Επιλογή Air Condition

Μηνύματα
2.467
Reaction score
1.742
παρεπιπτόντως έχω πάρει ένα 24ρι toyotomi για θέρμανση το οποίο...σπέρνει. Το 871. Θέρμανση φτάνει τα 35000btu. Αθόρυβο το ρημάδι ρε, απίστευτο. Και οικονομικό.
Σημείωση:πολύ σημαντικό ρόλο παίζει ο εγκαταστάτης, να ξέρει.... ΠΧ υπάρχει ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχει ο χαλκοσωλήνας μέσα-έξω, αν βάλεις λιγότερο δε δουλεύει σωστά το εργαλείο...
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Οι ποιο πολλοί αγοράζουν λίγα BTU σε μεγάλο χώρο οπότε η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από ένα on off απλό, τη συζητάτε για οικονομία και απόσβεση.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.941
Reaction score
28.387
Πολύ καλές τιμές στα Mitsubishi Heavy Industries. Και επιλογές και features. Μια χαρά. Μπράβο τους. Μήπως δεν είναι μέσα στα επιδοτούμενα; 😎
 

Μηνύματα
1.575
Reaction score
69
Παρηγγειλα κι εγω ενα φουτζιτσου 18ρι. Θα το βαλω σε μακροστενο διαδρομο περιπου 4χ1 τετραγωνικα και δεξια και αριστερα εχω 3 δωματια που θελω να ψυχονται. Λετε να δουλεψει και να στελνει την ψυξη μεσα στα δωματια ?
Η αλλη λυση ηταν να βαλω 3 μικροτερα, απο ενα στο καθε δωματιο, αλλα πολλες τρυπες και πολλες εξωτερικες μοναδες.
Τα δωματια ειναι απο 15 τετραγωνικα το καθε ενα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.941
Reaction score
28.387
Παρηγγειλα κι εγω ενα φουτζιτσου 18ρι. Θα το βαλω σε μακροστενο διαδρομο περιπου 4χ1 τετραγωνικα και δεξια και αριστερα εχω 3 δωματια που θελω να ψυχονται. Λετε να δουλεψει και να στελνει την ψυξη μεσα στα δωματια ?
Η αλλη λυση ηταν να βαλω 3 μικροτερα, απο ενα στο καθε δωματιο, αλλα πολλες τρυπες και πολλες εξωτερικες μοναδες.
Τα δωματια ειναι απο 15 τετραγωνικα το καθε ενα.
Αν βολεύει την εγκατάσταση η καλύτερη λύση είναι multi split. Μια μονάδα έξω τρείς μέσα. Η κάθε μία δουλεύει και ρυθμίζεται ξεχωριστά.

Για να κάνει κάτι η μία μονάδα στο διάδρομο θα τον κάνει ψυγείο. Και μεγαλύτερη κατανάλωση. Συν ότι πρέπει να υπάρχει πόρτα να απομονώνει το διάδρομο από το υπόλοιπο σπίτι (σαλόνι, κουζίνα πχ).
 
Last edited:

Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
Απλώς αν πάθει κάτι ή μια μονάδα μένεις και στα 3 δωμάτια χωρίς κλιματιστικό. Σίγουρα δε θα πήγαινα σε ένα για το διάδρομο.(Δε θεωρώ πως θα δουλεψει σωστά). Ίσως έβαζα ένα multi split για τα 2 δωμάτια και ένα μόνο του ακόμα
 
Last edited:

Μηνύματα
15.214
Reaction score
21.164
Παρηγγειλα κι εγω ενα φουτζιτσου 18ρι. Θα το βαλω σε μακροστενο διαδρομο περιπου 4χ1 τετραγωνικα και δεξια και αριστερα εχω 3 δωματια που θελω να ψυχονται. Λετε να δουλεψει και να στελνει την ψυξη μεσα στα δωματια ?
Η αλλη λυση ηταν να βαλω 3 μικροτερα, απο ενα στο καθε δωματιο, αλλα πολλες τρυπες και πολλες εξωτερικες μοναδες.
Τα δωματια ειναι απο 15 τετραγωνικα το καθε ενα.
Καμιά ελπίδα. Ειδικά αν έχεις θερμικό φορτίο σε κάποιο από τα δωμάτια πχ αδύναμη θερμομόνωση , νότιο προσανατολισμό κλπ θα έχεις 22 βαθμούς στον διάδρομο 26 στο ένα μέτρο από την πόρτα και 30φευγα στον εξωτερικό τοίχο.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.109
Reaction score
41.577
Οσες φορές κύτταξα τα multi split δεν είδα κάποιο οικονομικό όφελος παρά μόνο μείωση της συνολικής αξιοπιστίας του συστήματος καθώς 2 ή 3 εσωτερικές μονάδες εξαρτώνται από την καλή λειτουργία μίας εξωτερικής.
Νομίζω ότι η χρήση τους είναι για πολύ περιορισμένες εφαρμογές και μπορώ πρόχειρα να σκεφτώ μόνο την περίπτωση που δεν υπάρχει χώρος κατάλληλος για τις εξωτερικές μονάδες και αναγκαστικά κάποιος θα βάλει μία μόνο έξω και θα τραβάει αβέρτα σωλήνες για να συνδέσει με τα διάφορα εσωτερικά.
Ξεχωριστά αυτόνομα split units είναι πάντα η δική μου πρόταση όταν το επιτρέπουν οι χώροι.
 

gid

Μηνύματα
7.518
Reaction score
8.733
Παρηγγειλα κι εγω ενα φουτζιτσου 18ρι. Θα το βαλω σε μακροστενο διαδρομο περιπου 4χ1 τετραγωνικα και δεξια και αριστερα εχω 3 δωματια που θελω να ψυχονται. Λετε να δουλεψει και να στελνει την ψυξη μεσα στα δωματια ?
Η αλλη λυση ηταν να βαλω 3 μικροτερα, απο ενα στο καθε δωματιο, αλλα πολλες τρυπες και πολλες εξωτερικες μοναδες.
Τα δωματια ειναι απο 15 τετραγωνικα το καθε ενα.
Ό,τι σου λένε και οι υπόλοιποι. Με multi-split θα είχες κλιματισμό εκεί που τον θέλεις, όταν τον θέλεις, με κλειστές πόρτες. Τώρα τα 3 δωμάτα θα κλιματίζονται από σπόντα, από το χώρο που ΔΕ θέλεις να κλιματίζεται και που θα παγώνει, και μόνο με ανοικτές πόρτες. Επίσης θα είχες σίγουρα και οικονομία γιατί δε ζητούν και τα 3 δωμάτια κλιματισμό την ίδια στιγμή, τουλάχιστον όχι πάντα, οπότε θα πετύχαινες το επιθυμητό αποτέλεσμα με λιγότερα BTU.
 

Μηνύματα
15.214
Reaction score
21.164
Τα multi δουλεύουν εξαιρετικά υπό προϋποθέσεις. Η μιτσουμπισι έχει ένα 20αρι εξωτερικό που μπορεί να δουλέψει με έως 2 12αρια (που προφανώς δεν μπορούν ταυτόχρονα να ζητήσουν 12 για πολύ ώρα) και έχει τόσο μεγάλο εύρος λειτουργίας που δουλεύει ακόμα και με ένα 9αρι μόνο του σε πολύ χαμηλό φορτίο.
Το σετακι κοστίζει όσο δύο ξεχωριστά αντίστοιχης αξίας αλλά υπό συνθήκες θα δουλέψει καλύτερα ενώ το εξωτερικό του είναι μόνο ένα , οπότε σε δύο γειτονικούς χώρους είναι ταμάμ καρφί.
Στη μόνιμη κατοικία έχω βάλει ένα 3πλο για τα 3 Υ/δ, είναι άριστο και από καταναλώσεις και από λειτουργία, διανύει τον 12 χρόνο λειτουργίας χωρίς θέματα και δεν έχω γεμίσει το πίσω μπαλκόνι με 3 μονάδες.
Το σημαντικότερο όλων είναι να αφήσεις πάνω από 15 πόντους αέρα στην εξωτερική μονάδα από τον τοίχο.
Όλοι τα στριμώχνουν για ευκολία στους 10 πόντους και το μισό στοιχείο δεν δουλεύει γιατί απλά δεν έρχεται αέρας στη μέση.
 

Μηνύματα
1.575
Reaction score
69
Παιδια ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση... να δωσω λιγες πληροφοριες παραπανω μηπως και αλλαξει κατι στην ολη κατασταση μεχτι την Τριτη που ερχονται να το περασουν.

Το θελω για μενα και τον πατερα μου 90 χρονων... θελω στα 2-3 δωματια που κινειται (υπνοδωματιο, κουζινα, καθιστικο) να εχει μια υποφερτη θερμοκρασια/αισθηση δροσιας.
Το σπιτι ειναι τελευταιος οροφος με πλακα απο πανω χωρις καμμια σχεδον μονωση, και γινεται φυσικα φουρνος.

Φοβαμαι το πολυ κρυο, οπως και τον αερα πανω του (πχ ανεμιστηρες) γι αυτο θεωρησα οτι θα μπορω να "δροσιζω" τον χωρο αυτο που θα κινειται, καλυτερα με ενα κλιματιστικο παρα να εχω συνεχως αναμενα και στα 3 δωματια απο ενα κλιματιστικο (συν τα τρυπηματα, καλωδια, εξωτερικες μοναδες).

Κι εγω φοβαμαι οπως πολυ σωστα ειπατε, οτι ο διαδρομος θα ειναι καπως "κρυος" αλλα τα δωματια θα εχουν μια νορμαλ αιθηση θερμοκρασιας. Ελπιζω να παλευεται αυτο καπως, δηλαδη να διαχεεται το κρυο προς τα δωματια.

Ευτυχως πισω απο το κλιματιστικο στο διαδρομο, εχω διαχωριστικη πορτα που απομονωνει το σαλονι.

Αν εχετε καποια επιπλεον γνωμη, σας ευχαριστ ωεκ των προτερων.
Να προσθεσω οτι σιγουρα η καλυτερη λυση θα ηταν ενα 9ρι σε καθε δωματιο και τα κουτια στην ταρατσα απο πανω, αλλα οπως ειπα φοβηθηκα τα τρυπηματα στους τοιχους.

Η αλλη μου εννοια, ειναι οτι αν τελικα μεινω στο ενα στον διαδρομο, αν θα επρεπε να παω σε 24ρι η να μεινω στο 18ρι.

Απερριψα στην αρχη το 24ρι γιατι μονο τα πολυ ακριβα ειναι κατω απο ενα μετρο σε μηκος, οσο ο διαδρομος και ειπα να μην παω στα 1400+ ευρω που ξεκινανε αυτα.
Διαλεξα ενα 18ρι στα 900 περιπου και μετα ανεβηκα σε φουτζιτσου και 1200.... οποτε πλεον και τα 1400 των 24ριων δεν απεχουν και πολυ.

Ο διαδρομος ειναι περιπου 4 μετρα επι εν απλατος και τα 3 δωματια που θελω περιπου 4χ4 το καθενα. Το ενα ειναι ακριβως απεναντι απο το κλιματιστικο και τα αλλα δυο δεξια και αριστερα στον διαρομο.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.518
Reaction score
8.733
Έτσι όπως το διευκρινίζεις αυτό που έχεις αποφασίσει να κάνεις βγάζει πολύ περισσότερο νόημα.

Ειδικά αν, όταν πρόκειται να περάσει αρκετό χρόνο σε ένα δωμάτιο, κλείνει τις πόρτες των άλλων δύο ή του ενός.

Πέραν αυτών μια κάποια μόνωση στην ταράτσα θα βοηθήσει πολύ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.109
Reaction score
41.577
Θα προτείνω κάτι ως έσχατη λύση και με κάποιες επιφυλάξεις.
Βάλε το ένα αν δεν έχεις άλλη επιλογή. Δεν θα το ανοιγοκλείνεις, θα το έχεις ανοιχτό μέρα νύχτα. Στο αυτόματο η ταχύτητα του αέρα. Οι πόρτες ανοιχτές εννοείται. Τις μέρες που δεν θα έχει πολύ υψηλές θερμοκρασίες θα έρθουν όλοι οι χώροι σε ικανοποιητικό σημείο δροσισμού (ή ζεστασιάς). Αυτό λέει η δική μου εμπειρία από το σπίτι όταν βάζω και δουλεύει μόνο το ένα στην μία άκρη του σπιτιού και αφήνω όλες τι πόρτες στα δωμάτια στην άλλη άκρη του δωματίου και διαδρόμου ανοικτές και είναι η κατάσταση υποφερτή σε όλη το σπίτι. Αν αρχίσουν όμως οι πολλές ζέστες (ή τα γερά κρύα) δεν αρκεί το ένα. Στη δική μου περίπτωση όμως δεν αρκεί και από άποψη ισχύος να καλύψει όλο το σπίτι, μιλάμε για 12αρι μηχάνημα.
Θα πας δοκιμάζοντας. Αν δεν κάνει δουλειά λόγω μη καλής κυκλοφορίας του αέρα (και όχι λόγω ισχύος) τότε έχεις κάποιες λύσεις να το βοηθήσεις. Ξεκίνα με ανεμιστήρες μέσα στα δωμάτια που θα στέλνουν αέρα έξω από το δωμάτιο. Ισως να αξίζει η δοκιμή και με ανεμιστήρες οροφής σε χαμηλή ταχύτητα. Δεν είναι πολύ ακριβοί.
Η ultimate λύση θα ήταν πάνω από τις πόρτες των δωματίων να κάνεις τρύπες στους τοίχους και να βάλεις ανεμιστηράκια, από αυτά που βάζουν στο μπάνιο για εξαερισμό. Αν γίνεται (αν υπάρχουν δηλαδή) διπλής κατεύθυνσης. Το καλοκαίρι θα τραβάς αέρα από μέσα από το δωμάτιο προς τα έξω. Το χειμώνα θα στέλνεις αέρα από το διάδρομο προς τα μέσα. Αν είναι και με ελεγχόμενη ταχύτητα (να έχουν 2-3 ταχύτητες) θα αγγίξεις την τελειότητα. Εκεί θα τελειώσει θέλει δεν θέλει 8-)
 

Μηνύματα
1.575
Reaction score
69
Ναι, αυτο ηταν το σκεπτικο μου, λειτουργια περιπου στους 23-25 βαθμους, οι περσιδες προς το ταβανι, συνεχως ανοιχτο και οι πορτες ανοιχτες. Ανεμιστηρες εχω 2 δαπεδου, καπου θα χρησιμευσουν να διοχετευουν τον αερα.

Εκεινο που δεν ξερω (και μαλλον θα το δω μετα την τοποθετηση) ειναι αν διασκορπιζεται η ψυξη η εγκλωβιζεται στον διαδρομο... εκει ισως οι ανεμιστηρες οντως βοηθησουν λιγο.

Ελπιζω και το κλιματιστικο να βγει καλης αποδοσης γιατι το ειδα λιγο παλιο το μοντελο που μου προτειναν και θα βαλω τελικα.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.861
Μηνύματα
2.879.095
Members
37.957
Νεότερο μέλος
polukarpos
Top