O-NOORUS D3 // TPA3255 Amplifier with Bluetooth, USB, Optical, Coaxial, AUX input

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Σας μεταφέρω τις σύντομες εντυπώσεις μου από το O-NOORUS D3 .
Απλά ονειρικό, ηχητικά και λειτουργικά, με έχει αφήσει άφωνο. Με πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος και χρήση σε δικάναλο σύστημα και ταυτόχρονα συνδεδεμένο με την τηλεόραση μέσω οπτικής ίνας toslink.
Προφανώς πρόκειται για τεχνολογία υψηλής απόδοσης σε λειτουργία "Class D" με χρήση του κορυφαίου chip TPA 3255, της Texas Instruments (TI).
Συνδέεται με οποιαδήποτε πηγή και είναι επίσης συμβατό με το raspberry PI (λογισμικό Moode 8.3), μεσω διασύνδεσης USB.
Μονή τροφοδοσία 24-50 volts DC.
Εγώ το προμηθεύτηκα από Ali Express χωρίς τροφοδοτικό και σε 15 ημέρες το παρέλαβα μεσω της ACS.

Πραγματικά δεν ξέρω τώρα πως θα ξεφορτωθώ τα θηριώδη μηχανήματα που έχω σήμερα στο σαλόνι . θα πανε σύντομα σε πρώτη φάση στην αποθήκη.

Δεν αποδίδει τα 300W στα 8Ω, αλλά ούτε και στα 4Ω που αναφέρει ο κατασκευαστής. Δεν αναφέρονται οι συνθήκες μέτρησης αν πρόκειται για ισχύ σε RMS ή peak to peak !
Ομως τα 50W RMS στα 8 Ω τa αποδίδει χωρίς παραμόρφωση, ενώ ακούγεται στο δικό μου σύστημα πολύ δυνατά, πολύ πριν το τέρμα (ένδειξη 0-80).
Δεν χρειάζομαι με τίποτε τη μεγαλύτερη ένταση, που ακούνε οι παλαβοί , χωρίς γυναίκα και παιδιά !!!
Παίζει πιο καθαρά και πιο γλυκά από SET ενισχυτή, με το 1/10 της κατανάλωσης

o-noorus v3.jpg
o-noorus v3_pic2.jpg
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.448
Reaction score
1.932
Με τι τάση το τροφοδοσίας είναι οι παραπάνω εντυπώσεις, και τι τροφοδοτικό;

Και πόσο στοίχισε χωρίς τροφοδοτικό συνολικά από Αλι ;

Από Audiophonics με 135€ + μεταφορικά, αλλά και με τροφοδοτικό 36V DC / 5A .
Mε 36V βγάζει 75W στα 8Ω με παραμόρφωση 1%. Υποθέτω οτι βγάζει γύρω στα 50W με παραμόρφωση 0,1% (ή και πολύ χαμηλότερη), βασιζόμενος σε τεστ υλοποίησης ΒTL του ΤΡΑ3255 από ASR
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Χρησιμοποιώ διάφορα γραμμικά τροφοδοτικά, Το μικρότερο σε τάση είναι 19 volts DC με το οποίο, αν και δεν προτείνεται, λειτουργεί κανονικά μεν αλλά με περιορισμένη ισχύ .
Αν θυμάμαι καλά την ισχύ την μέτρησα με 36 volts , ωστόσο αρχικά φοβήθηκα να το ζορίζω μέχρι τα 50 που είναι και το πάνω όριο.
Μου ήρθε σπιτι με 105 ευρώ χωρίς τροφοδοτικό.
Έρχεται με προεγκατεστημένους δυο τελεστικούς της σειράς ΝΕ 5532, τους οποίους και αντικατέστησα με original OPA 2314 της BB.
Ακούει σε τελεστικούς , οπότε κάποια στιγμή θα τοποθετήσω δυο OPA 627 σε βαση brown dog. Ενα σετ ανά κανάλι.
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Αναπαράγει τα πάντα με χρήση raspberry Pi με tidal και spotify.
Καμία ανάγκη για κάποιο εξωτερικό streamer ή άλλο δικτυακό εξοπλισμό.
Προσοχή. Δεν συνδέονται ακουστικά απευθείας, επειδή η έξοδος που προορίζεται για τα ηχεία είναι τύπου BTL. Ααπαιτείται ειδικός αντάπτορας για να συνδεθούν τα κοινά ακουστικά που διαθέτουν ένα αγωγό γείωσης και για τα δύο κανάλια
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Υπάρχουν ομοιότητες με το fosi V3 και είναι πολύ πιθανόν ο σχεδιασμός να προέρχεται από την ίδια ομάδα.
Ωστόσο οι οδηγίες υλοποίησης του TPA 3255 προέρχονται από την ίδια την TI
 

sk

Μηνύματα
536
Reaction score
494
Καλοάκουστος…

Την ίδια ευχάριστη έκπληξη είχα και γω με τον WiiM amp, ο οποίος βασίζεται στο ίδιο TPA3255.

Τον προτίμησα γιατί δεν χρειάζεται εξωτερικό τροφοδοτικό, έχει εντυπωσιακά καλή υποστήριξη με τακτικά software updates, streamάρει τα πάντα και – το κυριότερο για μένα – διαθέτει έξοδο για subwoofer με ρυθμίσεις crossover (έως και του delay!)

(Το κερασάκι στην τούρτα : ο LMS τον βλέπει σαν Squeezeplug…)
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Το δικό μου δεν ήθελα να έχει ενσωματωμένο τροφοδοτικό γιατί παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το τροφοδοτικό στον ήχο. Με τόσο λίγα χρήματα ειναι αδύνατον να υλοποιηθεί ένα καλό τροφοδοτικό.

Είμαι σε φάση τροποποίησης ενός τροφοδοτικού Salas ultra Bib , για να δω αν θα διαφοροποιηθεί ο ήχος σε χαμηλές στάθμες.
Ο ρυθμιστής μπάσων και πρίμων είναι όλα τα λεφτά , +-10dB και ρυθμίζεται από το remote control.
Το bluetooth 5 υποστηρίζει AptX HD receiver mode και παίζει θαυμάσια.
Την έξοδο για το subwoofer δεν την χρησιμοποιώ γιατί δεν μου χρειάζεται.
Τέλος είναι εξαιρετικά ήσυχος ενισχυτής που σημαίνει ότι έχει γίνει εξαιρετική δουλειά και μπράβο τους για τη σχεδίαση
 

Μηνύματα
4.010
Reaction score
3.856
Το τσιπάκι αυτό είναι θαυματουργό. Έχω fosi V3 και aiyima 07 που οδηγούν ls3/5a με ενσωματωμένο ζευγάρι σαμπς. Το aiyima τα πάει σούπερ, το fosi υπολλείπεται σε όγκο και κατ επέκταση στο 3D tης σκηνής, θα το δώ κ με άλλο ζευγάρι ηχείων πως πάει, γιατι σε άλλο ΑΒ με Aegis One ηχεία συνέβαινε το αντίθετο.
 

Μηνύματα
4.010
Reaction score
3.856
Αναπαράγει τα πάντα με χρήση raspberry Pi με tidal και spotify.
Καμία ανάγκη για κάποιο εξωτερικό streamer ή άλλο δικτυακό εξοπλισμό.
Προσοχή. Δεν συνδέονται ακουστικά απευθείας, επειδή η έξοδος που προορίζεται για τα ηχεία είναι τύπου BTL. Ααπαιτείται ειδικός αντάπτορας για να συνδεθούν τα κοινά ακουστικά που διαθέτουν ένα αγωγό γείωσης και για τα δύο κανάλια
Άν του στείλω απο το κινητό μέσω ΒΤ μουσική από spotify ή tidal, θα παίξει οκ?
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Από το λάπτοπ έπαιζε ΟΚ, από το κινητό δεν θυμάμαι αν δοκίμασα αλλα δεν βλέπω κάποιο λογο να μην παίζει και από το κινητό. Είμαι εκτός και δεν μπορώ να σου απαντήσω άμεσα
 

Μηνύματα
13.707
Reaction score
6.689
Kαι για όποιον έχει dac ή θέλει κάτι καλύτερο από το ESS9023 που φοράει .......τώρα (πριν λίγο το είδα ) και έκδοση χωρίς ψηφιακό τμήμα.

 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
To D3 διαθέτει και μια stereo αναλογική εισοδο.
Η τοπολογία PFFB θα κάνει θαύματα τα επόμενα χρόνια , αλλα ιδανικά θα δουλεύει πιο σωστά με balanced εισόδους, που σήμερα δεν διαθέτει το D1
 
Last edited:

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
To DAC chip ESS9023 είναι όμως και πολύ γλυκούλη, σταζει μέλι στις γυναικείες γωνές και στο βιολί. Υπολείπεται σε βαθύ χαμηλο που παράγεται από ηλεκτρονικά όργανα , αλλα στο κοντραμπάσο ακούγεται πιο σωστά, χωρις να γιγαντώνει τις φυσικές διαστάσεις του μουσικού οργάνου.
Ακούω σε κάποια συστήματα κομμάτια με κοντραμπάσο , συστήματα με sub κυρίως, και αναρωτιέμαι αν οι τραχανοπλαγιάδες ιδιοκτήτες τους έχουν πάει ποτέ σε ζωντανή συναυλία χωρις ενισχυτικά
 
Last edited:

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Άν του στείλω απο το κινητό μέσω ΒΤ μουσική από spotify ή tidal, θα παίξει οκ?
Το δοκίμασα σήμερα και παίζει μουσική κανονικά μέσω BT και Spotify premium. Δεν δοκίμασα με Tidal γιατί αποφάσισα να διακόψω τη συνδρομή μου. Παρεμπιπτόντως, πολλά κομμάτια hi fi στο Tidal το εργαλείο αυθεντικότητας τα αναγνώρισε ως upsampled
ή transcoded. Το πιο πιθανό είναι η εταιρεία να μην έστειλε τα αυθεντικά high resolution αρχεία και απλώς να χρησιμοποίησε αρχεία που είχαν τροποποιηθεί ή είχαν υποστεί επεξεργασία με αρχικό υλικό χαμηλής ανάλυσης, ακόμα και lossy. Υποθέτω λόγω απώλειας του αυθεντικού μουσικού αρχείου.
 

Μηνύματα
4.010
Reaction score
3.856
Kαι εγώ βλέπω κάτι κουλά τις τελευταίες μέρες στο tidal, επιλέγω qobuz και όλα οκ!
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Άν του στείλω απο το κινητό μέσω ΒΤ μουσική από spotify ή tidal, θα παίξει οκ?
Παίζει κανονικά το bluetooth με το Tidal. Ανανέωσα τελικά, επειδή το χρειαζόμουν το Tidal για κάποιες άλλες δοκιμές .
Από κινητό που διαθέτει AptX-HD μπορείς να στείλεις μουσικη απευθείας στο Onoorus, καθότι και το τελευταίο υποστηρίζει Apt-X HD.
Ομως, δεν υποστηρίζει LDAC σε αυτή τη έκδοση
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Kαι εγώ βλέπω κάτι κουλά τις τελευταίες μέρες στο tidal, επιλέγω qobuz και όλα οκ!
Μόλις κυκλοφορήσει το νέο Spotify, το οποίο θα υποστηρίζει αναπαραγωγή αρχείων lossless, καθώς και αρχείων υψηλής ανάλυσης, το Tidal προβλεπω οτι αν δεν πουληθεί δεν θα επιβιώσει για πολύ ακόμα.
Αρκεί να γίνεται η επιβεβαίωση απο την Spotify σε συνεννόηση με τις εταιρείες παραγωγής ότι το πηγαίο μουσικό αρχείο είναι πραγματικά lossless.
 

Μηνύματα
13.707
Reaction score
6.689
Το hi-fi spotify θα έχει μηνιαία συνδρομή 5 ευρώ μεγαλύτερη, από ότι σήμερα (το είδα κάπου πριν λίγες μέρες).Αν αυτό βγει αληθινό, τότε ναι, το Tidal θα πάει άπατο.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.110
Μηνύματα
2.888.981
Members
37.989
Νεότερο μέλος
vproadie
Top