Επιλογή Air Condition


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Τα Σπλιτ είναι ειδικού σκοπού κλιματιστικά, και σίγουρα δεν συμφέρουν οικονομικά, καλύτερα 2 ξεχωριστά κλιματιστικά.

Τώρα εάν τυχόν υπάρχει πολύ σοβαρός περιορισμός για μόνο μια εξωτερική μονάδα, τότε οκ, με Σπλιτ.

Επίσης σε νέο σπίτι, που περνάς σωληνώσεις μαζί με τα ντουβαρια, μπορείς να βάλεις μεγάλο τέτοιο κλιματιστικό, με μια εξωτερική μονάδα πχ στην ταράτσα, και 5-6-7-8 εσωτερικές μονάδες διάσπαρτες μέσα στο σπίτι, εκεί ναι.
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
21.071
Είναι αλλά όταν έχεις γεμίσει το εξοχικό με 6 κλιματιστικά αυτή η εικόνα
IMG_20230721_090506.jpg

Που δείχνει τις εξωτερικές μονάδες 4 Υ/δ είναι μια σοβαρή αισθητική και πρακτική πρόοδος.
Κάτω υπάρχει ένα κτηνακι που δυστυχώς υπερκαλύπτει τις ανάγκες σε ψύξη θέρμανση αλλά επειδή είναι σε μέγεθος που έχει εξαιρετικό ανεμιστήρα και καλύπτει άνετα αποστάσεις 8 και 10 μέτρων που έχει ο χώρος μαζί με το γεγονός ότι είχε εξαιρετικά eer/cop και σε χαμηλή ισχύ προτιμήθηκε
Απόσταση από τοίχο >220χιλ γιατί έτσι πρέπει
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.836
Reaction score
28.249
Λιγότερες μονάδες, μικρότερος όγκος, λιγότερη φασαρία. Έστω και δύο μονάδες να έχεις σε λειτουργία δεν κάθεσαι έξω. Ζαλάδα.
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
21.071
Τις συγκεκριμένες δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαμηλό θόρυβο κάνουν, τις έβαλα χωρίς ελαστικά ποδαρια και μη σου πω αράζεις δίπλα για καφέ χαλαρά, τα τζιτζίκια κάνουν πιο πολύ φασαρία.
Βέβαια αν έχεις λόγο να τις δουλεύεις δεν έχει λόγο να κάτσεις έξω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.836
Reaction score
28.249
Τις συγκεκριμένες δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαμηλό θόρυβο κάνουν, τις έβαλα χωρίς ελαστικά ποδαρια και μη σου πω αράζεις δίπλα για καφέ χαλαρά, τα τζιτζίκια κάνουν πιο πολύ φασαρία.
Βέβαια αν έχεις λόγο να τις δουλεύεις δεν έχει λόγο να κάτσεις έξω
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Φαντάσου να είχε εκεί 4 αντί για μια, ή δύο. Μια χαρά μπορούν να δουλεύουν και να είσαι στη βεράντα. Το βράδυ θες να κάτσεις έξω αν έχει 25-28 βαθμούς. Τα κλιματιστικά δεν θα κλείσουν, 24/7. Ε, άλλο να δουλεύουν 4, άλλο 2 και άλλο ένα. Ακόμα και στο ρελαντί.

Για να μη βάλει κάποιος split, ή φοβάται μη χαλάσει η μία μονάδα (αλήθεια η αντλία που θα είχε σε μόνιμη εγκατάσταση τι διαφορά έχει; ), ή δεν τα δουλεύεις όλα μαζί για οικονομία, ή δεν βολεύει την μεταγενέστερη εγκατάσταση, ή μένει με ενοίκιο και τον βολεύουν τα single.
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
21.071
Το πολυδιαιρουμενο επιπλέον όταν δουλεύει συνέχεια είναι σε περισσότερες εποχές του χρόνου σε καλό σημείο λειτουργίας με αποτέλεσμα την χαμηλότερη κατανάλωση.
Τεσπά αν έχεις χώρο κανς ότι θες , αν δεν έχεις και είσαι πχ σε διαμέρισμα 70τμ με 3 δωμάτια (και πιθανότατα πολύ μικρό μπαλκόνι) ένα πολυδιαιρουμενο σου αγοράζει χώρο που δεν έχεις, αν γίνει σωστή η επιλογή θα είναι το μόνιμο κλιματιστικό μηχάνημα χειμώνα καλοκαίρι και θα του ανάβεις κεράκια στην γιορτή του αγίου καρριερ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
split = 1 έξω ζευγάρι με 1 μέσα
mutli split = 1 έξω συνδεδεμένο με 2-3-4... μέσα

Σε σπίτι προτιμώ την εφεδρεία (και άρα την αυξημένη αξιοπιστία του όλου συστήματος) που δίνουν τα splits.
Σε επαγγελματικό χώρο βρίσκω πιο σύνηθη την εφαρμογή για χωροταξικούς λόγους στα multi splits.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
Σε σπίτι αν δεν θές μία μονάδα έξω από κάθε δωμάτιο?
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα παιδιά. Ο καθένας κάνει ότι θέλει, οι τεχνικές λύσεις υπάρχουν.
Είχα γράψει και πιο πάνω, αν δεν υπάρχει χώρος έξω τότε αναγκαστικά πας σε μουλτι.
Το ίδιο ισχύει και περισσότερο αν δεν θες, ο νοικοκύρης του σπιτιού κάνει κουμάντο.
Απλά μην περιμένετε να σας βγει πιο φθηνά, πιο ακριβά θα βγει. Και να προσεύχεστε μην χαλάσει η εξωτερική μονάδα γιατί δεν θα έχετε πουθενά μέσα στο σπίτι θέρμανση και ψύξη.
 


TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Είχα γράψει και πιο πάνω, αν δεν υπάρχει χώρος έξω τότε αναγκαστικά πας σε μουλτι.
Εγώ το έκανα για αισθητικούς λόγους. Αλλά μετάνιωσα που δεν τράβηξα την εξωτερική μονάδα στην ταράτσα και την άφησα στο μπαλκόνι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
Εγώ το έκανα για αισθητικούς λόγους. Αλλά μετάνιωσα που δεν τράβηξα την εξωτερική μονάδα στην ταράτσα και την άφησα στο μπαλκόνι.
Γίνεται και τώρα αυτό. Και εγώ μετά από χρόνια του ενός μπαλκονιού που είναι και μικρός και είχα 2 μονάδες, μία κάτω και μία στον τοίχο, τις μετέφερα στην ταράτσα. Και άδειασε ο τόπος :D (εντάξει μιλάμε για μπαλκόνι 2.5 μέτρα μήκος).
 


Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Ο ήλιος δεν θα επηρεάζει αρνητικά;
Όχι μόνο ο ήλιος αλλά και ο δυνατός αέρας.
Εγώ είχα το παλιό 24άρι στην ταράτσα
Το καινούργιο το έβαλα στο μπαλκόνι
Εξακολουθώ να έχω το 9αρι του γραφείου στην ταράτσα και τα 2 9άρια των δωματίων στα μπαλκόνια τους
Σε ακραίες συνθήκες αυτά των μπαλκονιών δουλεύουν καλύτερα
Οι εξωτερικές μονάδες στην ταράτσα έχουν φθορές που των μπαλκονιών δεν έχουν
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Παρηγγειλα κι εγω ενα φουτζιτσου 18ρι. Θα το βαλω σε μακροστενο διαδρομο περιπου 4χ1 τετραγωνικα και δεξια και αριστερα εχω 3 δωματια που θελω να ψυχονται. Λετε να δουλεψει και να στελνει την ψυξη μεσα στα δωματια ?
Η αλλη λυση ηταν να βαλω 3 μικροτερα, απο ενα στο καθε δωματιο, αλλα πολλες τρυπες και πολλες εξωτερικες μοναδες.
Τα δωματια ειναι απο 15 τετραγωνικα το καθε ενα.
Ότι θα δουλέψει είναι σίγουρο, αλλά κανένας δεν θα μείνει ευχαριστημένος. Άλλος θα ζεσταίνετε Άλλος θα κρυώνει Άλλος θα θέλει πόρτα κλειστή κτλ
Για τα Comfee γνωρίζει κάποιος φίλος ;
Το ποιο φτηνό τίμιο, με θόρυβο στην έξω. Αν το πάρεις θέλει κάτω η έξω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Εξακολουθώ να έχω το 9αρι του γραφείου στην ταράτσα και τα 2 9άρια των δωματίων στα μπαλκόνια τους
Το emura που πήρες, έχει πολύ υψηλούς δείκτες απόδοσης. Είναι κορυφαίο μηχανάκι.

Ακολουθεί πολύ κοντά, με πολύ υψηλούς δείκτες απόδοσης, η σειρά perfera, και έπεται η σειρά comfora (σαφώς υπεδεέστερες τιμές απόδοσης, Α+++ το πρώτο, Α++ το δεύτερο), ενδεικτικά δείχνω τιμές:

DAIKIN PERFERA FTXM25R+RXM25R 855€ + ΦΠΑ

DAIKIN COMFORA FTXP25Ν+RXP25Ν 640€ + ΦΠΑ

Το περφέρα, στο silent προδιαγράφεται στα 19dB, το comfora στα 20dB!
Πολύ ήσυχα και τα δύο.

Οι υποδεέστερες σειρές (sensira) δεν αξίζουν.

Γνώμη μου: ξήλωσε τα παλιά και βάλε ολόβερ τα 9-αρια perfera (2 δωμάτια και γραφείο) και θα με ..θυμηθείς. 😎
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Το ρημαδι το "9-άρι" το σαλάτα:

(FTXZ25N / RXZ25N URURU SARARA)

1000005903.png


Αλλά οκ, για seer 9.54 στα 2.250€ πάει το μαλλί. 😁

Στη θέρμανση βγάζει πόνο λέμε, και εντυπωσιάζει το εύρος λειτουργίας του ινβέρτερ, από 2 έως 25,5 (Χιλ. BTU)..
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
Ο ήλιος δεν θα επηρεάζει αρνητικά;
Ναι, αν το βαράει όλη μέρα. Σε εμένα σκιάζεται από τον δίπλα που είνια 10 μέτρα πιο ψηλός από μένα μετά τις 11 περίπου οπότε κλάϊν (για αυτό και δεν μπορώ να ρίξω φωτοβολταικά πάνω :frown: ). Και στα χιόνια του έριξα από πάνω πρόχειρα ένα κοντρα πλακέ θαλάσσης πιασμένο με καλώδιο και ένα κομμάτι μάρμαρο για βάρος (μιλάμε κατάσταση για το τόπικ με τις πατέντες αλλά δεν το έβαλα από ντροπή :roflmao:) για λίγες μέρες για να μην το πνίξουν τα χιόνια. Και έγινε η δουλίτσα. Δεν το έχω φάτσα βοριά, για την ακρίβεια από πίσω του που είναι ο βοριάς είναι η πολυκατοικία του γείτονα και προστατεύεται για τα καλά.
Αν δεν είχε σκίαση θα του έκανα ένα σκίαστρο. Δεν είναι τίποτα τρομερό. Επίσης δεν το βάζουμε έτσι ώστε να βλέπει ο επικρατούν αέρας κατάφατσα την είσοδο ή την έξοδο του ανεμιστήρα. Ολα αυτά προδιαγράφονται στις οδηγίες εγκατάστασης, δεν είναι τίποτα τρομερό λίγο ψάξιμο θέλει.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.872
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top