Κατασκευή τελικού ενισχυτή PASS ALEPH 5 - Class A 2X60 W

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Στο σχέδιο του pass έχει μετά τον διακόπτη ένα θερμίστορ cl 60 .
Με αυτό δεν ρίχνει την ασφάλεια.
Η έναυση χωρίς αυτό ρίχνει την ασφάλεια λόγω μετασχηματιστή και όχι του φίλτρου.
Αυτό χρειάζεται.
Ο φανός συνήθως έχει.
Σε ευχαριστω. Σε ποιο σχεδιο το εχει αυτο γιατι δεν το βρισκω;
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Σε ευχαριστω. Σε ποιο σχεδιο το εχει αυτο γιατι δεν το βρισκω;
Βρηκα 2 σχεδια και το εχει σε διαφορετικα σημεια , το ενα οπως ειπες και το αλλο στην γειωση μετα το τροφοδοτικο
ps_schem.jpg
Aleph 5 service Manual Schematic.PNG
 




Μηνύματα
265
Reaction score
179
Εδώ , στην τελευταία κατασκευή μου αλεφ 5 στο έχω ζωγραφίσει.
Σε ευχαριστω. Θα προχωρησω λοιπον ετσι , και αν εξακολουθει το προβλημα , θα φτιαξω και το soft starter του Ελεκτορ. Αν και αν ειναι ολα σωστα , λογικα θα παιζει ετσι. Για πες μου τωρα το πιο βασικό. Πως παιζει;;; Αξιζει ο κοπος και τα εξοδα;
 

Μηνύματα
960
Reaction score
1.142
Έχω φτιάξει 7 αλεφ 5 και τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχει καταφέρει να με συγκινήσει περισσότερο άλλος τελικός.
Ηχητικά είναι ότι πιο αναλυτικό και "λαμπατο" ταυτόχρονα.
Τρισδιάστατη απεικόνιση και αβυσαλεα μπασα.
Αν έχεις ματσαρει τα εξόδου θα έχει πολύ μικρό dc offset.
Αξίζει η προσπάθεια απόλυτα.
Παρά την ηλικία της σχεδίασης ακούγεται τόσο σημερινό...
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Έχω φτιάξει 7 αλεφ 5 και τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχει καταφέρει να με συγκινήσει περισσότερο άλλος τελικός.
Ηχητικά είναι ότι πιο αναλυτικό και "λαμπατο" ταυτόχρονα.
Τρισδιάστατη απεικόνιση και αβυσαλεα μπασα.
Αν έχεις ματσαρει τα εξόδου θα έχει πολύ μικρό dc offset.
Αξίζει η προσπάθεια απόλυτα.
Παρά την ηλικία της σχεδίασης ακούγεται τόσο σημερινό...
Μου εδωσες κουραγιο.... :) Ποια εξοδου χρησιμοποιησες; Υπαρχουν σχεδια με IRF 244 και με IRF 240 ( εγω εβαλα τα 240) Επισης φτιαχνω και τον προενισχυτη που θα χρησιμοποιησω ( PRT-08A )Λαμπατο , μιας και εχω περισσοτερη εμπειρια στις λαμπατες κατασκευες , αλλα και μου αρεσειο ηχος περισσοτερο. Σκευτομουν και τον προ της PASS LABS . Θα δουμε στο μελλον , προς το παρον θα παω με τον λαμπατο και βλεπουμε . Τι λες;
 

Μηνύματα
960
Reaction score
1.142
Φυσικά τα irfp 240.
Όλοι αυτά χρησιμοποιούν.
Τον έχω ακούσει και με λαμπατο προ.
Αναδεικνύει ότι βάλεις μπροστά.
Θα παίξει τόσο... όσο... καλό.
Με ευαίσθητα ηχεία παίζει και με το buffer b1 του pass.
Ψάξτε το. Εύκολη κατασκευή και διάφανη ηχητική υπογραφή.
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Καλημερα . 2 ερωτησεις . Θερμιστορ CL 60 δεν βρισκω . αυτο ειναι 10Ω 5Α . Βρισκω αναλογο 10Ω 7.5Α , λογικά δεν εχω θεμα; Επισης τσ καλωδια που χρησιμοποιω απο την εξοδο της πλακετα; του τελικου προς τα RCA στο σασί ειναι μπλενταζ θωρακισμενο μικροφωνου. Καπου διαβασα , δεν θυμαμαι που , οτι καλυτερα ειναι να χρησιμοποειουμε για αυτο τον λογο μονα καλωδια . Αν ναι τι καλωδια θα προτεινατε; Διατομη , τυπο κτλ Σαφως και κατασκευαστικά βολευει το μονο καλωδιο περισσοτερο απο το μπλενταζ . Ευχαριστω
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Καπου διαβασα , δεν θυμαμαι που , οτι καλυτερα ειναι να χρησιμοποειουμε για αυτο τον λογο μονα καλωδια . Αν ναι τι καλωδια θα προτεινατε; Διατομη , τυπο κτλ
Εξαρτάται από το μήκος. Αν πρόκειται για μήκος 5-10 εκατοστά, βάλε στριμμένο ζεύγος από λεπτά μονόκλωνα. Αν το μήκος είναι μακρότερο, βάλε λεπτό ομοαξονικό (θωρακισμένο), ας πούμε RG174 ή RG175.
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Εξαρτάται από το μήκος. Αν πρόκειται για μήκος 5-10 εκατοστά, βάλε στριμμένο ζεύγος από λεπτά μονόκλωνα. Αν το μήκος είναι μακρότερο, βάλε λεπτό ομοαξονικό (θωρακισμένο), ας πούμε RG174 ή RG175.
10 εκ περιπου ειναι. εχω μονοκλωνα απο τηλεφωνικη γραμμη , 0,30 νομιζω ειναι , χαλκος φυσικα . Κανουν;-
20240508_151300.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.479
Γιατί μονόκλωνα και όχι πολύκλωνα; Για κεραίες ψάχνεις; Βάλε με θωράκιση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...δεν είναι και τόσο μικρό το μήκος που να σε παιδέψει.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Παρ' όλ' αυτά, αυτά τα μονόκλωνα νομίζω ότι κάνουν μια χαρά. Πού έχω δει συνεστραμμένα ζεύγη από καλώδιο δικτύου, σε ενισχυτή Tsakirides ή Audio technologies, ή σε κάτι άλλο, δεν θυμάμαι. Αν κάποιος έχει όρεξη να ψάξει...
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Θωρακισμένο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Δεν έχω δει σοβαρό μηχάνημα με μονόκλωνα καλώδια στο line. Ποτέ.
Τουλάχιστον από μεγάλους κατασκευαστές.
Ο Pass τι λέει ?
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.507
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top