Nova , κόφτης ταχύτητα στις streaming εφαρμογές

Μηνύματα
666
Reaction score
1.251
Καλημέρα , έχω nova fiber 100 εδώ και τρία χρόνια. Έπαιζε τα πάντα απροβλημάτιστα 90-100Mbps.
Τον τελευταίο μήνα η ταχύτητα έχει πέσει, κυμαίνεται από τα 50-75mbps.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι δεν πιάνει πάνω από 1,5Mbps για streaming eon tv ( δικό τους ) , cosmote tv και tidal. Η τηλεόραση τρέχει στα 240p και εάν είναι τυχερός 360p , τραγικά πράγματα ,το tidal δεν φορτώνει τίποτα hi res, ενώ το twitter σέρνεται .
Παίζει να έχουν βάλει κόφτη στη ταχύτητα δημοφιλών εφαρμογών ;
Το Bravia core που έχω της Sony παίζει απροβλημάτιστα pure stream σε 4Κ. Eon/ cosmote tv δείχνουν για λίγα δευτερόλεπτα 4K/ full hd και μετα όπως σας είπα το χάος.
Απ το τεχνικό τμήμα επιμένουν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο , μου έχουν σπάσει τα νεύρα.
Το κάνει παντού , στα app της tv , στα μποξακια που μου έχουν δώσει και στο κινητό.
Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο ρούτερ έστω κάποιο στατιστικό να εμφανίζεται κάπου όπου να μπορώ να τους αποδείξω ότι δεν μπορώ να δω streaming ; Το παίζουν τρέλα , οποτε επικοινωνώ με το τεχνικό τμήμα το μόνο που έχουν να προτείνουν είναι reset 🥵🤬🤬
 


Μηνύματα
3.255
Reaction score
10.724
έχω παρόμοιο πρόβλημα
Εγώ που έχω ασύρματο Ίντερνετ με πρόγραμμα 35D/10Up , έχω το ίδιο πρόβλημα απο την αρχή του χρόνου και δεν βρίσκω άκρη , η απόδοση έχει πέσει κάτω απο τα 20 και λένε ότι δεν φταίνε ….. και κσι. και εγώ δεν μπορώ να δω 4Κ στην Cosmote , ξεκινάει κ κολλάει σε 2’.
μετραω με λαπτοπ στην έξοδο του injector , μια δείχνει καλά, μια χάλια
Γενικά, χάθηκε η σταθερότητα της ταχύτητας του Ίντερνετ και στο νταουν και στο απ, ……. καρδιογράφημα !!!
Παιδεύομαι 6-7 μήνες , χαΐρι δεν είδα και δεν ξέρω τι να κάνω.
Θεωρώ ότι φόρτωσαν πολλούς στην πύλη
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.101
Reaction score
8.937
Παιδιά δείτε στα router σας αν έχει ενεργοποιημένο το QOS και αν το έχει απενεργοποιήστε το.
 

Μηνύματα
666
Reaction score
1.251
Δεν μπορώ να καταλάβω το επιλεκτικό του θέματος.
Ακόμα και όταν μετράω ταχύτητα κοντά στα 80 αυτές εκεί σταθερά μετά από 2" 240p.
Πως γίνεται κάποιες εφαρμογές να στριμάρουν άμεσα σε 4Κ και άλλες να παίζουν μαξ 360p;;;
 

Μηνύματα
27.892
Reaction score
26.263
Παιδιά δείτε στα router σας αν έχει ενεργοποιημένο το QOS και αν το έχει απενεργοποιήστε το.
Αναφέρεσαι και σε απλές vdsl , χαλκού όπως η δικιά μου ? και εγώ έχω θέμα.
Και μου λένε ότι η γραμμή φτάνει στα όριά της στα 23 mbps , και ώρες ώρες πέφτει στο 1 mbps.
Αλλλαξα ρούτερ και ζήτησα το ZTE , γιατί το μαύρο speedport arcadia ήταν ΓΤΠΚ.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.101
Reaction score
8.937
Αναφέρεσαι και σε απλές vdsl , χαλκού όπως η δικιά μου ? και εγώ έχω θέμα.
Και μου λένε ότι η γραμμή φτάνει στα όριά της στα 23 mbps , και ώρες ώρες πέφτει στο 1 mbps.
Αλλλαξα ρούτερ και ζήτησα το ZTE , γιατί το μαύρο speedport arcadia ήταν ΓΤΠΚ.
Ναι. Το QOS είναι μια ρύθμιση που δίνει προτεραιότητα σε ένα πρωτόκολο έναντι άλλων και δεν σχετίζεται με τον τύπο του δικτύου. Αυτό μπορεί να γίνει για να παίζει καλύτερα το email ή το web. Γ@μεί όμως όλες τις άλλες δικτυακές υπηρεσίες (καλή ώρα το streaming). Εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων πρέπει πάντα να είναι απενεργοποιημένο.
 

Μηνύματα
3.255
Reaction score
10.724
Εγώ κατεβάζω 2 ανεξάρτητα καλώδια εκ των οποίων το ένα πάει κατευθείαν στο invidia , δεν μεσολαβεί ρουτερ δικό μου.
το πολύ πολύ να κάνω επανεκκίνηση του πιάτου τους απο το injector.
 

Μηνύματα
3.687
Reaction score
5.541
Καλά το qos αν δεν ξέρεις τι είναι δεν το χρειάζεσαι καλά λέει ο @kalitsouni . Κατέβασε ένα wireshark και δες ένα tutorial στο YouTube πως να βρεις που φαίνεται κάποια εφαρμογή και μετά δες ταχύτητα που έχει το Netflix. Είναι λίγο πιο προχωρημένο για τον μέσο χρήστη αλλά σου έχω εμπιστοσύνη ότι θα το καταφέρεις.
 

Μηνύματα
666
Reaction score
1.251
Τίποτα παιδιά , τέλος η Nova δεν ξανά ασχολούμαι μαζί τους. Μου έκαναν και πιο εύκολο να επιλέξω να κρατήσω την ore tv.

Ήρθε τεχνικός στο σπίτι μέτρησε τη γραμμή , βρήκε ένα σωρό σφάλματα , χαρακτήρισε τη κατάσταση του δικτύου απαράδεκτη , έστειλε την αναφορά του με όλες τις λεπτομέρειες, μου είπε ότι υπάρχει θέμα στο καφαο και ειδοποίησε τον ΟΤΕ για επισκευή.
Σε 10 λεπτά μου ήρθε μνμ ότι το πρόβλημα λύθηκε 🤣.
Σε κατοστάρα γραμμή 7mbps πλέον μαξ ταχύτητα , πήγα χθες να κατεβάσω απ το App Store μια εφαρμογή 80mb και μου ελεγε απομένουν 1 ώρα και 50 λεπτά.
Βασικό browsing σε σελίδες πάνω από 5 λεπτά αναμονή σε κάθε κλικ.

Τους ενημερώνω για την κατάσταση και λένε είδαμε ότι σταθεροποιήθηκε η γραμμή και ακυρώσαμε το ραντεβού με τον ΟΤΕ .

Έχουν τελειώσει , κρίμα επειδή τρία χρόνια δεν είχα κανένα θέμα δεν ξέρω τι εγινε και κατάντησαν έτσι. 20 μέρες 5 τηλέφωνα την ημέρα και μου λένε τα ίδια και τα ίδια.
Μου έδωσαν υποτίθεται sim με απεριόριστα mb που στον Πειραιά δεν πιάνει μια γραμμή σήμα.
Κοιτάζω για starlink.
 

Μηνύματα
3.255
Reaction score
10.724
Τίποτα παιδιά , τέλος η Nova δεν ξανά ασχολούμαι μαζί τους. Μου έκαναν και πιο εύκολο να επιλέξω να κρατήσω την ore tv.

Ήρθε τεχνικός στο σπίτι μέτρησε τη γραμμή , βρήκε ένα σωρό σφάλματα , χαρακτήρισε τη κατάσταση του δικτύου απαράδεκτη , έστειλε την αναφορά του με όλες τις λεπτομέρειες, μου είπε ότι υπάρχει θέμα στο καφαο και ειδοποίησε τον ΟΤΕ για επισκευή.
Σε 10 λεπτά μου ήρθε μνμ ότι το πρόβλημα λύθηκε 🤣.
Σε κατοστάρα γραμμή 7mbps πλέον μαξ ταχύτητα , πήγα χθες να κατεβάσω απ το App Store μια εφαρμογή 80mb και μου ελεγε απομένουν 1 ώρα και 50 λεπτά.
Βασικό browsing σε σελίδες πάνω από 5 λεπτά αναμονή σε κάθε κλικ.

Τους ενημερώνω για την κατάσταση και λένε είδαμε ότι σταθεροποιήθηκε η γραμμή και ακυρώσαμε το ραντεβού με τον ΟΤΕ .

Έχουν τελειώσει , κρίμα επειδή τρία χρόνια δεν είχα κανένα θέμα δεν ξέρω τι εγινε και κατάντησαν έτσι. 20 μέρες 5 τηλέφωνα την ημέρα και μου λένε τα ίδια και τα ίδια.
Μου έδωσαν υποτίθεται sim με απεριόριστα mb που στον Πειραιά δεν πιάνει μια γραμμή σήμα.
Κοιτάζω για starlink.
Ενημέρωσε μας
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.052
Reaction score
33.289
Δεν έχουν όλα τα ρούτερ ρύθμιση για QOS.

Λχ αυτό που έχω στο γραφείο (Vodafone H300s) δεν

Βέβαια με VDSL 100ρα για γραφείο (τυπικώς δυο χρήστες lan άντε και κανένα κινητό να μπαίνει) δεν έχω κανένα θέμα.
91mbps UP / 10 down μέτρησα πριν λίγο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.259
Μηνύματα
2.894.158
Members
38.011
Νεότερο μέλος
Panos4
Top