Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.957
Reaction score
55.105
Ο Σταύρος Λαγκαδιανός έχει εξελιχθεί σε σπουδαίο πληκτρολογητή με όσες υπαινικτικές ανακαλύψεις φέρνει στο προσκήνιο... Αποθέωση από την πρωτη κιόλας καταχώρηση στην ενότητα των FAQ :
So what surround standards does this support? ATOMS? DSDTS? MQANON?
-None of them...

Η ανάγκη για περιφερική ηχητική πληροφορία έχει γίνει σαν την παροιμιώδη αράχνη στο δωμάτιο... Δεν υπάρχει πρόβλημα όσο τη βλέπουμε να τριγυρνά αλλά όταν παύουμε να τη βλέπουμε - ή να την ακούμε για να ήταν κυριολεκτικός ο παραλληλισμός με την παρούσα περίπτωση.
 


Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Wait a sec. Never obsolete? You mean I don’t have to get a whole new AVR every other year to keep up with the latest thing? You mean I don’t need to find a place for 7 new speakers every time the standards change?
Absolutely correct.
Ναι. Κι εμείς αυτό κάνουμε. Κάθε φορά που αλλάζει standard, αλλάζουμε και ηχεία και τις θέσεις τους! :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά upmixer δωρεάν προγράμματα (και plugin στο Foobar) υπάρχουν εδώ και 15 χρόνια ή και περισσότερα στους υπολογιστές.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.493
Reaction score
50.809

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.294
30 χρόνια σταθερή αξία, ιδανικό για δώρο Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, από τα παμπλικ.

Πάρτε κι εσείς δώρο ένα δίσκο βινυλίου στους φίλους σας, και δωροκάρτα για πικάπ από τα παμπλικ.

1000009991.png


 

Μηνύματα
239
Reaction score
408
30 χρόνια σταθερή αξία, ιδανικό για δώρο Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, από τα παμπλικ.

Πάρτε κι εσείς δώρο ένα δίσκο βινυλίου στους φίλους σας, και δωροκάρτα για πικάπ από τα παμπλικ.

View attachment 317139

Η καλύτερη επιλογή για /pikap-and-axesouar/
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.957
Reaction score
55.105

🎄
Ας ξεκαθαριστεί εδώ κάτι που δεν θα χαλούσε και τόσο άμα αυτός ο σύνδεσμος είχε αναρτηθεί σε άλλο νήμα...

Παρακολουθούμε λ.χ. εδώ και αρκετά χρόνια την εξέλιξη διάφορων εφαρμογών smartphones σε σύζευξη με τη διαρκώς επεκτεινόμενη χρήση γνωστών κοινωνικών δικτύων διαπιστώνοντας ότι ελέω marketing συστήνονται με κάθε βήμα στα πλήθη των χρηστών ανάγκες που κανονικά θα μπορούσαν και να μην έχουν. Αυτά δεν γίνονται κυρίως για την ανάδειξη των κοινωνικών επαφών αλλά γι αποδοτικές πηγές πλούτου σε (θεμιτό) πλαίσιο επιχειρηματικότητας και ανταγωνισμού.

Παρατηρούμε κατόπιν νεκρανάσταση με το χαρακτήρα μόδας των βινυλιακών μέσων στη συνείδηση του κοινού και κεντρικό άξονα την προώθηση βινυλιοσυστημάτων - gadget σε συνδυασμό με υπερτιμολογημένους βινυλιακούς δίσκους. Όπως και με το προηγούμενο φαινόμενο κάποιοι ιθύνοντες διαπίστωναν πόσο θ'αναβιβαζόταν όχι η ακρόαση μουσικής με το βινυλιακό μέσο αλλά η δική τους επιχειρηματικότητα.

Θα μπορούσε βεβαίως οποιοσδήποτε να φέρει ανάλογες αντιρρήσεις και ως προς την καθιέρωση των πολυκαναλικών immersive με τη διαφορά να έγκειται στο ότι η συγκεκριμένη εξέλιξη έχει αντίκρυσμα και δεν αποτελεί... παλινδρόμηση.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.493
Reaction score
50.809
- συμφωνώ γενικά , και θά εμπιστευομουν περισσότερο πληροφορίες πάνω στις πωλήσεις μτχ δίσκων
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.473
Reaction score
80.038
- συμφωνώ γενικά , και θά εμπιστευομουν περισσότερο πληροφορίες πάνω στις πωλήσεις μτχ δίσκων
Επειδή το έχω ξαναδιαβάσει αυτό, ας μην ξεχνάμε λοιπόν και τις πωλήσεις μτχ CDs, αλλά και τις ανταλλαγές σκληρών δίσκων με ΤΒ ψηφιακών μουσικών αρχείων.
Η “μεγάλη άνοδος” του βινυλίου, μου θυμίζει κάτι κόμματα που από 0,3% πήραν στις επόμενες εκλογές 0,45% και πανηγύριζαν πως ανέβασαν το ποσοστό τους κατά 50%.
Στην πραγματικότητα κανείς -στατιστικά- δεν ακούει βινύλιο, παρά μόνο κάποια ελάχιστοι γραφικοί, ενώ λίγοι περισσότεροι ακούν από CDs- αλλά σπανίως αγοράζουν καινούργια.
Σχεδόν όλοι ακούνε μουσικά αρχεία, είτε από streaming είτε από σκληρούς δίσκους.
 


Μηνύματα
4.876
Reaction score
3.980
Επειδή το έχω ξαναδιαβάσει αυτό, ας μην ξεχνάμε λοιπόν και τις πωλήσεις μτχ CDs, αλλά και τις ανταλλαγές σκληρών δίσκων με ΤΒ ψηφιακών μουσικών αρχείων.
Η “μεγάλη άνοδος” του βινυλίου, μου θυμίζει κάτι κόμματα που από 0,3% πήραν στις επόμενες εκλογές 0,45% και πανηγύριζαν πως ανέβασαν το ποσοστό τους κατά 50%.
Στην πραγματικότητα κανείς -στατιστικά- δεν ακούει βινύλιο, παρά μόνο κάποια ελάχιστοι γραφικοί, ενώ λίγοι περισσότεροι ακούν από CDs- αλλά σπανίως αγοράζουν καινούργια.
Σχεδόν όλοι ακούνε μουσικά αρχεία, είτε από streaming είτε από σκληρούς δίσκους.
Δημητρη πρωτα απ ολα με τις ευχες μου για καλη χρονια με υγεια, ενα αρκετα καλο συστημα και σωστα στημενο με πικαπ και βινυλιο ακουγεται αξιοπρεπεστατα. Δεν θα το συγκρινουμε με ιμερσιβ, αλλα για στερεο μουσικη ειναι εντυπωσιακα καλο για την ηλικια του.

Αλλο πραγμα φυσικα η μοδα, με αυτα τα πικαπ της σειρας.

Πιστευω οτι οι πραγματικοι λατρεις του βινυλιου προσεχουν πολυ τους δισκους πιθανον αρκετοι απ αυτους εχουν και πλυντήρια δισκων οπως επισης και το ολο στησιμο του πικαπ. Δεν ειναι αναγκη ολα τα πραγματα να τα μετραμε με το μοιρογνωμονιο. Τα πικαπ καποιας οικονομικης αξιας εχουν και πολυ καλη αισθητικη. Τα εχεις και σαν κοσμημα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.473
Reaction score
80.038
, ενα αρκετα καλο συστημα και σωστα στημενο με πικαπ και βινυλιο ακουγεται αξιοπρεπεστατα. Δεν θα το συγκρινουμε με ιμερσιβ, αλλα για στερεο μουσικη ειναι εντυπωσιακα καλο για την ηλικια του.
Το δικό μου ακούγεται μάπα, αν και είναι κορυφαίο Dual (δεκαετία 90) με phono stage που μετράει σωστά.
Τον ίδιο πικαπ ακούγεται πολύ καλύτερα στο δεύτερο σύστημα του σπιτιού, σε αφρόντιστο σαλόνι, χωρίς σαμπς και με πολύ λίγα watt ενίσχυσης. Και B&W.
Λογικό βέβαια, τα συμπιεσμένα ακούγονται καλύτερα και υποφερτά σε υποδεέστερα συστήματα.
Στα ισχυρά συστηματα ακούγονται καλύτερα τα καλά ψηφιακά αρχεία.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.473
Reaction score
80.038
Σε αυτά ακούγονται όλα καλύτερα Dimi μου.
Αυτό που θέλω να τονίσω, είναι πως όσο πιο μεγάλο το δυναμικό εύρος και η συχνοτική απόκριση ενός συστήματος, τόσο φαίνονται οι περιορισμοί του μέσου όταν κάνεις άμεση σύγκριση παίζοντας το ίδιο κομμάτι μουσικής.

Εαν το σύστημα δεν έχει αρκετό δυναμικό εύρος, η διαφορά βινυλίου-ψηφιακού δεν είναι εύκολα διακριτή
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.745
Μηνύματα
2.874.626
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top