Tidal

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Επίσης υπάρχουν και ειδικά εργαλεία sw που ανακαλύπτουν αν ένα κομμάτι εχει γινει upsampled ή είναι γνήσιο (clean).
Αν όντως ισχύει, το αποτέλεσμα upsampled , τότε δεν υπάρχει καμία διαφορά σε ποιότητα σε σχέση με το spotify που ως γνωστόν δεν ειναι lossless.
Η μετατροπή ενός μουσικού κομματιού από mp3 σε wav δεν προσθέτει την χαμένη μουσική πληροφορία της αρχικής μετατροπής, από wav σε mp3, ή σε αντίστοιχο lossy format.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.668
Reaction score
80.818
Είναι δύσκολο να το αποδείξεις, πέρα από υποκειμενικές εκτιμήσεις.
Δεν γνωρίζω να υπάρχει τρόπος να κατέβει το αρχείο σε υπολογιστή και να αναλυθεί. Και αν υπήρχε, κάποιος θα το είχε ήδη κάνει και θα το ξέραμε.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.153
Reaction score
7.125
Είναι δύσκολο να το αποδείξεις, πέρα από υποκειμενικές εκτιμήσεις.
Δεν γνωρίζω να υπάρχει τρόπος να κατέβει το αρχείο σε υπολογιστή και να αναλυθεί. Και αν υπήρχε, κάποιος θα το είχε ήδη κάνει και θα το ξέραμε.
Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να είναι δύσκολο. Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις το αρχείο σαν αρχείο, μπορείς να το "ηχογραφήσεις" (στο ψηφιακό πεδίο εννοούμε πάντα).

Έχω διαβάσει παλιότερα ποστ στο forum του roon νομίζω, κάποιου που έκανε ακριβώς αυτό προσπαθώντας να αποδείξει αν παίζει καλύτερα μέσω roon.

Α, το βρήκα:

Μέσα σε όλα που γράφει, γράφει και αυτά:
"I purchased a FLAC from HDtracks of the song I was testing, and played it through both Foobar and Roon, which showed a 0 null again on both instances when compared either to eachother or to the original Tidal stream"
και
"TIDAL DOES stream proper lossless FLAC identical to anywhere you could buy it"

So there you go. Εκτός αν πιστεύουμε πως έπεσε στην περίπτωση του 20% που ο @g.kar ανακάλυψε με το αυτί ότι είναι όντως red book.

Γενικά μιλώντας πάντως, δεδομένου το πόσο εύκολο είναι να ελεγχθεί κάτι τέτοιο (κανονικά, όχι με το αυτί) νομίζω θα είχε γίνει βούκινο αν τόσα χρόνια το Tidal στηριζόταν σε αυτό το false claim. Και πρώτο πρώτο θα το είχε κάνει βούκινο το Spotify.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.668
Reaction score
80.818
Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις το αρχείο σαν αρχείο, μπορείς να το "ηχογραφήσεις" (στο ψηφιακό πεδίο εννοούμε πάντα).
Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό...
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.061
Reaction score
8.824
Δοκιμάστε κι εσείς και γράψτε εδώ αν όντως ισχύει το δικό μου συμπέρασμα.
Σύμφωνα με τις δικές μου δοκιμές, το 80% και πάνω των κομματιών που υπάρχουν στο Τidal, δεν είναι καν αυθεντικά 44.1ΚHz/16bit. Εχουν γίνει upsampled είτε από χαμηλότερες δειγματοληψίες, ε'ιτε από lossy formats, όπως πχ το mp3. Ισως το κάνουν επίτηδες κάποες εταιρείες /καλλιτέχνες και δεν στέλνουν τα αυθεντικά tracks στη Tidal προς αναπαραγωγή.
Δοκίμασα μόνο tracks σε Tidal HiFi , μορφή τα οποία κατέβηκαν σε WAV 44.1 KHz /16bits
Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις το αρχείο σαν αρχείο, μπορείς να το "ηχογραφήσεις" (στο ψηφιακό πεδίο εννοούμε πάντα).
Θα ηχογραφήσεις όμως αυτό που σου στέλνει το tidal. Δηλαδή το upsampled. Δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβεις αν τα data του tidal είναι original ή προήλθαν από μικρότερης ανάλυσης αρχείο.

Μόνη λύση η ακρόαση συγκριτικά με apple music/cd. Απαιτεί προφανώς τυφλή δοκιμή. @g.kar έκανες τυφλή δοκιμή ή ήταν μια πρώτη εντύπωση;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.153
Reaction score
7.125
Θα ηχογραφήσεις όμως αυτό που σου στέλνει το tidal. Δηλαδή το upsampled. Δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβεις αν τα data του tidal είναι original ή προήλθαν από μικρότερης ανάλυσης αρχείο.
Διαβάστε το λινκ που πόσταρα.

"Ηχογράφησε" το stream από το Tidal και το σύγκρινε με το stream του FLAC που αγόρασε από το HDtracks και ήταν πανομοιότυπα. Μηδέν διαφορά. Τι παραπάνω περιμένετε να καταλάβετε με το αυτί;
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.061
Reaction score
8.824
Διαβάστε το λινκ που πόσταρα.

"Ηχογράφησε" το stream από το Tidal και το σύγκρινε με το stream του FLAC που αγόρασε από το HDtracks και ήταν πανομοιότυπα. Μηδέν διαφορά. Τι παραπάνω περιμένετε να καταλάβετε με το αυτί;
Σε ένα track μόνο; Γιατί ο τζι.καρ υπονοεί ότι κάποιοι δεν στέλνουν flac. Μπορεί λοιπόν θεωρητικά να στέλνουν flac (περίπτωση του link σου) και κάποιοι να μην στέλνουν (περίπτωση τζι.καρ).

Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται εμένα γενικά ο ισχυρισμός αυτός και δεν νομίζω ότι έχει στοιχεία να το αποδείξει.
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
To software που επίσης χρησιμοποίησα είναι το Lossless Audio Checker (https://losslessaudiochecker.com/)
Σκανάρει ένα μουσικό κομμάτι και αντιλαμβάνεται, με χρήση ειδικών αλγορίθμων, εάν σε κάποιο στάδιo επεξεργασιας υπήρχε υποβάθμση ποιότητας και στο τέλος σου βγάζει το αποτέλεσμα είτε 'upsampled' είτε 'clean', αναλόγως.
Εχει συμβεί μουσικός να στέλνει ένα ολόκληρο δίσκο σε μορφή mp3 σε δισκογραφική εταιρεία και η εταιρεία να το επεξεργάζεται και στη συνέχειια να εκδίδει το CD.
Δεν είναι λίγοι οι επαγγελματίες, μουσικοί & παραγωγοί , που πιστεύουν ότι δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή η διαφορά μεταξύ wav και mp3 @320kbps.
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Επίσης υπάρχουν προγράμματα που κατεβάζουν μουσική από το Tidal , νομίζω ότι θεωρούνται παράνομα λογισμικά, ωστόσο σε 10πλάσια ταχύτητα από αυτή του streaming μπορεί κάποιος να κατεβάσει απο το Tidal αμέτρητους δίσκους και playlists σε HiFi ποότητα και να επιλέξει download option flac /wav /mp3 etc.
Για λόγους δεοντολογίας δεν θα αναφέρω ποια προγράμματα είναι αυτά. Με μια απλή αναζήτηση εμφανίζονται κάποια τα οποία κοστίζουν 20 € /μήνα περίπου. Απαιιτείται προφανώς και συνδρομή HiFi στο Tidal.
Επιίσης, μέσω του Audacity, με την κάρτα ήχου σε mode WASAPI και 'loopback', μπορείτε να ηχογραφίσετε σε ψηφιακή μορφή προφανώς οποιοδήποτε μουσικό κομμάτι σε ταχύτητα 1:1.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.668
Reaction score
80.818
Τα έχεις κάνει αυτά, και εξακρίβωσες με την βοήθεια των συγκεκριμένων λογισμικών πως υπάρχουν mp3 που εμφανίζονται ως FLAC στο Tidal?
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Για τις ακουστικές εκτιμήσεις χρησιμοποίησα τα παρακάτω:
Laptop Dell Latitude 7480 με 32GB RAM & 500GB SSD
Windows 10
DAC: RME ADI-2 PRO FS Black Edition
Τροφοδοσία DAC: Ένα τροποποιημένο Salas Ultra BiB και εναλλακτικά ένα Shunt ιδιοκατασκευής μου με πολλαπλά φίλτρα LCR.
Ακουστικά: Shure SRH 1840.
 

Μηνύματα
15.440
Reaction score
21.611
εγώ πάντως δεν αμφιβάλλω καθόλου για το ότι μπορεί να συμβαίνει αυτό.
η αγορά κινείται γύρω από αυτούς που δεν ενδιαφέρονται για την ποιότητα ή δεν έχουν την ικανότητα να το αντιληφθούν.
αυτό δεν εξαιρεί σε καμία περίπτωση ούτε τους παραγωγούς ούτε τους ίδιους τους μουσικούς.
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Τα έχεις κάνει αυτά, και εξακρίβωσες με την βοήθεια των συγκεκριμένων λογισμικών πως υπάρχουν mp3 που εμφανίζονται ως FLAC στο Tidal?
Nαι
Αλλα όπως προανέφερα δεν σου λενε αν ειναι mp3 ή flac . Μόνο αν είναι clean ή upsampled.
Μπορείς να βοηθήσεις στο αρχικό ερώτημα με δική σου δοκιμή ?
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.061
Reaction score
8.824
Επίσης υπάρχουν προγράμματα που κατεβάζουν μουσική από το Tidal
Μήπως αυτά τα προγράμματα κατεβάζουν mp3 και μετά κάνουν την μετατροπή σε FLAC ?
Ασχέτως αν ισχυρίζονται ότι κατεβάζουν κατευθείαν FLAC.
 

Μηνύματα
15.440
Reaction score
21.611
φανταστείτε μόνο στην καταπληκτική ρώσικη αγορά κυκλοφόρησε "θησαυρός" από hires flacs που ήταν στην καλύτερη upsamples cd και στην χειρότερη upsampled mp3 , κρίμα τα γιγαμπαιτ του nas που τα φόρτωσα δηλαδή.
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Nαι
Αλλα όπως προανέφερα δεν σου λενε αν ειναι mp3 ή flac . Μόνο αν είναι clean ή upsampled.
Μπορείς να βοηθήσεις στο αρχικό ερώτημα με μία δική σου δοκιμή ?
Μήπως αυτά τα προγράμματα κατεβάζουν mp3 και μετά κάνουν την μετατροπή σε FLAC ?
Ασχέτως αν ισχυρίζονται ότι κατεβάζουν κατευθείαν FLAC.
Οχι , γιατί κάποια κομμάτια είναι clean και κάποια είνα upsampled
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Επίσης έχουν εκδοθεί βινύλια νέας παραγωγής απο ψηφιακό source material, καθότι το αναλογικό master tape ήταν αδύνατον να διαβαστεί σωστά μετα από 60 χρόνια.\
Ενα τέτοιο βινύλιο θα είναι υποδεέστερο σε ποιότητα από το CD ή το Flac .
Αλλα αυτό είναι ενα διαφορετικό θέμα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.668
Reaction score
80.818
Μπορείς να βοηθήσεις στο αρχικό ερώτημα με δική σου δοκιμή ?
Σε τυχαία άλμπουμ συγκριτική ακρόαση; Θα μπορούσα, αλλά θα χρειαστώ την βοήθεια των παιδιών μου για να κάνω τυφλή δοκιμή. Αν είναι sighted δεν μετράει.
Θα μου ζητήσουν λεφτά σίγουρα 🤣
 


Μηνύματα
6.497
Reaction score
263

Χρήσιμο λινκ για να δοκιμάσετε να ηχογραφίσετε μουσικά κομμάτια απο το Tidal.
Κάπου αναφέρεται και το Audacity, το οποίο είναι ελεύθερο δηλ χωρίς συνδρομή.
Στο ομώνυμο album των Bread, 'bread', ένα μόνο track ήταν upsampled , ενώ όλα τα υπόλοιπα ήταν clean !
Ποιο ;
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.110
Μηνύματα
2.888.954
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top