...other than that, give this a miss.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.172
Reaction score
128.124
Στο τέλος βελτιώνοντας την κριτική μας ικανότητα δεν θα έχουμε ανάγκη την άποψη ενός ριβιουερ ή κάποιου άλλου για να αγοράσουμε ένα μηχάνημα ακόμη και εάν κοστίζει 15.000λιρες.😄
Σαφώς, και όχι μόνον.

Βελτιώνοντας την κριτική σου ικανότητα, θα μπορείς να πάρεις με 400 έως 450€ ένα Ντακ που θα μετράει (και θα παίζει) πολύ καλύτερα από αυτό το καλογυαλισμένο κουράδι των 15.000£.

Κι όποιος διαφωνεί, χρειάζεται σημαντική βελτίωση της κριτικής του ικανότητας.😎
 


Μηνύματα
812
Reaction score
1.512
Ναι, αλλά όλες αυτές οι διαφορές είναι άνευ σημασίας όταν δεν προσδιορίζει ποιες απ αυτές είναι εκείνες που είναι προς την σωστή κατεύθυνση ενός ήχου - πρότυπο. Εκτός εάν δεν μπορεί να υπάρξει αυτό το πρότυπο πράγμα απίθανο. Σου έχω πει @thva ότι διαβάζω Καντ τον τελευταίο καιρό και μάλιστα στην παραλία? 😀
Ναι, βοηθάει καίτοι μπορώ να τον κατανοήσω δυστυχώς σε μικρό βαθμό. 🙂
Δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά αυτό με το καίτοι 😁
Για να δούμε γρήγορα γρήγορα αν περνάς το litmus test!

1. Ποιά η διαφορά ανάμεσα στο υπερβατικό και το υπερβατολογικό στην καντιανή φιλοσοφία;

2. Περίγραψε με λίγα λόγια την καντιανή σύλληψη των συνθετικών a priori κρίσεων.

3. Ανάλυσε την έννοια της κατηγορικής προσταγής στην ηθική φιλοσοφία του Ιμάνουελ.

Έχεις μισή ωρίτσα να απαντήσεις! :p

Άκου εκεί Καντ στην παραλία! Ελπίζω μόνο να τον διαβάζεις στο πρωτότυπο έστω, καθότι γερμανομαθής απ' ό,τι καταλαβαίνω..
 

Μηνύματα
13.812
Reaction score
15.700
Διαπίστωσα ότι έχει μεγαλύτερη σημασία να συνεχίσω να τον διαβάζω ακόμη και αν δεν τον καταλαβαίνω πλήρως παρά να διαβάζω πράγματα που τα κατανοώ εντελώς. :biggrin:
Στο τέλος βελτιώνοντας την κριτική μας ικανότητα δεν θα έχουμε ανάγκη την άποψη ενός ριβιουερ ή κάποιου άλλου για να αγοράσουμε ένα μηχάνημα ακόμη και εάν κοστίζει 15.000λιρες.😄
Με δουλεύεις τώρα ... αλλά τι να κάνω ; .... να μην χαλάμε και το νήμα. :D :D
 

Μηνύματα
13.812
Reaction score
15.700
Τι είδα το βίντεο της κριτικής (εάν και δεν βλέπω κριτικές) για να καταλαβαινω και ενδεχόμενα μελλοντικά πόστ που πιθανόν θα ακολουθήσουν στο νήμα. Απολογητικό πολύ της γνώμης του (περίεργο για παρουσίαση κριτικής) αλλά ποιός ξέρει ; ίσως απο την απορία και έκπληξη του που δεν αποδίδει όσα περίμενε αλλά και μου έκανε και λίγο το κεφάλι καζάνι με τα πολλά που λέει.

Δεν θέλω να εκληφθεί ότι παίρνω το μέρος κάποιου ή έστω κάν ότι το σχόλιο μου έχει καν την παραμικρή τέτοια φύσης υπόνοια ... αλλά και εναντίον του ριβιούερ που απο ότι καταλαβαίνω θεωρείται καλός και αποδεκτός αλλά ... στο 11.20 (και μετά) βάζει ένα τραγούδι απο κάποιους Magneta Rising (ωραίο μου θύμισε και λογικά χα χα Hooverphonic) και λέει κάποια στιγμή ότι δεν ακούγεται το srike του πιάνου και άρα μπλα μπλά ... Πως να ακουστεί αφού δεν είναι πιάνο. :D :D Αυτό είναι απαράδεκτο για να έναν ριβιούερ. Εγώ το ακούω σε ένα old crappy κασετόφωνο που έχω το λαπτοπ συνδεδεμένο στην κρεβατοκάμαρα μου , έχω και το θόρυβο και την χαμηλή ένταση που προκύπτει απο το μικρόφωνο του ... και το κατάλαβα ότι δεν είναι.

Για να μην είμαι άδικος και επειδή μου άρεσε και το τραγούδι (κυρίως για αυτο τον λόγο) επισκέφθηκα το youtube για να το ακούσω καθάρα αλλά και ολόκληρο να δώ εάν είχε έστω κάπου πιάνο. Είχε στην αρχή αλλά και συνόδευε έτσι λίγο με χρώμα το κομμάτι με δυο τρία πλήκτρα που πατούσε εκεί κάτι σαν του Ολνφίλντ το far above thε clouds .... αλλά δεν είναι αυτό στο κομμάτι (δείγμα) διάρκειας του οποίου έβαλε στην κριτική του όταν είπε αυτά που είπε. Επίσης πάλι στο crappy κασετοφωνάκι μου το attack στο πιάνο είναι τόσο έντονο που αποκλείεται να θεωρηθεί ότι είναι καλό δείγμα για να κρίνει κάποιος. Με την έννοια ότι αφού ακούγεται τόσο πολύ στο κασετοφωνό μου σίγουρα θα είναι έντονο σε ένα Hi FI ότι και να είναι αυτό ... το χειρότερο στον κόσμο. Σιγά μην πάω να το ακούσω στο σύστημα μου τώρα για να σιγουρευτώ ... καθώς κιόλας είμαι σίγουρος. :D

 

Μηνύματα
13.812
Reaction score
15.700
Τι είδα το βίντεο της κριτικής (εάν και δεν βλέπω κριτικές) για να καταλαβαινω και ενδεχόμενα μελλοντικά πόστ που πιθανόν θα ακολουθήσουν στο νήμα. Απολογητικό πολύ της γνώμης του (περίεργο για παρουσίαση κριτικής) αλλά ποιός ξέρει ; ίσως απο την απορία και έκπληξη του που δεν αποδίδει όσα περίμενε αλλά και μου έκανε και λίγο το κεφάλι καζάνι με τα πολλά που λέει.

Δεν θέλω να εκληφθεί ότι παίρνω το μέρος κάποιου ή έστω κάν ότι το σχόλιο μου έχει καν την παραμικρή τέτοια φύσης υπόνοια ... αλλά και εναντίον του ριβιούερ που απο ότι καταλαβαίνω θεωρείται καλός και αποδεκτός αλλά ... στο 11.20 (και μετά) βάζει ένα τραγούδι απο κάποιους Magneta Rising (ωραίο μου θύμισε και λογικά χα χα Hooverphonic) και λέει κάποια στιγμή ότι δεν ακούγεται το srike του πιάνου και άρα μπλα μπλά ... Πως να ακουστεί αφού δεν είναι πιάνο. :D :D Αυτό είναι απαράδεκτο για να έναν ριβιούερ. Εγώ το ακούω σε ένα old crappy κασετόφωνο που έχω το λαπτοπ συνδεδεμένο στην κρεβατοκάμαρα μου , έχω και το θόρυβο και την χαμηλή ένταση που προκύπτει απο το μικρόφωνο του ... και το κατάλαβα ότι δεν είναι.

Για να μην είμαι άδικος και επειδή μου άρεσε και το τραγούδι (κυρίως για αυτο τον λόγο) επισκέφθηκα το youtube για να το ακούσω καθάρα αλλά και ολόκληρο να δώ εάν είχε έστω κάπου πιάνο. Είχε στην αρχή αλλά και συνόδευε έτσι λίγο με χρώμα το κομμάτι με δυο τρία πλήκτρα που πατούσε εκεί κάτι σαν του Ολνφίλντ το far above thε clouds .... αλλά δεν είναι αυτό στο κομμάτι (δείγμα) διάρκειας του οποίου έβαλε στην κριτική του όταν είπε αυτά που είπε. Επίσης πάλι στο crappy κασετοφωνάκι μου το attack στο πιάνο είναι τόσο έντονο που αποκλείεται να θεωρηθεί ότι είναι καλό δείγμα για να κρίνει κάποιος. Με την έννοια ότι αφού ακούγεται τόσο πολύ στο κασετοφωνό μου σίγουρα θα είναι έντονο σε ένα Hi FI ότι και να είναι αυτό ... το χειρότερο στον κόσμο. Σιγά μην πάω να το ακούσω στο σύστημα μου τώρα για να σιγουρευτώ ... καθώς κιόλας είμαι σίγουρος. :D

Α, όχι υπάρχει το πιανάκι και στο excerpt. ΑΚΥΡΑ τα σχόλια μου. (εναντίον του ριβιούερ) Σόρρυ. Που να φανταστώ ότι εννοεί αυτό το λίγο μέρος που ακούγεται κάπου στο βαθος όταν μάλιστα παιζουν όλοι μαζί και συνθ μαζί παράλληλα. Νομίζα εννοεί αυτό. Πάλι βέβαια επιμένω ότι είναι αρκετά έντονο απο την ηχογράφηση του και μόνο κια όχι ιδανικό αλλά και στο excerpt που είναι όλα μαζί ... που να ακούσεις strike κιόλας. ¨Αντε στην καλύτερη το λαμπίρισμά του. Αλλά πρέπει πλέον να το ακούσω στο σύστημα, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος στο κασετόφωνο.
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.242
Μηνύματα
2.893.430
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top