Nikon Nef raw

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Καλημέρα σας
Ενόψει αγοράς φωτογραφικής μηχανής, διάβασα πως η nikon d3500 παράγει φωτογραφίες μόνον nef format
Επίσης διαβάζω πως αυτά τα αρχεία δεν αποστέλλονται ουτε ανοίγουν χωρις μετατροπή ούτε αποστέλλονται φυσικά στα Σοσιαλ
Μήπως είναι καλύτερη η αγορά μιας Canon eos 2000d - ίδιας αναλογίας τιμής κ ποιότητας -που παράγει jpeg;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.485
Reaction score
42.417
Μόνο nef μου ακουγεται απίθανο, και Nef είναι το πιο πιθανό.
Ψάξε στο δίκτυο και βρες το manual και εκεί θα γράφει οκα τα φορματ.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βγάζει jpeg σε διάφορα μεγέθη και επειδη είναι μικρό μοντέλο το ότι βγάζει και Nef είναι στα συν. Αν θυμάμαι καλα τα μικρά μοντέλα δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα (μπορεί να κάνω και λάθος όμως, πάνε χρόνια που έχω να ασχοληθώ).
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Μόνο nef μου ακουγεται απίθανο, και Nef είναι το πιο πιθανό.
Ψάξε στο δίκτυο και βρες το manual και εκεί θα γράφει οκα τα φορματ.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βγάζει jpeg σε διάφορα μεγέθη και επειδη είναι μικρό μοντέλο το ότι βγάζει και Nef είναι στα συν. Αν θυμάμαι καλα τα μικρά μοντέλα δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα (μπορεί να κάνω και λάθος όμως, πάνε χρόνια που έχω να ασχοληθώ).
Σε ευχαριστώ πολύ θα το ξαναψαξω
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.060
Reaction score
3.080
Καλημέρα. Εκτός απο τα raw αρχεία που παράγουν όλες οι φωτογραφικες όλων τον κατασκευαστών, παράγουν και jpeg. Τα raw αρχεία είναι ασυμπίεστα αρχεία για επαγγελματική χρήση ενώ τα jpeg συμπιεσμένα για ευρεία χρήση. Βλέπω ότι μπαίνεις πρώτη φορα στον χώρο της φωτογραφίας και θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις τι θα χρειαστείς η παρακατω ηλεκτρονική έκδοση που είναι και δωρεαν: https://www.photoeidolo.gr/N/7 BOOK/index.html

Πολυ καλη προσπάθεια και θα δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σου.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Και παρακάτω τα φορματ που παράγει η μηχανή που θες να αγορασεις από το επίσημο site της Nikon:

File format
  • NEF (RAW): 12 bit, compressed
  • JPEG: JPEG-Baseline compliant with fine (approx. 1 : 4), normal (approx. 1 : 8), or basic (approx. 1 : 16) compression
  • NEF (RAW)+JPEG: Single photograph recorded in both NEF (RAW) and JPEG formats
 

Μηνύματα
448
Reaction score
1.507
RAW ειναι τα αρχεια μιας φωτογραφικης μηχανης οπως βγαινουν απο τον αισθητηρα, NEF ονομαζει η Nikon τα RAW αρχεια των μηχανων της. Τα αρχεια NEF μπορουν να ειναι ασυμπιεστα ή και συμπιεσμενα χωρις απωλειες.

Ολες οι Nikon τραβανε και αλλου ειδους αρχεια οπως τα JPG ή τα TIFF και ενω τα RAW & TIFF ειναι 16 bit τα JPG που ειναι συμπιεσμενα σε ολες τις μηχανες ειναι 8 bit μονο.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Καλημέρα. Εκτός απο τα raw αρχεία που παράγουν όλες οι φωτογραφικες όλων τον κατασκευαστών, παράγουν και jpeg. Τα raw αρχεία είναι ασυμπίεστα αρχεία για επαγγελματική χρήση ενώ τα jpeg συμπιεσμένα για ευρεία χρήση. Βλέπω ότι μπαίνεις πρώτη φορα στον χώρο της φωτογραφίας και θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις τι θα χρειαστείς η παρακατω ηλεκτρονική έκδοση που είναι και δωρεαν: https://www.photoeidolo.gr/N/7 BOOK/index.html

Πολυ καλη προσπάθεια και θα δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σου.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Και παρακάτω τα φορματ που παράγει η μηχανή που θες να αγορασεις από το επίσημο site της Nikon:

File format
  • NEF (RAW): 12 bit, compressed
  • JPEG: JPEG-Baseline compliant with fine (approx. 1 : 4), normal (approx. 1 : 8), or basic (approx. 1 : 16) compression
  • NEF (RAW)+JPEG: Single photograph recorded in both NEF (RAW) and JPEG formats
Ευχαριστώ πολύ έχω πολλά ερωτηματικά προτού αγοράσω μηχανή
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.574
Μηνύματα
2.909.779
Members
38.065
Νεότερο μέλος
Kruwler
Top