Βιβλία

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.030
Reaction score
20.577
Ολιγοήμερη παραμονή στην Αθήνα = "επιδρομή" στην "Πρωτοπορία"

View attachment 297571
Από τα εικονιζόμενα βιβλία, διάβασα το "Ο μοναχός [...]" και τα πέντε μικρά βιβλία τις σειρά 33 1/3.

Ο μοναχός [...]: Είναι ένα βιβλίο που μάλλον θα το διαβάσω ξανά. Ήταν ενδιαφέρον, δεν με κούρασε, διέκρινα ότι είχε κάποιες προτάσεις προς αυτοβελτίωση τις οποίες όμως πρέπει να εντοπίσω για να τις διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή για να μπορέσω να αξιολογήσω εάν είναι εφαρμόσιμες ή όχι.

Στη συνέχεια καταπιάστηκα με τα πέντε μικρού μεγέθους βιβλία από τη σειρά 33 1/3 των εκδόσεων ΟΞΥ. Τα διάβασα όλα, συνεχόμενα. ΟΚ, δεν θα τα χαρακτήριζα "page turners" - στο κάτω κάτω είναι ενδιαφέροντα μόνο για όσους γνωρίζουν, έχουν ακούσει και συνεχίζουν να ακούν τα συγκροτήματα και τους δίσκους στους οποίους είναι αφιερωμένα τα βιβλία. Μου άρεσαν όλα, διότι δίνουν πολλές "inside" πληροφορίες για την περιρέουσα ατμόσφαιρα δημουργίας των δίσκων τόσο στο επίπεδο του συγκροτήματος, όσο και κοινωνικό/πολιτικό/οικονομικό επίπεδο. Κάποια από αυτά - σίγουρα το βιβλίο για το για το "Black Album" κι αυτό για το "Highway to Hell" - αφιέρωσαν κάποια κεφάλαια σε αναλυτική παρουσίαση των τραγουδιών των albums, ένα προς ένα, δίνοντάς μου την εντύπωση ότι διαβάζω μια αναλυτική, διεισδυτική κι εκτενέστατη κριτική του album - ενδιαφέρουσα προσέγγιση! Επίσης, βρήκα ενδιαφέρουσες τις συνεντεύξεις ανθρώπων που όταν κυκλοφόρησαν αυτά τα albums, ήταν στην εφηβεία τους. Για όσους ενδιαφέρονται, αξίζουν το χρόνο σας.

Θα κάνω ένα διάλλειμα από την ανάγνωση βιβλίων, για να "καταδυθώ" στην ανάγνωση comics/graphic novels. Ξεκίνησα την τριλογία του "Snowpiercer" - κι ανακάλυψα ότι έχει και prequel σε δύο τεύχη (επόμενη αγορά!).

1701936540440.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.030
Reaction score
20.577
In a state of reading spree, λέμε...

Αφού "καταβρόχθισα" το πιο πάνω, προχώρησα με την ανάγνωση του τρίτου omnibus του "The Dark Tower", με τίτλο "The drawing of the three" κι αφού τελείωσα αυτό προχώρησα με απανωτές αναγνώσεις των "Holy Diver", "Vulgar display of power", "Screaming for vengeance" και "Abigail" - είναι graphic novels/comics αφιερωμένα στα ομώνυμα albums των DIO, Pantera, Judas Priest και King Diamond αντίστοιχα, στα οποία graphic novels/comics είτε εξιστορείται το concept των albums είτε αφιερώνεται μία ξεχωριστή ιστορία για κάθε τραγούδι του album. Το "Abigail", γραμμένο από τον ίδιο τον King Diamond, ήταν συγκλονιστικό.

Είμαι σε σκέψεις ως προς με τι θα συνεχίσω - βιβλίο ή comic; Μάλλον, κλίνω προς βιβλίο, θα δούμε.
 


Μηνύματα
2.682
Reaction score
1.396
In a state of reading spree, λέμε...

Αφού "καταβρόχθισα" το πιο πάνω, προχώρησα με την ανάγνωση του τρίτου omnibus του "The Dark Tower", με τίτλο "The drawing of the three" κι αφού τελείωσα αυτό προχώρησα με απανωτές αναγνώσεις των "Holy Diver", "Vulgar display of power", "Screaming for vengeance" και "Abigail" - είναι graphic novels/comics αφιερωμένα στα ομώνυμα albums των DIO, Pantera, Judas Priest και King Diamond αντίστοιχα, στα οποία graphic novels/comics είτε εξιστορείται το concept των albums είτε αφιερώνεται μία ξεχωριστή ιστορία για κάθε τραγούδι του album. Το "Abigail", γραμμένο από τον ίδιο τον King Diamond, ήταν συγκλονιστικό.

Είμαι σε σκέψεις ως προς με τι θα συνεχίσω - βιβλίο ή comic; Μάλλον, κλίνω προς βιβλίο, θα δούμε.
Τα graphic novels εχουν κερδίσει πραγματικά αρκετά μεγάλο κομμάτι του ελευθερου χρόνου μου. Το γεγονός οτι χρησιμοποιούν ένα ιδιαίτερο τρόπο αφήγησης σε συνδυασμό με το γραφιστικό κομμάτι με κάνει να ασχολούμαι και να μπαίνω σε χωράφια που δε θα τολμούσα ή ενδιαφερόμουν να μπώ. Θα αναφέρω μονάχα ένα απο τα πρώτα graphic novels και ίσως ενα απο τα πιο αγαπημένα που έχω ως τώρα διαβάσει:

Daytripper (Fabio Moon & Gabriel Ba)

cover_Capture.JPG
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.030
Reaction score
20.577
@Σ. Κωνσταντινίδης Διάβασα την περίληψή του "Daytripper" και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα - "έξω" από τα συνηθισμένη θεματολογία των comics/graphic novels που διαβάζω. Το έβαλα στη λίστα προς αγορά.

Πρόσφατα "έπεσε" στα χέρια μου το "The Nikopol Trilogy" του Enki Bilal. Αυτό είναι στη λίστα προς ανάγνωση. Θα σου πω τις εντυπώσεις μου.
 







wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.030
Reaction score
20.577
Ο κύβος ερρίφθη:

View attachment 316013
περιμένουμε εντυπώσεις :thumbsup:
Ε, λοιπόν, ήταν πολύ ωραίο! Κυρίως επειδή, μέσα από τις ιστορίες και τις παραπομπές/υποσημειώσεις/επεξηγήσεις, μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω μια πλευρά της Ιαπωνίας, παντελώς άγνωστη στο ευρύ (Δυτικό) κοινό. Όλες οι ιστορίες είχαν η κάθε μία τον δικό της "χαρακτήρα" και, παρόλο που διαδραματίστηκαν στην άλλη άκρη της γης, βρήκα πολλά κοινά με αντίστοιχες ιστορίες του Δυτικού πολιτισμού - απόδειξη ότι ο κόσμος των πνευμάτων είναι "κοινός τόπος" όταν η θεματολογία της αφήγησης περιστρέφεται γύρω από το τρόμο.

Το συστήνω σε αναγνώστες που έχουν την περιέργεια να γνωρίσουν κάτι διαφορετικό στον τομέα της λογοτεχνίας τρόμου.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.030
Reaction score
20.577
Α, να και το επόμενο ανάγνωσμα:

View attachment 316681

Είναι η αυτοβιογραφία του τραγουδιστή των AC/DC. Για τις διακοπές, φαντάζει ιδανικό.
Το τελείωσα σήμερα. Μου άρεσε, αρκετά, αν κι η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να διαβάσω περισσότερα πράγματα για τη ζωή του Brian Johnson μετά την πρόσληψή του στους AC/DC, παρά για πριν.

Από τα 26 κεφάλαια του βιβλίου, το πρώτο και το τελευταίο είναι η εισαγωγή κι ο επίλογος, στα οποία μαθαίνουμε λεπτομέρειες για το πρόβλημα με την ακοή του, το οποίο αντιμετώπισε και παραλίγο να τον καταστήσει κωφό. Από τα υπόλοιπα 24, στα πρώτα 17, ο συγγραφέας περιγράφει τη ζωή του από τη γέννησή του μέχρι και λίγο πριν την ακρόαση με τους AC/DC και την επακόλουθη πρόσληψή του. Είναι μια πολύ ρεαλιστική αποτύπωση της ζωής στη βόρεια Αγγλία και των συνθηκών που επικρατούσαν, μετά το τέλος του δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου εκεί, ενώ, ταυτόχρονα, μαθαίνουμε για την πορεία του - μαθητική, επαγγελματική, "εντός" μουσικής κι "εκτός" μουσικής, όπου αυτό το οποίο γίνεται αντιληπτό, εμμέσως πλην σαφώς, είναι το "σύνθημα" του τραγουδιστή: "Ποτέ μην τα παρατάς".

Στα τελευταία κεφάλαια, από το 18 μέχρι και το 24, μαθαίνουμε για την πρόσληψή του από τους AC/DC, ως αντικαταστάτη του τότε πρόσφατα αποθανώντος δεύτερου τραγουδιστή τους, του θρυλικού Bon Scott. Μαθαίνουμε ότι οι αδερφοί Angus και Malcolm Young, με την παρότρυνση των γονιών του Bon Scott, αποφάσισαν να συνεχίσουν το συγκρότημα κι αυτό έκαναν. Κατόπιν, μαθαίνουμε για την ηχογράφηση του album "Back in Black", το album το οποίο θεωρήθηκε "do or die" και κατέληξε να είναι το δεύτερο σε πωλήσεις album όλων των εποχών, μετά το "Thriller" του Michael Jackson.

Όπως γράφει κι ο ίδιος, στο τέλος του βιβλίου: "Εγώ φυσικά συνέχισα, μετά την επιτυχία του "Back in Black", να περιοδεύω και να ηχογραφώ με τους AC/DC για πολλές δεκαετίες, αλλά θα κρατήσω όλες αυτές τις ιστορίες για μια άλλη φορά, για ένα άλλο βιβλίο...".

Ε, λοιπόν, Brian, περιμένουμε αυτό το άλλο βιβλίο!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.030
Reaction score
20.577
Μετά το βιβλίο "Οι ζωές του Brian", διάβασα το "Κόλαση" του Δάντη, σε comic, εικονογραφημένο από τους αδερφούς Brizzi.
1704909234371.png


Μου άρεσε πολύ, σε φάση που περιμένω πώς και πώς τα επόμενα (Καθαρτήριο, Παράδεισος) - ελπίζω να εκδοθούν!

Αμέσως μετά, διάβασα ένα μικρό βιβλίο του Λεφκάδιου Χερν, το "Κινέζικα Φαντάσματα", για το οποίο η άποψή μου είναι παρόμοιο με το προηγούμενό του, που διάβασα (post #932).
1704909737144.png


Μετά από αυτό, διάβασα τη συνεργασία του Graham Masterton με την Karolina Mogielska, με τίτλο "Ο κύριος Κανένας".
1704909700610.png


Καλό ήταν. Δεν με ενθουσίασε.

Θα συνεχίσω με το "Ο άρχοντας των μυγών".

1704909820780.png
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.030
Reaction score
20.577
Κλασικο αλλα μετριο το lord of the flies.
Ναι, το θυμάμαι που το είχες αναφέρει και τότε:

3 - 3,5 στα 5
REPLAY - ΖΩΗ ΣΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ Αμα το βρειτε πουθενα :thumbsup::thumbsup::thumbsup:
Με την ευκαιρία αυτής της αναφοράς, να ενημερώσω το κοινό ότι το προτεινόμενο βιβλίο είναι εξαντλημένο από τον εκδότη μεν, διατίθεται προς πώληση δε, ως μεταχειρισμένο από το site metabook.gr. Ανακάλυψα το site πρόσφατα κι ήδη βρήκα 1-2 βιβλία σε πολύ καλές τιμές τα οποία αναζητώ αρκετό καιρό.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.624
Reaction score
31.114
Με την ευκαιρία αυτής της αναφοράς, να ενημερώσω το κοινό ότι το προτεινόμενο βιβλίο είναι εξαντλημένο από τον εκδότη μεν, διατίθεται προς πώληση δε, ως μεταχειρισμένο
Ε οχι και 35 ευρω !! o_O
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.030
Reaction score
20.577
Ε οχι και 35 ευρω !! o_O
Καλά, ναι, η τιμή είναι εξωφρενική. Η αναφορά μου είχε περισσότερο σκοπό να ενημερώσει τους αναγνώστες του thread για την ύπαρξη του site, παρά για οτιδήποτε άλλο.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.874
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top