Wrapping ηχείων



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.898
Reaction score
79.344
Δε θα έχω πρόσβαση στα woofer. Όχι εύκολα, τουλάχιστον.
εδώ είμαστε....άντε πες κ ποια θα πάρεις να σε σώσουμε κ από κανένα χαι εντ έγκλημα :biggrin:
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.176
Reaction score
29.930
Εγώ δεν θα έμπλεκα. Μάλλον θα πάρεις και ακριβά ηχεία οπότε θα έχει γίνει καλή δουλειά και στη βαφή. Αν κάνεις κάτι θα έλεγα να είναι μόνο Plasti Dip και μόνο σε επαγγελματία. Όχι μόνος σου. Έχω περάσει παλιά το Media Center. Από ασημένιο το έκανα μαύρο. Βγαίνει πολύ εύκολα και δεν αφήνει τίποτα. Σε μεγάλες επιφάνειες δεν θα το έκανα ποτέ μόνος μου. Πόσο μάλλον σε ηχεία που πρέπει να είναι άψογα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.752
Reaction score
8.763
Ωραία δουλίτσα αλλά δεν ψάχνομαι για κάτι τέτοιο ακριβώς.
Το ηχείο που θέλω να τυλίξω (αν όλα πάνε καλά) είναι 1,5μ ύψος και βάθος 50εκ.. Στρογγυλές επιφάνειες πίσω και κυρτό το πάνω μέρος.
Έλεγα για μεμβράνες αυτοκινήτου επειδή έχουν εντυπωσιακούς χρωματισμούς (είμαι ακόμη καγκουράκι).



Στην τελική, τα αλλάζεις και κάνεις άπειρους χρωματισμούς.

Κανενα καλό κατάστημα του είδους γνωρίζετε??
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.518
Reaction score
2.079
Σιγά μην ακούγεται διαφορά με το μισό γραμμάριο του πλαστιντιπ!

Ωραιότατο έγινε!
ΙΜΗΟ αν αυτό είναι ωραιότατο, πριν που ήταν χρυσό ήταν ωραιο-τότατο!

Δύο πράγματα μου πέρασαν πάντως στο μυαλό:
1) Το μισό gr σε κώνο σαμπ μαλλον δεν θα ακούγεται, αλλά αλλάζει κάτι άραγε (προς το καλύτερο) στο μπρέικ-απ; Στις αποσβέσεις;
2) Ως προς τον όλο και καθολικότερης αποδοχής ως "απόλυτο τρόπο" καθαρισμού βινυλίων με ξυλόκολλα (αν είσαι... αρκετά μαζόχας - που για βινυλιάκια είναι σενάριο που παίζει), μήπως το πλαστι-ντιπ είναι το ίδιο ή έστω αρκετά αποτελεσματικό, αλλά με σαφώς λιγότερη βαβούρα;
 

TGD

Μηνύματα
8.393
Reaction score
8.400
Υπάρχει ολόκληρη σχολή για αλλαγή βάρους στους κώνους των γούφερ ώστε να αλλάξουν τα χαρακτηριστικά συντονισμού. Μέχρι και στο Loudspeaker Cookbook λέει λίγα πράγματα. Από να τα βάφεις ως να κολλάς βαριδάκια. Παλιά το συναντούσες σε εμπορικά προϊόντα. Σήμερα μάλλον έχεις από τις εταιρίες μεγαφώνων τόση παραμετροποίηση που δεν το έχω υπ' όψη μου να γίνεται.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.518
Reaction score
2.079
Ναι, αλλά ο κώνος ενός γούφερ εύκολα ζυγίζει 100+ γραμμάρια. Ο ψεκασμός που συζητάμε τι να προσθέτει;
 

Μηνύματα
675
Reaction score
1.475
Ναι, αλλά ο κώνος ενός γούφερ εύκολα ζυγίζει 100+ γραμμάρια. Ο ψεκασμός που συζητάμε τι να προσθέτει;
Θέλει παρίπου 25ml ανά τμ. απότε ο κώνος ενος 12ριού να θέλει κάνα 5ρι πάνω κάτω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.062
Μηνύματα
2.926.856
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top