Κατασκευή τελικού ενισχυτή PASS ALEPH 5 - Class A 2X60 W

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Συνεχίζουμε την κατασκευή μας , ενώ παράλληλα έρχονται και τα υπόλοιπα εξαρτήματα που θα χρειαστούμε . Σε αυτό το βιντεο φτιάχνουμε το φίλτρο του τροφοδοτικού , την προστασία των μεγάφωνων κτλ
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.479
Οι πλακέτες των τελικών, που παραγγέλθηκαν, ή από που αγοράστηκαν;
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Οι πλακέτες των τελικών, που παραγγέλθηκαν, ή από που αγοράστηκαν;
Εδω οι πρωτες
και εδω οι αλλες:
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Καλημερα. Επιτελους 3 μερες δουλεια off , και επεσα απο το πρωι με τα μουτρα να συνεχισω την κατασκευη . Εφτιαξα την πλακετα για τα VU meters και φτιαχνω τις γεφυρες με τις διοδους schottky . Eλπιζω σημερα να προλαβω να ασχοληθω και με τις πλακετες του ενισχυτη , και με τις τρυπες στο σασι...
20240316_082856.jpg
20240316_103319.jpg
20240316_103344.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.479
Να κάνω μια ερώτηση, γιατί Smart Kit; Υπάρχουν καλύτερα κυκλώματα στην αγορά, ιδιαίτερα στο Ebay και πιο ποιοτικά. Είδα ότι και για την προστασία χρησιμοποιείς την Smart Kit ενώ ένα uPC1237 θα ήταν καλύτερο.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Να κάνω μια ερώτηση, γιατί Smart Kit; Υπάρχουν καλύτερα κυκλώματα στην αγορά, ιδιαίτερα στο Ebay και πιο ποιοτικά. Είδα ότι και για την προστασία χρησιμοποιείς την Smart Kit ενώ ένα uPC1237 θα ήταν καλύτερο.
Φιλικά,
Γιάννης
Δεν υπαρχει καποιος λογος , απλα οτι προτιμω Ελληνικες εταιριες αν μπορω . Δεν εχω ακουσει και θεματα με τα συγκεκριμενα , οποτε...
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
καλημερα. μου εστειλαν λαθος την αντισταση που εχω κυκλωσει ( 430 Ω αντι 392 Ω ) που ειναι στο σχεδιο. Νατην βαλω ή να περιμενω να παρω την σωστη; Ειναι κρισιμη η τιμή της;; Ευχαριστω
aleph-5.schema0.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.479
Από ότι βλέπω στο σχέδιο, όλα τα υλικά είναι υπολογισμένα με μεγάλη ακρίβεια. Οπότε τα 430 είναι πολύ μακριά από τα 392. Να περιμένεις να βρεις την σωστή. Βέβαια μπορείς να την "φτιάξεις" με συνδυασμό από standard τιμές.
Τις υπόλοιπες τις βρήκες ακριβώς; Που;
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Από ότι βλέπω στο σχέδιο, όλα τα υλικά είναι υπολογισμένα με μεγάλη ακρίβεια. Οπότε τα 430 είναι πολύ μακριά από τα 392. Να περιμένεις να βρεις την σωστή. Βέβαια μπορείς να την "φτιάξεις" με συνδυασμό από standard τιμές.
Τις υπόλοιπες τις βρήκες ακριβώς; Που;
Εκτός απο μια , που την εφτιαξα , τις αλλες τις βρηκα. Στο Βενιερη . Και 390 ειχε , αλλα μου εβαλε καταλαθος 39 ... Θα παω παλι , μιας και λοιπουν και 2 πυκνωτακια
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.479
Φαντάζομαι μιλάς για 1/4 W και ανοχή 1%. Έχεις βρει και βατικές σε ίδια ανοχή; Ή αγόρασες πολλές και τις μέτρησες;
 

Μηνύματα
17
Reaction score
12
Βλεπω οτι πας συμφωνα με το σχεδιο του κροατη που καποτε εβγαζε και τυπωμενα για τα μηχανηματα του PASS ,εισαι σιγουρος οτι τα τυπωμενα που εχεις εχουν την ιδια σχεδιαση γιατι σχεδον παντα τα τυπωμενα απο το ebay εχουν καποιες διαφορες απο το original σχεδιο
 

Μηνύματα
265
Reaction score
179
Φαντάζομαι μιλάς για 1/4 W και ανοχή 1%. Έχεις βρει και βατικές σε ίδια ανοχή; Ή αγόρασες πολλές και τις μέτρησες;
0.6 watt ειναι ολες. Βατικες εβαλα απλες. Λες να παιζει ρολο; Τις μετρησα παντως και δεν εχουν μεγαλη αποκληση. οι περισσοτερες ειναι πανω στην τιμη τους
Βλεπω οτι πας συμφωνα με το σχεδιο του κροατη που καποτε εβγαζε και τυπωμενα για τα μηχανηματα του PASS ,εισαι σιγουρος οτι τα τυπωμενα που εχεις εχουν την ιδια σχεδιαση γιατι σχεδον παντα τα τυπωμενα απο το ebay εχουν καποιες διαφορες απο το original σχεδιο
τα υλικα αναφερονται και πανω στην πλακετα και αναλογουν ακριβως με το σχηματικο. Οποτε ελπιζω να ειναι οκ. Κοντος ψαλμος , σε λιγο ειναι ετοιμος και θα δουμε
Βλεπω οτι πας συμφωνα με το σχεδιο του κροατη που καποτε εβγαζε και τυπωμενα για τα μηχανηματα του PASS ,εισαι σιγουρος οτι τα τυπωμενα που εχεις εχουν την ιδια σχεδιαση γιατι σχεδον παντα τα τυπωμενα απο το ebay εχουν καποιες διαφορες απο το original σχεδιο
τα υλικα αναφερονται και πανω στην πλακετα και αναλογουν ακριβως με το σχηματικο. Οποτε ελπιζω να ειναι οκ. Κοντος ψαλμος , σε λιγο ειναι ετοιμος και θα δουμε
Δεν υπαρχει καποιος λογος , απλα οτι προτιμω Ελληνικες εταιριες αν μπορω . Δεν εχω ακουσει και θεματα με τα συγκεκριμενα , οποτε...
Βρηκα Ελλαδα την προστασια που προτινεις. Να την παρω λες, ή να δοκιμασω αυτην που ιδι εχω παρει και βλεπουμε...
 

Μηνύματα
17
Reaction score
12
Περιμενω να δω το αποτελεσμα και ειμαι σιγουρος οτι το ακουσμα του θα ειναι εξαιρετικο καθως εχω φτιαξει δυο BA3 και ενα F 5 TURBO
 


Μηνύματα
960
Reaction score
1.142
Είμαι χαρούμενος για το project που φτιάχνεις και συμφωνώ με το εισαγωγικό σου κείμενο.
Για μένα αυτό το ταξίδι άρχισε πριν 20 χρόνια και ακόμα σήμερα ο aleph 5 είναι ο κύριος ενισχυτής μου (ιδιοκατασκευη).
Στο τμήμα diy του forum έχω αναρτήσει κατασκευές μου.
Αν θες μπορώ να βοηθήσω σε ότι χρειαστείς .
Καλή δύναμη και είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.
Φιλικά Γιάννης.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Kάποια μέρα θα ήταν απαραίτητη και η σύγκριση με έναν αυθεντικό Aleph 5.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
789
Καλημερα. Επιτελους 3 μερες δουλεια off , και επεσα απο το πρωι με τα μουτρα να συνεχισω την κατασκευη . Εφτιαξα την πλακετα για τα VU meters και φτιαχνω τις γεφυρες με τις διοδους schottky . Eλπιζω σημερα να προλαβω να ασχοληθω και με τις πλακετες του ενισχυτη , και με τις τρυπες στο σασι... View attachment 325433 View attachment 325434 View attachment 325435
Εχουν μεταλλικη πλάτη οι διπλοδιοδοι shottky? Αν ναι, πρεπει να φροντίσεις για μονωσεις με μικες/σιλικονες καθοτι εχεις πολυ κοντα τις ψυκτρες.
 

Μηνύματα
960
Reaction score
1.142
Kάποια μέρα θα ήταν απαραίτητη και η σύγκριση με έναν αυθεντικό Aleph 5.
Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον όπως επίσης η σύγκριση με έναν σημερινό τελικό.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.496
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top