Καλώδιο ρεύματος από πίνακα μέχρι πρίζα.

Μηνύματα
12.767
Reaction score
14.876
Έχω προσπαθήσει να κάνω ένα υποτυπώδες cable management, αλλά μάταια, γίνεται ένας χαμός εκεί πίσω.
Εγω τα έχω ξεχωριστά και "τακτοποιημένα" σε δυο ομάδες ιντεκορνέκτ - ρεύματος αλλά και αυτό δεν είναι καλό καθώς ακόμη και μεταξύ τους τα του ρεύματος μπορεί να προκαλέσουν πρόβλήματα. Το καλύτερο είναι ατακτοποίητα αλλά έξυπνα "ατακτοποίητα" (διασταυρούμενα) αλλά δεν μπορώ να τα βλέπω ατακτοποίητα. Μου την δίνει χα χα. Επίσης τα έχω όλα έτσι ώστε να μην φαίνεται τίποτε απο καλώδια, εκτός των ηχείων. Πάλι όμως δεν τα θέλω να ξέρω ότι είναι ατακτοποίητα. Έχω ενός βαθμού μια υγιή κατάσταση OCD. 😀
 

Μηνύματα
27.444
Reaction score
25.584
σιγά το χαμό με 7 συσκευές σ' ένα πολύπριζο!!!!

όταν τα πολύπριζα γίνουν πάνω από 4-5 το συζητάμε!!
Ετσι. Και εγώ με 4 -5 είμαι . Δεν γίνεται αλλιώς , και δεν έχω και κανένα θόρυβο.
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Εγω τα έχω ξεχωριστά και "τακτοποιημένα" σε δυο ομάδες ιντεκορνέκτ - ρεύματος αλλά και αυτό δεν είναι καλό καθώς ακόμη και μεταξύ τους τα του ρεύματος μπορεί να προκαλέσουν πρόβλήματα. Το καλύτερο είναι ατακτοποίητα αλλά έξυπνα "ατακτοποίητα" (διασταυρούμενα) αλλά δεν μπορώ να τα βλέπω ατακτοποίητα. Μου την δίνει χα χα. Επίσης τα έχω όλα έτσι ώστε να μην φαίνεται τίποτε απο καλώδια, εκτός των ηχείων. Πάλι όμως δεν τα θέλω να ξέρω ότι είναι ατακτοποίητα. Έχω ενός βαθμού μια υγιή κατάσταση OCD. 😀
Εγώ τα σταύρωσα μια φορά όταν τα έβαλα επάνω ( τα σταύρωσα για να μη γίνει κανένα μπαμ, ξέρεις ), είπα και μια προσευχή και απο τότε τα άφησα στην ησυχία τους.
 

Μηνύματα
12.767
Reaction score
14.876
Εγώ τα σταύρωσα μια φορά όταν τα έβαλα επάνω ( τα σταύρωσα για να μη γίνει κανένα μπαμ, ξέρεις ), είπα και μια προσευχή και απο τότε τα άφησα στην ησυχία τους.
Εγώ επειδή έκανα δικό μου χειροποίητο ράκ, σκέφτηκα όταν το έκανα ας κάνω τρύπες με ποτηράκι σε όλα τα ράφια αριστερά (για ιντερκονεκτ) και δεξιά (για ρεύματος) να "κατεβαίνουν" όλα έτσι κάπως όμορφα. Πάλι όμως όταν φτάνουν στο πολύμρπιζο τα ρεύματος ένα; ψιλοχαμός γίνεται, δεν το αποφεύγεις. Απλώς και αυτά τα έχω σε ένα ντουλάπι κρυμμένα και δεν φαίνονται.
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Εγώ επειδή έκανα δικό μου χειροποίητο ράκ, σκέφτηκα όταν το έκανα ας κάνω τρύπες με ποτηράκι σε όλα τα ράφια αριστερά (για ιντερκονεκτ) και δεξιά (για ρεύματος) να "κατεβαίνουν" όλα έτσι κάπως όμορφα. Πάλι όμως όταν φτάνουν στο πολύμρπιζο τα ρεύματος ένα; ψιλοχαμός γίνεται, δεν το αποφεύγεις. Απλώς και αυτά τα έχω σε ένα ντουλάπι κρυμμένα και δεν φαίνονται.
Εμένα ο Μελίδης μου έβαλε πίσω απο κάθε ράφι απο ένα καβλιτζέκι με τρύπες για να δένω εκεί τα καλώδια με ταϊράπ. @@. Τα χρησιμοποίησα στην αρχή, αλλά βάλε βγάλε τα μηχανήματα, έπρεπε κάθε φορά να κόβω τα ταϊράπ, οπότε στο τέλος τα παράτησα χύμα.
 

Μηνύματα
27.444
Reaction score
25.584
@thva Να σε δω τι θα κάνεις , άμα γίνει κανά ΣΜΠΑΤ και κάνεις μετά troubleshooting, πόσο θα βρίζεις για το ντουλάπι .
 

Μηνύματα
12.767
Reaction score
14.876
Εμένα ο Μελίδης μου έβαλε πίσω απο κάθε ράφι απο ένα καβλιτζέκι με τρύπες για να δένω εκεί τα καλώδια με ταϊράπ. @@. Τα χρησιμοποίησα στην αρχή, αλλά βάλε βγάλε τα μηχανήματα, έπρεπε κάθε φορά να κόβω τα ταϊράπ, οπότε στο τέλος τα παράτησα χύμα.
Έχω και τέτοιο αλλά πιο καλό. Έχει κάτι ειδικά αλλά και με λίγο έμπνευση μπορείς να βρείς κάποια πράγματα (που είναι για άλλες χρήσεις) να χρησιμοποιήσεις (με μια μικρή μετατρροπή) και βιδώνοντας τα εσυ στο ξύλινο ράκ, να "αναγκάσεις" όλα τα καλώδια να κατεβαίνουν ή να απέχουν μεταξύ τους λίγα εκατοστά (σε ίσες αποστάσεις ή διαφορετικές).
 


Μηνύματα
12.767
Reaction score
14.876
@thva Να σε δω τι θα κάνεις , άμα γίνει κανά ΣΜΠΑΤ και κάνεις μετά troubleshooting, πόσο θα βρίζεις για το ντουλάπι .
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι σε ένα σχετικά μικρό ντουλάπι που έχει ένα γυάλινο πορτάκι που οποιαδήποτε στιγμή θές το ανοίγεις και είναι όλα εύκολα προσβάσιμα. Δεν τα έχω όπως όλοι και ίσως φαντάζεσαι σε κάποιο ντουλάπι που είναι εντός του χώρου ακρόασης και σε κάποιο τοίχο ανάμεσα απο τα ηχεία. Είναι όλα δικές μου ειδικές κατασκευές και σε διάταξη είναι απλώς δίπλα και πλάτη με πλάτη με το ράκ που τροφοδοτούν. Και το ντουλαπάκι δεν έχει πλάτη. Μέσα σε αυτό έχω επίσης το phono που είναι σε δύο κομμάτια και πάνω του και ένα δεύτερο πικάπ. Το ίδιο δε το κυρίως ρακ είναι πανταχόθεν ελεύθερο και προσβάσιμο εκτός απο μια πλαινή πλευρά που πατάει στον τοίχο.
Hi end-άδες..
Αυτά είναι θέματα αισθητικής και έξυπνης εκμετάλλευσης διάταξης χώρου, δεν είναι Χαι Φάι. 😀
 

Μηνύματα
1.747
Reaction score
2.505
Δεν σας αρέσει να βλέπετε τις συσκευές σας που έχετε (χρυσο)πληρώσει; απορώ.

Από την αλλά δεν είναι πιο ωραίο/βολικό να έχετε τα έχετε τα πάντα εντός του γνωστού τριγώνου και όχι εκτός; Ή το κάνετε και για άλλους λόγους;
 






Μηνύματα
276
Reaction score
339
Δεν σας αρέσει να βλέπετε τις συσκευές σας που έχετε (χρυσο)πληρώσει; απορώ.

Από την αλλά δεν είναι πιο ωραίο/βολικό να έχετε τα έχετε τα πάντα εντός του γνωστού τριγώνου και όχι εκτός; Ή το κάνετε και για άλλους λόγους;
μπορει να ειναι ασχημες οι συσκευες.. xD
 

Μηνύματα
1.747
Reaction score
2.505
Αν έχεις γλομπάτους monoblock όμως κάτω αριστερά και δεξιά από το έπιπλο με χοντρά χρωματιστά καβλώδια δεν είναι ωραίο να τα βλεπεις; :biggrin:
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.746
Μηνύματα
2.874.655
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top