Featured Πώς στήνουμε σωστά ένα σύστημα;





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.294
Εγώ προτείνω να μιλήσουμε περισσότερο για μπριζόλες, γιατί στα στέρεα φαίνεται να έχετε πολύ ισχυρές απόψεις, που δεν επιδέχονται κριτικής, και τέλος πάντων εάν δεν έχετε κάτι να ρωτήσετε, κάντε όπως νομίζετε και δε χρειάζεται θρεντς εδώ πέρα (με ερωτήσεις) για το τι θα κάνετε στο σπίτι σας, όπου βεβαίως θα κάνετε ότι θέλετε κι ότι σας βολεύει, γνωστά όλα αυτά, άρα ας δούμε λίγο τις κοπές καλύτερα. 😁
Επιμένει όμως
Ε, ναι. Τι α κάεις; 🤣🤪😜😁
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.177
Για να δουμε το εντελως λαθος....



Ειχε διαφορα στο in room frequency response. Βεβαιως η τοποθετηση λιγο πιο κοντα στο τοιχο εφερε το επιθυμητο αποτελεσμα και ετσι κρατησα τις αντικραδασμικες βασεις. Ο χωρος ειναι συμμαχος αρκει να μην κανουμε καταχρηση.

Ειχε διαφορα στο in room frequency response.

Δεν ηταν απολυτο, διευκρινησα οτι δεν ηταν ελεγχομενο blind test, και οτι δεν γνωριζω αν η αισθηση προεκυπτε απο το φαινομενο placebo η οχι. Παντως γενικως υπαρχει μια κατευθυνση οτι οι ενισχυτες δεν πρεπει να μπαινουν σε μπριζα με φιλτρο.

Αποψη μου.


Εχω εξηγησει τον χωρο μου σε αλλο ποστ

Ναι εσυ στο τελος θα μου πεις να τα κρεμασω στα αυτια μου και να τα κανω ακουστικα γιατι ειναι 5ιντσα. Δεν κανουμε mastering σε studio, μας ενδιαφερει και λιγο το soundstage.
Κοίτα... αν μετά από τα πειράματα που έκανες, έφτασες σε ένα σημείο να είσαι ικανοποιημένος, τότε οκ....
Άκου τις μουσικούλες σου και μια χαρά!!!
Ειδικά αν δε θες τρελές εντάσεις και δεν είναι το μπάσο τόσο ζωτικής σημασίας για σένα...

όμως να ξέρεις... αν δοκιμάσεις με sub (με μια έστω μέτρια ενσωμάτωση) , δεν θα ξαναγυρίσεις πίσω...
-το μπάσο θα "απογειωθεί"
-οι εντάσεις επίσης
-η "ευκρίνεια" κ.λπ. στα ηχεία θα βελτιωθεί επίσης

ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο...

προς ώρας, απόλαυσε τις μουσικές σου!
 

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Φαινεται οτι εισαι εξυπνος και ιδιαιτερα διαβασμενος ανθρωπος...Καταλαβαινω οτι η κριτικη κατευθυνεται στην βελτιωση...Διευκρινισεις εκανα απλως :)
 




Μηνύματα
412
Reaction score
274
Ενα high shelf στα 4khz -2db q=1 το εκανα και εγινε λιγο πιο μπασατη η κλιση/μίγμα. Ωραιο πιο ξεκουραστο. Ενα φιλτρο μονο.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.745
Μηνύματα
2.874.615
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top