Yamaha Aventage



Μηνύματα
257
Reaction score
298
Χαιρετω την παρεα!Λογω του οτι προσανατολιζομαι στην αλλαγη πολυκαναλου, μετα απο καποια χρονακια συμβιωσης με εναν ΟNKYO 906, σε ΥΑΜΑΗΑ, θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα, σε πιο μοντελο.Η αλλαγη θα γινει καθαρα για τον λογο οτι οι Yamaha απ΄οτι εχω διαβασει κατ΄επαναληψη, ειναι πιο γλυκοηχοι γενικα, και πιο μουσικοι, ειδικα για την χρηση που τον θελω εγω που ειναι 70-30 μουσικη-ταινιες και οχι για τα 3d atmos κλπ. τα οποια δεν με ενδιαφερουν.Με δεδομενο οτι θα παιξει με κυριως ηχεια τα klipsch-rf83 και δικαναλο τελικο, τι θα προτεινατε??
 


Μηνύματα
257
Reaction score
298
Πόσα θέλεις να ξοδέψεις; :)
Κοντα στο χιλιαρικο θα ελεγα, με την προυποθεση οτι θα πουληθει ο Οnkyo που ειναι ηδη προς αυτην την κατευθυνση, και κοιτωντας πρωτιστως σε μεταχειρισμενο κατοπιν της υποδειξης σας.Δεν κρυβω, πως καποια στιγμη που πουλιοταν εδω μεσα ο προ 5000 τον καλοεβλεπα, αλλα μετα σκεφτηκα και τα περαιτερω ενισχυτικα που θα χρειαζομουν.
 



Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Η αλλαγη θα γινει καθαρα για τον λογο οτι οι Yamaha απ΄οτι εχω διαβασει κατ΄επαναληψη, ειναι πιο γλυκοηχοι γενικα, και πιο μουσικοι, ειδικα για την χρηση που τον θελω εγω που ειναι 70-30 μουσικη-ταινιες και οχι για τα 3d atmos κλπ. τα οποια δεν με ενδιαφερουν.
Πάντως εφόσον είσαι 70-30 μουσική η σειρά Aventage της Yamaha είναι μονόδρομος.
Οι Aventage είναι οι RX-A όχι οι RX-V
 

Μηνύματα
257
Reaction score
298
Πάντως εφόσον είσαι 70-30 μουσική η σειρά Aventage της Yamaha είναι μονόδρομος.
Οι Aventage είναι οι RX-A όχι οι RX-V
Κι εγω για εκει κοιταω.Με ζητουμενο περισσοτερο την ποιοτητα στον ηχο και λιγοτερο στα πολλα watt εξοδου, οταν μαλιστα, οι απαιτησεις ειναι μεγαλυτερες σε αυτον τον τομεα απο τα πραγματικα που μπορουν να δωσουν και οχι απο αυτα που λενε αλλα και που γραφουν οι περισσοτεροι στα χαρακτηριστικα τους και με βαση το τι εχει ο καθενας στο μυαλο του να φτιαξει.
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Κατσε λιγάκι και πάρε τον 2060 που βγαίνει σε λίγο (ή έστω να σου βγει ο 2050 πιο φθηνος!)
 

Μηνύματα
257
Reaction score
298
Άριστη επιλογή!
Δυστυχως ομως σημερα, κατοπιν τηλ. επικοινωνιας με καταστημα που τον εχει και προσφορα, δεν υπαρχει και θα πρεπει να περιμενω 2 εβδομαδες και βλεπουμε!
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Δυστυχως ομως σημερα, κατοπιν τηλ. επικοινωνιας με καταστημα που τον εχει και προσφορα, δεν υπαρχει και θα πρεπει να περιμενω 2 εβδομαδες και βλεπουμε!

λιγα μοντελα εχουν μεινει απο την τελευταια σειρα.περιμενουν την καινουργια πια..
ο 1050 σου ειναι λιγος?τι ηχεια εχεις?
 

Μηνύματα
257
Reaction score
298
λιγα μοντελα εχουν μεινει απο την τελευταια σειρα.περιμενουν την καινουργια πια..
ο 1050 σου ειναι λιγος?τι ηχεια εχεις?
Για κυριως klipsch rf83. Σιγουρα δεν ειναι λιγος με την υψηλη ευαισθησια που εχουν, αλλα επειδη δεν αλλαζω ενισχυτη καθε χρονο, ουτε εχω την δυνατοτητα για διαφορους λογους να προσθετω πολυκαναλους τελικους για θεαση ταινιων, ειπα να παρω αυτον.Χωρια του οτι διαβασα εξαιρετικες κριτικες και ειναι και μεσα στις οικον. δυνατοτητες μου!
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Για κυριως klipsch rf83. Σιγουρα δεν ειναι λιγος με την υψηλη ευαισθησια που εχουν, αλλα επειδη δεν αλλαζω ενισχυτη καθε χρονο, ουτε εχω την δυνατοτητα για διαφορους λογους να προσθετω πολυκαναλους τελικους για θεαση ταινιων, ειπα να παρω αυτον.Χωρια του οτι διαβασα εξαιρετικες κριτικες και ειναι και μεσα στις οικον. δυνατοτητες μου!
τα dali zensor 5 που εχω εγω παντως,τα κουναει καλα.δεν ξερω για τσιτες γιατι ειμαι ακομα στα στρωσιματα,αλλα ο ενισχυτης δειχνει να εχει πολυ καλα αποθεματα ρευματος.βεβαια θεωρητικα το rf83 ειναι πιο απαιτητικο,αλλα δεν νομιζω οτι δεν σου φτανει ο 1050.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
298
τα dali zensor 5 που εχω εγω παντως,τα κουναει καλα.δεν ξερω για τσιτες γιατι ειμαι ακομα στα στρωσιματα,αλλα ο ενισχυτης δειχνει να εχει πολυ καλα αποθεματα ρευματος.βεβαια θεωρητικα το rf83 ειναι πιο απαιτητικο,αλλα δεν νομιζω οτι δεν σου φτανει ο 1050.
Πληροφοριακα θα σου αναφερω πως δεν τους φτανει ουτε ο Οnkyo tx-nr906 που εχω ακομη στην κατοχη μου και που θεωρειται ενας απο τους πιο δυνατους που βγηκε ποτε, στην κατηγορια του παντα.Γι αυτο και εχει προστεθει τελικος εδω και καιρο.Επειδη ομως αυτος μεχρι τελος της εβδομαδος θα εχει φυγει, με καιει οπως καταλαβαινεις η αντικατασταση του.Και για τους λογους που αναφερω σε καποια post πιο πανω θα ψαχτω και αν χρειαστει θα περιμενω για τον 2050.Γιατι η νεα σειρα βλεπω να αργει λιγακι.
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
απ`οτι βλεπω σε αποθεματα 1050 και 2050 ειναι πολυ κοντα.εαν ειναι ετσι οπως τα λες,λογικα θα χρειαστεις παλι τελικο.
αντε και ενα κλικ λαυτερος να ειναι σαν ηχος,αξιζει να πας στον 2050?λεω γω τωρα..
 

Μηνύματα
257
Reaction score
298
απ`οτι βλεπω σε αποθεματα 1050 και 2050 ειναι πολυ κοντα.εαν ειναι ετσι οπως τα λες,λογικα θα χρειαστεις παλι τελικο.
αντε και ενα κλικ λαυτερος να ειναι σαν ηχος,αξιζει να πας στον 2050?λεω γω τωρα..
Τον τελικο τον εχω ουτως ή αλλως.2καναλο βεβαια.Για την μουσικη μου!Θα επιμεινω στον 2050 και βλεπουμε!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.875
Μηνύματα
2.920.844
Members
38.107
Νεότερο μέλος
Μαρθα
Top