Windows 11


Μηνύματα
7.400
Reaction score
12.045
Πάντως, ψυχανεμίζομαι πως η τρέχουσα τάση της καταναλωτικής μάζας είναι εστραμένη προς τα Win11. Η απόφαση της Ms να αποκλείσει επισήμως ακόμα και τους γρήγορους επεξεργαστές 6ης και 7ης γενιάς από τα Win11, έχει τον αντίκτυπό της στην αγορά των μεταχειρισμένων, που πωλούνται πολύ φθηνά και δεν τα παίρνει σχεδόν κανείς, ενώ τα μεταγενέστερα βρίσκουν αγοραστή πολύ (πιο) εύκολα.

Η επόμενη τρικλοποδιά (για όσους τη θέλουν), είναι η απ' ευθείας χρήση εντολών AI, μαζί με το αμφιλεγόμενο recall, και θα είναι διαθέσιμη μόνον σε μηχανές με τους άρτι αφιχθέντες Intel Arrow lake και Ryzen AI. Βέβαια, η AI είναι ακόμη στα σπάργανα, και η απόδοσή της κινείται μεταξύ γελοιότητας και εντυπωσιασμού.
Πριν λίγες ημέρες αγόρασα ένα dell wyse 5070 με celeron j4105 για χρήση ως thin client. Πέρασα Alpine linux γιατί σε αυτό βασίζεται το περιβάλλον που θέλω να χτίσω προκειμένου να έχω πρόσβαση στα virtual machines που τρέχουν στον proxmox server, αλλά τελικά είπα να παίξω λίγο μαζί του, πέρασα firefox και kodi. Ε, δεν το περίμενα ότι θα έκανα τη καθημερινή δουλειά μου με αυτό τόσο άνετα, ειδικά απο τη στιγμή που ενεργοποίησα το hardware acceleration. H microsoft δουλεύει για εμάς τους λινουξάδες, παίρνουμε φανταστικά μηχανάκια σε τιμή χώμα!
Εντελώς πειραματικά έχω εγκαταστήσει 11άρια Prο σε Dell Optiplex με i3-3240 (3ης γενιάς) με 8GB DDR3 και 1TB Samsung 860 Evo SSD.
Έχω εγκαταστήσει win 11 σε xeon L3426 με 16Gb ram. Ειδικά για καθημερινή χρήση γραφείου, δεν καταλαβαίνω διαφορά με τον i5 10600 μου.
 



gid

Μηνύματα
8.068
Reaction score
9.290
Ξέρει κανείς αν τα 11 "αρνούνται" να εγκατασταθούν σε επεξεργαστή που δεν είναι στη λίστα; Αν δηλαδή η λίστα είναι σύσταση και όχι υποχρέωση;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.083
Μηνύματα
2.927.603
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top