα ίδια εδώ και καιρό στα κουτιά τους περιμένοντας να βρω χρόνο για την αναβάθμισή τους. Βασική χρήση σαν monitors δοκιμών στο εργστήριο.
Για πες περισσότερα...
 

Μηνύματα
74
Reaction score
129
Έχει ο μικρός μου γιος τα 200 στην βιβλιοθήκη του….
Το τι ξύλο έχουν φάει δεν λέγεται.
Χαμπάρι δεν παίρνουν.
Από τις πιο τίμιες μάρκες ηχείων .
 

Μηνύματα
13.785
Reaction score
6.778
Πολύ ενδιαφέρον (όπως και όλες οι παρουσιάσεις σου), δεν μιλάμε όμως για επανασχεδιασμό (από τον τίτλο νόμισα οτι θα παρουσιάσεις νέο κροσόβερ και βελτιώσεις στην καμπίνα και την μόνωση) , αλλά ολική ανακατασκευή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.786
Reaction score
12.696
Πολύ ενδιαφέρον (όπως και όλες οι παρουσιάσεις σου), δεν μιλάμε όμως για επανασχεδιασμό (από τον τίτλο νόμισα οτι θα παρουσιάσεις νέο κροσόβερ και βελτιώσεις στην καμπίνα και την μόνωση) , αλλά ολική ανακατασκευή.
Η ανακατασκευή, τουλάχιστον σύμφωνα με το παρακάτω, σημαίνει πως στο ίδιο αρχικό αντικείμενο επιδιορθώνω, τροποποιώ ή συμπληρώνω.
https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/search.html?lq=ανακατασκευή

Ο επανασχεδιασμός κάνει αναφορά στην σχεδίαση, δηλαδή ξεκίνημα από λευκό χαρτί για να βγει το αποτέλεσμα. Εδώ βέβαια υπήρχε σαν βάση η δεδομένη καμπίνα. Γιαυτό και ο τίτλος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.786
Reaction score
12.696
Να πω δυο λόγια για τις μονάδες...
Το αρχικό mid-woofer του 202 αντικαταστάθηκε με το Vifa PL18WO-09-08. Μια εξαιρετική μονάδα, που φορούσαν πολλά high-end ηχεία. Δυστυχώς ελάχιστες έχουν απομείνει πλέον σαν New old stock.
http://soundocity.com/Vifa_Speakers_PL18WO-09-08.htm

Την θέση του tweeter της Magnat πήρε το Vifa DX25TG-59/04, επίσης ένα πολύ πετυχημένο μεγάφωνο.
https://www.rumoh.eu/speakers/vifa/tweeter/661/vifa-dx25tg-59/04

Αυτές οι μονάδες συνδυάστηκαν με 2ης τάξης crossover, με την συχνότητα διασταύρωσης τους 2,1 KHz.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.136
Reaction score
1.580
Τα μεγάφωνα τα διάλεξες μεταξύ άλλων ή απλά σου είχαν περισέψει; Όντως το woofer είναι δύσκολο, κάποιο άλλο τρέχον μοντέλο που να ταίριαζε;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.136
Reaction score
1.580
Μια καλή επιλογή, αν και πέφτει στην κατηγορία των τελιωμένων, είναι η NOKIA, καλή απόδοση και τίμιες τιμές.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.786
Reaction score
12.696
Τα μεγάφωνα τα διάλεξες μεταξύ άλλων ή απλά σου είχαν περισέψει; Όντως το woofer είναι δύσκολο, κάποιο άλλο τρέχον μοντέλο που να ταίριαζε;
Δεν συνηθίζω στις δουλειές που κάνω να τοποθετώ ότι μου περισσεύει. Το μεγάφωνο το επέλεξα γιατί έχει μεγάλο σασί έτσι ώστε να μην αφήνει κενό στα 178 χιλιοστά του Magnat, αλλά και γιατί ταίριαζε στον όγκο της καμπίνας. Είναι ολοκαίνουρια μεγάφωνα που τα έχω στην κατοχή μου γιατί τα θεωρώ εξαιρετικά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.786
Reaction score
12.696
Πώς βρήκες γούφερ που να ταιριάζει (Thiele/Small) γάντι στην παλιά καμπίνα;;
Δεν είναι κάτι περίεργο τα λίτρα της καμπίνας των Magnat. Από τους ποιο συνηθισμένους όγκους για μεγάφωνο 6,5 ιντσών. Ποιο παράξενη είναι η διάμετρος του μεγαφώνου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.008
Μηνύματα
2.925.330
Members
38.119
Νεότερο μέλος
MakChem
Top