Κατασκευή τελικού ενισχυτή PASS ALEPH 5 - Class A 2X60 W

Μηνύματα
264
Reaction score
179
Kαλησπέρα σε όλους τους φιλους
Ξεκινάω ένα πολύ φιλόδοξο project που πριν από δεκαετίες υπήρξε νεανικό μου όνειρο ...
Είμαι φανατικός φίλος των λυχνιών , αλλά μετα απο δεκαδες ενισχυτές που πέρασαν από τα χέρια μου , εδω και 2-3 χρόνια εφτιαξα τον απόλυτο λαμπατο ενισχυτή ( για τις αναγκες μου) και μαλιστα εφτιαξα 2 ιδιους ..... Οπότε το θεμα λυχνία εχει μαλλον κλεισει και πάω παρακάτω
Ton Pass Aleph5 , τον ακουσα σχεδον 25 χρονια πριν , καπου στο Μαρουσι . Στο πρωτο ακουσμα του , με χτυπησε στην καρδιά , και καρφωθηκε στο μυαλό μου. Ηταν οτι καλυτερο ειχα και εχω ακουσει εως τωρα. Ισως να ηταν οι συνθήκες , τα συνοδευτικα, ο χωρος... δεν ξερω , μπορεί... Μια φορα ειχε γινει για μενα ενα ονειρο , μιας και η αποκτηση του τοτε ηταν μαλλον αδυνατη
Παμε στο τωρα
Ξεκιναω , με βασικες γνωσεις , αλλα προσπαθω καθημερινα να μαθω οσα περισσοτερα μπορω. Πολυ διαβασμα , συζητησεις και πρακτική
Ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που θα με βοηθησουν , οπου κολλησω , αλλα και θα πουν την γνωμη τους για να βελτιωσω κατι στην κατασκευή μου ή να προλαβω ενα λαθος που θα μου στοιχισει. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για αυτο ...

Εχω φτιαξει σχεδον το σασί , εχω παρει ολα σχεδον τα υλικα και από αυριο ξεκινάω .
Θα ξεκινησω με το τροφοδοτικο. Θα σας βαλω παρακατω το σχεδιο να μου πειτε την γνωμη σας
Επισης τραβαω και βιντεο με την κατασκευη , οποτε θα μπορειτε να βλεπετε πιο λεπτομερως την πορεία της
Τα λεμε στο επομενο ποστ
aleph-5.schema0.jpg
 


Μηνύματα
264
Reaction score
179
Εδω ειναι το σχεδιο του τροφοδοτικού . Αντι για τις 2 αντιστασεις 220 ΚΩ στο τελος , λεω να βαλω παραλληλα σε ολους τους ηλεκτρολιτικους απο μια 18Κ . Επισης αντι για γεφυρα ανορθωσης , λεω να βαλω διοδους schottkyTo σχεδιο αφορα ενα καναλι
20240216_065150.jpg

Εδω ειναι και το τροφοδοτικό μου. Το περιμενω αυριο
Screenshot_35.jpg
 


Μηνύματα
264
Reaction score
179
Εγώ γέφυρα θα έβαζα, και θα άφηνα τις 220κ στο τέλος.
Ωστόσο, θα πετούσα τις R3-8, δεν βλέπω κανένα νόημα εκεί.
Για την μειωση του ripple δεν θα ειναι χρησιμες; Να βαλω πυκνωτακια στις διοδους καλυτερα;
 


Μηνύματα
264
Reaction score
179
Εγώ γέφυρα θα έβαζα, και θα άφηνα τις 220κ στο τέλος.
Ωστόσο, θα πετούσα τις R3-8, δεν βλέπω κανένα νόημα εκεί.
Εδω ειναι η πλακετα που προτεινεται . Βαση αυτης θελω να παω , με την διαφορα οτι θα βαλω αντιστασεις εκφορτισης , 22000μf πυκνωτες αντι για 10000 και μαλλον γεφυρες οπως λες ( 50Α , < 100v )
Screenshot_7.jpg
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Εδω ειναι η πλακετα που προτεινεται . Βαση αυτης θελω να παω , με την διαφορα οτι θα βαλω αντιστασεις εκφορτισης , 22000μf πυκνωτες αντι για 10000 και μαλλον γεφυρες οπως λες ( 50Α , < 100v ) View attachment 323636
Η πλακέτα όπως δείχνει έχει σχεδιαστεί για διόδους. Τα διοδάκια shottky, αν και μπελαλίδικα, είναι καλύτερα από μια σκέτη γέφυρα.

Είδα πως ο μετασχηματιστής βγάζει 2Χ24 volts. Είσαι σίγουρος πως αυτή είναι η τάση του αρχικού;
Με +-33 volts στα rails δεν θα πάρεις πάνω από 45 watts.
Έχω δει αυτή την σχεδίαση με μετασχηματιστή 2Χ29 ή λίγο λιγότερο.
 

Μηνύματα
264
Reaction score
179
Η πλακέτα όπως δείχνει έχει σχεδιαστεί για διόδους. Τα διοδάκια shottky, αν και μπελαλίδικα, είναι καλύτερα από μια σκέτη γέφυρα.

Είδα πως ο μετασχηματιστής βγάζει 2Χ24 volts. Είσαι σίγουρος πως αυτή είναι η τάση του αρχικού;
Με +-33 volts στα rails δεν θα πάρεις πάνω από 45 watts.
Έχω δει αυτή την σχεδίαση με μετασχηματιστή 2Χ29 ή λίγο λιγότερο.
Nαι , με 34v DC δουλευει ( περιπου 25V AC ) αλλα ειπα να μην τον παω στα ορια , ασε που σε περιπτωση που κατι δεν παει κανα , ο 24αρης Μ/Τ εχει πολλες εφαρμογες και αλλα κυκλοματα να φανει χρησιμος , μιας και ειναι αρκετα ακριβος για να παει χαμενος 40 - 50 W αλλωστε σε ταξη Α ειναι αρκετα για μενα . Ιδωμεν , θα τον μετρησουμε οταν τελειωσει
Η πλακέτα όπως δείχνει έχει σχεδιαστεί για διόδους. Τα διοδάκια shottky, αν και μπελαλίδικα, είναι καλύτερα από μια σκέτη γέφυρα.
Μπορεις να μου κανεις ενα απλο σχεδιο πως συνδεωνται μεταξυ τους οι shottky me ta 3 ποδαρακια; Θα αποχαλκωσω τις πλακετες των φιλτρων οπου ναναι , και αν με χωραει , να βαλω εκει τις γεφυρες
 



Μηνύματα
264
Reaction score
179


Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
Last edited:

Μηνύματα
264
Reaction score
179
Καλημερα . Θα μπορουσατε να μου πειτε τις τιμες των ασφαλειων που φαινονται στο κυκλωμα του τροφοδοτικου; Φαναταζομαι βαση του σχεδιού του STENTOR παραπανω , στην AC πλευρα ειναι 3Α , ή άλλη ; Στο τελος του τροφοδοτικού ; Ευχαριστω πολύ / Εντομεταξυ το εργο προχωραει σιγα σιγα . Εφτιαξα την πλακετα στου τροφοδοτικού με αποχαλκωση και τωρα κολλ'αω τα εξαρτήματα
20240303_133335.jpg
20240303_133217.jpg
 


Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.375
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top