Εργαλεία κήπου

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.963
Reaction score
41.273
Ψάχνω ιδανικά κάτι σαν το παρακάτω, όλα σε ένα!
Για πείτε, υπάρχει αυτό στην αγορά; δεν το βρίσκω με google search
Αλλη επιλογή; ας είναι και λιγότερα σε ένα αλλά να μην καταλήξω στο τέλος να πάρω ένα μπορντουροψάλιδο και ένα κονταροπρίονο και ένα χλοοκοπτικό.
Οι απαιτήσεις μου είναι πολύ μικρές...τόσο μικρές που γίνονται και με το χέρι αλλά βαριέμαι και μεγαλώνω και και και...



* ας διορθώσει κάποιος τον τίτλο σε εργαλεία , στω!
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Κάντο προς το παρόν με το χέρι όπως έχεις συνηθίσει, και όταν τα φέρει το Lidl θα σε ειδοποιήσουμε.

ΥΓ η παραπάνω πρόταση έχει λίγη τσαχπινιά, τώρα που τη διάβασα ξανά... Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. :whistling:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Αν πάλι δεν μπορείς, δεν μπορείς να περιμένεις:

 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.963
Reaction score
41.273
Αν πάλι δεν μπορείς, δεν μπορείς να περιμένεις:

Ναι, ευχαριστώ, αυτά τα έχω δει.
Ψιλοακριβούλια ή μου φαίνεται;
Εχει κάποιος εμπειρία με δαύτα. Αν πάω με μόνο κριτήριο την τιμή και πάρω το φθηνότερο (einhell) θα γίνει δουλίτσα; μιλάμε για 10 λεπτά χρήση το κάθε εξάρτημα το εξάμηνο το πολύ.
(* αν και είμαι ζαβός και θα πάρω από τα πιο ακριβά με όνομα γνωστό στο τέλος, ψάχνω απεγνωσμένα από κάπου να πιαστώ να μην πάρω πάλι overkill εργαλείο και το χαίρεται το ντουλάπι :laugh: )
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Για 10 λεπτά/εξάμηνο άστα όπως είναι και θα έρχομαι εγώ να τα μαζεύω, αμισθί. :)

Αν θες να το παίξεις LARGE τότε πάρε τα Einhell. Έτσι κι αλλιώς, απόσβεση δε θα γίνει ποτέ. Αλλά αυτό (οφείλεις να) το γνωρίζεις ήδη.

ΥΓ: στην τιμή του Einhell θα πρέπει να προσθέσεις κόστος μπαταρίας και φορτιστή.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.426
Reaction score
74.810
Τα multi/combi είναι ακριβότερα και στις φθηνές κατηγορίες χαμηλότερης ποιότητας.
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Μήκος, επιφάνεια.

Το powered κονταροπρίονο είναι δύσκολη ιστορία, για να καταλάβεις εγώ δεν έχω.
Έχω να σου δανείσω όμως ονειρεμένα κονταροπρίονα χειρός και βενζινένιο Husqvarna multi με trimmer & μπορντούρα. Τα επαναφορτιζόμενα Stihl μου δεν δανείζονται.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις, που, και κάθε πόσο.
Έχω μεγάλο ηλεκτρικό κοπτικό μπορντούρας Stihl 12 χρόνια και δεν έχει βγάλει άχνα. Το χρησιμοποιώ 3-4 φορές το χρόνο, για ώρες.
Έχω και χορτοκοπτικό βενζίνης Husqvarna. Και αυτό σκύλος αλλά 300€ σε προσφορά από 500€. Και αλυσοπρίονο άλλα τόσα.

Τα καλά Kompi είναι ακριβά. Πολύ ακριβά.

Πχ, Κινητήρες, Εξαρτήματα.

Αν πας σε κατάσταση Lidl έχε υπόψη ότι αν χαλάσει παίζει να κάνεις και μήνες να το φτιάξεις. Χάλασε τροχός μπαταρίας εντός εγγύησης και μου έστειλαν άλλον, μετά από 5 μήνες.
Άπό την άλλη έχω καταευχαριστηθεί πολυμηχάνημα Parkside, δράπανο μπαταρίας που είναι και τριβείο και πριόνι. Το έχω ξεσκίσει το πριόνι και ακόμα πάει. Με δύο μπαταρίες στα 130€ νομίζω.

Έχω και τέτοιο. Είναι για μικρές ελαφριές δουλειές. Όχι για χοντρά κλαδιά. Για τριμάρισμα μια χαρά είναι.

Αν είσαι κοντά σε πρίζα πάρε με καλώδιο. Δεν έχουν και service.
Αν είσαι μακριά πάρε μπαταρίας. Θα χρειαστεί και δεύτερη μπαταρία, έχει κάποιο κόστος.
Αν είσαι μακριά και έχεις όγκο, βενζίνης

Εγώ θα πήγαινα σε Lidl, και μετά τα γνωστά σκυλιά σαν αυτά που έχω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.963
Reaction score
41.273
Να μια πανοραμική της κατάστασης.

F24EC5F5-B7F1-4731-A8D7-3962FFFECC2C.jpeg


Αριστερά είναι η είσοδος του πάρκινγκ. Από τώρα και μέχρι το φθινόπωρο μακραίνουν τα κλαδιά και πέφτουν εκεί μπροστά στην πόρτα εισόδου. Μέχρι τώρα έκανα δουλειά με ένα τηλεσκοπικό ψαλίδι για να φτάνω από κάτω. Σιγά σιγά όμως δεν είναι αρκετό γιατί τα κλαδάκια χοντραίνουν, δεν κόβονται εύκολα και δεν φτάνω και πολύ ψηλά. Από κει που αλλάζουν χρώμα οι πλάκες στο πεζοδρόμιο είναι του γείτονα που είναι εγκατελειμμένο. Στα περσινά χιόνια έφαγα μια φρίκη με τα κλαδιά του δέντρου που θα έπεφταν πάνω στο καλώδιο παροχής της ΔΕΗ και θα μέναμε χωρίς ρεύμα. Με τις ώρες με το πιεστικό να λιώνω το χιόνι να αλαφρώσει το κλαδί. Το καλοκαίρι τα έκοψε. Φέτος δεν είχαμε θέμα με τα διπλανά (είχα με τα δικά μου που κάθεται το χιόνι πάνω τους και δεν φεύγει με τίποτα, αν ήξερα ότι θα χιονίζει κάθε χρόνο θα τα ξήλωνα όλα πάνω από τη σκεπή του πάρκινγκ! ). Πάντως μεγαλώνουν πάλι τα κλαριά του και κάποια στιγμή όλο και θα χρειαστεί κανά τριμμινγκ. Τέλος, στις ρίζες από τα αγιοκλήματα και τα ρυγχοσπέρματα γίνεται ένας ψιλοχαμούλης από παραφυάδες που τις έχω αφήσει κάτι χρόνια και έχουν γίνει κλαδάκια κανονικά. Με πριονάκι χεριού είναι αγγαρεία μεγάλη γιατί είναι κοντά στον τοίχο και δεν έχει χώρο για κίνηση του πριονιού και πρέπει να είμαι σκυμμένος κανά 2 ώρες όπερ θέλω κανά 2 βδομάδες μετά για να ισιώσω :biggrin: .

Οπως το βλέπω νομίζω ότι αν έπρεπε να διαλέξω ένα εργαλείο είναι το κονταροπρίονο. Εχω όμως την εξής ερώτηση: αν περάσει η λάμα του, γκαζωμένη, μπροστά από θάμνο που δεν έχει γίνει ακόμα ξυλώδεις αρκετά παρά είναι φύλλα με κοτσάνια θα τα ξυρίσει ή θα τους κάνει αέρα;
Κάποτε με ενός φίλου το μπορντουροψάλιδο (βενζίνα) είχα παρατηρήσει ότι δεν γίνεται η δουλίτσα εύκολα σαν να περνάει ξυράφι. Τα πιο χοντρά κλαδάκια ζοριζόταν να τα κόψει, ήθελε 5-6 περάσματα και επιμονή.
Δεν θέλω βενζίνα, έχω ρεύμα εκεί οπότε ηλεκτρικό πρίζας είναι η καλύτερη λύση, μπαταρίας είναι αχρείαστο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Τα ψαλίδια μπορντούρας θέλουν δυνατό μοτέρ και μεγάλα κενά για τέτοια πράγματα. Να χωράει το κλαδί. Σαν αυτό που έχω δηλαδή. Αν έχει γίνει σκληρό θα υπάρχει θέμα. Δεν θα φύγει τόσο εύκολα.

Screenshot_20220419-133016_Chrome.jpg


Εγώ θα έλεγα να φωνάζεις έναν κηπουρό μια φορά το χρόνο. Δεν νομίζω να χρειάζεται παραπάνω.
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.426
Reaction score
74.810
αν περάσει η λάμα του, γκαζωμένη, μπροστά από θάμνο που δεν έχει γίνει ακόμα ξυλώδεις αρκετά παρά είναι φύλλα με κοτσάνια θα τα ξυρίσει ή θα τους κάνει αέρα;
Θα τους κάνει αέρα και θα μπουκώσει. Θέλει μπορντούρα εκεί και γι' αυτό σου λέω μπορντούρα και χειροκονταροπρίονο. Για μία φορά το χρόνο δεν έχει νόημα το πριόνι.

Τα ψαλίδια μπορντούρας θέλουν δυνατό μοτέρ και μεγάλα κενά για τέτοια πράγματα. Να χωράει το κλαδί. Σαν αυτό που έχω δηλαδή. Αν έχει γίνει σκληρό θα υπάρχει θέμα. Δεν θα φύγει τόσο εύκολα.
Οι μπορντουριέρες δεν απαιτούν υψηλή ισχύ, απαιτούν ακονισμένες λάμες. Τα πιό χοντρά κλαριά κόβονται προοδευτικά, με υπομονή.

Το μεσαίας κατηγορίας επαναφορτιζόμενο Stihl μπορντούρι μου κόβει όπως και το πολύ ισχυρότερο βενζίνης Husqvarna, μόνο επειδή έχει τσίλικες λάμες. Κόβω όλες τις μπορντούρες του κήπου χωρίς ν' αλλάξω μεσαία (AK20) μπαταρία. 120 μέτρα επι τρεις πλευρές με γέρικα σκληρά κλαριά, λιγούστρα, λιγουστρίνια, δάφνες, μυρτιές κι αγγελικές.
Οι μάντρες που έχουν μια πλευρά κοπής θέλουν λιγότερη απο μισή μπαταρία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Οι μπορντουριέρες δεν απαιτούν υψηλή ισχύ, απαιτούν ακονισμένες λάμες. Τα πιό χοντρά κλαριά κόβονται προοδευτικά, με υπομονή.
Βρε καλά τα λες. Λέω όμως για πολλά watt (πολλά, οκ σχετικό, 600 είναι το μεγαλύτερο), για να μη ζορίσει το μοτέρ και το πάρει στο χέρι. Καλύτερα παραπάνω και ας δουλεύει χαλαρά. Έχω κάψει μοτέρ σε ηλεκτρικό αλυσοπρίονο.
Το δικό μου 600αρι Stihl τα κόβει σα χαρτί τα λιγούστρα και έχουν φτάσει στα 3 μέτρα. Οκ, στα χοντρά θέλει λίγο δουλίτσα παραπάνω.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.426
Reaction score
74.810
Όσο το σκέφτομαι πάντως, και αν μεγάλο ποσοστό των κλαριών βρίσκεται ψηλά, η καλύτερη λύση είναι μπορντουροκονταροψάλιδο.
Πήρα πέρσι κι ένα τέτοιο της ίδιας σειράς Stihl, βοηθάει πολύ στα ψηλά χωρίς σκάλες (και τσακίσματα) αν και είναι πιό κουραστικό στη χρήση.



Υπάρχει άραγε τέτοιο πράγμα σε ηλεκτρικό;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.963
Reaction score
41.273
Με αυτό εδώ δεν θα κάνω δουλίτσα και στα ψηλά να τριμάρω ότι προεξέχει;
Εχει και περιστρεφόμενη κεφαλή για να γίνεται εύκολα η κάθετη δουλειά, και είναι και λίγο τηλεσκοπικό και ζυγίσει 2,2 Kg και μόνο 85 ευρά.


 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.963
Reaction score
41.273
Όσο το σκέφτομαι πάντως, και αν μεγάλο ποσοστό των κλαριών βρίσκεται ψηλά, η καλύτερη λύση είναι μπορντουροκονταροψάλιδο.
Πήρα πέρσι κι ένα τέτοιο της ίδιας σειράς Stihl, βοηθάει πολύ στα ψηλά χωρίς σκάλες (και τσακίσματα) αν και είναι πιό κουραστικό στη χρήση.



Υπάρχει άραγε τέτοιο πράγμα σε ηλεκτρικό;



πανάκριβο!

Υπάρχει και το παρακάτω σε karcher μπαταρίας, θα χρειαστεί ακόμα 100 ευρώ φορτιστής και μπαταρία.

 

Μηνύματα
429
Reaction score
427
Όχι με αυτό που δείχνεις δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά είναι για χορταράκια, Άσε που δεν θα ήθελα να είμαι εκεί όταν το σηκώσεις ψηλά. Η κεφαλή που έχει δεν θα αντέξει πάνω απο λίγα λεπτά όταν πάς να κλαδέψεις τα αναρριχώμενα που έχεις. Επιπλέον θα σακατέψει τα ξυλώδη κλαδάκια και θα έχεις ξηράνσεις και επίσης άθλιο αποτέλεσμα οπτικά.
Προτείνω κάτι τέτοιο, ίσως λίγο βαρύ αλλά χωρίς συντήρηση και μπελάδες.

Όσον αφορά την αρχική σου ερώτηση ξέχνα τα κινέζικα combo όλα σε ένα όπως Kraft, Nakayama κτλ είναι μιάς χρήσης κυριολεκτικά είχα το kraft και δεν αξίζει καν την επισκευή. Κατέληξα σε μπουρντοροψάλιδο και κονταροπρίονο Husqvarna 525 τα οποία ειναι αποδοτικά και ελαφριά αλλά ακριβά.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Με αυτό εδώ δεν θα κάνω δουλίτσα και στα ψηλά να τριμάρω ότι προεξέχει;
Πχωωω accident waiting to happen είσαι ρε μάναμ. Να έχουμε ΔΕΔΔΗΕ ΕΚΑΒ και δε συμμαζεύεται standby...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.963
Reaction score
41.273
Όχι με αυτό που δείχνεις δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά είναι για χορταράκια, Άσε που δεν θα ήθελα να είμαι εκεί όταν το σηκώσεις ψηλά. Η κεφαλή που έχει δεν θα αντέξει πάνω απο λίγα λεπτά όταν πάς να κλαδέψεις τα αναρριχώμενα που έχεις. Επιπλέον θα σακατέψει τα ξυλώδη κλαδάκια και θα έχεις ξηράνσεις και επίσης άθλιο αποτέλεσμα οπτικά.
Προτείνω κάτι τέτοιο, ίσως λίγο βαρύ αλλά χωρίς συντήρηση και μπελάδες.

Όσον αφορά την αρχική σου ερώτηση ξέχνα τα κινέζικα combo όλα σε ένα όπως Kraft, Nakayama κτλ είναι μιάς χρήσης κυριολεκτικά είχα το kraft και δεν αξίζει καν την επισκευή. Κατέληξα σε μπουρντοροψάλιδο και κονταροπρίονο Husqvarna 525 τα οποία ειναι αποδοτικά και ελαφριά αλλά ακριβά.
α, τι καλό!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.507
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top