Εργαλεία κήπου


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.426
Reaction score
74.810
Δηλαδή 1-1,5 ώρα τη φορά, περίπου 10 φορές το χρόνο για μπορντούρες συν 10-15 ώρες το χρόνο θάμνους και κλαριά αν και αυτές οι εργασίες μετατέθηκαν σχεδόν πλήρως στα επαναφορτιζόμενα απο πρόπερσι.
Το Husqvarna σαν combi κάνει και βαρύ τριμάρισμα 30 ώρες περίπου το χρόνο συν ελαφρύ την περίμετρο του γκαζόν κάθε 15 μέρες, κάνει και ακροκόφτη (άλλο εξάρτημα) 2-3 ώρες το χρόνο.
 


exile

Videocameras
Μηνύματα
6.056
Reaction score
4.371
Δηλαδή 1-1,5 ώρα τη φορά, περίπου 10 φορές το χρόνο για μπορντούρες συν 10-15 ώρες το χρόνο θάμνους και κλαριά αν και αυτές οι εργασίες μετατέθηκαν σχεδόν πλήρως στα επαναφορτιζόμενα απο πρόπερσι.
Το Husqvarna σαν combi κάνει και βαρύ τριμάρισμα 30 ώρες περίπου το χρόνο συν ελαφρύ την περίμετρο του γκαζόν κάθε 15 μέρες, κάνει και ακροκόφτη (άλλο εξάρτημα) 2-3 ώρες το χρόνο.
Τακ-τακ δουλειές...:biggrin::thumbsup:




 






Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537

και πολλά είναι, έχει και με 13€.
Απλός να θυμάσαι ότι μετά την χρήση ξεπλένεις με άφθονο νερό και αφού καθαρίσει ξαναψεκάζεις για λίγο με σκέτο νερό για να καθαρίσει το ακροφύσιο. Αλλιώς θα μπλοκάρει από τα υπολείμματα.
Πάντα γάντια - μάσκα.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039
Οχι μονο γαντια μασκα! θελει πληρη καλυψη και μασκα με τα φιλτρα.
Ο φτηνος φτανει και περισσευει με μια δυο τρομπιες καθε 3-4 λεπτα !
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.733
Reaction score
94.870
Αυτός που έβαλε η Μελίνα είναι μπαταρίας, γι' αυτό είναι ακριβός.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.733
Reaction score
94.870
Μελίνα, πιο φθηνός και αρκετά καλός σύμφωνα με τα σχόλια.

 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039
Μα τι μπαταριας βρε παπαρες??? Σιγα μην παρει και ρομποτ ψεκασματος!!
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039
Αμα παρει ψεκαστηρι με μπαταριες να παρει και μασκα με μπαταριες !

 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.096
Ο ψεκαστήρας πρέπει να έχει καλή κόλληση στις ενώσεις γιατί αν τον πετάξεις θα το κάνεις επειδή τρύπησε. Και τρυπάει εκεί, στις ενώσεις, λόγο πίεσης.
Πρέπει να έχει ανταλλακτικά αν χρειαστεί κάτι.
Για τους παραπάνω λόγους, και γιατί έχω πετάξει ήδη 2-3, πήρα έναν Gloria 8L που μου πρότειναν τα παιδιά στο φυτώριο που ψωνίζω εδώ Ανάβυσσο.
τον έχω 6-7 χρόνια. Ψεκάζω 15 τρίμετρα λέιλαντ κάθε 3 μήνες εκτός καλοκαίρι, Γκόλντεν κρεστ, τούγιες, και ένα στρέμμα οικόπεδο περιμετρικά του σπιτιού και μάντρας, μέσα έξω, για αράχνες τσιμπούρια, μυρμήγκια κλπ, κάθε μήνα από τώρα μέχρι Οκτώβριο. Ο ψεκαστήρας δεν έχει το παραμικρό θέμα.

Μεγάλη σημασία στην προστασία και στον καθαρισμό.
Οπωσδήποτε ειδική μάσκα, γάντια, γυαλιά, να μην πω και φόρμα όπως είπε και ο spylab. Εγώ δεν φοράω φόρμα αλλά τώρα που την είδα θα πάρω. Νόμιζα ότι ήταν ακριβές. Φοράω πάντα αδιάβροχο παντελόνι και μπουφάν για να τα πλένω μετά.
Στο τέλος καλό καθαρισμό στον ψεκαστήρα με μπόλικο νερό, και μετά ψέκασμα με πίεση και καθαρό νερό για 2-3 λεπτά να καθαρίσει σωλήνα και μπεκ.

ΠΟΤΕ μίξη χημικών αν δεν έχει προταθεί.
Δηλαδή ψεκάζω σήμερα ένα φάρμακο για Χ φυτά, και αύριο άλλο για άλλα, χωρίς να το έχω καθαρίσει καλά.
Εκτός και αν ο πρώτος ψεκασμός γίνεται με δύο διαφορετικά υλικά που δρουν μαζί. Όπως ένα μπουκαλάκι Άικον και ένα Ιμπαρέιτορ μαζί, που έκανα εγώ παλιά.

Και δεν ψεκάζουμε με κόντρα αέρα.

Υγ: στα εργοστάσια στο Κορωπί όταν έρχονται εταιρίες να ψεκάζουν για κουνούπια κλπ, βάζουν ολόσωμες στολές.
 
Last edited:


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.503
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top