Κάποια πρόταση οικονομικό μόνο για 4κ ταινίες;;;



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Απ' ό,τι λεει η Amd, ο επεξεργαστής αυτός έχει γραφικά R7, και μπορεί να αποκωδικοποιήσει h.265 έως και 4k. Αξίζει να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις (αν το επιτρέπουν οι συνθήκες).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.993
Reaction score
20.523
@tsagask Δεν θέλω να φανώ αδιάκριτος (οπότε εάν θέλεις μην μου απαντήσεις), όμως, υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο πρέπει να αγοράσεις κάτι τώρα; Με άλλα λόγια, εφόσον το "απόλυτο ταβάνι" σου, όπως λες, είναι €190, δεν μπορείς να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις άλλα €50 ή €100 για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές;

Θυμήσου αυτό που σου είπαν πολλοί στις απαντήσεις τους: Όλα αυτά που θες (και μικρό σε μέγεθος και αθόρυβο και 4Κ κτλ) και η έννοια "οικονομικό" δεν συμβαδίζουν. Ή θα πάρεις κάτι το οποίο δεν θα είναι "οικονομικό" και θα κάνεις τη δουλειά σου ή θα πάρεις κάτι που θα είναι "οικονομικό" και - μάλλον - δεν θα κάνεις τη δουλειά σου.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ θερμά για τις απαντήσεις σας…. Δυστυχώς κ υπομονή να κάνω για να το πάρω αργότερα, πάλι δεν θα μπορέσω να ανεβάσω το ποσό που μπορώ να διαθέσω γιατί αυτόματα σε λίγο θα βγει ο ΕΝΦΙΑ , μετά η εφορία κ πάει λέγοντας κ πάλι στο γνωστό να πληρώνω πρώτα τις υποχρεώσεις κ μετά τα άλλα…..

Κάποιοι μου πρότειναν ένα μίνι στα 100 ευρώ (εννοείται μεταχειρισμένο) κ θα μπω στην διαδικασία να μάθω περισσότερα για αυτά κ γενικά να «φλερτάρω» με κάποιο από αυτά….

Θα δούμε…..
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω μέχρι τώρα αν όχι mini έστω μικρό υπολογιστή για 4κ ταινίες.

Κάποιος μου είπε ότι πρέπει για να υπάρχει ομαλή κίνηση στην ταινία να είναι 4096x2304@24Hz
βρήκα αυτό....
  • CPU: AMD Ryzen 5 2400GE / 3.2GHz (4 Cores/8 Threads-35W CPU)
  • RAM: 16GB DDR4
  • HDD: 256GB NVMe (100% Health)
  • Graphics: Radeon Vega 11
  • Other Features: USB Type-C , Ethernet, HDMI Out, 2x Display Port, WiFi
  • Windows 11 Pro - Genuine
Αυτό κάνει;;;; απλά δεν μπορώ να καταλάβω την αντιστοιχία του intel με to AMD .

Τέλος το win 11 genuine τι σημάνει;;; είναι η ελαφριά έκδοση;;;;

Το βρήκα αυτό στα 170 ευρώ! Καλό είναι;;;;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι αξιοπρεπώς γρήγορος, φαντάσου περίπου κάτι σαν λιγάκι πιο γρήγορο από τον i7-4770. Ρώτησέ τον ευθέως αν παίζει 4k ή, ακόμα καλύτερα, δοκίμασέ τον επί τόπου στο σπίτι του πριν πληρώσεις. Πάρε μαζί σου ένα φλασάκι με κάποια ταινία δράσης (με γρήγορα πλάνα απλωμένα σε όλο το πλάνο) και παίξε μια τέτοια σκηνή για να δεις, (Bergman και Αγγελόπουλο σε 4k παίζουν όλοι).
Το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν παίρνει ανώτερο επεξεργαστή, (δεν χωράει το ανάλογο ψυγείο, ενώ ο κατασκευαστής επίτηδες δεν δίνει νεώτερο bios, για εμπορικούς λόγους).
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.958
Την ονομασία την παίρνει το φορμά από την οριζόντια ανάλυση, σχεδόν 4.000 πίξελς θεωρείται 4κ, τα 8κ είναι σχεδόν 8 χιλιάδες στο οριζόντιο. Κατά τι μικρότεροι οι αριθμοί, νομίζω 3.800 κάτι
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Είναι τέσσερις αναλύσεις 4k σε διάταξη 2x2

2x3840 x 2x2160

(Όπως το 4k είναι 4 αναλύσεις full HD και πάλι σε διάταξη 2x2).
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.958

Πριν μερικες μερες... Με λιγοτερα χρηματα... Περιμενε καλύτερα για καμιά προσφορά, δες και geekbuying.

Beelink/Trigkey, GMKtek, Minisforum ειναι απο τις πιο γνωστες κινεζιες. Βmax επισης κομπλε
Να επανέλθω στο θέμα μια και έτυχε να πάρω το παραπάνω μηχανάκι, επιβεβαιώνω ότι είναι πολύ γρήγορο και επαρκέστατο για ανάγκες όπως αυτές που έχουν τεθεί.

Έρχεται με win11, η μνήμη των 16 γίγα είναι παραπάνω από επαρκής, ο σκληρός no name μεν, nvme δε.

Είναι ΜΙΚΡΟ. Μιλάμε για μέγεθος επιπέδου raspberry p.

Η συνολική εμπειρία χρήσης είναι σίγουρα καλύτερη από τον imac που δουλεύω στο γραφείο, παλιό μεν (2011) αλλά με i7, 12gb και ssd.

Το δοκίμασα και στην τηλεόραση του υπνοδωματίου (TCL 65ρα qled), συγχρόνιζε μεν στα 4κ αλλά σαν να έκανε κάτι χιονάκια, δεν το συνέχισα. Μπορεί να είναι το hdmi καλώδιο, δεν ξέρω. Η265 πάντως παίζει νεράκι, όλα είναι στην υποστήριξη codec.

Είναι εντελώς αθόρυβο, αν και έχει ανεμιστηράκι, η ψύξη φαίνεται επαρκής.

Εν ολίγοις, μου φάνηκε απίστευτο για μηχανάκι των 125 ευρώ.


 
Last edited:

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Όμορφο είναι φτηνό, αλλά έληξε η προσφορά κ το μεγαλύτερο με 512 δίσκο έχει πάει πλέον στα 174 περίπου …. Ακριβό πλέον!!!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.958
Βγαίνουν κατά καιρούς τέτοια... επειδή δεν είχα πάρει ποτέ από Ali, και ήταν δελεαστική η τιμούλα, είπα να δοκιμάσω, ήρθε σε μόλις 2 εβδομάδες (από ό,τι κατάλαβα έρχεται μέσω ευρωπαϊκής τους αποθήκης για ευνόητους λόγους)


Το έβαλα σε στρες για 15 λεπτά, ίσα που ακούγεται σεπεριβάλλον γραφείου το ανεμιστήρι στους 40 πόντους. Καμία σύγκριση με ένα μίνι της Dell με 4ης γενιάς Ι5 (χαμηλής κατανάλωσης υποτίθεται) που είχα παλιότερα, που ακουγόταν σαν ελικοφόρο έτοιμο για απογείωση και ήταν και 3 φορές μεγαλύτερο σε όγκο..

Clipboard_04-11-2024_01.jpg


ανέβασε μέχρι 62 βαθμούς

η μνημούλα (ddr5) για κάποιο λόγο ήταν από τη μάνα χρονισμένη στα 3200MHZ αντί 4800 που είναι οι προδιαγραφές, εύκολα λύθηκε από το bios
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Δυστυχώς ακόμη δεν κατάφερα τίποτα.

Εντελώς τυχαία σήμερα είδα αυτό.

..

Λέει τίποτα;;; να προχωρήσω;;;; (εχει κ δωρεάν μεταφορικά) η να το αφήσω μήπως βρω τίποτα γύρω το Πάσχα;;;;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.958
Πάντως το firebat πιο πάνω ξαναβγήκε σε προσφορά στο αλι.. 129 ευρώ μείον κουπόνι 8 €, τελική 121. Ν100 με 16 γιγα ddr5@4800 και 512 gb nvme


 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Είμαι υπερβολικά δύσπιστος με τον αλλι γιατί στο παρελθόν ΕΠΑΝΑΛΗΜΈΝΑ είχα παραγγείλει κάτι μικρό πράγματα κ ακόμη τα περιμένω κ έχουν περάσει πάνω από χρόνο. Κ μάλιστα πρίν τα Χριστούγεννα παραγγελα κάτι χαζά ( 7-8 ευρώ) κ πάλι τίποτα!! Χάθηκαν στον δρόμο.... Κ πλέον φοβάμαι για τόσα χρήματα να τα κλαίω.... Άσε που καθυστερεί υπερβολικά....
Πάντως το ψάχνω, έστω κ χαλαρά ακόμη κ μεταχειρισμένο.....
Το απόλυτο μάξιμουμ στα 180 ευρώ....
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.958
Απλώς να σημειώσω ότι μου ήρθε σε 15 ημέρες με acs. Αντιθέτως ένα καλύτερο με ryzen7 που πήρα από το minisforum, όπου έρχονται εδώ από τη Γερμανία, έκανε σχεδόν ενάμιση μήνα. Βέβαια ήταν καλύτερη προσφορά (τούμπανο, 4800h με 32 γιγα και μισό τέρα nvme στα 270 ευρώ μόλις) οπότε μάλλον εξαντλήθηκε και περίμεναν τον προμηθευτή από Κίνα να ξαναφερει. Για να μην έχουμε αυταπάτες πού φτιάχνονται σχεδόν όλα.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Πάνω από 190 δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω όσο προσφορά κ αν είναι….. απλά με τον Αλί είμαι επιφυλακτικός σε μεγάλα ποσά, γιατί ακόμη περιμένω κάποια πράγματα ευτελούς αξιας……εδώ κ ΠΟΛΟΥΣ μήνες…..:dance2:

>:(>:(
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Το ali απαρτίζεται απο απειρα μαγαζιά, την αξιοπιστία των οποίων μπορείς να τσεκαρεις κι απο ratings, κι εχει πολλούς τρόπους αποστολής. Συγκρίνεις ανομοία πράγματα, αλλο η μαλακιτσα που αγορασες με 2 ευρω κι αλλο ενα πισι ή κινητό. Στο μονο που θα κολλούσα είναι η εγγυηση... Οσες φορες δεν εχω παραλάβει επίσης παλαιότερα πάντα μου έκαναν refund. Προχωρα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.413
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top