room correction χωρου

Μηνύματα
100
Reaction score
10
Καλησπέρα σας επειδή για πρώτη φορά θα ασχοληθώ με μέτρηση χωρου θα ήθελα να μου πείτε τα βασικά εργαλεία δηλαδή software και mic. Το room correction μπορεί να γίνει μόνο ψηφιακά δηλδη με εξοπλισμό δλδ minidsp Το RME ADI2 DAC μπορεί να βοηθήσει ? Αυτο το λέω για αν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί και τι ποσό να επενδύσει . Τα ηχεία μου είναι monitor audio silver 300 5g, ενισχυτής KRELL FPB 300watt. RME ADI-2 DAC και lumin u1 mini.. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.190
Reaction score
1.777
η επένδυση σε χρήμα για να ασχοληθεί κάποιος δε νομίζω να είναι μεγάλη,
ειδικά σε σχέση με το κόστος του υπόλοιπου χόμπυ
θα πρέπει όμως να επενδύσει πολύ σε χρόνο, δηλαδή σε διάβασμα και δοκιμές

αν σου αρέσει, αξίζει
 


Μηνύματα
100
Reaction score
10
η επένδυση σε χρήμα για να ασχοληθεί κάποιος δε νομίζω να είναι μεγάλη,
ειδικά σε σχέση με το κόστος του υπόλοιπου χόμπυ
θα πρέπει όμως να επενδύσει πολύ σε χρόνο, δηλαδή σε διάβασμα και δοκιμές

αν σου αρέσει, αξίζει
To RME μπορεί να κάνει διόρθωση σε βαθμό που να μην χρειάζεται άλλος εξοπλισμός?
 

Μηνύματα
1.190
Reaction score
1.777
To RME μπορεί να κάνει διόρθωση σε βαθμό που να μην χρειάζεται άλλος εξοπλισμός?
δεν το ξέρω καθόλου το συγκεκριμένο
και γενικότερα μια μυρωδιά έχω πάρει μόνο από το θέμα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.226
Reaction score
83.028
To RME μπορεί να κάνει διόρθωση σε βαθμό που να μην χρειάζεται άλλος εξοπλισμός?
Μπορεί να φτιάξει αρκετά ο ήχος με προσεκτικές διορθώσεις. Ναι.
 

Μηνύματα
3.893
Reaction score
6.124
Χωρίς πρόγραμμα ισοστάθμισης δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα. Σίγουρα όμως θα βοηθήσει να δεις που βρίσκεσαι τώρα και αν μπορείς να μετακινήσεις τα ηχεία σε καλύτερες θέσεις που είναι πολύ σημαντικό.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
10
Χωρίς πρόγραμμα ισοστάθμισης δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα. Σίγουρα όμως θα βοηθήσει να δεις που βρίσκεσαι τώρα και αν μπορείς να μετακινήσεις τα ηχεία σε καλύτερες θέσεις που είναι πολύ σημαντικό.
Δυστυχώς τα ηχεία ειναι διπλα σε μια επιπλοσυνθεση δεν μπορούν να μετακινηθούν τα οποια βλέπουν σε αποσταση 2 μετρων 2 μεγάλα τζάμια πόρτες 3 τ.μ. η καθε μια σε ένα χώρο ορθογώνιο παραλληλογραμμο κουζίνας σαλονιού 20 τ.μ. με 2 επιπλέον διαδρόμους των 5 μετρων ο καθένας και υψος οροφής 3 μετρων. Το πρόγραμμα ισοσταθμισης ποιος εξοπλισμός το έχει. Για να κάνω μέτρηση χώρου με το RWE ποιο mic προτείνεις.
 

Μηνύματα
3.893
Reaction score
6.124
Umik1 έχουμε οι περισσότεροι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πας σε κάτι άλλο. Επίσης αν πάρεις συσκευή με dirac το συγκεκριμένο μικρόφωνο υποστηρίζεται.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
10
Μπορεί να φτιάξει αρκετά ο ήχος με προσεκτικές διορθώσεις. Ναι.
Καλησπέρα, το output device στο REW υποδηλώνει σε ποιον ενισχυτή Θα ενσωματωσεις τις διορθωσεις των μετρήσεων που θα κάνει το umik-1. Στην περίπτωση μου εχω lumin u mini 1 σαν transport streamer το RME σαν προενισχυτης dac και τον KRELL FPB 300. Ποια συσκευή θα είναι η OUTPUT DEVICE και πως θα συνδεθεί στο laptop.
 

Μηνύματα
1.687
Reaction score
1.529
χμμμμ όχι. δεν κατάλαβες. με το rew και το umik βλέπεις την καμπύλη απόκρισης καθώς και τους χρόνους απόσβεσης και τις παραμορφώσεις. Μετά με την τοποθέτηση των ηχείων και ξανά με μετρήσεις κλπ βρίσκεις πού παίζει καλύτερα το σύστημα (η κλίση του ηχείου αλλάζει έντονα την απόκριση των πρίμων ενώ η απόσταση από τους τοίχους αλλάζει έντονα τις βυθίσεις και τις εξάρσεις στο μπάσο). αφού βρεις τις βέλτιστες θέσεις φτιάχνεις στο RME φίλτρα για να φέρεις με μικροδιορθώσεις ακόμα περισσότερο την καμπύλη απόκρισης συχνότητας. Ως προς τους χρόνους αντήχησης , αυτοί σε καθοδηγούν για το είδος και την ποσότητα room treatment που θα χρειαστεί να βάλεις στο χώρο. Όπου ως room treatment εννοούμε μπασοπαγίδες, διαχυτές κλπ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.226
Reaction score
83.028
Κάπως έτσι.
Και διορθώνεις κυρίως κάτω από 200Hz, μόνο κόβοντας και όχι φουσκώνοντας.. Μεσαία και πρίμα όχι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.959
Μηνύματα
2.923.831
Members
38.114
Νεότερο μέλος
Geomir
Top