Καλώδιο ρεύματος από πίνακα μέχρι πρίζα.


Μηνύματα
12.767
Reaction score
14.876
ναι οκ....
αλλά....
όταν ακούς μουσικές ή βλέπεις ταινία, κάνεις κ δουλειές με το τρυπάνι ώστε να πρέπει να λύσεις το πρόβλημα αυτό; :p
Άστο να υπάρχει, δε βαριέσαι...
Ή σάμπως έχουμε άλλα μοτέρ απίτι μας ; Ευτυχώς δεν είμαστε βιομηχανία. Άντε κανά συνεργείο αυτοκινήτων και κανά σούπερ μάρκετ, το πολύ. 😀

Έχουν όμως οι γείτονες μας και έχουμε και ασανσέρ. 😀

Υ.Γ.: Βάζω χθές το λάπτοπ να ακούσω μουσική και ακούω κάτι κομμάτια με πιάνο. Ακούω κάθε δευτερόλεπτο ένα πολύ απαλό, συνεχές τσίκ τσίκ απο τα τουίτερ παρόλο που τα έχω χωρισμένα τα καλώδια ρεύματος και ιντερκονέκτ όλων των μηχανημάτων. Βγάζω το καλώδιο και μένοντας με την μπαταρία σταματάει. Κουνάω το καλώδιο τροφοδοσίας του λάπτοπ 3-4 εκατοστά σταματάει. 😀
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Ή σάμπως έχουμε άλλα μοτέρ απίτι μας ; Ευτυχώς δεν είμαστε βιομηχανία. Άντε κανά συνεργείο αυτοκινήτων και κανά σούπερ μάρκετ, το πολύ. 😀

Έχουν όμως οι γείτονες μας και έχουμε και ασανσέρ. 😀

Υ.Γ.: Βάζω χθές το λάπτοπ να ακούσω μουσική και ακούω κάτι κομμάτια με πιάνο. Ακούω κάθε δευτερόλεπτο ένα πολύ απαλό, συνεχές τσίκ τσίκ απο τα τουίτερ παρόλο που τα έχω χωρισμένα τα καλώδια ρεύματος και ιντερκονέκτ όλων των μηχανημάτων. Βγάζω το καλώδιο και μένοντας με την μπαταρία σταματάει. Κουνάω το καλώδιο τροφοδοσίας του λάπτοπ 3-4 εκατοστά σταματάει. 😀
Tο καλώδιο τροφοδοσίας του λαπτοπ, έχει πρίζα σουκο;
 

Μηνύματα
12.767
Reaction score
14.876
Τι σχέση έχουν με τα καλώδια? 🤔
Πάντως δύο φίλοι που περάσανε κορονοιό είχαν προβλήματα με την ακοή τους. Ο ένας παρουσίασε κάτι εμβοές λέει και ο άλλος που ελέγχθηκε, ψιλοκουφάθηκε. Διάβασαν μου λένε ότι πολλοί ανέφεραν τέτοια προβλήματα. 😀 😀
Tο καλώδιο τροφοδοσίας του λαπτοπ, έχει πρίζα σουκο;
Ναι.

Είναι αυτό του Macbook.
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Ναι.

Είναι αυτό του Macbook.
Γι'αυτό ακούς τα τσικ τσικ. Όπως έχω ξαναπεί,στο παλιό nuc μου, με τροφοδοτικό που είχε σούκο, άκουγα θορύβους απο παρεμβολές. Όταν άλλαξα τροφοδοτικό και έβαλα ένα απο νεότερης γενιάς nuc ( παρόμοιο μηχάνημα, άρα ίδιες απαιτήσεις ως προς τη γείωση, δηλαδή καμία απαίτηση ), δεν ακουγόταν κιχ.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Γι'αυτό ακούς τα τσικ τσικ. Όπως έχω ξαναπεί,στο παλιό nuc μου, με τροφοδοτικό που είχε σούκο, άκουγα θορύβους απο παρεμβολές. Όταν άλλαξα τροφοδοτικό και έβαλα ένα απο νεότερης γενιάς nuc ( παρόμοιο μηχάνημα, άρα ίδιες απαιτήσεις ως προς τη γείωση, δηλαδή καμία απαίτηση ), δεν ακουγόταν κιχ.
Μωρέ εσύ καλά τα λες, αλλά...
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Έλα σπίτι να σου κάνω στο πολυκάναλο ΑΒ ένα απλό πολύμπριζο με ένα άλλο που έχει Furutech πρίζες μέσα και μετά κάτσε και χλεύασε. Ειδικά για την εικόνα!!
Μην πέφτεις τώρα και εσύ σε αυτή την παγίδα με τους παντογνώστες από πρίζες μέχρι τρένα εμβόλια , μαγειρίτσες κλπ. Ατελείωτη λίστα😀😀
Furutech δεν έχω δοκιμάσει, αλλά έχω δοκιμάσει του @christos77. Στην αρχή νόμιζα ότι άκουγα κάτι, αλλά όταν το δοκίμασα υποψιασμένος περί placebo effect και του έκανα τη "ζωή" δύσκολη, δεν άκουσα απολύτως τίποτα. Τα Brystonάκια μας, δεν δείχνουν να χαμπαριάζουν απο καλώδια, ούτως ή άλλως. Μη παραβλέπεις το γεγονός ότι η ίδια η Bryston έχει ενσωματωμένα dc blocking φίλτρα, κάτι που άλλοι πληρώνουν για να προμηθευτούν extra εξοπλισμό. Μπορεί το dc blocking φίλτρο να μη λέει πολλά στη περίπτωση που συζητάμε, αλλά λέει πολλά σχετικά με τη ποιότητα κατασκευής των μηχανημάτων μας και τη μελέτη που έχει γίνει κατά τη σχεδίασή τους.
Απο'κει και πέρα, όπως επίσης έχω ξαναπεί, αυτά που νόμιζα ότι άκουγα απο την αλλαγή καλωδίων ( και δη, ρεύματος ) σαν αποτέλεσμα τα άκουσα με μια ελαφριά αλλαγή της θέσης των ηχείων. Δηλαδή, ακόμα και αν άκουσα κάτι, οι διαφορές αυτές ήταν ισάξιες με μια μικρορύθμιση στη θέση των ηχείων μου.
Δεν είναι ότι έχω πέσει σε κάποια παγίδα λοιπόν. Είναι ότι έχω βγει απο τη παγίδα.
Μωρέ εσύ καλά τα λες, αλλά...
Άτιμο πράγμα η λούπα της γείωσης.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.296
Reaction score
13.219
Furutech δεν έχω δοκιμάσει, αλλά έχω δοκιμάσει του @christos77. Στην αρχή νόμιζα ότι άκουγα κάτι, αλλά όταν το δοκίμασα υποψιασμένος περί placebo effect και του έκανα τη "ζωή" δύσκολη, δεν άκουσα απολύτως τίποτα.
Μα Νικο τα σουπερ ντουπερ και ουαου 😊 που ειναι τα θκαμ ;)δεν πρεπει να ακους απολυτως τιποτα την Μουσικη μονο ουτε τσακ ουτε τσικ;)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
...στο παλιό nuc μου, με τροφοδοτικό που είχε σούκο, άκουγα θορύβους απο παρεμβολές. Όταν άλλαξα τροφοδοτικό και έβαλα ένα απο νεότερης γενιάς nuc ( παρόμοιο μηχάνημα, άρα ίδιες απαιτήσεις ως προς τη γείωση, δηλαδή καμία απαίτηση ), δεν ακουγόταν κιχ.
μήπως θες να πεις πως έβαλες από παλαιότερης γενιάς;;;
 


Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
μήπως θες να πεις πως έβαλες από παλαιότερης γενιάς;;;
Όχι, απο νεότερης γενιάς. Συγκεκριμένα στο 4ης γενιάς έβαλα τροφοδοτικό απο 5ης. Η βασική τους διαφορά ήταν ότι του 4ης είχε τροφοδοτικό με αποσπώμενο τριπολικό καλώδιο ( με σούκο ), ενώ το 5ης γενιάς ήταν το γνωστό σκ@τουλάκι με τους πόλους ενσωματωμένους ( διπολικό ). Και τα δύο έβγαζαν την ίδια τάση και τα ίδια αμπέρ.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.313
Reaction score
27.324
Πάντως δύο φίλοι που περάσανε κορονοιό είχαν προβλήματα με την ακοή τους. Ο ένας παρουσίασε κάτι εμβοές λέει και ο άλλος που ελέγχθηκε, ψιλοκουφάθηκε. Διάβασαν μου λένε ότι πολλοί ανέφεραν τέτοια προβλήματα. 😀 😀
Αυτό είναι το λιγότερο. Αφήνει πολλά κατάλοιπα ο κοβίδιος. Δεν τα έχουμε δει όλα ακόμα.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Να καταθέσω κι εγώ τη γνώμη μου.
Καταρχάς, επειδή μπορούσα, πέρασα 3 γραμμές, μια για τα switching τροφοδοτικά (chromecast, harmony κοκ) και τον προβολέα (επίσης switching) και από μια για AVR και τελικό και ένα ενεργό τμήμα των Triton One :) στην καθε μια. Από άποψης θορύβου με στάθμη στους ενισχυτές για >108dB RMS προγράμματος δεν ακούγεται κιχ!

Στη συνέχεια με συγχωρήσετε για το περιγραφικό, δε θυμάμαι τους τύπους απέξω. Η συζήτηση πάντως δεν αφορά σε ηλεκτροτεχνία, αφορά σε μετάδοση σήματος, εν προκειμένω παρασιτικού.

Ξεκινώντας από τα βασικά, κάθε σήμα αποσβαίνεται με την απόσταση που διανύει στο φέρον μέσο. Όπως το Ethernet σβήνει μέσα στο UTP μετά από Χm (250m) σε βαθμό να μην μπορεί να περάσει σήμα, έτσι ο θόρυβος αλλά και το σήμα χάνονται (η ενέργεια του κύμματος μετατρέπεται σε θερμότητα) σε συνάρτηση με το μήκος του καλωδίου ρεύματος. Έχοντας λοιπόν αποκλειστική γραμμή ήδη αποσβαίνουμε τον θόρυβο`με την μετατροπή του σε θερμότητα. Έπειτα, το πάχος και τα μηχανικά χαρακτηριστικά ενός καλωδίου επηρεάζουν το πώς και πόσο αποτελεσματικά μεταδίδεται ένα σήμα και το πόσο αργά ή γρήγορα αποσβαίνεται. Εδώ μου λείπουν οι τύποι. Επιφυλάσσομαι.

Όσον αφορά στα θωρακισμένα καλώδια. Αυτά συνήθως εμφανίζουν έντονα χωρητική συμπεριφορά και απαιτούν ιδιαίτερη μεταχείριση (γείωση της θωράκισης στα δύο άκρα) με πολύ συγκεκριμένες μηχανικές και ηλεκτρολογικές προδιαγραφές για να μην εισάγουν μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι προσπαθούν να αποτρέψουν. Όπως στα δίκτυα αποφεύγουμε τα FTP σε εφαρμογές όπου δεν έχουμε end-to-end γείωση, δηλαδή από patch panel σε patch panel/switch έτσι και για η μέση εγκατάσταση θα απέφευγα οτιδήποτε θωρακισμένο.

Το μόνο που θα πρόσεχα κατά την εγκατάσταση είναι να μην οδεύονται στο ίδιο σωλήνα (conflex/condur) τα καλώδια αυτά με παροχές για ψηφιακά τροφοδοτικά και μεγάλα μοτερ (κλιματιστικά, ψυγεία, καταψύκτες, ηλεκτρικά εργαλεία κλπ.

Υ.Γ.: Βάζω χθές το λάπτοπ να ακούσω μουσική και ακούω κάτι κομμάτια με πιάνο. Ακούω κάθε δευτερόλεπτο ένα πολύ απαλό, συνεχές τσίκ τσίκ απο τα τουίτερ παρόλο που τα έχω χωρισμένα τα καλώδια ρεύματος και ιντερκονέκτ όλων των μηχανημάτων. Βγάζω το καλώδιο και μένοντας με την μπαταρία σταματάει. Κουνάω το καλώδιο τροφοδοσίας του λάπτοπ 3-4 εκατοστά σταματάει. 😀
Τα Macbook έχουν αγείωτο τροφοδοτικό το οποίο δημιουργεί πολλά θέματα. Δεν έχω προσέξει κάτι στον ήχο, το πλαίσιο όμως μαζεύει φορτίο το οποίο γειώνεται πολύ δυσάρεστα μέσα από τους καρπούς με ένα πολύ αισθητό τρέμουλο. Oh well...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.144
Reaction score
20.708
Όπως το Ethernet σβήνει μέσα στο UTP μετά από Χm (250m) σε βαθμό να μην μπορεί να περάσει σήμα, έτσι ο θόρυβος αλλά και το σήμα χάνονται (η ενέργεια του κύμματος μετατρέπεται σε θερμότητα) σε συνάρτηση με το μήκος του καλωδίου ρεύματος. Έχοντας λοιπόν αποκλειστική γραμμή ήδη αποσβαίνουμε τον θόρυβο`με την μετατροπή του σε θερμότητα.
Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά, το δομημένο καλώδιο που τοποθετήθηκε κατά την κατασκευή της οικοδομής είναι το κακό καλώδιο, που αφήνει να περάσει ο θόρυβος, ενώ το εξτρά καλώδιο που μπήκε εκ των υστέρων αφήνει να περάσουν το ρεύμα, αλλά κόβει το θόρυβο; Είναι εξτρά μακρύ για να μην περάσει ο θόρυβος; Που δεν είναι. Στα ίδια μέτρα είναι. Κόβει το θόρυβο με άλλον τρόπο; Ποιον;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
Είναι εξτρά μακρύ για να μην περάσει ο θόρυβος; Που δεν είναι. Στα ίδια μέτρα είναι.
Η απόσταση από τις άλλες συσκευές που μπορεί να προκαλούν θόρυβο, είναι κάπως μεγαλύτερη....
Αν κάνει διαφορά, δεν ξέρω...

1681893369818.png
 

Μηνύματα
12.767
Reaction score
14.876
Γι'αυτό ακούς τα τσικ τσικ. Όπως έχω ξαναπεί,στο παλιό nuc μου, με τροφοδοτικό που είχε σούκο, άκουγα θορύβους απο παρεμβολές. Όταν άλλαξα τροφοδοτικό και έβαλα ένα απο νεότερης γενιάς nuc ( παρόμοιο μηχάνημα, άρα ίδιες απαιτήσεις ως προς τη γείωση, δηλαδή καμία απαίτηση ), δεν ακουγόταν κιχ.
Furutech δεν έχω δοκιμάσει, αλλά έχω δοκιμάσει του @christos77. Στην αρχή νόμιζα ότι άκουγα κάτι, αλλά όταν το δοκίμασα υποψιασμένος περί placebo effect και του έκανα τη "ζωή" δύσκολη, δεν άκουσα απολύτως τίποτα. Τα Brystonάκια μας, δεν δείχνουν να χαμπαριάζουν απο καλώδια, ούτως ή άλλως. Μη παραβλέπεις το γεγονός ότι η ίδια η Bryston έχει ενσωματωμένα dc blocking φίλτρα, κάτι που άλλοι πληρώνουν για να προμηθευτούν extra εξοπλισμό. Μπορεί το dc blocking φίλτρο να μη λέει πολλά στη περίπτωση που συζητάμε, αλλά λέει πολλά σχετικά με τη ποιότητα κατασκευής των μηχανημάτων μας και τη μελέτη που έχει γίνει κατά τη σχεδίασή τους.
Απο'κει και πέρα, όπως επίσης έχω ξαναπεί, αυτά που νόμιζα ότι άκουγα απο την αλλαγή καλωδίων ( και δη, ρεύματος ) σαν αποτέλεσμα τα άκουσα με μια ελαφριά αλλαγή της θέσης των ηχείων. Δηλαδή, ακόμα και αν άκουσα κάτι, οι διαφορές αυτές ήταν ισάξιες με μια μικρορύθμιση στη θέση των ηχείων μου.
Δεν είναι ότι έχω πέσει σε κάποια παγίδα λοιπόν. Είναι ότι έχω βγει απο τη παγίδα.

Άτιμο πράγμα η λούπα της γείωσης.
Δεν είναι θέμα γείωσης ούτε λούπ. Θα μου το έκανε συνέχεια άσε που δεν έχω λούπς και τα έχω και όλα σε ένα "πολύμπριζο" star ground με ίσες μάλιστα αποστάσεις καλώδίων μεταξύ όλων των φάσεων αλλά και της γείωσης (εντός του "πολυμπριζου"). Και με γραμμή απο τον πίνακα κατευθείαν στο πολύμπριζο.

Επίσης δεν νομίζω ότι το Macbook δεν έχει γείωση όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

Τόσα χρόνια ...πρώτη φορά μου το έκανε προχθές και πάλι μόλις κούνησα λίγο το καλώδιο τροφοδοσίας του λάπτοπ σταμάτησε.
Μάλλον ήταν θέμα με κάποια παραμβολή μεταξύ καλωδίων ρεύματος. Απλώς ήθελα να δείξω πόσο "ευαίσθητα" μπορεί να είναι τα πράγματα με τις κάθε είδους παρεμβολές που μπορεί να προκύψουν.
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Δεν είναι θέμα γείωσης ούτε λούπ. Θα μου το έκανε συνέχεια άσε που δεν έχω λούπς και τα έχω και όλα σε ένα "πολύμπριζο" star ground με ίσες μάλιστα αποστάσεις καλώδίων μεταξύ όλων των φάσεων αλλά και της γείωσης (εντός του "πολυμπριζου"). Και με γραμμή απο τον πίνακα κατευθείαν στο πολύμπριζο.

Επίσης δεν νομίζω ότι το Macbook δεν έχει γείωση όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

Τόσα χρόνια ...πρώτη φορά μου το έκανε προχθές και πάλι μόλις κούνησα λίγο το καλώδιο τροφοδοσίας του λάπτοπ σταμάτησε.
Μάλλον ήταν θέμα με κάποια παραμβολή μεταξύ καλωδίων ρεύματος. Απλώς ήθελα να δείξω πόσο "ευαίσθητα" μπορεί να είναι τα πράγματα με τις κάθε είδους παρεμβολές που μπορεί να προκύψουν.
Στο δικό μου σύστημα, χρησιμοποιώ ένα απλό legrand πολύπριζο, με τηλεόραση, υπολογιστή ( το mini pc ), το minidsp, τους τελικούς ( με απλά μαύρα καλώδια ) καθώς και ρούτερ και powerline, σε μια γραμμή που έρχεται απευθείας απο τον πίνακα και είναι μόνο για αυτά τα μηχανήματα. Δεν καταλαβαίνουν Χριστό. Με εξαίρεση το ελαφρύ φύσημα λόγω υψηλού κέρδους του minidsp, δεν ακούγεται τίποτα, όπως δεν ακουγόταν απολύτως τίποτα όταν οδηγούσα τον ένα τελικό μέσω xlr απο το smsl m500 dac. Έχω προσπαθήσει να κάνω ένα υποτυπώδες cable management, αλλά μάταια, γίνεται ένας χαμός εκεί πίσω.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
Έχω προσπαθήσει να κάνω ένα υποτυπώδες cable management, αλλά μάταια, γίνεται ένας χαμός εκεί πίσω.
σιγά το χαμό με 7 συσκευές σ' ένα πολύπριζο!!!!

όταν τα πολύπριζα γίνουν πάνω από 4-5 το συζητάμε!!
 

Μηνύματα
27.444
Reaction score
25.584
Έχω προσπαθήσει να κάνω ένα υποτυπώδες cable management, αλλά μάταια, γίνεται ένας χαμός εκεί πίσω.
Μην ασχολείσαι , δεν αξίζει τον κόπο . Ακόμα και αν τα φιάξεις μετά από καιρό πάλι χάλια θα γίνουν.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις , είναι να διασταυρώνονται τα interconnects με τα Power cables σε γωνία 90 μοιρών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.747
Μηνύματα
2.874.665
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top