Featured Πώς στήνουμε σωστά ένα σύστημα;



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
... δεν εχω αποφασισει ομως αν θελω τελικα να εχω αυτο το υλικο κατω απο τα ηχεια η οχι....
αν δε μιλάς για αισθητική... το θες

τουλάχιστον όσες φορές δοκίμασα ήταν καλύτερα
(σε 3-4 ζευγάρια ηχεία παρομοίου μεγέθους σε desktop,
μόνο σε κάποια genelec δεν έβαλα γιατί η μικρή ελαστική βασούλα που έχουν κάνει δουλειά)
 

Μηνύματα
412
Reaction score
274
αν δε μιλάς για αισθητική... το θες

τουλάχιστον όσες φορές δοκίμασα ήταν καλύτερα
(σε 3-4 ζευγάρια ηχεία παρομοίου μεγέθους σε desktop,
μόνο σε κάποια genelec δεν έβαλα γιατί η μικρή ελαστική βασούλα που έχουν κάνει δουλειά)
Εχει και σε μενα ελαστικη βαση, σιγουρα μπορει να μειωσει καποιους μικρους κραδασμους, αλλα δεν ειναι τοσο γεματος ο ηχος οσο χωρις αυτο. Επισης φτανει πιο χαμηλα χωρις τον αφρο με μετρηση.Αισθητικα δε με απασχολει.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.407
Reaction score
1.857
Αυτές τις κορνίζες δίπλα στα ηχεία . . . δεν τις σκουντάς "κατά λάθος" χαμέ !
Και μην ξεχάσεις να παραπατήσεις - καταπατήσεις - καταστρέψεις. Τόταλ Λος, έ, μην και ξαναστηθούν
 


Μηνύματα
412
Reaction score
274
Τελικά κράτησα τα foams και απλά μετακίνησα ελάχιστα τα ηχεία προς τα πίσω . Γέμισε ο ήχος εκεί που ήθελα χωρίς μπουμαρισμα συν οτι ακούγονται υπερβολικά καθαρά . Επιπλέον επειδή είχα πολύπριζο με φίλτρο σε όλες τις θέσεις , πήρα ένα Audioquest με 2 high current μεταξύ άλλων outlets και συνέδεσα σε μια τον ενισχυτη. Δε ξέρω αν είναι placebo αλλά πιστεύω ότι ακούγεται καλύτερα από πριν.
 


Μηνύματα
4.479
Reaction score
7.767
Τελικά κράτησα τα foams και απλά μετακίνησα ελάχιστα τα ηχεία προς τα πίσω . Γέμισε ο ήχος εκεί που ήθελα χωρίς μπουμαρισμα συν οτι ακούγονται υπερβολικά καθαρά . Επιπλέον επειδή είχα πολύπριζο με φίλτρο σε όλες τις θέσεις , πήρα ένα Audioquest με 2 high current μεταξύ άλλων outlets και συνέδεσα σε μια τον ενισχυτη. Δε ξέρω αν είναι placebo αλλά πιστεύω ότι ακούγεται καλύτερα από πριν.
Όσο καλά και αν είναι τα ηχεία σου θέλεις πραγματικό μπάσο. Δεν θα βγει μόνον με αυτά, θέλεις υπογουφερ

 

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Όσο καλά και αν είναι τα ηχεία σου θέλεις πραγματικό μπάσο. Δεν θα βγει μόνον με αυτά, θέλεις υπογουφερ

Το κατανοω...

Αυτο το κομματι εχει ακομα καλυτερο χτυπημα. Το ηχειο ειναι μικρο, αλλα οταν βαζω αυτο χτυπαει αλυπητα, το νιωθεις το μπασο και το χτυπημα του drummer, ο ηχος ειναι μεγαλος και αληθινος . Δηλαδη εχω φτασει σε σημειο να λεω ποσο ακομα...

1706082101068.png
 


Μηνύματα
412
Reaction score
274
Ρε συ steady shot.... έχω 2 6,5ριa καθαρό μιντ και 4 οχτάρια γούφερ και πάλι θέλει sub.
Δεν αντιλεγω... Θα ειναι ακομα πιο γ*ματο. Τα polk ομως διαβασα θελουν πολλα watt για να τα ξεζουμισεις...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.250
Reaction score
19.366
Ο Steadyshot έχει (μάλλον) κάποια ''τόνωση'' από τον χώρο - τοποθέτηση και ιδιαίτερα φαντάζομαι από τον τοίχο πίσω από τη θέση ακρόασης που είναι αρκετά κοντά..
Με άλλα μεγαλύτερα ηχεία στην ίδια θέση ίσως είχε και μπουμάρισμα.
Όταν κάνει την προσπάθειά του με sub θα φανούν περισσότερο κάποια προβλήματα αλλά όταν το ''στρώσει'' και η μεγάλη διαφορά.. ;)
 

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Ο Steadyshot έχει (μάλλον) κάποια ''τόνωση'' από τον χώρο - τοποθέτηση και ιδιαίτερα φαντάζομαι από τον τοίχο πίσω από τη θέση ακρόασης που είναι αρκετά κοντά..
Με άλλα μεγαλύτερα ηχεία στην ίδια θέση ίσως είχε και μπουμάρισμα.
Όταν κάνει την προσπάθειά του με sub θα φανούν περισσότερο κάποια προβλήματα αλλά όταν το ''στρώσει'' και η μεγάλη διαφορά.. ;)
Η αποσταση των ηχειων (πισω επιφανεια) παντως απο τον τοιχο ειναι κοντα στην ενδεδειγμενη, 30 εκ λεει το manual εως 60εκ (με την υποσημειωση οτι ειναι γενικη συσταση και εξαρταται απο το χωρο), αλλα και ο atkinson κατεληξε στα 30 μετα απο συσταση του andrew jones. Εγω τα εχω 27 εκ απο τον τοιχο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.250
Reaction score
19.366
Η αποσταση των ηχειων (πισω επιφανεια) παντως απο τον τοιχο ειναι κοντα στην ενδεδειγμενη, 30 εκ λεει το manual εως 60εκ (με την υποσημειωση οτι ειναι γενικη συσταση και εξαρταται απο το χωρο), αλλα και ο atkinson κατεληξε στα 30 μετα απο συσταση του andrew jones. Εγω τα εχω 27 εκ απο τον τοιχο.
Για τη θέση ακρόασης μίλησα steadyshot, τον τοίχο πίσω απ' τον καναπέ..
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως βοηθάει λίγο ή περισσότερο από λίγο στην αίσθηση του χαμηλού.. ;)
 

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Για τη θέση ακρόασης μίλησα steadyshot, τον τοίχο πίσω απ' τον καναπέ..
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως βοηθάει λίγο ή περισσότερο στην αίσθηση του χαμηλού.. ;)
Εντάξει . Να δώσω και μια πληροφορία επιπλέον . Ο τοίχος πίσω από τον καναπέ έχει ένα μεγάλο άνοιγμα παραλληλόγραμμο με εμβαδό περίπου το 1/3 του συνολικού εμβαδού του τοίχου ( παράθυρο ) που επικοινωνεί με την παρακείμενη κουζίνα . Συν το άνοιγμα της πόρτας δίπλα από την μια πλευρα του καναπέ , συν τις μεγάλες αποστάσεις από τοιχωματικα όρια και στα δυο ηχεία . Θέλω να πω ότι πλειοψηφικά δέχομαι άμεσο ήχο
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.250
Reaction score
19.366
Εντάξει . Να δώσω και μια πληροφορία επιπλέον . Ο τοίχος πίσω από τον καναπέ έχει ένα μεγάλο άνοιγμα παραλληλόγραμμο με εμβαδό περίπου το 1/3 του συνολικού εμβαδού του τοίχου ( παράθυρο ) που επικοινωνεί με την παρακείμενη κουζίνα . Συν το άνοιγμα της πόρτας δίπλα από την μια πλευρα του καναπέ , συν τις μεγάλες αποστάσεις από τοιχωματικα όρια και στα δυο ηχεία . Θέλω να πω ότι πλειοψηφικά δέχομαι άμεσο ήχο
Θυμήθηκα μια δοκιμή που έκανες σε nearfield (πήγες εσύ κοντά στα ηχεία και απομακρύνθηκες από τον πίσω τοίχο φαντάζομαι) και είχες μια απόκριση πιο flat, πιο ''στεγνή'' αν θυμάμαι καλά κάπως έτσι την περιέγραψες..
Νομίζω πως κυρίως ήταν η δική σου απόσταση από τον πίσω τοίχο που έκανε τη διαφορά χαμηλά. ;)
 

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Θυμήθηκα μια δοκιμή που έκανες σε nearfield (πήγες εσύ κοντά στα ηχεία και απομακρύνθηκες από τον πίσω τοίχο φαντάζομαι) και είχες μια απόκριση πιο flat, πιο ''στεγνή'' αν θυμάμαι καλά κάπως έτσι την περιέγραψες..
Νομίζω πως κυρίως ήταν η δική σου απόσταση από τον πίσω τοίχο που έκανε τη διαφορά χαμηλά. ;)
Ναι ηταν σε 1μ στο σαλονι, δεν ειχε τοσο πολυ μπασο και τετοιο βαθος και δε μου αρεσε τοσο (μπορει να ειχα πεσει και σε null). Τωρα ειμαι στα 1.85.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.250
Reaction score
19.366
Ναι ηταν σε 1μ στο σαλονι, δεν ειχε τοσο πολυ μπασο και τετοιο βαθος και δε μου αρεσε τοσο (μπορει να ειχα πεσει και σε null). Τωρα ειμαι στα 1.85.
Αυτό..
Νομίζω στη δοκιμή άκουσες περισσότερο τα ηχεία και έχασες μέρος από την τόνωση στα χαμηλά από τον τοίχο στην πλάτη σου.. ;)
Το ''βάθος - αέρας'' που έχασες μάλλον είναι επειδή δεχόσουν πολύ περισσότερη άμεση ενέργεια απ' τα ηχεία και όχι από ανακλάσεις.. 8-)
Στο τέλος θα ακούς όπως σου αρέσει - βολεύει φυσικά..
Κουβέντα κάνουμε..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.746
Μηνύματα
2.874.658
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top